languana
03.04.13,15:22
Môj syn si kúpil byt, kde je zavedená len káblová televízia, chcel si namontovať svoj príjem no keďže činžiaky sú postavené do U na on má okná do dvora tak nechytí signál. Chceli aj so susedom nad nimi namontovať to u nich kedže sú vyššie no keď im merali signál, možné by to bolo len zo strechy. Domová dôverníčka ale povedala, že na strechu sa nič montovať nebude. Môže im to zakázať? Za káblovku by museli platiť 20 eur mesačne a za to svoje 14 ročne.Dá sa s tým niečo urobiť? Najviac v dome je dôchodcov a im stačia 4 základné programy
ivka70
03.04.13,13:48
Nech si spravi podpisovu akciu a obehne vsetkych susedov, ze suhlasia s namontovanim satelitu na strechu, kedze strecha je spolocne vlastnictvo majitelov bytov.
Ak bude nadpolovicna vacsina suhlasit, moze si ho namontovat, samozrejme, ze zodpoveda za skody, ktore tym sposobi.

u nas podklady na taketo hlasovanie (zoznam majitelov bytov) dal zaujemcovi spravca bytov.
tienik
03.04.13,17:25
no pozor, moze obiehat koho chce, ale aj tak to nikomu nepomoze.
Montazou satelitu na strechu totiz zasahuje do ochrany celeho objektu pred uderom blesku - cim defakto vysatavuje nebezpecenstvu vsetkych obyvatelov. V statoch kde pravo cosi znamena sa toto povazuje za trestny cin vseobecneho ohrozenia a realne zan hrozi "dovolenka" na trovy statu, kde samozrejme bude TV prijem zdarma :-)
A ver tomu ze mu nepomoze ani 110 podpisov od 100 obyvatelov.
Takze v relanom pravnom state (na co sa hrame aj my) musi predlozit nejaky nacrt (zjednodusenu projektovu dokumentaciu) z ktoreho bude jasne ako je antena umiestnena, cio spada do ochranneho priestoru bleskozvodu - alebo ak nie, tak ake upravy ide robit na bleskozvode, aby to bolo znovu OK. Nasledne mu v pohode bude povolene danu montaz realizovat a nasledne samozrejme odovzda platnu reviznu spravu od nim dotknuych casti s tam, ze bude v nich konstatovane ze je to OK a vyhovujuce platnym predpisom.
Ja viem ze na slovensku sme zvyknuty na kadeco, ale nie je predsi myslitelne, aby niekto pre usetrenie 4€ do vlastneho vrecka ohrozil zivot dalsich napriklad 100,200 ludi (neviem aky velky cinzak to je)
Zvyknime si na to, ze cinzak nie je sukromne vlastnictvo - nemozeme si tam robit co chceme.
buchač
03.04.13,18:01
aby to bolo znovu OK.
Nasledne mu v pohode bude povolene danu montaz realizovat a nasledne samozrejme odovzda platnu reviznu spravu od nim dotknuych casti s tam, ze bude v nich konstatovane ze je to OK a vyhovujuce platnym predpisom.
Fiktívna otázka :

Ok , ako Ty spomínaš bude ...
Čo ale následne , ak tá dôverníčka aj napriek tomuto bude obštrukcie robiť ???
Lebo tak sa mi zdá , že o to tu ide ...

Keď sa tak vezme , nie jeden má ten satelit a či klimu pripevnenú na stene paneláku ...
Aj tá nie je majetkom jednotlivca ...a predsa tak činia bez tej dokumentácie a aj povolenia ...
tienik
03.04.13,18:20
Fiktívna otázka :

Ok , ako Ty spomínaš bude ...
Čo ale následne , ak tá dôverníčka aj napriek tomuto bude obštrukcie robiť ???
Lebo tak sa mi zdá , že o to tu ide ...

Keď sa tak vezme , nie jeden má ten satelit a či klimu pripevnenú na stene paneláku ...
Aj tá nie je majetkom jednotlivca ...a predsa tak činia bez tej dokumentácie a aj povolenia ...

pokial "projekt" umiestnenia danej anteny splna vsetky technicke nalezitosti a z instalaciou budu suhlasit susedia (trebars tou podpisovou akciou) tak dovernicka nema legalnu moznost v tom nikomu branit. Zas aj ona musi respektovat zakony a normy.
To ze to 99,9% ludi ma nacierno predsa neznamena ze sa to zrazu stalo cistym riesenim, ci nie?
Je chybou SR ze je tu velka benevolencia porusovania aj zakladnych pravidiel. Ine to ale bude - ked dojde na lamanie chleba, dojde k nejakej skode, nedajboze ublizeniu na zdravi. Ci uz vystrovatel policie, alebo poistovne, kazdy sa rad hocijakej slamky chyta. A ver tomu ze porusena bleskozvodna sustava je vdacnym dokazom toho ze zjadne plnenie byt nemusi.
Len tak pre info, viete ake je zaujmave sledovat ako na skolenia o prepetovkach a bleskozvodoch vseobecne chodi kazdorocne cim dallej tym viac ludi z poistovni? Kedze nepredpokladam ich velky sukrony zaujem o tuto problematiku, zostava mi uz len jedna moznost ako tie vedomosti zuzitkuju.
IvanPK
04.04.13,08:18
Naše SVB to vyriešilo nasledovne - predseda na zhromaždení navrhol, aby sa na strechu a na fasádu nič nemontovalo, zhomaždenie to odsúhlasilo...a takto to funguje 6 rokov...dôvodom bola nová strecha aby sa nepoškodila a zateplenie bytovky....
ivka70
04.04.13,08:37
Naše SVB to vyriešilo nasledovne - predseda na zhromaždení navrhol, aby sa na strechu a na fasádu nič nemontovalo, zhomaždenie to odsúhlasilo...a takto to funguje 6 rokov...dôvodom bola nová strecha aby sa nepoškodila a zateplenie bytovky....

Cize nadpolovicna vacsina odsuhlasila, ze sa nic na strechu montovat nebude.
Ak by vsak niekto navrhol nove hlasovanie, ci uz na schodzi alebo pisomne, kde by navrhol namontovat na strechu cosi a nadpolovicna vacsina by bola za, toto novsie hlasovanie by umoznilo namontovat to, co schvalili.
tienik
04.04.13,09:43
Bleskozvod chráni budovu. Ak si vedľa neho niečo namontuje a nezasahuje do bleskozvodu a stiahne si to IBA do svojho bytu - - ťažko tam bude nejaké všeobecné ohrozenie. Potom už je iba na tom bleskovi kadiaľ sa mu ľahšie ide do zeme či po bleskozvode alebo zabehne aj k nemu PS Aj s tými 4€ si sa sekol je to 20/mesiac alebo 14/rok

presne ako som pisal, typicky clovek co si mysli ze jeho potreby su nadradene vsetkemu.
Nazyvaj ma ako chces, pluj zlc akolo seba ako chces, ale aj tak to nic na veci nezmeni.
Zakony su platne, normy tiez, ci sa ti to uz paci alebo nie.

takze:
1) plati co som napisal vysie - na strechu si nic nemozes len tak montovat.
2) mna elektrika zivi, do basy nechcem, takze sa drzim a drzat noriem budem
3) chod radit radsej na pieskovisko, tam nemas komu ublizit, elektrika nie je pre kazdeho co vie zapnut PC
IvanPK
04.04.13,10:24
Cize nadpolovicna vacsina odsuhlasila, ze sa nic na strechu montovat nebude.
Ak by vsak niekto navrhol nove hlasovanie, ci uz na schodzi alebo pisomne, kde by navrhol namontovat na strechu cosi a nadpolovicna vacsina by bola za, toto novsie hlasovanie by umoznilo namontovat to, co schvalili.

Áno, presne tak...
gypsynka
04.04.13,10:44
"zákony sú platné, normy tiež" - len či aj pre zbohatlíkov, ktoré si načierno stavajú haciendy, a nie satelit na strechu.
tienik
04.04.13,10:49
Zabudol si napísať, čo si mal z tej matiky.

Lebo tak ako nesprávne používaš matematiku,

tak neopodstatnene trepeš o ohrození životov aj stoviek ľudí v paneláku - - kto je o 2 izby ďalej ako je dráha blesku nie je ohrozený !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

no, nemam rad nikam neveduce dotahovacky, ale par veci na vysvetlenie, ked uz mas tak dlhe vedenie.

1) moju matiku ty neries, ale zarucene si z nej neskoncil (ak vobec) z lepsou znamkou ako ja.
2) pocet ludi v panelaku nepoznam, pisal som to obrazne, je to tam aj v zatvorke - ze odhadujem
3) blesk dokaze ohrozit zivot radovo 100vky metrov od miesta uderu, to je vec realna, nie moj vymysel - takze ano, o dve izby dalej moze byt tiez nebezpecny.
4) pokial mi chces oponovat, nec sa paci, ale vecne, bez pubertiackych vypadov a v ramci platnej legislativy v tomto state. AKo som uz pisal, elektrika je moje zivobitie a zaroven aj zaluba, takze si jednak nemozem dovolit a ani moje svedomie by mi nedovolilo radit niekomu tak, aby som ho nabadal na porusenie predpisov - co je zjavne tvoja parketa
5) moje prispevky na porade nie su zavazne, takze kazdy si z nich vyberie co potrebuje a uzna za rozumne, nevidim zmysel v tom ze tu vyskakujes ako 3 rocne decko ktoremu zobrali lizanku. Ja pre taketo sproste reci fakt moje vyjadrenia menit nebudem.

tym koncim tuto OT debatu z dariusr
tienik
04.04.13,11:32
nastastie, fyzikalne zakony platia aj pre nich. Ale inac mas pravdu, je smutne ze sa tu na to tak kasle. Kazdopadne, nie je to spravne.
misoft
04.04.13,16:47
.
no, nemam rad nikam neveduce dotahovacky, ale par veci na vysvetlenie, ked uz mas tak dlhe vedenie.

1) moju matiku ty neries, ale zarucene si z nej neskoncil (ak vobec) z lepsou znamkou ako ja. Týmto sa nezaoberám
2) pocet ludi v panelaku nepoznam, pisal som to obrazne, je to tam aj v zatvorke - ze odhadujem Odhad zlý - nadsadzuješ
3) blesk dokaze ohrozit zivot radovo 100vky metrov od miesta uderu, to je vec realna, nie moj vymysel - takze ano, o dve izby dalej moze byt tiez nebezpecny. Rádovo stovky metrov :eek: - a to sa živíš elektrinou? Prehnal si to - rádovo desiatky metrov a aj to vo voľnej prírode. Blesk hľadá cestu najmenšieho odporu a ľudské telo má väčší merný odpor ako železo - budeš oponovať - ja som pôvodom silnoprúdar (10 kV až 800 kV). O preskokovej vzdialenosti čo-to viem.
4) pokial mi chces oponovat, nec sa paci, ale vecne, bez pubertiackych vypadov a v ramci platnej legislativy v tomto state. AKo som uz pisal, elektrika je moje zivobitie a zaroven aj zaluba, takze si jednak nemozem dovolit a ani moje svedomie by mi nedovolilo radit niekomu tak, aby som ho nabadal na porusenie predpisov - co je zjavne tvoja parketa - preštuduj si normy - nič nesmie presahovať výškovo bleskozvod, iné predmety musia byť pod nim -
Tyčový bleskozvod - využíva sa pri vysokých štíhlych objektoch a budovách so stanovou strechou, kde sa ich inštaláciou vytvorí ochranný priestor pod uhlom 112 stupňov s tvarom kužeľa s polomerom základne 1,5-násobku výšky ochranného kužeľa. Princíp ochranného priestoru kužeľa vyžívajú i najnovšie systémy takzvaných aktívnych bleskozvodov s vyslaním riadeného vysokonapäťového výboja, podľa daného typu sa zvýši výška a plocha ochranného kužeľa. Technickými podmienkami návrhu, montáže a prevádzky aktívnych bleskozvodov sa zaoberá norma STN 34 1391 (06/1998) - Výber a stavba el. zariadení, Operuješ pojmami, no normu si neuviedol (elektrikár :cool:)
5) moje prispevky na porade nie su zavazne, takze kazdy si z nich vyberie co potrebuje a uzna za rozumne, nevidim zmysel v tom ze tu vyskakujes ako 3 rocne decko ktoremu zobrali lizanku. Ja pre taketo sproste reci fakt moje vyjadrenia menit nebudem. Veru - vyberáme!
tienik
04.04.13,20:53
.

2) OK nech zadavatel temy uvedie pocet ludi, zatial sme mozno vsetci vedla, mozno aj nie
3) Pleties tu VN a VVN z bleskozvodom - absolutne odlisne veci. Tam nemame doskokovu vzdialenost, fakt skus dostudovat normy.
4) normy na bleskozvod mam nastudovane, kde konkretne tvrdim ze cosima presahovat bleskozvod?
Podla platneho stavebneho zakona navrhujem ochranu pre bleskom zasadne podla platnej STN EN 62305 (cely subor) STN 341391 ju v ziadnom pripade nenahradza, preto je pre mna irelevantna. Len pre info, vacsina statov ekvivalenty STN 341391 uz zrusila, my sme coskoro narade. Napriklad v CZ bol aktivak vyhlasenim TICR postaveny mimo zakon, takze asi tak....
112 stupnov mas zo starej normy - uz neplatnej, takze prosim dostuduj si fakty a mozeme pokracovat. Ale opat sme pri podstate veci, netusis aky je akutalny stav, ale aktivne zavadzas ludi. Asi zacnem aj ja radit ako operovat slepe crevo :-)
5) kludne vyberaj, je to tvoje pravo, ale ver tomu ze ked sa nieco stane, tak inspektor alebo vysetrovatel vyberat nebude, pojde pekne slovicko za slovickom z platnej normy......
felix1
04.04.13,22:33
Najdi si ,,spriaznenu dusu,, na mieste v dome odkial sa da signal stiahnut aj k tebe :) Ponukni jej prijem toho co kabel neponuka zadarmo ( ARD,ZDF, RTL + cca 1000 ktore sa nenachadzaju v ponuke kablu ) a ked jej darujes satelit primac ( HD digital uz za cca 95.-EUR alebo standard cca 35 EUR) bude to najjednoduchsie riesenie.
erik555
05.04.13,07:27
a ked jej darujes satelit primac ( HD digital uz za cca 95.-EUR alebo standard cca 35 EUR) bude to najjednoduchsie riesenie.
Napr. za 55€ http://satelitne-prijimace.heureka.sk/ferguson-ariva-102e/
(http://satelitne-prijimace.heureka.sk/ferguson-ariva-102e/)Nad standardom (SD) v dnesnej dobe uz ani nech nerozmysla ;)
misoft
05.04.13,15:22
4) normy na bleskozvod mam nastudovane (Naozaj? Pochybujem!), kde konkretne tvrdim ze cosima presahovat bleskozvod?
Podla platneho stavebneho zakona navrhujem ochranu pre bleskom zasadne podla platnej STN EN 62305 (cely subor) STN 341391 ju v ziadnom pripade nenahradza, preto je pre mna irelevantna. Len pre info, vacsina statov ekvivalenty STN 341391 uz zrusila, my sme coskoro narade. Napriklad v CZ bol aktivak vyhlasenim TICR postaveny mimo zakon, takze asi tak....
112 stupnov mas zo starej normy - uz neplatnej, takze prosim dostuduj si fakty a mozeme pokracovat. Ale opat sme pri podstate veci, netusis aky je akutalny stav, ale aktivne zavadzas ludi. Asi zacnem aj ja radit ako operovat slepe crevo :-)
No od teba by som si ani vlas nenechal vytrhnúť. Operuješ STN EN 62305 - no o tom, či sa tam može, alebo nemôže niečo pridať (v blízkosti) - ani slova. A argument "STN 341391 ju v ziadnom pripade nenahradza, preto je pre mna irelevantna" je pochybný, nakoľko STN 341391 je ešte stále platná, i keď je zastaralá.

Aj keď sú v Slovenskej republike v súčasnosti platné dve normy pre
zriaďovanie vonkajšej ochrany pred bleskom a norma STN 34 13 91 je
ešte stále v platnosti, odpoveďou na otázku o aktuálnosti tejto národ-
nej normy je jednoznačné „NIE“.
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:K-D6Cis5sBQJ:www.atpjournal.sk/buxus/docs/casopisy/atp_2009/pdf/atp-2009-10-67.pdf+STN+EN+62305&hl=sk&gl=sk&pid=bl&srcid=ADGEESizob846_dS3nJt_FlHcIJleUUF0bRlprrokIf5 OT_3CslhJUjCDcVI9EZ6mEOBfk3AW25SBmBtdrYpwesEcPDLba 7OpJ54Mwi_wzQQ9W2fCJxrgo9EdYKCMD5Fzop-6eZISBh7&sig=AHIEtbToKZ5zGi46gKrcPHu0AkaF9rU4Xg
Preštuduj!
My sa tu nebavíme o bleskozvode (lebo si mimo obraz), ale o satelite na streche a súhlase/nesúhlase istej osoby pre jej namontovanie. Až to pochopíš a doštuduješ, potom

mozeme pokracovat.
tienik
05.04.13,17:20
K povodnej otazke som napisal vsetko co som povazoval za potrebne z profesionalneho pohladu.
Kedze na osobne utoky nemienim reagovat, nemam sem uz vlastne co dodat :-)

Takze vela stastia prajem
nunenko
05.04.13,17:39
už ako 4 ročný som bol od stromu kam udrel blesk cca 18-20 metrov - - to je prax a nie tvoje teórie o 100 metroch :D - - čo tak Faradayove klietky v paneláku / odpor panelov
jáj tak za to môže blesk, nezabil, len si ostal pripečený.
Bytový dom=panelák...to si myslí len idiot, a TV JOJ.