spiddy
03.04.13,20:48
ja mam taky problem...byvam v dedine v rodinom dome,a mame aj dost velku zahradu... asi pred 50 rokmi si moj dedo vymenil pozemok s istym clovekom s tejto dediny pretoze im to viac vyhovovalo. Lenze nemame o tom ziaden doklad, len si to proste vymenili, bolo to este za komunizmu.Bola to len taka ustna dohoda.Moj dedo a ten druhy dotycny uz neziju a minuly rok taky cas,som sla do zahrady a sused mi oznamil, ze zahrada uz nieje moja,ze tam bola ista zena a ukazala mu list vlastnictva.Za nami vobec nebola.Ta dotycna pracuje na sude tak to nemala tazke si vybavit. Neviem co mam robit pretoze zahrada bola napisana este na tom muzovi ktory si s nami zahradu vymenil,proste sme spravili chybu ze sme to na seba vtedy neprepisali. Ale koho by napadlo ze niekto take nieco spravi,ked ta zahrada bola vyse 50 rokou zauzivana,sadilo sa tam. A ona sa tam uz dnes pomaly buduje.:mad:
arizona
03.04.13,18:53
a od koho to nova majitelka vlastne kupila?
osky
03.04.13,19:02
no ale ved to co bolo vymenene tym padom musi byt prepisane na vas.ked ona ma to povodne,vy musite vymahat to vase povodne-z pred 50-tich rokov.ci nie?potom neostanete bez pozemku.
spiddy
03.04.13,19:18
ten pozemok bol na katastri vedeny tak, ze moj dedo tam bol ako najomnik...a nie oni to vobec neprepisovali,proste vtedy to bolo tak poznali si tak si spravili taku ustnu dohodu.a este som zabudla dopisat ze za celych vyse 50 rokoch sme platili kazdy rok poctivo danovy poplatok...no chcela by som si to vymahat spät len sa bojim ze ten sud prehram kedze pracuje na sude a na s´dost vysokej pozicii.a ten pozemok vobec nekupila,zaplatila iba za to ze sa ten pozemok prepisal na nu aj to neviem kde
gi.ka
03.04.13,19:31
Na každom liste vlastníctva je uvedený okrem iných náležitostí aj "titul nadobudnutia" . Pokiaľ viete číslo parcely, tak si cez Kataster portál môžete zistiť - či bola predmetná parcela nadobudnutá kúpu, darom, výmenou, vydržaním,... atď . V posledných rokoch sa často riešia podobné prípady na základe Rozhodnutia o vydržaní v rámci tkz. ROEP
mattto
03.04.13,19:36
čo tu furt splietať o pracovníčke súdu a vybavovaní, proste vlastník pozemku bol niekto iný a takto to bolo zapísané aj na LV, sama píšeš: "pretoze zahrada bola napisana este na tom muzovi ktory si s nami zahradu vymenil,proste sme spravili chybu ze sme to na seba vtedy neprepisali." Ona si nemusela nič vybavovať, proste ho kúpila alebo zdedila po oprávnenom vlastníkovi a hotovo

pozri si LV na základe akého právneho titulu ho získala do vlastníctva
spiddy
03.04.13,19:36
Ona pozemok nadobudla vydrzanim
ivka70
03.04.13,19:44
Ona pozemok nadobudla vydrzanim

vydrzanim ste ho mohli nadobudnut vy, nie niekto iny, vy ste pozemok uzivali v dobrej viere, ze je vas, vy ste zan platili dane ..
to nadobudnutie mozete napadnut na sude ....
spiddy
03.04.13,19:45
preto furt splietam o pracovnicke na sude, pretoze viem ze ked sa do toho pustim a ona je asistentka sudkyne na nasom sude,asi sa z nimi dobre pozna a asi by som to tazo vyhrala.mozu byt aj zakony aj nwm co.dnes uz niesu ludia ako kedysi. Moj dedo je v LV len ako najomnik, aj to uz nezije,a ona si ten pozemok ziskala vydrzanim na 100% pretoze viem ze ona za ten pozemok konkretne nedala ani cent.a zdedit ho uz duplom nemohla ani nemala po kom,pretoze ona je z nasej dediny a rozpravala som sa z nou o tom,lepsie povedana hadala
spiddy
03.04.13,19:48
mohla som ale ja som o tom ani nevedela, nejak sme to neriesili...ano mohla som ,len potom nechapem ako si to mohla nadobudnut celkom cudzia osoba
mattto
03.04.13,19:48
preto furt splietam o pracovnicke na sude, pretoze viem ze ked sa do toho pustim a ona je asistentka sudkyne na nasom sude,asi sa z nimi dobre pozna a asi by som to tazo vyhrala.mozu byt aj zakony aj nwm co.dnes uz niesu ludia ako kedysi. Moj dedo je v LV len ako najomnik, aj to uz nezije,a ona si ten pozemok ziskala vydrzanim na 100% pretoze viem ze ona za ten pozemok konkretne nedala ani cent.a zdedit ho uz duplom nemohla ani nemala po kom,pretoze ona je z nasej dediny a rozpravala som sa z nou o tom,lepsie povedana hadala

vyjadruj sa presne, ty si myslíš, že ho vydržala, alebo si to vyčítala z LV?
mattto
03.04.13,19:49
vydrzanim ste ho mohli nadobudnut vy, nie niekto iny, vy ste pozemok uzivali v dobrej viere, ze je vas, vy ste zan platili dane ..
to nadobudnutie mozete napadnut na sude ....

neužívali v dobrej viere, lebo boli iba nájomníkmi
misoft
03.04.13,19:52
Na vydržanie musí spĺňať určité kritéria - myslím 10 rokov a dobrú vieru, alebo svedkov. Vy máte dobrú vieru, viac ako 10 rokov, v LV poznamenané prenájom, možno i svedkovia sa nájdu a ešte doklady o platení daní - a to sú listinné dôkazy. Na základe toho môžete napadnúť rozhodnutie o vydržaní - pretožre ona možno má reči, ale len to - nech dokáže, že 10 rokov obhospodarovala ten pozemok, ako keby bol jej. A keď neuspejete nižšie, hnať to vyššie.
spiddy
03.04.13,19:54
na 100% viem, ze si ho ziskali vydrzanim...a urcite sme ho vyuzivali v dobrej viere, ja som nemala sajnu o tom ze ta zahrada nieje prepisana pretoze moj dedo uz davno nezije a mne to nemal kto povedat...
branislavp
03.04.13,19:58
Ona pozemok nadobudla vydrzanim
pozri si, v ktorom roku bol vykonaný titul nadobudnutia -vydržaním. Ak to nie je po 3 rokoch, tak tento prípad môžeš otvoriť aj podaním protestu cez prokuratúru. T.j. predložíš podnet na preskúmanie opodstatnenosti vlastníckeho práva k pozemku. Či notár konal v zmysle zákona, či bola dodržaná litera zákona pre vydržanie preskúma prokurátor. Ty splňaš ako jednu s podmienok pre vydržanie a to je užívanie pozemku-nehnuteľnosti viac ako 10 rokov?.
spiddy
03.04.13,20:00
no jasne chapem, takze sa to da chapat aj ta , ze ona si to kludne mohla sfalsovat...pretoze urcite neuzivala pozemok 10 rokov ani rok ho neuzivala,neplatila dan a nemoze mat ani svedkou,pretoze ten ktory by jej to dosvedcil by krivo svedcil.A ako to myslis hnat vyssie?
branislavp
03.04.13,20:04
spiddy, otvor katasterportal, nájdi list vlastníctva s novým menom vlastníka a pozri v ňom v riadku titul nadobudnutia, pod akým notárskym zápisom je to a pod akým číslom záznamu v katastri a v ktorom roku to bolo zapísané.
spiddy
03.04.13,20:06
takze by som aj mala mat sancu vyhrat ten sud?
branislavp
03.04.13,20:13
no jasne chapem, takze sa to da chapat aj ta , ze ona si to kludne mohla sfalsovat...pretoze urcite neuzivala pozemok 10 rokov ani rok ho neuzivala,neplatila dan a nemoze mat ani svedkou,pretoze ten ktory by jej to dosvedcil by krivo svedcil.A ako to myslis hnat vyssie?
nepíš a ani nehovor o sfalšovaní. Radím Ti, aby si si vytiahla list vlastníctva cez katasterportal a z neho sa dozvieš, kedy ten pozemok bol zapísaný na nového vlastníka. Do 3. rokov od zápisu na katastri, máš právo predložiť na prokuratúru podnet na preskúmanie toho notáskeho osvedčenia, tam je aj číslo toho osvedčenia, ktorý je uvedený na liste vlastníctva. Na to je pre občana prokuratúra, ktorá prešetrí dodržanie zákonnosti pre vydržanie.
Ajk&
03.04.13,20:18
Zrejme pozemok získala pri ROEP ...
branislavp
03.04.13,20:21
spiddy, zistila si v ktorom roku to bolo na katastri zapísané
anlira
03.04.13,20:21
spiddy, otvor katasterportal, nájdi list vlastníctva s novým menom vlastníka a pozri v ňom v riadku titul nadobudnutia, pod akým notárskym zápisom je to a pod akým číslom záznamu v katastri a v ktorom roku to bolo zapísané.

Prepáčte mi, že sa vám tu ostatným do tejto temy vkladám, ale som zvedavá, ako si obyčajný občan môže nájsť na LV titul nadobudnutia. Mne sa to nikdy nezobrazilo. Nie som notár, exekútor, prokurátor, atď. Teda si myslím, že sa to zobrazuje len tým, ktorí si zato vopred zaplatia.
spiddy
03.04.13,20:30
urcite v roku 2012 .lebo v roku 2011 bolo este na kastastri vedeni moj nebohy dedo ako najomca.neviem to zistit na kasterportali lebo neviem cislo jej listu vlastnicta
mattto
03.04.13,20:30
Prepáčte mi, že sa vám tu ostatným do tejto temy vkladám, ale som zvedavá, ako si obyčajný občan môže nájsť na LV titul nadobudnutia. Mne sa to nikdy nezobrazilo. Nie som notár, exekútor, prokurátor, atď. Teda si myslím, že sa to zobrazuje len tým, ktorí si zato vopred zaplatia.

stačí pozorne čítať a áno, zobrazuje sa to vo výpise aj tebe
misoft
03.04.13,20:31
Milá moja -je tam! A aj vo výpise z "katasterportal"u. A ani platiť netreba - je to satarmo.
branislavp
03.04.13,20:31
Prepáčte mi, že sa vám tu ostatným do tejto temy vkladám, ale som zvedavá, ako si obyčajný občan môže nájsť na LV titul nadobudnutia. Mne sa to nikdy nezobrazilo. Nie som notár, exekútor, prokurátor, atď. Teda si myslím, že sa to zobrazuje len tým, ktorí si zato vopred zaplatia.

ani ja nie som, ale vytiahni si list vlastníctva a všetko pozorne čítaj. Nájdeš tam okrem iného aj riadok TITUL NADOBUDNUTIA, ktorý vyjadruje, na základe čoho je tam vlastník zapísaný. Napr, kúpna zmluva č. 11/2013, alebo rozhodnutie č. 5235/2013, PVZ 333/2013, alebo darovacia zmluva...... Keď tomu porozumieš, tak potom si schopný z toho vyčítať aj to, kedy a v ktorom roku to bolo zapísané na katastri, to je to PVZ....
mattto
03.04.13,20:31
urcite v roku 2012 .lebo v roku 2011 bolo este na kastastri vedeni moj nebohy dedo ako najomca.neviem to zistit na kasterportali lebo neviem cislo jej listu vlastnicta

číslo LV sa nemenilo, vyhľadaj číslo LV, kde mal byť zapísaný tvoj dedo
hubatá
03.04.13,20:31
Anlira, veď na LV je vždy zobrazený titul nadobudnutia: kúpa, darovacia zmluva, osvedčenie o dedičstve.....
branislavp
03.04.13,20:34
urcite v roku 2012 .lebo v roku 2011 bolo este na kastastri vedeni moj nebohy dedo ako najomca.neviem to zistit na kasterportali lebo neviem cislo jej listu vlastnicta
na katasterportal hľadaj cez vlastníka, však asi ho poznáš.
anlira
03.04.13,20:38
Srdečná vďaka všetkým za super rýchlu odpoveď! Idem lustrovať. :-)
Erzebeth
03.04.13,20:54
urcite v roku 2012 .lebo v roku 2011 bolo este na kastastri vedeni moj nebohy dedo ako najomca.neviem to zistit na kasterportali lebo neviem cislo jej listu vlastnicta

Píšeš, že dedo vymenil svoj pozemok za pozemok, ktorý ste dlhé roky užívali. Ak sa dedo a potom aj vy cítil vlastníkom, prečo mal v LV zapísané, že je nájomca. Nájomca nie je vlastník a nemôže o sebe tvrdiť, že daný pozemok užíval v dobrej viere že je jeho. Už z uvedeného vyplýva, že je nájomca. A miestne dane platí zvyčajne ten, kto pozemok užíva. Práve to, že v LV je uvedené, že dedo bol nájomca vás vylučuje ako vlastníkov. Informuj sa u vlastníkov pozemku alebo ich právnych nástupcov. Možno práve oni dotyčnej pani podpísali vydržanie. A kde je váš pôvodný pozemok?
osky
03.04.13,21:08
Píšeš, že dedo vymenil svoj pozemok za pozemok, ktorý ste dlhé roky užívali. Ak sa dedo a potom aj vy cítil vlastníkom, prečo mal v LV zapísané, že je nájomca. Nájomca nie je vlastník a nemôže o sebe tvrdiť, že daný pozemok užíval v dobrej viere že je jeho. Už z uvedeného vyplýva, že je nájomca. A miestne dane platí zvyčajne ten, kto pozemok užíva. Práve to, že v LV je uvedené, že dedo bol nájomca vás vylučuje ako vlastníkov. Informuj sa u vlastníkov pozemku alebo ich právnych nástupcov. Možno práve oni dotyčnej pani podpísali vydržanie. A kde je váš pôvodný pozemok?



no ved toto som sa pytala hned na zaciatku...bojujte aspon o ten.
mattto
03.04.13,21:14
Zadávateľka ani sama nevie, ako to je a žiada poradiť. Najprv nech si zistí SKUTOČNOSTI, z ktorých sa dá reálne vychádzať a nie, že ona si na 100% myslí, že ho získala vydržaním, ale výpis z LV si nájsť nevie, kde to bude mať čierne na bielom.
spiddy
03.04.13,21:26
diki za rady
mattto
03.04.13,21:42
uveď skutočnosti, inak celá diskusia je strata času
Chokma
04.04.13,07:12
Mozno to nebudes povazovat za radu, ale myslim si, ze je to ta najlepsia rada a urobila by si najlepsie, keby si sa obratila na nejakeho dobreho pravnika v oblasti pozemkoveho prava, ktory sa nielen vyzna, ale aj veci poriesi ako sa najlepsie da. Urcite podla mna nic nepreplatis. ;-)
olybaba
04.04.13,17:45
... nechapem, ze preco zadavatelka nevyuzila moznost ist na prislusnu spravu katastra a zistit bud v pozemkovej knihe povodne zapisy, alebo na dokumetacii v liste vlastnictva zapisane udaje ... podla toho, co zisti moze dalej konat ...
branislavp
04.04.13,21:46
... nechapem, ze preco zadavatelka nevyuzila moznost ist na prislusnu spravu katastra a zistit bud v pozemkovej knihe povodne zapisy, alebo na dokumetacii v liste vlastnictva zapisane udaje ... podla toho, co zisti moze dalej konat ...
Mne to pripadá, že to bol aprílový žart, urobil si niekto z PORADY srandu.