jaro87
10.04.13,20:36
Zdravím, potreboval by som jednu odbornú radu, najlepšie keby sa tu našiel dopravný policajt a vysvetlil mi čísla tejto štatistickej ročenky za rok 2012, ktorú mi poskytli z ODI, je to kvôli mojej diplomovej práci.
jaro87
10.04.13,19:15
priložil som tu obrázok,neviem či to je dobre vidno.
Môj problém je v tom stĺpci počet nehôd
1. celkom nehôd 353
2. -škoda do 3990€, bez zr. 181
3 - s násl. na zdr. 84
4. požiar vozidiel 1

Teraz neviem či sa dobre opýtam lebo mám z toho guláš. To číslo 181 znamená, že je to škodová udalosť,podľa zákona to je nehoda do 3990€, bez zranenia, dohodli sa na vine, nebolo poškodené verejné zariadenie ,nikto nenafúkal - ALE VPRAVO je kolonka, že ALKOHOL a pri tomto čísle je 26! Tak aj keby toto číslo 181 boli dopravné nehody, a nie škodové udalosti, tak by to boli nehody iba v tých 26 prípadoch, a čo zbytok? čo sú to za nehody? Je možné, že keď sa dvaja ťukli, mysleli si, že škoda je vyššia ako 3990,zavolali policajtov, tí odhadli škodu menšiu , ale pre to, že ich zavolali,tak už to evidovali ako dopravnú nehodu? tých 181 je z 353 alebo nie?som z toho debil, môžete mi niekto vysvetliť čo su toto za čísla a čo s čím sa spočítava? prosím, ďakujem za každú radu
jaro87
11.04.13,09:17
proste chcem vedieť, čo je započítané v tých 353 nehodách a čo je tých 181...lebo máme pojem DOPRAVNÁ NEHODA a ŠKODOVÁ UDALOSŤ a neviem či toto sú všetko iba dopravné nehody alebo dopravné nehody a škodové udalosti...
misoft
11.04.13,20:53
Škodová udalosť je pojem poisťovne (do 3999€). Pri nej sa polícia neprivoláva. Akonáhle niečo rieši polícia - je to nehoda (i keď je to do 3999€). Teda všetky tieto údaje sú NEHODY (riešené políciou) a tie sú potom rozdelené ešte na škody nad a do 3999€ (odhadom).
jaro87
12.04.13,10:53
potom sú tieto štatistiky úplne skreslené, nie?!...lebo záleží všetko od toho či privolajú účastníci políciu..ak privolajú, tak sa to eviduje ako nehoda aj keď si len jeden rozbil svetlo napr. a keď neprivolajú, tak to rieši iba poisťovňa a už sú v týchto štatistikách neni....takže keď si zoberiem napr. prípad, že na križovatke auto zastaví, zo zadu do neho buchne druhé auto, odpadne jednému nárazník, druhý si rozbije svetlo, nedohodnú sa kto je vinník, zavolajú políciu, tá určí vinníka, dajú pokutu, zdokumentujú, škoda je menšia ako 3 990 a je to DN...ak sa dohodnú kto je vinník, nevolajú políciu,vypíšu ten protokol a vinník ide na svoju poisťovňu nahlásiť nehodu...už je mi to teda jasné...pekne to tí naši vymysleli :D dali možnosť nevolať políciu ak je malá škoda a hup, nehôd je menej a sme všetci radi :D a pekne to je vidno medzi rokmi 2008 a 2009.. V roku 2008 bolo v našom okrese 946 DN a ako začal platiť nový zákon, tak v roku 2009 už bolo 557 DN, 41% pokles :D Načo sa tieto štatistiky vedú, veď sa to manipuluje všetko..aj usmrtená osoba je len osoba, ktorá zomrie do 24 hodiín po DN...hnus velebnosti :D ale hlavne, že plníme cieľ EÚ...nikoho nezaujíma ako, stačí ukázať čísla :) VEĽKÉ ĎAKUJEM za objasnenie
pavol36
12.04.13,12:27
Misoft, nemáš pravdu - škodová udalosť nie je pojem poisťovne a takisto nie je pravdou, že k škodovej udalosti sa neprivoláva polícia. Nemusí sa k nej privolávať - a to je veľmi veľký rozdiel.
lujza.j
12.04.13,12:41
To je asi výnimočný stav,ked sa dohodnu....
avalik
12.04.13,13:05
jaro87, studuj, ujo google nasiel toto:

http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Administrativne_zdroje_udajov/ch126103.rtf
http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/dopravna_policia/dn/DN%20-%20evidovanie.pdf
http://www.minv.sk/?statisticke-ukazovatele-sluzby-dopravnej-policie

Prevádzkovateľom evidencie nehôd je odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. Sprostredkovateľom evidencie nehôd na centrálnej úrovni je útvar informačných systémov úradu informatiky a telekomunikácií ministerstva a na regionálnej úrovni odbory informatiky krajských riaditeľstiev Policajného zboru.
jaro87
12.04.13,15:17
z toho druhého odkazu už mám niečo v DP a tretí mám preklikaný Xkrát...ja mám štatistické ročenky od nášho dopravného inžiniera z ODI, krásne prehľady, asi 50 strán ,tak sa v tom teraz vyžívam :D len mi nešlo do hlavy to, čo som písal hore...myslel som si, že škodové udalosti má Slovenská kancelária poisťovateľov a zrazu v tej ročenke bolo napísane , že škoda do 3990€, bez zranenia...potreboval som počuť, že každá nehoda, ku ktorej je privolaná polícia, tak je v týchto štatistikách DN, aj keď to má všetky znaky škodovej udalosti..ďakujem všetkým, je mi dúfam všetko jasné :D
misoft
12.04.13,16:10
Misoft, nemáš pravdu - škodová udalosť nie je pojem poisťovne a takisto nie je pravdou, že k škodovej udalosti sa neprivoláva polícia. Nemusí sa k nej privolávať - a to je veľmi veľký rozdiel.
Napíšem to takto:
A) Drcnú sa dvaja - škoda do 3999€ - dohodnú sa - vymenia si lajstrá, ohlásia poisťovni - rieši sa to ako škodová udalosť (vznikla len škoda). Polícia o tom nemá ani šajnu!
B) Drcnú sa dvaja - škoda do 3999€ - nevedia, kto a čo - privolajú políciu - tá vyrieši, určí, uloží pokutu - a ajhľa - v štatistike je to už dopravná nehoda do 3999€, čiarka v kolonke - poisťovňa to rieši ako obvykle - škodová udalosť (oni neriešia či nehoda, alebo náhoda - oni riešia škody!), len s tým, že to má aj od polície.

No a tu sa potom to v štatistikách delí, ako je to v tabuľke.

Kapišto? Toto je ten rozdiel.
pavol36
13.04.13,09:06
Misoft, zadávateľ otázky potrebuje interpretovať tabuľku, ktorú má k dispozícii od Policajného zboru. Policajný zbor nezaujíma, ako vec rieši poisťovňa. Nariadenie prezidenta Policajného zboru o činnosti služby dopravnej polície definuje aj pojmy, aj postup dopravných (nielen) policajtov pri udalostiach, ktoré toto nariadenie definuje ako dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť, pričom aj definuje pojem škodová udalosť a ten pojem je veľmi odlišný od pojmu, ktorý používa poisťovňa.
To, čo si teraz napísal, je sčasti pravdivé, ale sčasti aj moc zjednodušené a nie presné... Zadávateľ potrebuje vysvetliť policajnú štatistiku a nie štatistiku poisťovní - to je úplne niečo iné.

Pre zadávateľa otázky - zbehni za tým dopravným inžinierom na ODI a ten ti tie tabuľky bude vedieť jednoznačne interpretovať. A ak nie on, tak ti to vysvetlí riaditeľ ODI alebo vedúci oddelenia výkonu služby ODI. Mám dojem, že zber týchto údajov (posielajú sa na KR PZ a následne na prezídium PZ) sa robí týždenne a oficiálne podľa nariadenia mesačne... A títo ľudia poznajú tie tabuľky odpredu i odzadu...
misoft
14.04.13,10:55
Veď som mu to vysvetlil - všetko, v čom má "prsty" polícia - sú NEHODY. A tá si to potom delí do 3999€ a nad 3999€, atď.
To, čo riešia samotní "barani" medzi sebou bez polície a len cez poisťovňu - to v tej tabuľke nie je a ani nebude.
minaz
14.04.13,13:08
for jaroz , uz si prijaty v PZ?
Ice dive
14.04.13,13:17
reálne je to však tak, že policajti z dôvodu znižovania nehodovosti, sa snažia všetko riešiť ako škodové udalosti, a potom v tejto štatistike nie je skoro nič.. už som videl aj správy kde nehoda so škodou nad 7000 € bola riešená ako škodová udalosť... za ďalšie policajt odhaduje škodu na mieste podľa svojho subjektívneho pocitu... t.j. aj tie škody do 3999 € môžu byť aj vyššie...
jaro87
15.04.13,07:53
no veď hovorím, že sa tie štatistiky upravujú..asi jediné ospravedlnenie na to by bolo také, že aj v ostatných štátoch majú metodiku na evidovanie DN ako u nás,ale to pochybujem...v roku 2012 sme mali mať max. 305 mŕtvych, mali sme 296 - prvýkrát sme splnili záväzok EÚ...pekné číslo, ale neviem či za to môžu účinné opatrenia na cestách alebo niečo iné ;)