qeqe
15.04.13,12:46
V byte ktory som kupil su dvojvypinace riesene takto:
K vypinacu prichadzaju hnedy, modry a zeleno-zlty vodic (faza, pracovny, ochranny ?)
Ale:
- pri vypinaci je modry preruseny, dalej nepokracuje
- zeleno-zlty pokracuje dalej k lampe
- hnedy je v dvojvypinaci rozvetveny, k lampe dalej pokracuju dve fazy - hneda a modra
Je to OK ak sa zeleno-zlty vodic v lampe pouzije ako pracovny ?
Mozem nanho pripojit aj kostru kovovej lampy ?
viktorviktor
15.04.13,11:30
doporučujem ku konzultácii elektrikára, bez skúšanie podľa farby to nemusí byť pravda.
píšeš - "modry preruseny, dalej nepokracuje"...."lampe dalej pokracuju dve fazy - hneda a modra" "Je to OK ak sa zeleno-zlty vodic v lampe pouzije ako pracovny ?"

Máš v tom hokej. napr. Pracovný vodič– vodič, ktorý slúži na vedenie prúdu pri prevádzke elek-trickej siete, elektrickej inštalácie alebo zariadenia; pracovnými vodičmi sú vodiče krajné, neutrálne aj stredné.

Ochranný vodič(PE) – je vodič, s ktorým sa pri niektorých opatreniach na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom vyžaduje elektrické spojenie s každou z týchto častí: neživé časti, cudzie vodivé časti, hlavná uzemňovacia svorka, uzemňovač, uzemnený bod zdroja alebo umelý neutrálny bod.

Kombinovaný vodič PEN (PEM) – je uzemnený vodič, ktorý súčasne plní funkcie ochranného a neutrálneho (stredného) vodiča.

Označovanie izolovaných vodičov v striedavej sústave písmenami a far-bami:
vodič 1. fázy: L1 čierna
vodič 2. fázy: L2 hnedá
Vodič 3. fázy: L3 Sivá
neutrálny vodič: N svetlo modrá
ochranný vodič: PE Zeleno žltá
kombinovaný PEN vodi č zeleno -žltá so svetlomodrým pruhom na koncoch
qeqe
15.04.13,11:54
Upresnenie pre viktorviktor: Predpokladajme ze tri vodice prichadzajuce od rozvadzaca su zapojene OK. Hnedy je faza. Prichadzajuci modry pri vypinaci konci vo vzduchu, nie je pripojeny nikam. Zltozeleny pokracuje k lampe. A hneda faza je vypinacom rozvetvena na dve, modru a hnedu. Tj pri lampe zo stropu vylieza modra a hneda faza, a zlto-zeleny ktory je pokracovanim zltozeleneho od rozvadzaca.
viktorviktor
15.04.13,12:33
Musíš mať skúšačku, alebo niekoho zavolaj, na farbu sa nedá spoľahnúť
pozri tu http://www.vypinac.sk/Pytate-sa
qeqe
15.04.13,12:50
jasne ze mam skusacku a mam zistene ze hnedy vodic od rozvadzaca je faza. Otazka je ci je OK ze je k lampe privedeny len zelenozlty PE a dve fazy od dvojvypinaca.
qeqe
15.04.13,13:16
Napisal som koment pod Viktora ale nevidim ho ked nie som prihlaseny, pre istotu este raz:

Jasne ze mam skusacku a mam zistene ze hnedy vodic od rozvadzaca je faza. Otazka je ci je OK ze je k lampe privedeny len zelenozlty PE a dve fazy od dvojvypinaca.
stormcatcher
15.04.13,13:28
Napisal som koment pod Viktora ale nevidim ho ked nie som prihlaseny, pre istotu este raz:

Jasne ze mam skusacku a mam zistene ze hnedy vodic od rozvadzaca je faza. Otazka je ci je OK ze je k lampe privedeny len zelenozlty PE a dve fazy od dvojvypinaca.
ten zelenožltý bude asi pracovný nulák
misoft
15.04.13,17:20
...alebo ľudovo ZEM.
viktorviktor
15.04.13,17:37
Napisal som koment pod Viktora ale nevidim ho ked nie som prihlaseny, pre istotu este raz:

Jasne ze mam skusacku a mam zistene ze hnedy vodic od rozvadzaca je faza. Otazka je ci je OK ze je k lampe privedeny len zelenozlty PE a dve fazy od dvojvypinaca.


keď pozrieš vypinač 5b na vypinač sk, tak vidíš, že nie, "fázami sa stávajú až po zapnutí vypínača" na farby sa nedá spoliehať, použije sa to čo je - hlavne že to svieti, "drž komín idem po peniaze"
to že sú tam dva fázy, môže byť, dakedy dávno sa prerušoval neutrálny vodič N, a či bol vypinač zapnutý alebo vypnutý tak v žiarovke bola stále "šťava"
pista1
15.04.13,18:20
Zeleno-žlty bude ochranny aj pracovny a s jednou fazou Ti bude luster svietit.Druha faza sa pouziva pri viacerich žiarovkach-6-9.Mozes si zapojit na jednu fazu 3 ziarovky a druhu fazu na dalsie 3-5atd.
lapejko
15.04.13,19:01
skrátka je to jednoducho funkčné podľa starých noriem, akurát by bolo dobré ten modrý vodič označiť čiernou zmršťovacou dutinkou alebo izolačkou pri vypínači aj pri lustri aby to nemýlilo. prepojiť zelenožltý na kostru lustra je v tomto prípade OK.
Martin1310
15.04.13,21:13
Povedzme že luster má 6žiaroviek a zapínajú sa tri a tri.Do vypinača príde fáza a vypinač ju rozdelí na dve vetvy pre každé tri žiarovky zvlášť (nieje to druhá fáza je to stále tá istá)
Modrí vodič ktorý ti končí pri vypinači je pravdepodobne nepoužívaný (To ale naisto nemôžem tvrdiť ked neviem ani či máš dvoj alebo trojvodičovú sústavu predpokladám že dvoj lebo pri troj by to bolo celé zle)
Zltozelený vodič je v prípade dvojvodičovej sústavy označovaný ako PEN nie PE,pretože plní aj pracovnú aj ochrannú funkciu.
Podla starších noriem je to vporiadku ako písal lapejko.
Ten modrí vodič tam je možno len preto že zrovna mali trojžilový kábel tak ho tam použili (ale toto hádam,neviem či a kde je v rozvodnici napojený)
qeqe
16.04.13,05:10
Je to novy rozvod, trojvodicova sustava, prudovy chranic, tj zelenozlty by mal byt PE.
Preto sa mi nezda ze modry pri vypinaci konci.
Jasne ze zo stropu netrcia dve fazy v zmysle dvoch roznych faz trojfazoveho rozvodu. Ale jedna faza rozvetnena dvojvypinacom na dve. Zdalo sa mi ze som to na zaciatku napisal dost zrozumitelne ale asi nie. Co sa mi nezda je ze je ten zelenozlty privedeny k lampe ako "nulak".
Lepsie to uz neviem vysvetlit.
Takze zapojenie vyzera:
rozvadzac - zelenozlty - lampa
rozvadzac - modry - konci pri vypinaci v lufte
rozvadzac - hneda faza - rozvetvena dvojvypinacom - pokracuje k lampe ako modra a hneda
Indeed
16.04.13,05:10
Ešte by to malo byť zapojené takým sposobom aby v objímke bola fáza LEN PRI ZAPNUTOM vypínači
/z bezpečnostných dovodov/
ale to je len pre perfekcionistov...
ja to tiež nemám takto zapojené...v objímke mám stále fázu a vo vypínači mám prud len vtedy ak žiarovka svieti
aj ked by to asi malo byť opačne...
viktorviktor
16.04.13,12:31
pozri si obr.5 na odkaze, dvojvypínač - tzv lustrový, v hornej časti je jeden šróbik a pliešok ktorý pripojí fázu na druhý vypínač, takže je vľavo aj vpravo, dolu z vypinača už vychádzajú dva drôty, podľa toho čo píšeš jeden modrý druhý hnedý, podľa toho ktorý vypinač zapneš tak ide napätie buď modrým alebo hnedým alebo súčasne ak zapneš obidva, takže tie kde je napatie by mali byť na dne objímky lustra /jasne že každý v inej objímke/, a ten žltozelený na boku, zapneš svieti, vypneš nesvieti.
na tom obrázku to máš nakreslené, prečiarknuté kolieska sú žiarovky, plné kolieska je prepojenie drôtov, že tam vedie len jeden zelenožltý, tak nemali luster rozdelený, a
vypinač dali do budúcnosti, čo ak.
Stále ti hovorím, že na farbe drôtov nezáleží, zavolaj si odborníka čo tomu hovie, po internete je radiť ako čo zapojiť o držku.
Martin1310
16.04.13,18:56
Tak ty máš prúdový chránič a modrý vodič ti končí vo vypinači a do lampy pokračuje už len zelenožltý?a funguje ako pracovný nulák?
Tak na tomto obvode v takomto prípade nemôžeš mať prúdový chránič,pretože by ho to hned vyhodilo.V správne fungujúcej trojvodičovej sústave s chráničom sa nesmie uzatvoriť obvod cez zelenožltý PE vodič.Prúd.chrán. to vyhodnotí ako únik prúdu. Niečo tam nebude dobre.

čo ti vlastne trčí zo stropu pri lampe? dva fázové a jeden zelenožltý? mal by tam byť aj modrý ak máš trojvodičovú sústavu.
qeqe
17.04.13,08:07
Tak ako hovoris, je to bordel. Musim zavolat elektrikara nech mi pomera co je ako pripojene do rozvadzaca. Lebo prudovy chranic v rozvadzaci je. Mozno nanho niesu napojene lampy.
Lampy s jednovypinacom su zapojene: zelenozlty PE, hnedy faza, modry N.
Lampy s dvojvypinacom: ano, zo stropu trcia dve fazy (rozdvojene dvojvypinacom z hnedej fazy prichadzajucej od rozvadzaca) a zelenozlty, lampa funguje, cize mas pravdu s tym chranicom. Modry od rozvadzaca je useknuty pri vypinaci.