jozef.pavlusik
15.04.13,21:56
kúpil som sadbové zemiaky zo Spiša , v druhom roku(druhá úroda) mi po uvarení zemiaky černejú, prvý rok po výsadbe to tak nebol. Nepoužil som žiadne hnojivo ani chemické ,ani maštaľný hnoj , ani som ich ničím nestriekal ,dalo by sa povedať biozemiaky - a černejú???!!! Obyčajne sa hovorilo že černejú preto lebo boli chemicky hnojené (veľký obsah dusíka)....ale teraz nemajú prečo černieť hmhmhmh:mad:
srska
15.04.13,20:01
alabut
15.04.13,23:17
Su po zaruke. Sadbove zemialy, najma zahranicne odrody, sa vyrabaju na jeden rok. Chcu donutit pestovatela, aby si ich kupoval kazdy rok. :-)
pavol54
16.04.13,04:11
Su po zaruke. Sadbove zemialy, najma zahranicne odrody, sa vyrabaju na jeden rok. Chcu donutit pestovatela, aby si ich kupoval kazdy rok. :-) až tak by som to nehodnotil. Príčin prečo by sa nemali sadiť zemiaky v tej istej pôde je niekoľko, len neviem ako sa dá vyrobiť zemiak aby mal požadovanú charakteristiku jeden rok.
Príčiny černania- štruktúra teploty pri skladovaní,
- odroda množstvo škrobov a iných látok (z toho sú zemiaky A- C ) na šalát, na hranolky na kašu
- nemoci a škodcovia ktoré ich napadli v priebehu pestovania(baktériové ochorenia, apod)
Indeed
16.04.13,05:59
sadbové zemiaky sú určené NA SADBU,nie na konzumáciu

a okrem toho sú aj drahšie ako konzumné zemiaky.
Emka Roman
16.04.13,09:43
Oxidujú

ps
prever, či nie sú tzv "fajnové" (pre niektoré semená toto platí) = úroda sa nedá použiť na sadbu (výsev), lebo už nebude mať druhá úroda tie vlastnosti ako prvá
jozef.pavlusik
16.02.14,12:34
veď ja som ich ako sadbové nekonzumoval !!! ...druhá úroda - po uvarení sčernie!!??
jozef.pavlusik
16.02.14,12:36
veď ja som ich najprv nasadil a konzumoval som úrodu !
pavol54
16.02.14,13:56
zase to robia ako pred rokom? teraz je to už snáď tretia úroda alebo si skladoval od vlaňajšej jari? No len povedz odrodu a varný typ.
kopretinka
16.02.14,15:23
tretia úroda? :D čoby,on sa len teraz zobudil