Tomaso.
17.04.13,19:58
Ahojte Poraďáci.
Plánujeme s manželkou brať hypotéku. O 2 mesiace sa mi narodí dieťa a zaujímalo by ma kedy je lepšie o ňu požiadať z hladiska hypotekárneho skóringu a teda možného úroku. Pred alebo po narodení ?
Je jasné že po narodení dieťaťa by bol skóring horší v zmysle zvýšených životných nákladov. Scoringový model ale počíta s milión faktormi a v niektorých kategóriách je dieťa v modeli ako výhoda. Otázka je čo prevažuje
Nemáte niekto s tým skúsenosti ? Resp. keby tu bol nejaký odborník, privítam názory.
Vďaka
trevize
17.04.13,18:16
Preco neoslovis HU poradcu? Nic to nestoji...

Ale pokial nebudes chciet statny prispevok, tak pred narodenim. Mate vyssi prijem...lepsia bonita.
Hakika
17.04.13,18:31
otazne je, ci beries hypoteku sam, alebo si zenaty, ci pristupuje partnerka do uveroveho vztahu, ci je potrebny aj jej prijem. Treba viac info
trevize
17.04.13,18:32
pise ze s manzelkou :-)
Tomaso.
17.04.13,18:38
Poradcovia sú aj na Porade, preto sem píšem :)
... možno sa nájde niekto kto riešil podobnú vec.

Vyšší príjem je plus do skóringu. Ale rodina s dieťaťom je pre banku menej riziková, čo je tiež plus do skóringu.
Hakika
17.04.13,18:42
ok, ale pristupuje manzelka do uveroveho vztahu aj prijmom ? Treba to riesit este pred tym ako nastupi na matersku ? Lebo potom nie je o com. V kazdom pripade sa narodenim dietata znizuje bonita o dalsieho vyzivovaneho clena rodiny.
trevize
17.04.13,18:46
Bez zakladnych udajov ti nik neporadi na 100%. Ja hovorim ze na 99% je lepsie pred narodenim...manzelkyn prijem moze podstatne ovplyvnit uz len fakt ci HU v pozadovanej vyske dostanete.
Tomaso.
17.04.13,18:52
urcite tie prijmy spocitame.
Rozdiel medzi prijmom teraz (je SZCO) a prijmom z buducej materskej (+ ma aj dobrovolne NP) bude minimalny.
Hakika
17.04.13,18:53
tak to celkom nie je celkom pravda trevize. pomer prijmu "rodiny" k vyske mesacnej splatky tiez ovplyvnuje skoring.
Hakika
17.04.13,18:56
urcite tie prijmy spocitame.
Rozdiel medzi prijmom teraz (je SZCO) a prijmom z buducej materskej (+ ma aj dobrovolne NP) bude minimalny.

Požiadaním úveru pred narodením dieťaťa pochodíte určite lepšie :) Ale úplne najlepšie pochodíš v konkrétnej banke u konkrétneho poradcu. Vie ti vypočitať obe alternatívy.
trevize
17.04.13,18:56
A este ma napadol jeden dovod. Je jar..cas HU kampani...v lete uz bude pravdepodobne po nich (aj ked clovek nikdy nevie).
Tomaso.
17.04.13,18:58
.. tiez si myslim ze asi PRED. Nizsie zivotne naklady pred narodenim prevazia nad "faktorom stability" rodiny
Skocim asi do banky co na to povedia.

diky za nazory.
trevize
17.04.13,19:02
Inak myslim, ze na "faktor stability" staci manzelstvo.