Twixina
19.04.13,15:40
Dobry den,
potrebujem poradit ohladne castych kontrol od zamestnavatela pocas PN. ako casto ma zamestnavatel moznost/pravo pocas 1.-10 dna prist skontrolovat zamestnanca? nakolko mne chodia kontroly kazdy den, co ma v istom zmysle az uraza. je mozne aby prisiel zamestnavatel aj opakovane pocas jedneho dna? ked pracujem prostrednictvom pracovnej agentury.vopred dakujem za Vase odpovede
Tweety
19.04.13,13:49
Je to neobvyklé, ba priam raritou ale kontroly záležia na internej politike zamestnávateľa.
veronikasad
19.04.13,13:54
Dobry den,
potrebujem poradit ohladne castych kontrol od zamestnavatela pocas PN. ako casto ma zamestnavatel moznost/pravo pocas 1.-10 dna prist skontrolovat zamestnanca? nakolko mne chodia kontroly kazdy den, co ma v istom zmysle az uraza. je mozne aby prisiel zamestnavatel aj opakovane pocas jedneho dna? ked pracujem prostrednictvom pracovnej agentury.vopred dakujem za Vase odpovede
Má na takéto opakované kontroly zamestnávatel dôvod ? Dodržiavaš liečebný režim ?
ivka70
19.04.13,14:10
Je to na rozhodnuti zamestnavatela, on musi na to obetovat prostriedky ...cas, mzdu cloveka, co kontroluje.
Ak liecebny rezim dodrziavas, s usmevom ho nechaj, nech si lieci komplexy :).
Twixina
19.04.13,14:24
Ved dodržiavam, ved som "marod" ale tak uprimne si povedzme že to nie je príjemné ked vas doma niekto otravuje každy den ked nie ste zdravotne v poriadku. Akože dnes som si našla lístok že ma doma nezastihli, a žiadaju odomna dokladovanie že som bola ulekara alebo niečo podobne. Ako postupovať v prípade že som dnes bola u lekára, ale medzičasom ako som odišla od lekára a prišla som domov opat ma boli skontrolovať a logicky ma nezastihli...rozdiel cca 2 hodiny...ako im mám vysvetliť že som nebola nikde flamovať, ale kedže som momentálne nesamostatná - mám problém zo zrakom a potrebujem doprovod takže je logické že sa domov nedostanem za hodinu, ale že to bude trvať dlhšie...oni však potrebuju zdokladovať to že som v tom čase ked som šla domov bola u lekára...čo robiť ked zamestnavatel nie je ochotny akceptovať prepravu?
veronikasad
19.04.13,14:33
Ved dodržiavam, ved som "marod" ale tak uprimne si povedzme že to nie je príjemné ked vas doma niekto otravuje každy den ked nie ste zdravotne v poriadku. Akože dnes som si našla lístok že ma doma nezastihli, a žiadaju odomna dokladovanie že som bola ulekara alebo niečo podobne. Ako postupovať v prípade že som dnes bola u lekára, ale medzičasom ako som odišla od lekára a prišla som domov opat ma boli skontrolovať a logicky ma nezastihli...rozdiel cca 2 hodiny...ako im mám vysvetliť že som nebola nikde flamovať, ale kedže som momentálne nesamostatná - mám problém zo zrakom a potrebujem doprovod takže je logické že sa domov nedostanem za hodinu, ale že to bude trvať dlhšie...oni však potrebuju zdokladovať to že som v tom čase ked som šla domov bola u lekára...čo robiť ked zamestnavatel nie je ochotny akceptovať prepravu?
Si občanom s ŤZP ? Nepotrebuje sa ťa zamestnávateľ "zbaviť" a hľadá dôvody ? Ako často mávaš PN-ku ?

Porušenie liečebného režimu môže zamestnávatel považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a je dôvodom na výpoveď alebo okamžité skončenie prac.pomeru, najmä ak ho zamestnávatel zistí opakovane. Ak návštevy u lekára využívaš aj na vybavovanie súkromných zaležitostí, radšej si pýtaj od ošetrujúceho lekára vychádzky.
pavol54
19.04.13,15:23
Je to neobvyklé, ba priam raritou ale kontroly záležia na internej politike zamestnávateľa. Mal som zamestnankyňu ktorá mi doniesla papier ako maród. Na druhý deň som mal byť na pravidelnej služobnej ceste 200 km od sídla , zmenou plánu sme sa stretli mimo miesta maródky, no nespravím si aspoň pár kontrol? za moje peniaze budú pacienti robiť čo sa patrí(liečiť sa) alebo nech si zoberú neplatené voľno Ale prípad od prípadu.
Twixina
19.04.13,16:01
ja rozumiem že kontroly su potrebne, ved je kopu špekulanov, nemám ZŤP, ale naozaj momentálne sa nedokažem sama prepravovať mám problem pohybovať vo vlasnom byte kedže je jedná o problém s videním. Len aj rodičia či priatel su pracujuci ludia a nie vždzy sa vedia uvolniť ked to potrebujem. Je možné že zamestnávateľ sa ma chce zbaviť, lebo sa plánuje znižovanie stavov. takže mi asi nič nezostáva len zohnať nejaké potvrdenie od lekára ktorý potvrdí moju situáciu.

Dakujem vam veľmi pekne za rady a názory, aspoň v tom už mám jasno...
Prajem veľa uspechov a pekny deň
Pepa
19.04.13,16:23
Často diskutovaný problém, ktorým je KDLR zamestnávateľom bol upravený zákonom s účinnosťou od 1. augusta 2006. Podľa tejto novely zamestnávateľ nie je oprávnený vykonávať KDLR. Môže iba preukázať skutočnosť, že zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas DPN a oznámiť posudkovému lekárovi príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne podozrenie z porušenia liečebného režimu. Bez vykonanej KDLR a písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára o porušení liečebného režimu, nie je možné konštatovať jeho porušenie a pristúpiť k následným možným sankciám, ktoré umožňuje uložiť zákon o sociálnom poistení. Napriek skutočnosti, že zamestnávateľ vypláca počas prvých 10 dní zamestnancovi náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti zo svojich zdrojov, nemôže kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, pretože túto možnosť mu zákon neumožňuje.
kopretinka
19.04.13,16:26
Často diskutovaný problém, ktorým je KDLR zamestnávateľom bol upravený zákonom s účinnosťou od 1. augusta 2006. Podľa tejto novely zamestnávateľ nie je oprávnený vykonávať KDLR. Môže iba preukázať skutočnosť, že zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas DPN a oznámiť posudkovému lekárovi príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne podozrenie z porušenia liečebného režimu. Bez vykonanej KDLR a písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára o porušení liečebného režimu, nie je možné konštatovať jeho porušenie a pristúpiť k následným možným sankciám, ktoré umožňuje uložiť zákon o sociálnom poistení. Napriek skutočnosti, že zamestnávateľ vypláca počas prvých 10 dní zamestnancovi náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti zo svojich zdrojov, nemôže kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, pretože túto možnosť mu zákon neumožňuje.
žeby môj zamestnávateľ za 6 rokov neprišiel na to,že nemôže kontrolovať svojich zamestnancov na PN?:eek:
Tweety
19.04.13,17:10
Kontrolovať alebo preukázať skutočnosť, že sa DPN nezdržiava na mieste určenom, je v podstate pre zamestnávateľa ako jedno za 20 a druhé bez dvoch za 18. Ja si myslím, že mu to poslúži rovnako. Ak má takýchto akože chorých prvých 1O dní často, a preukáže skutočnosť, že sú niekde napr. v krčme alebo na rybách, určite si na nich nájde páky ako sa ich zbaviť.
veronikasad
19.04.13,19:17
§ 81
Základné povinnosti zamestnanca
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám,
g) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy na doručovanie písomností, zdravotnej poisťovne, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.
Pepa
20.04.13,06:43
Môj posledný príspevok v tejto téme:

Zamestnanec je povinný dodržiavať liečebný režim, ktorý určí ošetrujúci lekár. Pojem liečebný režim upravuje zákon č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti .... ktorý ustanovuje že liečebný režim je "životospráva osoby na podporu liečby, ktorú určuje ošetrujúci lekár." Keďže ho určuje ošetrujúci lekár jedine ten môže skonštatovať jeho porušenie (napr. po kontrole DLR vykonanej SP na podnet niekoho alebo aj nikoho).

Dočasne práceneschopný poberateľ nemocenskej dávky je povinný okrem dodržiavania liečebného režimu zdržiavať sa počas DPN na adrese, ktorú uviedol v žiadosti o priznanie nemocenského - jedine túto povinnosť môže zamestnávateľ kontrolovať a v prípade porušenia tejto povinnosti môže dať podnet na vykonanie kontroly.

O porušenie liečebného režimu sa nejedná vtedy, ak sa vzdiali z bydliska alebo adresy, ktorú uviedol ako miesto kde sa bude zdržiavať mimo času vychádzok, v prípade ak si potrebuje zabezpečiť základné životné potreby (nákup potravín, liekov), ktoré si nemôže zabezpečiť počas času, ktorý má určený na vychádzky. To znamená, že ak zamestnávateľ zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na adrese, ktorú uviedol ....... nemusí sa jednať o porušenie liečebného režimu.

Vyjadrujem sa ku kontrole dodržiavania liečebného režimu a nie k tomu, či sa zamestnávateľ chce niekoho zbaviť alebo nie. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi napr. výpoveď za porušenie prac. disciplíny z dôvodu porušenia liečebného režimu (ak to má vo svojich interných predpisoch ošetrené), ale toto porušenie by najskôr musel dokázať. A porušenie liečebného režimu môže skonštatovať niekto iný (lekár) a nie zamestnávateľ. Zamestnanec sa môže brániť.