janherec
20.04.13,14:19
Je osožné dať medzi záhradné jahody posekanú trávu napr. zo záhradnej kosačky? Počul som že je to prospešné , udržuje vlhkosť, nerastie burina a pri daždi sa plody neznečistia od pôdy. Je to pravda a má niekto s týmto skúsenosti? Dokonca že sa môže použiť i nasekaná slama.
misoft
20.04.13,12:28
Zo záhradnej kosačky asi nie - je to posekané veľmi nadrobno. Bude to síce ako doplnkové hnojivo (pri rozklade a tlení), ale špina zostane. Skôr po klasickej kosbe (kosou) - niekedy sa dávala aj slama.
arizona
20.04.13,13:36
Na to, co popisujes je najvhodnejsia slama. daj si do googla "pestovanie jahod na slame".

Da sa vyuzit aj posekana trava,ale treba dosypavat po troche,aby stihla preschnut. Ak da naraz vysoku vrstvu,moze zacat hnit.
alabut
20.04.13,16:14
Travu rozhadzat a okopat okolo jahod na jar. Ak ju nechas pomedzi riadkami, po dazdi protismykove gumaky. Potom bud posekanu slamu, ako odporuca arizona, alebo piliny, ktore pouzivam ja, pretoze nemam slamu. Piliny okyslia podu, su po dazdi ciste aj s gazdom, ked sa na jar opat okopu, prevzdusnia a okyslia podu. Menej zarastaju travou a pod pilinami si drzia vlkost. Dalej sluzia ako ochrana proti roztocikovi jahodovemu, ci ako sa ta chamrad vola. :-)
misoft
21.04.13,07:18
A keď už má tej trávy posekané veľké množstvo - mal by uvažovať o kompostovaní - a bude mať kvalitné hnojivo.

P.S. Môj fotrík" všetok biologický odpad zo záhradky kompostuje - trvá to síce dlhšie, ale výsledkom je, že nepoužíva žiadnu chémiu, žiaden maštaľný hnoj, len kompost a ono to parádne rastie.
alabut
21.04.13,08:35
Mudry fotrik. :-)
vemak
21.04.13,19:41
Nie že by bola metoda so slamou vyslovene zlá, lepsie ako nic, ale po viacerých pokusoch ( ked je mokro a oberas zadupes ju do blata, ked je cerstva a je vietor tak ju rosfuka, po case tam je kopes havede....) som za ciernu textíliu - vydržy 4r. a potom aj tak musís jahodovisko zmenit. A velmi sa mi osvecila aj kvapkova zavlaha, (na 4 rady po 10 korenov vyjde na 30eur + 30 casovac), a pustis ju hoc kedy v noci.