skplan
22.04.13,18:34
Bola som vedena ako nezamestnana na Urade Prace. Po narodeni babätka som bola vyradena z evidencie nezamestnanych a momentalne poberam prvy mesiac davky ako rodicovsky pripevok a pridavky, kedze som nemala narok na matersku. Chcem sa opytat, ci teda stat teraz plati za mna zdravotne i socialne poistenie, alebo? Vdaka za odpoved.
ivka70
22.04.13,16:41
A bola si sa prihlasit v zdravotnej a socialnej poistovni?
Katy a R
22.04.13,17:04
tak veru - treba navštíviť ZP aj SP - zobrať so sebou rodný list. V SP vyplníš RLFO - prihlásiš sa na dôchodkové (len) poistenie - štát potom bude platiteľom poistného . Treba stihnúť termín - 45 dní od narodenia dieťatka - v tom prípade poistenie trvá odo dňa narodenia dieťatka. Ak pôjdeš neskôr .. tak sa môžeš prihlásiť len najskôr odo dňa, kedy navštíviš SP.
skplan
22.04.13,17:51
Ja som už bola aj v zdravotnej i v socialnej. Odniest rodny list, v socialnej mi dali vyplnit papier, asi to bolo RLFO? Za dietatko plati stat, ale ako to je so mnou - s mamickou?
ivka70
22.04.13,18:12
Aj za mamicky na RD plati ZP stat, musia sa ale v ZP ako poistenec statu prihlasit.
skplan
22.04.13,21:22
...aha. Takze s rozhodnutim o vyradeni z evidencie nezamestnanych mam ist do zdravotnej poistovne a nasledne bude za mna stat ako za mamicku platit zdravotne poistenie? Rozhodnutie mi bolo dorucene pred 2 tyzdnami, ak teda do ZP pojdem zajtra, tak sa mi to rata teda od zajtrajska, alebo odo dňa vyradenia z evidencie uchadzacov? Netusila som totiz, ze sa musim ist aj ja este osobitne nahlasit okrem dietata. :-(
skplan
23.04.13,07:03
Nie je to tak, ze po vyradeni z evidencie uchadzaca o zamestnanie, UP sam informuje zdravotnu poistovnu, zasiela tam nejaky papier? Alebo aj ja osobne musim este ist do ZP sa nahlasit ako mamicka? Dieta som uz do ZP nahlasila v termine. Poprosim odpoved???
ivka70
23.04.13,07:11
Nie je to tak, ze po vyradeni z evidencie uchadzaca o zamestnanie, UP sam informuje zdravotnu poistovnu, zasiela tam nejaky papier? Alebo aj ja osobne musim este ist do ZP sa nahlasit ako mamicka? Dieta som uz do ZP nahlasila v termine. Poprosim odpoved???


UP nikoho neinformuje, musis ty sama hlasit akekolvek zmeny (povinnost zo zakona je do 8 dni od zmeny), cize aj ukoncenie ZP ako poistenec statu evidovany na UP aj zaciatok poistenia ako mamicka na RD.
skplan
23.04.13,07:23
Aha. Tak ak do ZP, tak aj do SP sa musim nahlasit ako mamicka na RD? Maleho uz mam v SP nahlaseneho. Matersku nepoberam.
skplan
23.04.13,08:30
Aha. Tak ak do ZP, tak aj do SP sa musim nahlasit ako mamicka na RD?
Katy a R
23.04.13,08:39
ak by aj UPSVaR niečo nahlasoval do ZP - tak môže len to, že ťa vyradili z evidencie. A ak nechceš byť neplatičom - tak treba ísť rýchlo ZP oznámiť, že si poberateľkou RP. platiteľom zdravotného poistenia bude štát. - všetko máš v prísp 2 a 3.
a v SP - tam už asi prihlásená na dôchodkové poistenie si. (ostatné poistenia nemáš)