vavro1111
23.04.13,06:39
Ako vysporiadať 6 súrodencov, ktorý sa chcú dohodnúť s rodičmi ešte pred ich smrťou. Jedná sa o pozemky a rodičovský dom. Všetci sa zhodli že do úžavania to dostane najmladšia dcéra, ale o svoj nárok nechce prísť nikto. Najmladšia dcéra súhlasí o užívaní rodičovského majetku.
Peggynka
23.04.13,05:28
A čo na to rodičia ? Pokiaľ to nie je ich iniciatíva,príde mi to prinajmenšom neetické.
Indeed
23.04.13,09:03
..dobrá téma...
Oliwa
23.04.13,09:49
Supy sa zlietajú...
Ty sa pýtaš ako rodič? Asi nie... Dúfam, že ak tí súrodenci majú deti, tie sa už tiež nemôžu dočkať, kedy si budú deliť rodičovský majetok...
Kým sa dočkáte svojej koristi, zahrajte si človeče. Očíslujte si dom a pozemky a hádžte kockou od jedna do šesť. To by mohlo vyjsť a možno by to bolo aj spravodlivé - každému, co jeho jest...

Čo znamená vo Vašom ponímaní "dostane do užávania" a "súhlasí o užívaní rodičovského majetku"? To akože najmladšia dcéra tam bude bývať, podielať sa na nevyhnutných opravách a údržbe, starať sa o pozemky, platiť energie, dane, doopatruje rodičov /za predpokladu, že tam bývajú/ a potom ČO??? Alebo všetci ostatní budú pravidelne prispievať svojím podielom na túto réžiu a keď sa rodičia pominú, bude sa všetok majetok deliť fifty-fifty? Alebo Vám ona bude platiť "nájom" za užívanie Vašich fiktívnych podielov? Alebo ako si to predstavujete? Ale keďže ste sa už zhodli a chcete sa dohodnúť, akú odpoveď očakávate od porady?
buchač
23.04.13,11:19
Ako vysporiadať 6 súrodencov, ktorý sa chcú dohodnúť s rodičmi ešte pred ich smrťou. Jedná sa o pozemky a rodičovský dom. Všetci sa zhodli že do úžavania to dostane najmladšia dcéra, ale o svoj nárok nechce prísť nikto. Najmladšia dcéra súhlasí o užívaní rodičovského majetku.

..dobrá téma...
Téma možno aj dobrá ....len keby úvodný bol presnejšie formulovaný ...

Odpoveď na otázku je v tomto zmysle ponímania veľmi jednoduchá ...

...nuž spravodlivo ...:rolleyes:
Indeed
23.04.13,11:28
Neviem PREČO a z akého dovodu by mal byť zvýhodnený najmladší surodenec....

Skor by som sa priklaňal k názoru,že majetok by mal zdediť a obhospodarovať,TEN dedič,ktorý JE OCHOTNÝ

ho spravovať a starať sa oň.

Potom su tu ešte formy predania dedičstva ako darovanie, závet,

či jednoducho vysporiadanie dedičstva podľa platných zákonov a právneho poriadku SR.
pavol54
23.04.13,11:30
Moja mama všetko rozpredala rozdala každému "spravodlivým dielom" s tým aby sme sa nehrýzli, ale keď bude potrebovať na lieky tak doložíme, prd o jedno dieťa už prišla, lebo chcelo viac, ale teraz si hovorí aj tak dala veľa, lebo z druhej ulice nemalo čas prísť len raz za rok aj pred delením a teraz ani toľko
Peggynka
23.04.13,12:16
A to sa ešte do toho nezamontovali nevesty a zaťovia...Smutné.
bjuty smis
23.04.13,13:22
a mudrlanti tiež......si jej poradila...jasne píše, že dohoda aj s rodičmi...
vavro1111
27.04.13,13:27
No všetkým ktorí sa pohoršujú, len toľko, že rodičia to celé iniciovali s tým že sa majú medzi sebou všetci dohodnúť. Ja som v pozícii pozorovatela, nijako nie som do tohto zainteresovaný. Len ma jeden z možných dedičov požiadal o radu a ja som mu navrhol že to skúsim dať na net. Takže len očakávam nejaké nápady, rady a návody ako by mohli poriešiť tento problém.
A teraz nejaké info na spresnenie:
- "dostane do užávania" = bude sa starať o majetky a obhospodarovať ich (finančne budú musieť prispievať všetci súrodenci).
erik555
27.04.13,13:41
Neviem PREČO a z akého dovodu by mal byť zvýhodnený najmladší surodenec....

mimotemy lebo aj v rozpravkach su ti najmilsi... :D
osky
29.04.13,17:15
RODICIA MOJEJ MAMY TO SPRAVILI PRESNE TAKTO:
MALI 9 deti a chceli to mat vydiskutovane uz pred smrtou aby sa deti nehadali medz sebou.

rozdelili podla vzajomnej dohody,uvazili co kto potrebuje.
spisali vsetko pred notarom a vykonali normalny zavet.kazdy surodenec dostal do ruky kopiu svojho zavetu.
zavet vsak nadobudol konecnu platnost az po smrti oboch.
takze keby bola este babicka chcela,mohla to este zmenit-zila 3 roky dlhsie ako dedicko.

delilo sa takto:

najstarsia dcera ma 6 deti a tak jej ponukali domcek,ale ona to nechcela.tak to zdeldili synovia-dvojicky,ktori aj tak stale casto chodili k nim a starali sa okolo domu a tak...

dceram pridelili kus pozemku ,ktory mal byt rozdeley na 3 rovnake diely-kedze maju jedneho syna v cechach,moja mama nastojila aby aj on dostal z tej zeme a tak sa to rozdelilo na 4 diely.kto ktory diel dostane sa neuviedlo-vsetci styria si losovali a ktore cislo dostali ten diel patril im..

a takto porozdelovali vsetko co mali medzi deti.



treba to naozaj urobit pred smrou rodicov,lebo po smrti sa to len tazko da na spravnu notu.a vyhnete sa mnohym nezhodam medzi sebou.
buchač
29.04.13,17:52
Ako vysporiadať 6 súrodencov, ktorý sa chcú dohodnúť s rodičmi ešte pred ich smrťou. Jedná sa o pozemky a rodičovský dom. Všetci sa zhodli že do úžavania to dostane najmladšia dcéra, ale o svoj nárok nechce prísť nikto. Najmladšia dcéra súhlasí o užívaní rodičovského majetku.


A teraz nejaké info na spresnenie:
- "dostane do užávania" = bude sa starať o majetky a obhospodarovať ich (finančne budú musieť prispievať všetci súrodenci).
Aj to info na spresnenie je široký pojem aj napriek tej finančnej injekcii .................

Môj názor je taký , že sa asi nedohodnú ....respektíve sa dostanú v neskôr do sporu , ostatne ako väčšina dedičov ...