slavockah
24.04.13,05:48
Pestujem paradajky prvý krát. Semienka sa pekne prijali, ale rastlinky sa mi začali veľmi ťahať do výšky a majú slabú stonku. "Nevykapala" ešte ani jedna. Lístky idú pekne, už som ich aj presadila do samostaných kelímkov. Podoprela som ich. Môžem im nejako ešte pomôcť, abx zosilneli, zachránim ich ešte? Sú položené na okne na južnej strane...
vnet
24.04.13,04:18
Pri sadení do kelímkov ich bolo treba zasadiť hlboko až po vrchné lístky. Čím hlbšie tak sa lepšie zakorenia. Južná strana nie je dobrá, majú veľa slnka a ťahajú sa za ním. Ja ich mávam na severnej strane. Skúste im dosypať zeminu, až po okraj kelímku, aby boli čo najviac stonky v zemi, alebo ešte raz zasadiť ale hlbšie.
peterslovak
24.04.13,05:29
Ak to nerobí problém, treba ich skúsiť otužovať. Ak je cez deň pekne, vykladať von, na okne nezhrubnú nikdy. Ale aj keď sú tenké, po zasadení na záhradu rýchlo zosilnia, dobre je čím väčšiu časť zahrabať do zeme, hoci i ležato.
Emka Roman
24.04.13,07:48
Pri sadení do kelímkov ich bolo treba zasadiť hlboko až po vrchné lístky. Čím hlbšie tak sa lepšie zakorenia. Južná strana nie je dobrá, majú veľa slnka a ťahajú sa za ním. Ja ich mávam na severnej strane. Skúste im dosypať zeminu, až po okraj kelímku, aby boli čo najviac stonky v zemi, alebo ešte raz zasadiť ale hlbšie.

Dokonca som počul sadiť na trvalé stanovisko na "ležato" = zvislo hore otočiť iba vrchnú tretinu priesady.
wagner
24.04.13,19:04
Pestujem paradajky prvý krát. Semienka sa pekne prijali, ale rastlinky sa mi začali veľmi ťahať do výšky a majú slabú stonku. "Nevykapala" ešte ani jedna. Lístky idú pekne, už som ich aj presadila do samostaných kelímkov. Podoprela som ich. Môžem im nejako ešte pomôcť, abx zosilneli, zachránim ich ešte? Sú položené na okne na južnej strane...
To že sú na južnej strane okna neprekáža, ale podľa mňa majú veľa tepla. Preto sa ťahajú hore a stonky sú tenké. Ja mám tiež na južnej strane, ale teraz tam vôbec nekúrim a keď bolo chladno, tak som kúrila iba večer, aj to nie veľa. Preto rástli pomalšie a stonky sú hrubé. A tiež mali málo slnka. Teraz už majú slnka dosť, rastú rýchlejšie. Skús im zabezpečiť slnečné, ale chladnejšie prostredie - spomalia rast a stonky im zhrubnú.
slavockah
25.04.13,03:10
Ďakujem všetkým, vyskúšam čo sa dá. Skúsila som ich preložiť, rozdelila som ich na viac miest, uvidím, čo im bude vyhovovať. Aj zeminu som podosýpala, snáď to pomôže...
pavol54
25.04.13,03:42
Pestujem paradajky prvý krát. Semienka sa pekne prijali, ale rastlinky sa mi začali veľmi ťahať do výšky a majú slabú stonku. "Nevykapala" ešte ani jedna. Lístky idú pekne, už som ich aj presadila do samostaných kelímkov. Podoprela som ich. Môžem im nejako ešte pomôcť, abx zosilneli, zachránim ich ešte? Sú položené na okne na južnej strane... teraz na okne ? snáď zvonku, rajčina je burina kdekoľvek ju hodíš aj na ležiacu hodíš vlhkú zem tak sa uchytí a bude rásť (obrazne povedané)
pavol54
25.04.13,03:43
daj ich tam kde ich chceš mať vysadené
pmajap
25.04.13,15:40
nech sa otužuje