Kaja.K
24.04.13,12:07
Ahojte, prosím vedeli by ste mi poradiť, ktorý úrad kontaktovať, aby som získala nejaké oficiálne stanovisko k tomu, ako sa prepočítava dovolenka pri zmene úväzku (a teda aj zmene týždenného prac.času)? Tuto na porade som sa dočítala v jednom príspevku ale rôzne názory o tom, ako ju prepočítavať, a firma, pre ktorú to potrebujem, s mojim prepočtom nesúhlasí, požadujú oficiálne stanovisko od nejakého úradu. Snažím sa dovolať na inšpektorát práce, ale neúspešne. Vie v tomto poradiť aj nejaký iný úrad?
Ďakujem vopred za každú radu.
srska
24.04.13,10:17
Ahojte, prosím vedeli by ste mi poradiť, ktorý úrad kontaktovať, aby som získala nejaké oficiálne stanovisko k tomu, ako sa prepočítava dovolenka pri zmene úväzku (a teda aj zmene týždenného prac.času)? Tuto na porade som sa dočítala v jednom príspevku ale rôzne názory o tom, ako ju prepočítavať, a firma, pre ktorú to potrebujem, s mojim prepočtom nesúhlasí, požadujú oficiálne stanovisko od nejakého úradu. Snažím sa dovolať na inšpektorát práce, ale neúspešne. Vie v tomto poradiť aj nejaký iný úrad?
Ďakujem vopred za každú radu.
prepočet (http://www.podnikam.webnoviny.sk/zamestnanci-mzdy/vypocet-naroku-dovolenku-pomernu-cast-roka-vypocet-dovolenky-skratenom-pracovnom-uvazku/20946)
Kaja.K
24.04.13,10:22
Ďakujem, ale tento článok som si vygooglila, ja potrebujem kontaktovať vyslovene nejaký úrad, ktorý mi k tomuto dá vyjadrenie :-(
srska
24.04.13,10:23
Ďakujem, ale tento článok som si vygooglila, ja potrebujem kontaktovať vyslovene nejaký úrad, ktorý mi k tomuto dá vyjadrenie :-(stačí nájsť oficiálny komentár k zákonníku práce (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&CatID=1&ArtID=36563)
Mila123
24.04.13,10:29
stačí aj IP, ale ja som dostala telefonickú informáciu, ktorá nebola pravdivá.....
Kaja.K
24.04.13,10:37
ďakujem, a za tento komentár nesie niekto zodpovednosť? Teda ak sa ním budem riadiť, a dostanem sa do konfliktu, budem ho môcť použiť ako zdôvodnenie môjho konania? netuším, ako funguje epi, tak preto sa pýtam...
Kaja.K
24.04.13,10:38
fuha, tak potom načo do kelu radia, ak neporadia správne :-(
Tweety
24.04.13,10:38
Zákony môže záväzne vykladať len súd. Takže najprv treba preštudovať ZP a výklad k nemu.
Kaja.K
24.04.13,10:48
Tweety ďakujem ;-)
srska
24.04.13,10:49
kúp si PP 2-3/2013 (http://www.pp.sk/webPMPP/main/Search.aspx?KeyID=23888)tam je najčerstvejší ZP - ale kukni, či aj s výkladom §§
Kaja.K
24.04.13,10:58
Srska teraz čítam pp s komentárom, síce starší, ale toto ustanovenie sa nemenilo, no ale takýto prepočet pri zmene tam nie je, iba prepočet pri zmene zamestnania ako takého, čo neviem, či je aplikovateľné aj na náš prípad.
srska
24.04.13,11:01
hej, je na ich webe v pdf súbore - tuším účinnosť k 01.01.12
srska
24.04.13,11:14
všade na webe je to riešené takto:

Zamestnanec, ktorý má rozvrhnutý pracovný čas nerovnomerne na štyri dni v týždni, odpracuje v kalendárnom roku 208 dní. Podľa odpracovaných rokov má nárok na päť týždňov dovolenky.

Počet odpracovaných dní sa vydelí počtom týždňov v kalendárnom roku, t. j. 52, čím dostaneme priemerný počet pracovných dní v týždni:


208 dní / 52 týždňov = 4 dni
4 dni x 5 týždňov = 20 dní.

Ak zamestnanec odpracuje v priemere štyri dni v týždni, päťtýždňová dovolenka bude u neho predstavovať 20 pracovných dní, pričom nie je rozhodujúce, či pracuje denne 10 hodín alebo napr. 4 hodiny, t. j. či pracuje na plný – ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas. Ak by takýto zamestnanec pracoval napr. 10 hodín denne (za podmienok ustanovených Zákonníkom práce), má nárok na 20 dní dovolenky (20 x 10 hod.), ak by pracoval napr. 4 hodiny denne (pracovný pomer na kratší pracovný čas), má nárok tiež na 20 dní dovolenky (20 x 4 hod.).

(zdroj: dane a účtovníctvo v praxi 3/2007 - ing. mária ďurecová)
Kaja.K
24.04.13,11:23
Ja som to prepočítala nárok na dovolenku podľa §104, nakoľko išlo o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Vyšlo mi, že ročný nárok bol 15 dní. Pri plnom úväzku 8h/5d je ročný nárok 25 dní.
Otázkou je, či pri zmene úväzku v priebehu roku, napr. k 1.4., počítam nárok ako pomernú časť za 1-4 pri skrátenom úväzku (t.j. 15/12*4) a pomernú pri plnom ako 25/12*8, alebo beriem do úvahy zostatok dovolenky k prechodu a ten prepočítam napr. zostatok by bol 12 dní, tak 12/0,6 (bol to 0,6 úväzok)? ja som to spravila z toho zostatku, ale spochybňujú mi to a chcú stanovisko :-(