chausj
25.04.13,11:30
Dobry den,

vcera mi zamestnavatel oznamil ze ukoncuje so mnou pracovny pomer. Ze na zaklade pisomneho rozhodnutia zamestnavatela zo dna 16.4.2013 oni rusia moju pracovnu poziciu s ucinnostou ku dnu 16.4.2013 a ze som sa stala nadbytocnym.

Zamestnavatel mi ponukol dvojmesacnu vypovednu lehotu, s tym ze uz nemusim vykonovat svoju pracu. Samozrejme pre mna to nieje zaujimave vzhladom na hladanie a nastup do novej praci, pripadne zaradeni do evidencie na urade prace. Pravdepodobne sa dohodneme u ukonceni pracovneho pomeru k urcitomu dnu a odstupne mi vyplatia jednorazovo. Zaroven este z minuleho roka mam narok na 5,5 dna dovolenky + alikvotna cast s tohto roka.

Ako to vlastne je, musim vycerpat dovolenku alebo mi ju mozy vyplatit?

Dakujem vopred za rady.
ivka70
25.04.13,09:37
Preco by to pre teba nebolo zaujimave?

Pocas takejto vypovednej doby (ked nemusis pracovat a plat ti bezi) mozes hladat pracu, mozes sa zamestnat u ineho zamestnavatela a bezi ti narok na dovolenku.
Ak ti zamestnavatel nariadi cerpanie dovolenky pocas VD alebo pred nou, musis si ju vycerat, o dovolenke rozhoduje zamestnavatel.
tictac7
25.04.13,09:38
pri ukončení PP sa nevyčerpaná časť dovolenky prepláca. Teraz ide o to, že zamestnávateľ Ti ešte do ukončenia PP môže nariadiť jej čerpanie a Ty si povinný ju vyčerpať.
chausj
25.04.13,09:41
OK, tak potom naozaj asi je ore mna vyhodnejsie vycerpat dvojmesacnu vypovednu lehotu a asi pocas toho budem musiet vycerpat aj dovolenku.

Prosim Vas, a ako to je z odstupnym? Robil som tam 1 rok a 10 mesiacov.

Vlastne oni mi napisali ze je to v zmysle ustanovenia par 63 ods. 1 pism. b)
Tweety
25.04.13,09:55
A ako sa vlastne skončí PP, dohodou z organiz. dôvodov alebo výpoveďou? Pretože pri výpovedi nebudeš mať nárok na odstupné. Pri dohode z organiz. dôvod bude jednomesačné.
chausj
25.04.13,10:29
A ako sa vlastne skončí PP, dohodou z organiz. dôvodov alebo výpoveďou? Pretože pri výpovedi nebudeš mať nárok na odstupné. Pri dohode z organiz. dôvod bude jednomesačné.

na zaklade pisomneho rozhodnutia zamestnavatela zo dna 16.4.2013 oni rusia moju pracovnu poziciu s ucinnostou ku dnu 16.4.2013 a ze som sa stala nadbytocnym.
Tweety
25.04.13,10:37
na zaklade pisomneho rozhodnutia zamestnavatela zo dna 16.4.2013 oni rusia moju pracovnu poziciu s ucinnostou ku dnu 16.4.2013 a ze som sa stala nadbytocnym.
To je len oznámenie o situácii vo firme ale dostala si výpoveď podľa §63 ZP?
JajaFabša
25.04.13,11:06
chausj napísala, že má výpoveď v zmysle §63 ods.1 písm.b) a keď bola u tohto zamestnávateľa zamestnaná 1 rok a 10 mesiacov, má nárok na najmenej 1 mesačný zárobok a na výpovednú dobu nemá nárok. V opačnom prípade bude mať dvojmesačnú výpov.dobu bez odstupného. V prvom prípade by jej aj preplatili všetku nevyčerpanú dovolenku, na ktorú má nárok.
Tweety
25.04.13,11:08
chausj napísala, že má výpoveď v zmysle §63 ods.1 písm.b) a keď bola u tohto zamestnávateľa zamestnaná 1 rok a 10 mesiacov, má nárok na najmenej 1 mesačný zárobok a na výpovednú dobu nemá nárok. V opačnom prípade bude mať dvojmesačnú výpov.dobu bez odstupného. V prvom prípade by jej aj preplatili všetku nevyčerpanú dovolenku, na ktorú má nárok.
Pri výpovedi nemá nárok na odstupné, VD je dvojmesačná.
JajaFabša
25.04.13,11:34
Máš pravdu, zabudla som pripísať, že by muselo ísť o dohodu a ako dôvod uvedený § 63 ods.1 pím.b)
chausj
25.04.13,11:35
Ked sa pozeram do zakonnika prace tak vychadza mi nasledovne:

Výpoveď daná zamestnávateľom§ 63 (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znžíení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Výpovedná doba§ 62 (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,



Jedine nerozumiem rozdelu v nasledovnom:

Odstupné§ 76
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
DO TOHTO JA NESPADAM
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,


​PS. mimochodom som chalan :)
chausj
25.04.13,11:39
OK, tak ze teraz chapem, mam narok bud na dvojmesacnu VD alebo jednomesacne odstupne.

Akurat som este rozmysla, ze by som mohol poberat podporu na pol roka, ked ze som zamestnany uz viacej ako 3 roka
JajaFabša
25.04.13,11:45
Sorry, vychádzala som z tvojej druhej vety na konci "... že som sa stala nadbytočným."
chausj
25.04.13,11:49
Sorry, vychádzala som z tvojej druhej vety na konci "... že som sa stala nadbytočným."

​nic sa nedeje :) asi preklep
chausj
30.04.13,07:27
Prosim Vas, zase mi predsa povedali ze mam narok aj na vypovednu dobu aj na odstupne. Mne tvrdila kamartka, ktora robi nieco do personalistiky, ze pred tym sa to nedalo, ale ze podla noveho zakona mam na to narok.

Ako sa to da presne zistit?
chausj
30.04.13,07:37
Napada mna este jedna vec. Ked budem cerpat vypovednu dobu, ako to je zo stravnymi listkami?
Tweety
30.04.13,07:41
Napada mna este jedna vec. Ked budem cerpat vypovednu dobu, ako to je zo stravnymi listkami?
Rovnako ako bez VD. Máš nárok ak odpracuješ zmenu dlhšiu ako 4 hodiny.