LadyK
27.04.13,12:01
Zdravím poraďákov,

mám problém. Bývam v prenajatom byte. Bytovka je stará, múry opadané, milión dier, škár a podobne. Je to tehlový dom, takže pomedzi jednotlivé tehly je škár naozaj požehnane.

Teraz, keď sa oteplilo, sa okolo múrov preháňajú a všetky škáry skúmajú "včely". Nie sú to klasické oranžové pásikavé medonosné včely, majú oranžový "zadoček", niektoré sú dosť veľké, niektoré menšie...

Problém je, že ja som silný alergik, takže ak by ma nejaká uštipla, možno nestihnem ani zavolať záchranku :(

Teraz som si všimla, že sa jedna až dve, možno aj tri hádam už natrvalo usídlili v škárach na mojom balkóne... :eek:

Neviete, ako ich odtiaľ vyhnať? Ako zamedziť, aby znova niekde nejaká prišla? Oni totiž ešte stále sem tam nejaká priletí a preskúmava všetky diery a škáry...

Chcem to skúsiť s Biolitom, ale pravdu povediac, bojím sa. Mám strach, pretože viem, čo by bolo, ak by ma nejaká v "sebaobrane" uštipla. :mee:

Ďakujem za rady a skúsenosti.
lujza.j
27.04.13,12:43
Divé včely stavajú plásty v ;skalných škárach a dutých stromoch či v dutých múroch domov

kuk tu..
http://www.porada.sk/t108948-vcely.html

(http://www.porada.sk/t108948-vcely.html)
Andy Kralik
27.04.13,12:58
A keď si alergik, hybaj za svojim alergológom nech ti predpíše Epipen. A nos ho stále so sebou. Keby ta ustipla, moze ti to zachrániť život.
Katy a R
27.04.13,13:22
Ja som vlani zlikvidovala na balkóne sršne (a to teda boli riadne "lietadlá") prípravkom na WC - pena v spreji. trvalo mi to dva dni (tri) - ale musím povedať, že na mňa neútočili .. asi nevedeli, odkiaľ to ide:confused:
Nemusela som k nim celkom blízko - len dobre namieriť - "kolty proklatě nízko";)
.. ale na tvojom mieste by som neriskovala - však požiadaj niekoho ... :confused:
lujza.j
27.04.13,13:26
do škár čo máš v blízkosti by som nastriekala montážnu penu..
LadyK
27.04.13,14:07
hmmm, ďakujem za nápady, ale...

"U izolačních pěn umístěných na povrchu vzniká nebezpečí úniku monomerů izokyanátu. Uvolněné izokyanáty dráždí sliznici a mohou způsobit alergické reakce a astmatické záchvaty."

- alergiu a astmu už mám až nad hlavu, nechcem riskovať zhoršenie... :-(

už som písala majiteľke bytu, uvidíme...

fakt sa bojím, aj keď som už raz zabila doma aj sršňa, bol ale "prispatý" či čo, takže nelietal, inak neviem neviem... ale to bolo už dávno...
LadyK
27.04.13,14:09
Andy Kralik, ďakujem, o epipene samozrejme viem, ale to nevyrieši môj problém, že nemôžem vyjsť na balkón... myslím, že chcieť si tam raz za čas ráno sadnúť s kávou a cigaretkou nie je príliš veľké želanie ;)
LadyK
27.04.13,14:10
p.s. iste, najjednoduchšie by bolo presťahovať sa. aj nad touto možnosťou uvažujem, ale to je na trochu dlhšie lakte, tu v Brne zohnať niečo, čo by vyhovovalo a nestálo majlant :-(
evaj63
27.04.13,15:04
My sme mali v škáre medzi balkonmi usídlený celý roj os.Skúšali sme všetko možné, nič nepomáhalo, nakoniec sme ich povysávali. Neuveríte, ale napadlo to nášho vtedy 5 ročného syna. Až potom sme tie diery začistili.