Kapustovna
29.04.13,15:53
Vznikne mi narok na podporu v nezamestnanosti, ked som pocas dlhodobej PN, konkretne 31.10.2012 rozviazala pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom? PN mi skonci k 1.5.2013. Zaroven som pocas zamestnania pracovala ako podriadeny financny agent, ale nie na zivnost, iba na zaklade povolenia narodnej banky, cize slobodne povolanie. Povolenie mi stale plati, i ked momentalne pocas PN tuto cinnost nevykonavam. Mam sa hned 2.5.2013 hlasit na urade prace? Bude mi priznana podpora v nezamestnanosti? Pred skoncenim pracovneho pomeru som bola zamestnana nepretrzite 2,5 roka, predtym 3 roky na rodicovskej dovolenke a pred nou som bola 10 rokov zamestnana nepretrzite.
Xanti
04.05.13,19:33
O podporu môžeš požiadať najneskôr 30.10.2013 tj. do jedného roka od skončenia PP.
A kedže si podriadený finančný agent, tak sa nemôžeš zaevidovať na UP , pretože z ich pohľadu si SZCO , detto aj ZP ťa bude vnímať ako SZCO. Takže po skončení PN , kedže už nie si zamestnanec si musíš platiť odvody do ZP z minima tj. 55,02 eur.
Ak chceš sa zaevidovať na UP, tak si musíš zrušiť povolenie v NBS. Upozornujem, UP toto automaticky preveruje, takže ťa ani nezaradia do evidencie.