kozlíček
15.05.13,14:11
Dobrý deň prajem!Chcel by som poprosiť niekoho kto by vedel ako sa dá zväčšiť obuch na sekere,teda otvor na násadu.Vopred ďakujem!
KoxXxo
15.05.13,12:36
Nebude lepšie zmenšiť porisko?
lujza.j
15.05.13,12:49
Len ci vie co je porizko.....:-)))
julysak
15.05.13,12:54
Vyfrézovať / vybrúsiť
KoxXxo
15.05.13,13:07
drevená násada
kozlíček
15.05.13,14:08
lujza ty sa neboj,ja dobre viem čo je porisko a nie porizko.
kozlíček
15.05.13,14:10
Nie zmenšiť,ja ho potrebujem hrubšie,aby som sa mohol lepšie zaprieť.Počul som,že existujú nejaké obušníky nato,ale viac nev iem nič o tom,preto som "vbehol" sem.
petmar
25.09.13,11:57
Správna sekera je kovaná z 1 kusa ocele, takže aby nestratila pevnosť,dieru zväčšiť môže kováč po rozžeravení materiálu.
kozlíček
25.09.13,13:35
petmar,rozumiem ťa,ale neviem nájsť takého kováča.
buchač
25.09.13,15:29
kozlíček (15.05.13 17:10) Nie zmenšiť,ja ho potrebujem hrubšie,aby som sa mohol lepšie zaprieť.

petmar Dnes 14:57
Správna sekera je kovaná z 1 kusa ocele, takže aby nestratila pevnosť,dieru zväčšiť môže kováč po rozžeravení materiálu.

kozlíček (Dnes 16:35) petmar,rozumiem ťa,ale neviem nájsť takého kováča.

JA :
Aj keby kováč tú sekeru nahrial a následne zväčšil ten otvor na porisko , tak by zoslabil ( ztenšil ) vonkajšie steny okolo otvoru , čím by v konečnom dôsledku mohlo dôjsť aj tak k puknutiu sekery .

Nie je jasné , na aké použitie bude tá sekera.......
Ale osobne by som riešil úplne inak - varianto No. I.
1 . Buď kúpou náležitej sekery dľa použitia , nakoľko na sekanie a na káľanie sa nepoužíva tá istá . Tesárstvo ani nespomínam ,to je už úplne iná káva.
2. Druhá varianta by sa dalo použiť nie ani tak zväčšenie otvoru na hrubšie porisko . Skôr by som uvažoval o nejakom dlhšom porisku , kde by ten rozmach so sekerou pôsobil väčšou silou na ten materiál ....

Ale ako vravím , záleží na požití tej sekery ...

POZNÁMKA :
Zaprieť sa ani nemusíš .
Poriadny rozmach a váha sekery urobia už svoje ...tá sila jedinca nie až taká dôležitá .
srska
25.09.13,18:11
buchač
25.09.13,20:07
Do značiek som schválne nešiel ...
Fiskaru síce nemám ,ale mal som tú česť s ňou , takže potvrdzujem ...
Ale to , čo dokáže Fiskara , tak to zvládne aj poctivé slovenské železo ...samozrejme , že adekvátna sekera na adekvátne použitie a používanie .

Rozdiel je v podstate len v značke a tým pádom aj v cene .
sito
25.09.13,21:00
Sekera? Ako všetko. Čo je umenie? Aj sekera. Nie je sekera ako sekera, ta v krčme je najhoršia, a ako hlboko je zaťatá? Minimálne jeden by mal vedieť, či môže zaťať ešte viac ako zaťal sekáč, krčmár.

Ale, sekera sú dve časti. Základ je tá kovová a jej účel použitia podľa toho má svoj tvar, a spôsob spracovania, či vypracovania. To treba nechať na odborníka, kováča, ale ozaj odborníka. Na ceste ich nie je možné nájsť. Druhá časť, teda otvor pre druhú časť, porisko. Tiež umenie, spojenie by malo byť pevne, inak sekera môže dosekať sekáča. Drevo by malo byť tvrdé, dobre vysušené nie menšie ako otvor pre porisko 2 - 3 desatín väčšie by malo byť, aby dobre držalo. A cvik treba zhora dať. Moderné sú už aj plástové rúčky a spojenie s kovom.

Ale, akokoľvek spojenie poriska so sekerou je na ... , ak je sekera mäkká, tupá. S takou seká, len tupec. Či umelec? Či drevorubač? Seká, seká. Nikdy nie sama a nikdy nie zviera, alebo, že by zver ju použil?
kukučka
25.09.13,21:52
Kozlíček už asi sekeru prerobenú má, ale keď už ste vytiahli starú tému, kuk sem na zľavy http://www.pomocnik.sk/vyrobca/fiskars/univerzalne-sekery/x-15-univerzalna
marjankaj
25.09.13,22:12
Nemá, veď včera písal.
kukučka
25.09.13,22:19
prehliadla som, vyberám pre seba na triesky
nika.sum
26.09.13,03:10
Kovaca skuste pohladat na dnoch remesiel, na nete sa urcite nieco najde
kozlíček
10.10.13,11:10
našiel som,ale nepochodil.Dokonca jeden bol aj ochotný,ale za 50.-Euro.Tak to teda nie.
marjankaj
10.10.13,11:20
Veď si kúp novú, ako ti radil buchač.
A starú predaj na bazosi:cool:
nika.sum
10.10.13,11:47
Presne kupte si novu sekeru, taku ako potrebujete a je....