denushiq
18.05.13,16:12
Mám 40 rokov, jedno 20 ročné dospelé dieťa (cisársky rez) a som 3,5 roka po druhom pôrode, ktorý prebiehal taktiež cisárskym rezom. Tehotenstvo prebiehalo bez akýchkoľvek problémov a dieťa sa narodilo v 40. týždni. Po samotnom pôrode nenastali u mňa žiadne komplikácie a domov som bola prepustená z nemocnice už na 5. deň. Menštruácia mi síce nabehla podľa mňa dosť neskoro od pôrodu, myslím po 7 – 8 mesiacoch, ale bola rovnako dlhá 5-6 dní a krvácanie normálne ako pred otehotnením. Taktiež som absolvovala povinnú preventívnu prehliadku po pôrode, ktorou mi nebol zistený nejaký problém. Od tejto prehliadky prebiehala u mňa menštruácia naďalej tak ako po spomínanom pôrode až dovtedy t.j. asi 1,5 roka dozadu, kedy som spozorovala, že krvácanie pri menštruácii je rovnako intenzívne, dlhé, ale prebiehalo tak, že vytekala iba čerstvá červená krv. Taktiež som pociťovala väčšie bolesti v pod brušku, hlavy a to hlavne na druhý až tretí deň mojej menštruácie. Od poslednej prehliadky u svojho gynekológa som lekára nenavštívila, pretože som to nepovažovala za zdravotný problém?? Až v mesiaci apríl toho roku som sa odhodlala vykonať u gynekológa preventívnu prehliadku už i z dôvodu „veku“, a vyšetrením prostredníctvom ultrazvuku mi lekár zistil, že rozmery mojej sliznice v maternici sú väčšie ako by mali byť t.j. 11/4 a to som bola 2 dni pred menštruáciou. Výsledok cytológie z vyšetrenia bol v poriadku. Z uvedeného dôvodu navrhol kyretáž, ktorú som absolvovala ešte v mesiaci apríl 2013. Výsledok zo zákroku bol taktiež v poriadku. Následne som s výsledkom navštívila svojho gynekológa, ktorý mi nasadil hormonálnu liečbu. Som veľmi z toho nešťastná, pretože zo zdravotných problémov nechcem užívať hormóny, lebo máme v rodine chorobu cievneho systému (kŕčové žily), choroby srdca, zlú zrážanlivosť krvi a taktiež viem, že naberiem na váhe (skúsenosť počas užívania antikoncepcie, naliate prsníky, končatiny). Uvedené som lekárovi spomenula, no napriek k tomu mi odporučil túto liečbu.
- Prosím Vás, je to naozaj veľmi nevyhnutné, aby som užívala hormonálne tablety „NOVOFEM“? Po preštudovaní informácií o lieku sa bojím už pomyslieť na tie všetky choroby, ktoré ma môžu postihnúť ich užívaním??
- Môžete mi prosím laicky vysvetliť, v čom mám problém a prečo ho mám?
- Nie je iná možnosť riešenia problému?
- Ak by som opäť otehotnela neupraví sa to?
Budem Vám veľmi vďačná za Vašu skorú odpoveď, pretože teraz sa nemôžem poriadne sústrediť, veľmi ma to trápi.
Ak niekto z Vás má alebo mal podobný problém veľmi rada privítam cenné informácie, názory a pod.
Ďakujem
kopretinka
18.05.13,15:09
hormonálna substitučná liečba sa nasadzuje v klimaktériu. http://www.clinic24.eu/clanky/30/hormonalna-substitucna-terapia.aspx
Kvaka
18.05.13,16:15
Ešte predtým, ako sa rozhodneš užívať nejaké hormóny, daj si vyšetriť krv, či ti naozaj chýbajú. Môže to byť aj prechodný nedostatok hormónov, krátku dobu užívať môžeš, uvidíš. Ale u niektorých žien môže nastúpiť klimaktérium skôr. Moja mama mala pri začiatku klimaktéria podobné problémy, ako ty, strácala dosť veľa krvi, ale mala vtedy 50. Ak ti však vyšetrením zistia, že ti hormóny chýbajú, sama sa musíš rozhodnúť, či ich budeš užívať alebo nie. Riziká sú nielen pri užívaní hormónov, ale aj v dôsledku nedostatku estrogénov. Tieto riziká asi musí posúdiť internista. Ja som užívala HST skoro 15 rokov, bola som po operácii. Možno mi to trochu ochránilo srdce a kosti.

Doplňujem odpoveď na základe nižšie uvedených údajov.
Denushiq píšeš, že máš osteopéniu. Máš len 40 rokov, trochu málo na klimaktérium, aj keď výnimky sú. Preto asi naozaj prekonzultuj s internistom, či a aké hormóny treba užívať. Chránia ťa aj pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, nielen pred osteoporózou. Keby si mala 50, to by bolo iné.
alaya1
18.05.13,18:25
Cira cervena krv je vysledom odlupovania sliznice maternice v obdobi prechodu zien, bez ovulacneho cyklu. Predpoklada sa absencia estrogenu.Mala som tiez teito problemy, aj sem tam mam, no kocirujem to bez hormonov. Pouzivam homeopatikum-Valovic-J.V.Kvapky-Klim. Zabrali po asi 3
mesiacoch pravidelneho uzivania,Musia sa uzivat stale-dlhodobo.Ak je krvacanie u mna velmi silne, uzivam Ascorutin. Hormony nie su vzdy pomocnikom, niekedy viac skodia, ako pomozu. ja by som ich osobne nebrala.
kopretinka
19.05.13,05:39
nemôže to mať nejaké negatívne dôsledky? osteoporóza a tak? ja ich tiež neberiem,ale tie návaly sú fakt nepríjemné....
denushiq
19.05.13,06:49
pri vyšetrení kosti sa ukázalo, že mam osteopéniu, tak sama neviem.Tiez si mala tie iste problemy v takom veku??
alaya1
19.05.13,08:51
Kopretinka, navaly ja znesiem, cely zivot mi bolo chladno, teraz mi je teplo, vydrzim, tie homeopatika, co mi odporucili, su naozaj dobre. vyskusala som, zaucinkovali.
alaya1
19.05.13,08:52
denushiq - mne to zacalo v 46 roku veku. Ale po uzivani tych homeopatik sa mi cyklus upravil, navaly su menej intenzivne a ak je silnejsie krvacanie beriem 3krat denne ascorutin.
kopretinka
19.05.13,10:08
ja mám 48 a už 2,5 roka som bez menzesu.Mne prechod začal pred 10 rokmi....posledné 4roky mám návaly,nočné potenie,zle spávam...skúsim tie kvapky.
kopretinka
19.05.13,10:58
keď to nie je iba nával tepla,ale mne sa to strieda s chladom....v jednej minúte mi je teplo na omdletie a o chvíľu sa klepem od zimy a mám studené ruky ako mŕtvola
alaya1
19.05.13,12:25
alaya1 (Dnes 15:25) Kopretinka, -tie kvapky su na prirodnej baze. ked nepomozu, neuskodia, ale tie pocity chladu a studene ruky, nohy mozu byt aj od nedokrvenia ciev, na to pozor. A ked uz nemas periodu, tak si po menopauze. mne sem.tam vynechala, asi 3 krat za 2 roky, teraz po kvapkach sa opat upravila.Ale ucinok prisiel asi az po 3 mesiacoch uzivania.
Peggynka
20.05.13,10:04
Ja by som svoj stav ešte prekonzultovala s ďalšími dvomi gynekológmi (aj keď za peniaze).Mala som 39 r.,keď som podstúpila hysterektómiu a dnes som presvedčená,že to nebolo nutné.Pokiaľ máš kŕčové žily,v žiadnom prípade by som HSL nebrala.
Pozri si aj toto,ale v každom prípade by som to najprv konzultovala s ďalšími gynekológmi:
http://www.dreamingwolf.sk/Kutik/lzi.htm
denushiq
20.05.13,15:01
Ako mam rozumiet tym návalom??Ja pocitujem niededy bezdovodne busenie srdca a casto som na tvari horuca,ako keby som mala teplotu?? dik
denushiq
20.05.13,15:05
ved prave, vobec nerozumiem, co sa to so mnou deje a preco uz v mojom veku?? Od coho zalezi nastup klimaktéria???Mojej mame zacala tiez okolo 50.tky. Dakujem