doratova
23.05.13,08:10
Ahojte, chcem Vás všetkých poprosiť o radu. Máme v paneláku susedku, ktorá už má svoj vek a v poslednej dobe sa okolo nej dejú trošku nezvyčajné veci. Problém je, že susedka má zjavne psychický problém, zhodli sme sa na tom viacerí susedia. Je však sama, nemá manžela, nikto ju nenavštevuje, deti sú v zahraničí a prídu iba sporadicky a na veľmi krátko. Nebudem presne popisovať, aké divné veci robí, je toho veľa, len v skratke načrtnem, že sa občas vymkne a v byte sa jej niečo varí/pečie, obviňuje ľudí, že ju sledujú a pod. Skutočne je toho veľa a nechcem aby ste hodnotili, či je súca alebo nie je na vyšetrenie, ale potrebujem poradiť, či je možnosť ako ju prinútiť ísť na toto vyšetrenie. Sama dobrovoľne nepôjde, ale začíname sa v paneláku báť, že sa niečo stane - zabudne niečo na sporáku, alebo jej vypadne cigareta v spánku a niečo sa stane. Vraj aj pije, hoci ja osobne som z nej alkohol necítila a vždy artikuluje dobre. Len má prudké zmeny nálady, baví sa s niekym v dobrom a o 5 minút ju stretnete na chodbe a už je odmeraná, prípadne za niečo vám vynadá a pod. No proste či je možnosť, ako ju v záujme ochrany nášho majetku (a aj nášho duševného zdravia) prinúť dať sa vyšetriť psychiatrom, pretože toto bude určite na diagnózu.
Ďakujem
Tweety
23.05.13,06:13
Mohli by ste ju napríklad navštíviť a porozprávať sa s ňou o živote, jej zdraví a možno ju dokážete presvedčiť na návštevu lekára Určite lepšie prijme dobré rady susedov ako nejaký nátlak.
doratova
23.05.13,06:20
Bohužiaľ ona nie je schopná normálne komunikovať. V tomto prípade nie je možné nič iné, žiadny normálny ani ľudský prístup. Ona je na prvý pohľad ok, je čulá, aktívna, ale proste minimálne raz za týždeň vyvedie nejakú koninu. Nehovoriac o tom, že má pocit, že panelák je jej a ona je nedotknuteľná v zmysle najvyššej inštancie. Čiže snaha "pokecať" si o jej zdraví skončí výčitkami o nedostatočnej úcte. Je to komplikované, ale žiadny takýto prístup nepomôže.
Tweety
23.05.13,06:33
Možno by bolo dobré vystihnúť, keď prídu na návštevu deti a opatrne sa porozprávať o jej zdravotnom stave s nimi.
maja
23.05.13,06:41
Skúsiť sa porozprávať z jej obvodnou lekárkou, tých väčšinou starší ľudia počúvajú.
Kvaka
23.05.13,06:44
Informujte obvodného lekára, on to môže zariadiť. U nás v paneláku sme mali tiež jednu pani, už dôchodkyňu, samotárku, ktorá mala evidentne paranoidné bludy. Napríklad pri odčítaní vody v byte nezmyselne tvrdila, že jej niekto vodu kradne, že jej niekto chodí do bytu, keď nie je doma, že jej premiestňuje veci v byte, začala byť útočná. Nebrala asi nijaké lieky, jej stav sa zhoršoval, chodila po pivniciach, začali sme mať obavy nielen o ňu. Stačilo informovať obvodného lekára, ktorý ju tuším pozval na kontrolu. Počas lekárskeho vyšetrenia bol jej stav taký, že lekárka sama zavolala záchranku, ktorá ju odviezla na špecializované vyšetrenie a pani je dodnes v nejakom ústave pod kontrolou.
doratova
23.05.13,07:06
Len ako zistiť, kto je jej obvodný lekár? Momentálne s ňou ja osobne nekomunikujem, pretože tvrdí, že ju sledujem a prenasledujem a robím jej napriek (a to som ani poriadne nevedela, že tu býva) a tiež napríklad v noci obchádza panelák, chodí po chodbe a načúva pri dverách....
arizona
23.05.13,07:51
Informujte obvodného lekára, on to môže zariadiť. U nás v paneláku sme mali tiež jednu pani, už dôchodkyňu, samotárku, ktorá mala evidentne paranoidné bludy. Napríklad pri odčítaní vody v byte nezmyselne tvrdila, že jej niekto vodu kradne, že jej niekto chodí do bytu, keď nie je doma, že jej premiestňuje veci v byte, začala byť útočná. Nebrala asi nijaké lieky, jej stav sa zhoršoval, chodila po pivniciach, začali sme mať obavy nielen o ňu. Stačilo informovať obvodného lekára, ktorý ju tuším pozval na kontrolu. Počas lekárskeho vyšetrenia bol jej stav taký, že lekárka sama zavolala záchranku, ktorá ju odviezla na špecializované vyšetrenie a pani je dodnes v nejakom ústave pod kontrolou.
Kvaka, to bola nahoda, ze sa takto prejavila na tom vysetreni a ze lekarka mohla zasiahnut. Inak by nemohla nic...
Tiez mame tetu, u ktorej sa prejavuje takato starecka demencia. Vacsinou je v pohode,ale obcas je trochu mimo, tiez si mysli, ze jej susedia kradnu elektrinu,pustaju plyn, premiestnuju veci v byte.Nahovorit ju na navstevu lekara sa neda,lebo ona si svoju chybu neprizna. Boli sme sa poradit s lekarom, ako by sa jej dalo pomoct,ci by nepomohli nejake lieky. On nam vysvetlil, ze na psych.choroby obvodny lekar lieky predpisovat nemoze bez predosleho vysetrenia u odborneho lekara-psychiatra.Lekar tetu pozna a lieci dlhe desatrocia,sam uznal, ze si vsimol u nej nejake zmeny na pschike,ale sam zasiahnut nemoze.
Skusili sme s lekarom aj taku fintu, ze ju posle na psych. vysetrenie,ked mala ist do kupelov,"akoze je to sucast" predkupelnych vysetreni. Teta priniesla vsetky potrebne doklady k lieceniu,ale u psychiatra nebola,odmietla to so slovami, ze ona nie je blazon, ze ona taketo vysetrenia nepotrebuje a basta!
Tiez sa bojime o nu, radi by sme jej pomohli, vyskusali sme uz rozne moznosti,ale zial,vsade dostaneme odpoved, ze ked ona sama nechce,nik s tym nic nenarobi...
doratova
23.05.13,08:49
Tak to je super. A čo v prípade, že sa fakt niečo môže stať? Potom už bude neskoro. Neexistuje niečo ako ochranné vyšetrenie? Alebo ja neviem čo? :(
anka_p
23.05.13,08:53
čo máš z toho, keď by si aj nejako tú susedku donútila sa dať vyšetriť, ako ju donútiš užívať lieky? nebudeš mať žiadnu záruku bezpečia v bytovom dome, keď postúpi psychiatrické vyšetrenie.....
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......
Tweety
23.05.13,08:57
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......
Ale to je už väčšinou dosť neskoro.
anka_p
23.05.13,08:59
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......
Ale to je už väčšinou dosť neskoro.
Majka, súhlasím....
ale pokiaľ suseda v noci blúdi, chodí po okolí, nech vtedy zavolajú políciu......
popr. nech riešia problém s jej rodinou......
arizona
23.05.13,09:22
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......
Ale to je už väčšinou dosť neskoro.
Majka, súhlasím....
ale pokiaľ suseda v noci blúdi, chodí po okolí, nech vtedy zavolajú políciu......
popr. nech riešia problém s jej rodinou......
A co pomoze rodina? Ak ona sama nepojde na vysetrenie dobrovolne,nepomozu si nic...a policia moze zakrocit az vtedy,ak by babka nieco vyviedla. Za nocnu spacirku ju hadam nezatvoria do ustavu...
anka_p
23.05.13,09:24
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......
Ale to je už väčšinou dosť neskoro.
Majka, súhlasím....
ale pokiaľ suseda v noci blúdi, chodí po okolí, nech vtedy zavolajú políciu......
popr. nech riešia problém s jej rodinou......
A co pomoze rodina? Ak ona sama nepojde na vysetrenie dobrovolne,nepomozu si nic...a policia moze zakrocit az vtedy,ak by babka nieco vyviedla. Za nocnu spacirku ju hadam nezatvoria do ustavu...
ale rodina pomôže....ak sa nebude dať dobrovoľne , tak potom súdom......
doratova
23.05.13,09:24
čo máš z toho, keď by si aj nejako tú susedku donútila sa dať vyšetriť, ako ju donútiš užívať lieky? nebudeš mať žiadnu záruku bezpečia v bytovom dome, keď postúpi psychiatrické vyšetrenie.....
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......

Možno ak by podstúpila vyšetrenie, uvedomí si, že má problém a lieky brať bude. Ak nie, je tu ešte vždy hospitalizácia, alebo zbavenie svojprávnosti, či ako sa to nazýva dnes. Proste riešiť to ako problém a nie ako následok.
anka_p
23.05.13,09:25
čo máš z toho, keď by si aj nejako tú susedku donútila sa dať vyšetriť, ako ju donútiš užívať lieky? nebudeš mať žiadnu záruku bezpečia v bytovom dome, keď postúpi psychiatrické vyšetrenie.....
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......

Možno ak by podstúpila vyšetrenie, uvedomí si, že má problém a lieky brať bude. Ak nie, je tu ešte vždy hospitalizácia, alebo zbavenie svojprávnosti, či ako sa to nazýva dnes. Proste riešiť to ako problém a nie ako následok.
dokážte , že je nebezpečná pre seba či okolie, musí takýto prípad riešiť polícia, záchranka.....
doratova
23.05.13,09:27
ale rodina pomôže....ak sa nebude dať dobrovoľne , tak potom súdom......[/QUOTE]

Bohužiaľ rodina jej nepomôže. Nikoho nemá, iba deti a tie ako som písala sú preč, chodia iba veľmi zriedka. Naposledy tu boli pred skoro rokom a aj to asi po 3 rokoch. Čiže na to sa mi čakať zrovna nechce.
anka_p
23.05.13,09:28
ale rodina pomôže....ak sa nebude dať dobrovoľne , tak potom súdom......


koľko má pani rokov?
nechce sa mi veriť , že je "opustená"....., že nemá fakt nikoho
doratova
23.05.13,09:28
dokážte , že je nebezpečná pre seba či okolie, musí takýto prípad riešiť polícia, záchranka.....[/QUOTE]

Ako sa to dá dokázať? Porozprávam im, že si myslí, že ju prenasledujeme? Alebo že chodí v noci po bytovke a načúva? To mi veriť môžu aj nemusia.... nepotrebujem nejaký hmatateľnejší dôkaz?
doratova
23.05.13,09:31
koľko má pani rokov?
nechce sa mi veriť , že je "opustená"....., že nemá fakt nikoho[/QUOTE]

Nie som si istá, ale okolo 65 plus minus. Rodičov ani surodencov nemá, deti sú preč, manželia jej zomreli pred mnohými rokmi. Odvtedy je sama. Nikdy ani nikoho nespomínala, ani susedia, čo ju poznajú desiatky rokov nevedia o nikom, nikto ju nenavštevuje, dokonca ani žiadne priateľky, nikto. Aj keď to možno trochu chápem, pretože pri snahe vychádzať dobre každého z niečoho obviní a je oheň na streche.
arizona
23.05.13,09:33
ak by sa niečo dialo, máš možnosť to nahlásiť polícií a tá by mala zakročiť (riešiť prípadný problém).......
môj názor......
Ale to je už väčšinou dosť neskoro.
Majka, súhlasím....
ale pokiaľ suseda v noci blúdi, chodí po okolí, nech vtedy zavolajú políciu......
popr. nech riešia problém s jej rodinou......
A co pomoze rodina? Ak ona sama nepojde na vysetrenie dobrovolne,nepomozu si nic...a policia moze zakrocit az vtedy,ak by babka nieco vyviedla. Za nocnu spacirku ju hadam nezatvoria do ustavu...
ale rodina pomôže....ak sa nebude dať dobrovoľne , tak potom súdom......
No tak porad,ako na to, tiez ma to zaujima...

/to je otazka k poslednemu riadku citacie/ nejako nam citacie blbnu
anka_p
23.05.13,09:48
ja nie som žiaden odborník v tejto oblasti, iba viem, že napr. ak si chce niekto siahnúť na život, je hospitalizovaný na psychiatrii na minimálne 24 hodín a keď "samovrah" je duševne zdravý tak je následne prepustený aj na reverz z oddelenia.....
to isté by bolo, ak by napr. susedka chcela svojou činnosťou ohroziť susedov.....
Kvaka
23.05.13,09:59
Toto rieši zákon o zdravotnej starostlivosti, kde sa píše, že súhlas pacienta sa nevyžaduje pri ambulantnej starostlivosti alebo ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá v dôsledku duševnej choroby alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.
Pri nedobrovoľnej hospitalizácii chodí do nemocnice sudca a on skúma, či nebol porušený zákon.
arizona
23.05.13,11:23
ja nie som žiaden odborník v tejto oblasti, iba viem, že napr. ak si chce niekto siahnúť na život, je hospitalizovaný na psychiatrii na minimálne 24 hodín a keď "samovrah" je duševne zdravý tak je následne prepustený aj na reverz z oddelenia.....
to isté by bolo, ak by napr. susedka chcela svojou činnosťou ohroziť susedov.....
V pripade "neuspesnych" samovrahov je to ulne nieco ine!!! To uz miesame jablka s hruskami...

Ale ako bezny clovek,ktory nie je lekar-odbornik dokaze, ze susedka ich svojou cinnostou ohrozuje? Mat iba zly pocit,alebo podozrenie nestaci...

A dalsia vec je taka,ze kto zo susedov sa pusti do boja s veternymi mlynmi a rozbehne dlhodoby kolotoc behania po lekaroch, sudoch,policii,dokazovania svojej pravdy atd.?

A sud? Ten moze konat iba na zaklade konkretneho podnetu a rozhodnut o danej osobe iba po vyjadreniach znalcov v danom odbore.Kto da ten podnet?
...zacarovany kruh...
judit.esam
24.05.13,10:36
Tiež máme v rodine člena, ktorého trápi demencia v starobe... V Amerike by to bolo veľmi jednoduché, zavoláš na psychiatriu, nahlásiš ž P. Susedka je v mimóze, prídu overia to, vypočujú susedov a dovy.. problém vyriešený. Ale na Slovensku ti nik nepomôže..... To je choroba, ale ubytovanie v nijakom zariadení treba sám platiť a sám tam ísť, a liečenie tiež... Budete musieť riešiť cez Políciu, treba nahlásiť únik plynu, keď zabudne vypnúť šporák, či rušenie nočného kľudu.niečo aby začali konať... nech Polícia sa kontaktuje s príbuznými... Lebo niekto jej ubytovanie v domove dôchodcov či inde zaplatiť musí... a susedia to asi nebudú....
doratova
24.05.13,11:00
Tiež máme v rodine člena, ktorého trápi demencia v starobe... V Amerike by to bolo veľmi jednoduché, zavoláš na psychiatriu, nahlásiš ž P. Susedka je v mimóze, prídu overia to, vypočujú susedov a dovy.. problém vyriešený. Ale na Slovensku ti nik nepomôže..... To je choroba, ale ubytovanie v nijakom zariadení treba sám platiť a sám tam ísť, a liečenie tiež... Budete musieť riešiť cez Políciu, treba nahlásiť únik plynu, keď zabudne vypnúť šporák, či rušenie nočného kľudu.niečo aby začali konať... nech Polícia sa kontaktuje s príbuznými... Lebo niekto jej ubytovanie v domove dôchodcov či inde zaplatiť musí... a susedia to asi nebudú....

Ďakujem a info. Práve to je ten problém, že o tom plyne sa zrejme dozvieme až keď to tu buchne :( My sme to ani nevedeli, len ona lamentovala, že ešte že ju tak rýchlo otvorili, ale všetko jej to zhorelo aj tak. A museli tu už vraj zasahovať aj hasiči, pretože niečo piekla a vymkla sa a horelo to. A kľud ona neruší, iba chodí v noci a sliedi a načúva. Občas je to trochu strašidelné, že sa tu tak presúša. A hlavne tie jej výmysly o prenasledovaní a sledovaní a pod. Nie je nebezpečná tak, že by sme pri nejakej príležitosti volali políciu, aby ju schladili, ale proste takto priebežne, každú chvíľu sa niečo udeje a je zrejme len otázkou času, kedy to bude vážnejšie.