osky
29.05.13,08:52
volakedy som sa uz tu pytala,ale neviem to najst....
postavili sme si na zahrade po mojej babke taky domcek-chatku....
na pozemku pred nami zije mamin bratranec a chova vcely-cely zivot ich mal dakde,ale teraz ich dal k nasmu pozemku....
neda sa vyjst von bez kukiel,neda sa absolutne nic robit,sediet na terase....skratka nic.
vcely od rana do vecera lietaju a stipu ako blaznive.
planujeme urobit vysoku zabranu ponad ktoru by teoreticky mali nadlietavat,ale ci to bude fungovat....
ako to mame riesit,investovali sme do toho a teraz sa tam nemozeme ani pohnut.
mam nejaku sanucu to riesit,lebo majitel si ich prelozit nechce....
terezamaria
29.05.13,07:47
Osky je to veľmi nepríjemné, hlavne pre tých, čo majú alergiu...a nikdy nevieš kto ju má, možno o tom ani nevie. Nemyslím, že zábrana pomôže....ja to vidím len na opätovný rozhovor so susedom, možno by stačilo, keby si ich dal na druhý koniec záhrady.
Dav
29.05.13,08:01
Namiesto vysokej zábrany radšej nasaďte rastliny, ktoré majú včely radi, aby sa mohli venovať zberaniu potravy a nie útočeniu na vás. Možno by ešte stálo za úvahu otočiť úle tak, aby terasa nebola priamo v letovej dráhe včiel.
Pokiaľ na niekoho sadne včela, netreba začať mávať rukami a "tancovať", treba zostať pokojne a včela odletí, alebo ju preložiť opatrne za krídlo na najbližšiu rastlinu.
Výber z rastlín : http://sk.wikipedia.org/wiki/V%C4%8Del%C3%A1rska_rastlina
Ešte doplním : včely sú užitočné.
kopretinka
29.05.13,08:19
ju ohrozujú včely a ona má sadiť ešte pre nich niečo?? OMG. V inom príspevku ste odsúdili prispievateľku,že jej mačky chodia k susedovi a on ich pozabíjal,to bolo v poriadku.Veď toto je ten istý prípad.Majiteľ včiel má zabezpečiť,aby jeho včely neobťažovali a nebodaj aj nezabili niekoho. Keď sa môžu zabíjať cudzie mačky,môžu sa aj včely,kúp si nejaký biolit alebo reid a vystriekal ich.
kopretinka
29.05.13,08:24
§ 127, ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.
Vlastníkovi veci zakazuje
c) nechať chované zvieratá unikať na susediaci pozemok
Dav
29.05.13,08:37
Áno, keď majú včely dosť potravy, ľudí si nevšímajú. Overené rokmi a vlastnou skúsenosťou. A buď budem robiť krik na suseda,ktorým nič nevyriešim, alebo si nájdem účinné riešenie Poznámku o mačkách nechápem.
cacka
29.05.13,08:46
Asi by som pri plote robila poriadne táboráky a pravidelne....aspoň tri vedľa seba...
kopretinka
29.05.13,10:26
osky
29.05.13,16:08
uz zase sa do mojej temy neda odpovedat-preco????!!!!!
ja nemam proti vcelam nic,prave naopak,ale ked su presne na hranici pozemkov kde byvaju ludia,je normalne ze si ich nema kde dat.
kazdy rok je ten isty problem a neda si povedat.vcelam nic nerobime ale tazo budem za kridelko prekladat cely roj...obtazuju ma tym,ze nemozem vyjst ani von.nepisala som ze ich neznasam a nepytala som sa ako och zahubit.....pytam sa len na moznosti z pohladu zakona,lebo sa mi vidi ze inak to nepojde...
osky
29.05.13,16:10
vdaka,vytlacim si to
Dav
29.05.13,16:16
Lebo si dala otázku, nie Debatu...
Zo zákona sa môžeš sťažovať, ale naozaj je účinnejšie dať včelám rastliny, aby si nevšímali ľudí. Roky sme mali na záhrade vlastné včely a rastliny pre včely a bol pokoj.
Terezia13
20.06.13,10:49
je to veľmi nepríjemné a nebezpečné, ale dá sa pomôcť práve rôznymi zábranami
tiež máme včely a nie sú blízko susediaceho pozemku, ale po celej dĺžke sme vysadili tuje, ktoré nútia včely nadlietavať, od suseda, ku ktorému sú včely vchrbtom, ideme dávať zábrany vo výške cca 1,8 m
tiež si treba uvedomiť, že bez včiel, nebude ani nás, bez opeľovačov nebude nič / iný hmyz to nezvládne/, už teraz vidieť na úrode ovocia, že včelárov je málo a ovocia - aj keď je kvetov dosť - sa urodí oveľa menej
skúste znovu hľadať nejaké spoločné riešenie, napr. mohol by včelstvá otočiť iným smerom
prajem krásny deň bez štípancov a nepríjemností
arizona
20.06.13,10:59
§ 127, ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.
Vlastníkovi veci zakazuje
c) nechať chované zvieratá unikať na susediaci pozemok

Vcela asi nie je "chovne" zviera .-)
julysak
20.06.13,11:02
Osky je to veľmi nepríjemné, hlavne pre tých, čo majú alergiu...a nikdy nevieš kto ju má, možno o tom ani nevie. Nemyslím, že zábrana pomôže....ja to vidím len na opätovný rozhovor so susedom, možno by stačilo, keby si ich dal na druhý koniec záhrady.

Sused sa volá bratranec :D:D

ale ak sa nevie bratranec dohodnúť so sesternicou - - to už teda musí byť "rodina"

PS
Mohli by povedať obaja rodičom = čo ak sa dohodnú súrodenci
julysak
20.06.13,11:05
§ 127, ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.
Vlastníkovi veci zakazuje
c) nechať chované zvieratá unikať na susediaci pozemok

Vcela asi nie je "chovne" zviera .-)

Polla mňa sa o chovné zviera staráš, lebo máš z neho hmotný úžitok (na rozdiel od panelákových psov, kde máš úžitok pocitový )
Nandrolon
20.06.13,11:32
Porozprávaj sa s bratrancom že tie včely jednoducho musí premiestniť, pretože je to jednoduhšie riešenie ako premiestniť záhradný domček.
Slušne ho upozorni, že v opačnom prípade to budeš musieť riešiť všetkými dostupnými prostriedkami a biolitmi :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))
marjankaj
20.06.13,11:44
lujza.j
20.06.13,12:27
§ 127, ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.
Vlastníkovi veci zakazuje
c) nechať chované zvieratá unikať na susediaci pozemok

Vcela asi nie je "chovne" zviera .-)

Polla mňa sa o chovné zviera staráš, lebo máš z neho hmotný úžitok (na rozdiel od panelákových psov, kde máš úžitok pocitový )
.....si píš ,ze mam pocitovy úzitok s mojho panelakoveho " kuratka"....:-P