erika123
29.05.13,08:30
Chcela by som poprosiť o rady ako riešiť situáciu. Sused nado mnou začal prerábať byt (v tehlovom cca 50ročnom dome) , večer po príchode z práce nachádzam fotky z políc na zemi, obrazy nakrivo, špárovačka z niektorých kachličiek vypadnutá!! popraskané stierky a steny a najnovšie aj poriaadne praskliny v strope, ktorý sa mi zdá v jednej izbe aj mierne naklonený!!!! Náš byt sme kompletne (stierky, sieťky, EI..) prerábali cca pre 5 rokmi a mali sme v pláne sa z neho tešiť ešte aspoň kým sa vyplatia pôžičky, takže prežívame maximálne zúfalstvo!! 2 krát som bola upozornila správcu, ktorý kontaktoval majiteľa avšak ten sa mi neozýva, sama som bola za stavbármi a prosila ich aby robili opatrne... Ako máme riešiť situáciu a pritom ostať v normálnom vzťahu so susedmi? Koho kontaktovať? Čo žiadať ako náhradu??
ivka70
29.05.13,06:59
Stavebnik je zodpovedny za skody, ktore sposobil pri stavebnych upravach a je povinny ich uviest do povodneho stavu .....
Pripadne to mozete riesit cez poistenie domacnosti, kde si poistovna skodu uplatni u suseda.
erika123
29.05.13,07:58
Ďakujem Ivka, nemám poistenú domácnosť, takže to budem musieť riešiť cez stavebníka alebo jeho poisťovňu.. a čo keď bude argumentovať jeden alebo druhý, že on to neurobil? ako ja dokážem, že to urobili oni?
erik555
29.05.13,12:00
zial, to su tie nase panelaky/bytovky, v ktorych spolocne byvame...Pekne si polozila otazku: co ak? Kde nie je vola, tam ani riesenie...
bjuty smis
29.05.13,13:42
no, ak by si chcela od neho náhradu škody, budeš musieť dokázať, že ti ju spôsobil on. pri bežnej rekonštrukcii ti určite nespôsobí také škody. robí niečo mimoriadne? vybúral nejaké priečky ?
erika123
29.05.13,18:20
Ano vybural priecky...na buchot sa stazovali aj ludia z vedlajsieho vchodu triasol sa cely barak... kdesi som si načitala, že v panelových domoch by mali stavebníci pri úpravách bytov používať vhodné nástroje (t.j brúsky a pod. nie čakany a mega kladivá..) aby sa tak zabránilo otrasom a následne poškodeniam v susedných bytoch
Lianka
29.05.13,18:24
Ak sa so susedom nedohodnete, mozes dat podnet na stavebny urad. Mala som taku skusenost, urad zvolal stretnutie dotknutych stran na mieste - a hned sa veci pohli dopredu, sused skody opravil.
lapejko
29.05.13,18:54
práve sme dokončili panelový byt,kde bolo ľahšie oklepať omietku až po panel ako zoškrabať farbu, na jednej betónovej priečke sme nechali omietku, ktorá akože držala... do okamihu kým sme nepotrebovali zosekať výšku stavebného otvoru dverí, po pätnástich minútach zbíjania oletela tretina omietky...takže ak bývate v dome kde sú omietky natiahnuté na neodmastených paneloch a na tento nestabilný podklad ste si zaplatili stierky, dali ste sa oblbnúť kvázi odborníkom na omietky.