brezicka
29.05.13,11:02
Ahojte,

vie mi prosim niekto povedat, ci je mozne "prinutit" vlastnika bytu (ide o panelak, kt. spada pod bytove druzstvo) k vymene vsetkych okien v byte za plastove + prerabku balkonovej steny z dovodu zateplovania panelaka?
Chapala by som, ak by slo o to, ze ak by tento clovek chcel menit okna pocas trvania zarucnej doby na zateplovanie, tak by pripadna reklamacia nebola uznana, ale inak neviem, ci je nejaky zakon, kt. toto umoznuje?
Resp. je to individualne podla bytovych druzstiev a mam sa obratit tam?

Vdaka.
erik555
29.05.13,13:05
Zateplovanie polystyrenom, okolo okien asi 3cm hrubym je pre vlastnika lepsie mat uz vymenene okna. V tomto pripade nevieme, ci su tie stare okna este v dobrej kondicii, alebo je to zalezitost penazi, cize investicie.
brezicka
29.05.13,14:01
Vdaka za odpoved. Momentalne je to otazka investicie :-/. Samozrejme, ze plastove okna by boli lepsie, ale tato vymena bola planovana na neskor (konkretne len vymena balkonovej steny, ale nie vystravanim novej, ale len zateplenim), kedze momentalne na nu dana osoba nema.
Okna su v takom stave, ze ich netreba menit.
erik555
29.05.13,14:22
to je o tom, ze ten polystyren bude prilozeny na ten ram starych okien a vymena po zatepleni moze toto vsetko narusit! Ale ak su okna v dobrom stave, dobre tesniace, dobre otvaratelne, teda funkcne atd., tak je to uz na samotnom majitelovi bytu, ci ich chce vymenit, alebo nie. On bude v byte byvat a nie niekto z bytoveho druzstva. Toto je moj laicky pohlad...Ale v kazdom pripade doporucujem vymenu okien pred zateplovanim, ak ich vek je uz poriadne vysoky.
Indeed
31.05.13,09:05
Každopadne VYMENIŤ staré okná,za plastové !

Prejaví sa to potom na uspore nakladov za teplo.
alaya1
31.05.13,09:10
Nemozu ta prinutut vymenit si okna, len ta zastrasuju. Prezivam podobne natlaky, koli balkonu.
alaya1
31.05.13,09:13
nepise, ze ma stare okna, ale, ze ich chcu vymenit na plastove. Niekto nechce prave plastove a ma nove drevene, co su aj drahsie, ako plastaky.
Indeed
31.05.13,09:17
V Nemecku som videl vylamovať euro-okná a namiesto nich namontovali plastové...prečo to robili neviem, no viem,že na bytovkach ked ich stavali pred 30-40 rokmi, na 100% tam nedavali euro-okna
a každé 30 ročné okno sebalepšie tesniace a sebalepšie otvarajuce a zatvarajuce sa NEMOŽE mať ani približné parametre čo sa týka prestupu tepla ako má plastove okno.
alaya1
31.05.13,09:19
neviem, ci okna zadavatela temy maju 30-40 rokov.
erik555
31.05.13,12:54
to vie iba on...ak su nove drevene, ako si myslis, tak potom co tu riesime???
sito
31.05.13,15:49
Ahojte,

vie mi prosim niekto povedat, ci je mozne "prinutit" vlastnika bytu (ide o panelak, kt. spada pod bytove druzstvo) k vymene vsetkych okien v byte za plastove + prerabku balkonovej steny z dovodu zateplovania panelaka?

A ako máte spravenú zmluvu o prevode bytu do osobného vlastníctva, teda priestoru v dome, bytovom?

Oriešok?

Ak máte v zmluve, že okná, otvory, teda ich výplň, okná sú vašim majetkom, nemôžu vám prikázať. Ale z pohľadu z vonka? Všetci majú biele, až po vás, po zateplení.

Ta stena nie ja vaša, aj keď je drevená.

Chapala by som, ak by slo o to, ze ak by tento clovek chcel menit okna pocas trvania zarucnej doby na zateplovanie, tak by pripadna reklamacia nebola uznana,

Myslíš zateplenia, že nefunguje len preto, že niektorý vlastník si nedal, nemal na výmenu a vymenil si ich dodatočne? Za svoje, že by, ak bolo zateplenie odfláknuté, tak vzniknuté nedostatka by sa dali uhradiť vlastníkovi, ktorý si vymenil výplň okien dodatočne?

Dáva sa po zateplení certifikát domu, energetický štítok v ktorom sa zohľadní, že určitý počet vlastníkov má pôvodné výplne okien.

ale inak neviem, ci je nejaky zakon, kt. toto umoznuje?

O bytových domoch je hodne vecí napísaných v zákone 182/1993!

Resp. je to individualne podla bytovych druzstiev a mam sa obratit tam?

Kde to žiješ, že bytové družstvo, družstvá, to sú už len správcovia, teda ich vedenie. Prevažná časť vlastníkov bytov je členom správcu a to ich mätie, že ich majú, musia poslúchať.

A sú to ešte potom vlastníci, ak poslúchajú bez svojho práva, názoru, svojich povinnosti?

Keď komplexne, tak komplexne, spraviť obnovu bytového domu. Ale za čo, za akých podmienok. Čo nie je moje, je vaše v byte, mojom a čo vaše nie je moje, aj keď to slúži len môjmu bytu?

Byť, či nebyť? Byt, či nebyt? Biť, či nebiť, biť, bitý?
alaya1
31.05.13,16:04
Erik, ved pise, ze je to vec investicie, asi to nemaju hradene z uveru na zateplenie, ale si to musi zaplatit individualne a ak na to nema, tak nevymeni.
erik555
31.05.13,16:39
uver, pozicku? od banky, rodiny, znamych?
alaya1
01.06.13,05:53
Myslis, ze v sucanej dobe vsetci ludia si mozu dovolit brat uvery? V nasom dome zije asi 3/4 dochodcov, tiez by im banka min.3000 eur na okna nedala. Rodina? Deti cakaju, ze im rodicia este pomozu..A znami? Ty by si taku sumu pozical len tak? Ja nie.
Indeed
01.06.13,16:51
samozrejme, povedal by som,že URČITE maju aj viac rokov ako 30