imelia
29.05.13,11:34
Dobry den, chcem sa opytat na ukon lekara, teda skor preplatenie. Mam zubara, ktory nie je zazmluvneny so ziadnou poistovnou, cize vsetko si platim. Na preventivke som nebola viac ako 1 rok a pri dnesnej mi robil dva zuby - plomby. Zaplatila som 120 eur, mam potvrdenie. Mam narok na preplatenie aspon casti od ZP?
avalik
29.05.13,09:49
Keď si vopred poisťovňu nežiadala o poskytnutie príspevku, nemáš nárok na preplatenie.

577/2004 Z. z.Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti

§ 42

(1) Zdravotná poisťovňa je povinná poskytnúť poistencovi na základe jeho žiadosti príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti poskytnutej nezmluvným poskytovateľom, ak žiadosť spĺňa kritériá na poskytnutie príspevku, ktoré určuje a zverejňuje zdravotná poisťovňa, a s poskytnutím príspevku zdravotná poisťovňa súhlasila pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti.

(2) Nezmluvným poskytovateľom podľa odseku 1 je poskytovateľ, s ktorým nemá zdravotná poisťovňa uzatvorenú zmluvu podľa osobitného predpisu.30)

(3) Zdravotná poisťovňa uhradí poistencovi príspevok podľa odseku 1 na základe predložených dokladov o úhrade. Výška príspevku nesmie prekročiť cenu obvyklú u zmluvných poskytovateľov v príslušnom čase, na príslušnom mieste a za príslušnú zdravotnú starostlivosť.

(4) Zdravotná poisťovňa má právo

a) uplatniť voči poistencovi nárok na úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu31) alebo v dôsledku užitia alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo voči tretej osobe, ak k úrazu alebo inému poškodeniu zdravia u poistenca došlo jej zavineným protiprávnym konaním,

b) uhradiť poistencovi časť úhrady, ktorá zodpovedá jeho spoluúčasti, ak sa poistenec pravidelne podrobuje preventívnym prehliadkam, preventívnemu očkovaniu a vedie zdravý spôsob života,32) a to vo všetkých prípadoch, ktoré spĺňajú kritériá určené a uverejnené zdravotnou poisťovňou.

(5) Zdravotný výkon, ktorý nie je uvedený v Zozname zdravotných výkonov indikovaných pri jednotlivých chorobách, možno plne alebo čiastočne uhradiť poistencovi len s predchádzajúcim súhlasom revízneho lekára zdravotnej poisťovne.34)

(6) Zdravotnú starostlivosť podľa odseku 5, na ktorú dal predchádzajúci súhlas revízny lekár zdravotnej poisťovne,34) uhrádza zdravotná poisťovňa.


Doplnenie pre Stefan2005:
Citované je z platného zákona v súčasnosti ... ty si dal link na článok, ktorý hovorí o NÁVRHU novely zákona, ktorá ešte nie je schválená a má byť účinná od 1.10.2013 - a aj v návrhu sa píše o súhlase ZP.
timititti
29.05.13,09:59
ja som dala dcere urobit fixny strojcek a poistovna nepreplatila ani cent..
Katy a R
29.05.13,10:23
A ja ešte doplním, že som sa pred časom snažila využiť tento § (ako avalik píše) - a veru nešlo o bežný výkon .. (žiadosť dopredu a všetko možné) a nepodarilo sa :mee: .
V tvojom prípade veru nemáš šancu .. a ešte aj preventívka !!!
Inak - nejako podraželi aj zmluvní lekári, aj na špecializovných ambulnaciách (čo sme predtým neplatili) - už treba dosť platiť!
BXLmiami
03.06.13,04:35
Zákon o platoch sestier,učtovnička,upratovačka na dohodu,zdvihnutý nájom,zdvihnuté energie a kopa povymýšľaných nezmyslov čo všetko treba na ambulancii robiť,mať a čo všetko treba absolvovať.
Stefan2005
03.06.13,06:27
... akosi mi to nejde dokopy, čo tu citujete:

Na Slovensku potrebujem na ošetrenie u nezmluvného lekára dopredu súhlas od ZP, ak to isté urobím v zahraničí - teda mimo Slovenska - tak už nepotrebujem súhlas ! viď http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/273790-za-lekarom-do-zahranicia-uz-aj-bez-suhlasu-poistovne/ - ani v prípade súkromného lekára ! Toto je typicky slovenské...

Doplnenie - stav v poisťovni Dôvera - marec 2012:
"Prispejeme vám aj na ošetrenie u ambulantného lekára v EÚ, odporúčame vám podať si žiadosť a získať náš predchádzajúci súhlas. Nie je to však povinné. Výška nášho príspevku dosiahne výšku úhrady na Slovensku. Rozdiel v cenách znášate vy" - takže už aj v roku 2012, nie iba od 1.10.2013
citované: http://www.dovera.sk/poistenec/liecba-v-zahranici