marjankaj
17.11.13,22:47
Ako ste zistili, že je aktualizované? nemá žiadne výsostné označenia, akurát, že je naviac strán ... za 14 dní aktualizácia, koľko ich stihnú do 25.2.2014 ešte vydať?
pribudlo (zatiaľ som stihla porovnať len 1.stranu)
povinnosť podávať priznanie platiteľovi registrovaného podľa § 4a
vypadlo dávkové zasielanie
zo strany 11 v_13_01 vypadol text z 4. odseku:

Ak bol tovar z iného členského štátu dodaný platiteľovi dane napr. dňa 18. apríla a daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru vznikla 15. mája (§ 20 ods. 1 písm. a) zákona o DPH), platiteľ dane uvedie nadobudnutie tovaru do kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie máj, t.j. za rovnaké zdaňovacie obdobie, ako prizná tento zdaniteľný obchod v daňovom priznaní.

vo v_13_02 je to odsek 8 na str. 11:

V prípade nadobudnutia tovaru z iného členského štátu uvedie platiteľ dane dátum dodania tovaru = dátum nadobudnutia tovaru (nie vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru).

v pripade vznik danovej povinnosti je 15 maja , dodanie tovaru 18.4.
do KV to pojde za maj ale datum dodania bude uvedeny 18.4.???

Bolo by to celé celkom srandovné. Skoro ako keď Andráši umiestnil za zaparkované auto dopravnú značku "zákaz státia" a išiel vyberať pokutu.
Ale tie pokuty až také srandovné nie sú.
Zase jeden perfektne pripravený zákon.:eek:
promont maja
18.11.13,07:16
v časti D1 pribudlo
Ak sa prostredníctvom ERP vyhotoví doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry podľa § 74 ods.1 zákona o DPH, platiteľ dane uvádza tieto faktúry do A1, a ak ich nie je možné vylúčiť z celkového obratu evidovaného ERP, môže ich dať duplicitne zahrnuté v údaji o celkovom obrate v D1 (bože, to bude guláš)




... napr. faktúra z Metra? ... pretože zvyčajne "bežný" doklad z registračnej pokladnice nemá v zmysle zákona všetky náležitosti faktúry = názov, adresu, IČ DPH odberateľa ... či? ..
účtovník 007
18.11.13,08:10
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/kkontrolny-vykaz-dph-mate-otazky-trend-sk-vam-poradi.html


bea, kukla som tvôj link a dorazil ma pod Tebou uvedeným linkom tento článok súvisiaci s plánovanými zmenami odpočtu straty.....tu sa fakt neoplatí nič robiť. Červeným poriadne zavoňali cudzie peniaze.

http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/optimalizacia-dani-podla-vzoru-kazimira.html
účtovník 007
18.11.13,08:22
v časti D1 pribudlo
Ak sa prostredníctvom ERP vyhotoví doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry podľa § 74 ods.1 zákona o DPH, platiteľ dane uvádza tieto faktúry do A1, a ak ich nie je možné vylúčiť z celkového obratu evidovaného ERP, môže ich dať duplicitne zahrnuté v údaji o celkovom obrate v D1 (bože, to bude guláš)




... napr. faktúra z Metra? ... pretože zvyčajne "bežný" doklad z registračnej pokladnice nemá v zmysle zákona všetky náležitosti faktúry = názov, adresu, IČ DPH odberateľa ... či? ..
Mňa trafí šľak. Náš dealer vystavuje doklady z prenosnej ERP také aj také. Do DPH som to dávala jednou sumou spolu s ostatnými tržbami zo všetkých prevádzok. teraz budem čo, rozbaľovať kotúčiky s páskami a vyťukávať to do KV? Lebo z toho znenia mi vyplýva, že do D1 ich môžem aj sumárne s ostatnými tržbami uviesť, ale do A1 samostatne. Ale mne ERP nevie v priebežnej uzávierke za mesiac vytiahnuť osobitne takéto doklady!!!!
bea
18.11.13,08:26
No to už tak vyzerá, že pomaly každý deň nejaká "jóbovka" :(
marjankaj
18.11.13,09:14
Dlho sme sa na tej šéfovej anekdote smiali, než sme pochopili, že je to pracovná úloha.
:eek:
Stefan2005
18.11.13,10:08
promont maja
18.11.13,11:18
v časti D1 pribudlo
Ak sa prostredníctvom ERP vyhotoví doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry podľa § 74 ods.1 zákona o DPH, platiteľ dane uvádza tieto faktúry do A1, a ak ich nie je možné vylúčiť z celkového obratu evidovaného ERP, môže ich dať duplicitne zahrnuté v údaji o celkovom obrate v D1 (bože, to bude guláš)




... napr. faktúra z Metra? ... pretože zvyčajne "bežný" doklad z registračnej pokladnice nemá v zmysle zákona všetky náležitosti faktúry = názov, adresu, IČ DPH odberateľa ... či? ..
Mňa trafí šľak. Náš dealer vystavuje doklady z prenosnej ERP také aj také. Do DPH som to dávala jednou sumou spolu s ostatnými tržbami zo všetkých prevádzok. teraz budem čo, rozbaľovať kotúčiky s páskami a vyťukávať to do KV? Lebo z toho znenia mi vyplýva, že do D1 ich môžem aj sumárne s ostatnými tržbami uviesť, ale do A1 samostatne. Ale mne ERP nevie v priebežnej uzávierke za mesiac vytiahnuť osobitne takéto doklady!!!!

... tak toto mi ani nenapadlo ... vďaka za pripomienku ... idem svojim klientom radšej zavolať .. pretože mávam taký pech, že minimálne u jedného také čosi môže nastať ... asi bude potrebné smernicou také čosi "usmerniť" ..

... a ako si na toto prišla? ...
kuravesele
18.11.13,19:16
Ako ste zistili, že je aktualizované? nemá žiadne výsostné označenia, akurát, že je naviac strán ... za 14 dní aktualizácia, koľko ich stihnú do 25.2.2014 ešte vydať?
pribudlo (zatiaľ som stihla porovnať len 1.stranu)
povinnosť podávať priznanie platiteľovi registrovaného podľa § 4a
vypadlo dávkové zasielanie
zo strany 11 v_13_01 vypadol text z 4. odseku:

Ak bol tovar z iného členského štátu dodaný platiteľovi dane napr. dňa 18. apríla a daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru vznikla 15. mája (§ 20 ods. 1 písm. a) zákona o DPH), platiteľ dane uvedie nadobudnutie tovaru do kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie máj, t.j. za rovnaké zdaňovacie obdobie, ako prizná tento zdaniteľný obchod v daňovom priznaní.

vo v_13_02 je to odsek 8 na str. 11:

V prípade nadobudnutia tovaru z iného členského štátu uvedie platiteľ dane dátum dodania tovaru = dátum nadobudnutia tovaru (nie vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru).

v pripade vznik danovej povinnosti je 15 maja , dodanie tovaru 18.4.
do KV to pojde za maj ale datum dodania bude uvedeny 18.4.???

tieto dátumy by aj mna velmi zaujímali...že teda ktorý tam dať :D
Sarlotka
18.11.13,20:11
bude tam naozaj ten datum dodania tovaru, poucenia to tak vyplyva

z poucenia:

V prípade nadobudnutia tovaru z iného členského štátu uvedie platiteľ dane dátum dodania tovaru = dátum nadobudnutia tovaru (nie vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru).

V podstate ja som pochopila, ze vzdy budeme zadavat datumy dodania, (okrem platby vopred) zrejme to bude tiez isty "prvok" vramci ich kontrolneho mechanizmu, aby sa datumy stretli...
martina0203
18.11.13,21:39
dobrý guláš z toho, veru, už neviem, čo kde treba dať...... ešte to pomenia podla otázok a pripomienok ludí, lebo oni niečo vymyslia, ale do praxe to dať nevedia..... bože....
micuska6
19.11.13,08:36
diletantizmus najhrubšieho zrna
účtovník 007
19.11.13,09:01
Práve mám v ruke faktúru od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a to je typický príklad rozdielu v poradovom čísle faktúry a VS. Zatiaľ mi dovolí pri nahrávani fa zadať iba jedno číslo. Tak zadávam VS, lebo z toho musím urobiť prev. príkaz. Po 1.1.2014 budem musieť zadať por.číslo fa a dať si bacha, aby som zadala do PP potrebný VS. Ale možno ma od chyby zachránia "sofťáci". .-)
kuravesele
19.11.13,09:40
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Antonia Jendrišáková
19.11.13,11:36
Sledujete všetky zmeny ? Však sa z toho zbláznite !!!
promont maja
19.11.13,11:56
... ešte jedna z pripomienok zo školenia od Ing. Z. Jabkonkovej ... potrebné myslieť aj na preddavky, resp. platby vopred, keď nie sú určené množstvá a ceny = vtedy podľa Rozsudku súdneho dvora EÚ - BUPA ( starý ešte z roku 2006 ..) = vtedy nie je nárok na odpočet DPH = na tento rozsudok nadväzuje aj Rozhodnutie Najvyšieho súdu SR z roku 2009 ... dúfajúc tak, že nie som až tak mimo témy ... ale možnože sa to niekomu zíde ...

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62009CJ0270:SK:PDF
http://www.supcourt.gov.sk/data/att/13824_subor.pdf
martina0203
19.11.13,12:02
Sledujete všetky zmeny ? Však sa z toho zbláznite !!!

nič iné nostáva, ale zbláznených tu už je z tohoto ich výmyslu....
KatarinaNR
19.11.13,14:32
a čo s tými pokutami? myslíte si, že prejdú? veď to je likvidačné!!!
bea
19.11.13,15:10
ved to už prešlo, novela bola schválená
KatarinaNR
19.11.13,15:13
no už vidím tety na DÚ, čo bud vypisovať len výzvy na odstránenie nedostatkov. lebo v novela sa píše:
"Ak platiteľ nedoručí kontrolný výkaz daňovému úradu, doručí kontrolný výkaz oneskorene, uvedie v kontrolnom výkaze neúplné alebo nesprávne údaje alebo v lehote určenej vo výzve daňového úradu neodstráni nedostatky podaného kontrolného výkazu, daňový úrad uloží platiteľovi pokutu do výšky 10 000 eur."
cacka
20.11.13,10:10
Začína nová éra. Kedysi inkvizícia naháňala čarodejnice, v súčastnosti naháňa vláda daňovníkov. Ktovie ako ďaleko chcú až zájsť a koľko sme toho ochotní zniesť....
Dav
20.11.13,10:18
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Aj toto je jeden z dôkazov, že zákonodarca netuší, čo schválil.... Malleus maleficarum r. 2014, diel 1. = http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/999/category/pripravovane-zmeny-v-legislative/article/novela-zakona-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2014.xhtml
zubik
20.11.13,10:25
Tento výkaz ideme musieť robiť všetci? Alebo iba trojstranný obchod?
mojto
20.11.13,10:27
všetci
marjankaj
20.11.13,11:06
všetci
Všetci nie. Iba tí, ktorí podávajú daňové priznanie DPH.
mojto
20.11.13,13:05
všetci
Všetci nie. Iba tí, ktorí podávajú daňové priznanie DPH.
samozrejme
ak nemá dph, čo by tam tak uvádzal ...
kuravesele
20.11.13,14:55
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Aj toto je jeden z dôkazov, že zákonodarca netuší, čo schválil.... Malleus maleficarum r. 2014, diel 1. = http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/999/category/pripravovane-zmeny-v-legislative/article/novela-zakona-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2014.xhtml


Túto odpoveď mám chápať tak, že nevieme kde takýto prípad dávať? lebo poučenie som prečítala už asi 5-krát a nenašla som to tam...a už som z toho nervózna normálne...
Dav
20.11.13,16:51
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Aj toto je jeden z dôkazov, že zákonodarca netuší, čo schválil.... Malleus maleficarum r. 2014, diel 1. = http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/999/category/pripravovane-zmeny-v-legislative/article/novela-zakona-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2014.xhtml


Túto odpoveď mám chápať tak, že nevieme kde takýto prípad dávať? lebo poučenie som prečítala už asi 5-krát a nenašla som to tam...a už som z toho nervózna normálne...
V decembri idem na školenie, tiež mám otázok viac ako dosť. Poučenie už zmenili a ešte meniť budú. Treba napísať na DÚ a požiadať o stanovisko. Možno čím viac otázok zdola, tým viac vychytaných nejasností.
kuravesele
20.11.13,17:04
Ja som bola na školení pred týždňom...ale KV prebehla pani školiteľka asi maximálne za 20 minút...a to predpokladám že väčšina sme tam boli iba kvôli KV...a na otázky nemala veľa času, keďže to bol piatok....tak nám ostáva asi naozaj iba bombardovať DÚ s otázkami...
Sarlotka
20.11.13,19:46
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Aj toto je jeden z dôkazov, že zákonodarca netuší, čo schválil.... Malleus maleficarum r. 2014, diel 1. = http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/999/category/pripravovane-zmeny-v-legislative/article/novela-zakona-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2014.xhtml


Túto odpoveď mám chápať tak, že nevieme kde takýto prípad dávať? lebo poučenie som prečítala už asi 5-krát a nenašla som to tam...a už som z toho nervózna normálne...

z mojho pohladu ide o fakturu pre pravnicku osobu platitela DPH, faktura splna vsetky nalezitosti v zmysle zakona o DPh a pojde do B2

B.2. Údaje z prijatých faktúr o dodaní tovarov alebo služieb, ktoré sú alebo majú byť dodané iným platiteľom dane, ktorý je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH a pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období
V B.2. príjemca plnenia uvádza údaje z faktúr prijatých od platiteľa dane (dodávateľa), pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období.
V B.2. príjemca plnenia neuvádza údaje z faktúr:
5
- o dodaní tovarov alebo služieb oslobodených od dane podľa § 28 až 42 zákona o DPH (napr. kúpa poľnohospodárskej pôdy od platiteľa dane, kúpa cenných papierov od platiteľa dane),
- o dodaní tovarov alebo služieb, pri ktorých neuplatňuje odpočítanie dane (napr. banka alebo zdravotná poisťovňa, ktorá prijme službu softvérového poradenstva od iného platiteľa dane, pri ktorej neuplatňuje odpočítanie dane, pretože nemá nárok na odpočítanie dane)
jozefIK
21.11.13,11:41
Na stránke MF SR v časti FS boli zverejnené materiály ohľadom KV:
https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9361
Centík
21.11.13,12:05
No, ja som to tiež takto pochopila a preto som iba zo zvedavosti mesiac 10/2013 začala účtovať akoby už do KV a čo mi z toho vzišlo? Účtujem potraviny v JÚ. Faktúry sú prevažne
hotovostné a to od jedného dodávateľa aj šesť denne. Doposiaľ som to robila tak, že všetky hotovostné fa, na ktorých je deň úhrady totožný s dodaním tovaru, som spočítala na príslušný deň a zaúčtovala jednou sumou do peň.denníka VPD. Ako fa som účtovala iba dodávky tovaru a služieb, ktorých platba prebehla po dni dodania. Tak som mala zaúčtovaných asi 10 DF a 70 VPD. Keď som tento mesiac účtovala podľa toho čo nás čaká od 01.01.2014 vyšlo mi presne 152 nahodených fa a 195 VPD+nejaké VF, príjmy z ERP a banka.Pritom som napr. PHM a zjednodušné daň.doklady nasčítala a zaúčtovala jednou sumou. Teda miesto 70 účt.zápisov mi vyšlo minimálne 350. A to je iba jedna firma. Kto mi to zaplatí? Aj prácu ale aj náklady-viac papierov,lepidla, elektriny...Ak by som sa aj s klientmi dohodla na zvýšenej fakturácii stojí mi to vôbec za to? A čo sa týka tej fakturácie, veď aj tak je práca účtovníka prezentovaná tak, že ti dajú doklady, ty ich pretriediiš, stlačíš gombík a je to. Radšej budú koncom roka kupovať zbytočnosti, aby si trochu skorigovali zisk. A tie pokuty? To je na slučku. Veď toľko ani nezarobím za rok!!!
Takže končím s povzdychom "niečo je tu zhnité, v tomto štáte Slovenskom".
promont maja
21.11.13,14:10
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Aj toto je jeden z dôkazov, že zákonodarca netuší, čo schválil.... Malleus maleficarum r. 2014, diel 1. = http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/999/category/pripravovane-zmeny-v-legislative/article/novela-zakona-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2014.xhtml


Túto odpoveď mám chápať tak, že nevieme kde takýto prípad dávať? lebo poučenie som prečítala už asi 5-krát a nenašla som to tam...a už som z toho nervózna normálne...

z mojho pohladu ide o fakturu pre pravnicku osobu platitela DPH, faktura splna vsetky nalezitosti v zmysle zakona o DPh a pojde do B2

B.2. Údaje z prijatých faktúr o dodaní tovarov alebo služieb, ktoré sú alebo majú byť dodané iným platiteľom dane, ktorý je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH a pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období
V B.2. príjemca plnenia uvádza údaje z faktúr prijatých od platiteľa dane (dodávateľa), pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období.
V B.2. príjemca plnenia neuvádza údaje z faktúr:
5
- o dodaní tovarov alebo služieb oslobodených od dane podľa § 28 až 42 zákona o DPH (napr. kúpa poľnohospodárskej pôdy od platiteľa dane, kúpa cenných papierov od platiteľa dane),
- o dodaní tovarov alebo služieb, pri ktorých neuplatňuje odpočítanie dane (napr. banka alebo zdravotná poisťovňa, ktorá prijme službu softvérového poradenstva od iného platiteľa dane, pri ktorej neuplatňuje odpočítanie dane, pretože nemá nárok na odpočítanie dane)

... len tie faktúry od prepravných spoločností sú zvyčajne pod 100,00 eur = takže ide o zjednodušené faktúry ( nemávajú názov, adresu odberateľa ... ) ... = takže povinnosť vystavenia riadnej faktúry nie je ...
marjankaj
21.11.13,14:30
A čo tak nechať ten kontrolný výkaz aj s DPH pre poradcov. Veď to tak strašne chceli robiť.:---
kuravesele
21.11.13,14:51
a ešte by som mala takú otázku, že kam dať od nemenovaných prepravných spoločností doklad : FAKTÚRA - platba v hotovosti (na ktorej je vyčíslená suma prepravného + základ dane + daň), keďže to dávam z pokladne s VPD dokladom....ehm. Ďakujem
Aj toto je jeden z dôkazov, že zákonodarca netuší, čo schválil.... Malleus maleficarum r. 2014, diel 1. = http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/999/category/pripravovane-zmeny-v-legislative/article/novela-zakona-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2014.xhtml


Túto odpoveď mám chápať tak, že nevieme kde takýto prípad dávať? lebo poučenie som prečítala už asi 5-krát a nenašla som to tam...a už som z toho nervózna normálne...

z mojho pohladu ide o fakturu pre pravnicku osobu platitela DPH, faktura splna vsetky nalezitosti v zmysle zakona o DPh a pojde do B2

B.2. Údaje z prijatých faktúr o dodaní tovarov alebo služieb, ktoré sú alebo majú byť dodané iným platiteľom dane, ktorý je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH a pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období
V B.2. príjemca plnenia uvádza údaje z faktúr prijatých od platiteľa dane (dodávateľa), pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období.
V B.2. príjemca plnenia neuvádza údaje z faktúr:
5
- o dodaní tovarov alebo služieb oslobodených od dane podľa § 28 až 42 zákona o DPH (napr. kúpa poľnohospodárskej pôdy od platiteľa dane, kúpa cenných papierov od platiteľa dane),
- o dodaní tovarov alebo služieb, pri ktorých neuplatňuje odpočítanie dane (napr. banka alebo zdravotná poisťovňa, ktorá prijme službu softvérového poradenstva od iného platiteľa dane, pri ktorej neuplatňuje odpočítanie dane, pretože nemá nárok na odpočítanie dane)

... len tie faktúry od prepravných spoločností sú zvyčajne pod 100,00 eur = takže ide o zjednodušené faktúry ( nemávajú názov, adresu odberateľa ... ) ... = takže povinnosť vystavenia riadnej faktúry nie je ...

no ja mám tieto "FAKTÚRY-PLATBA V HOTOVOSTI aj nad 100 EUR, je tam aj odberateľ riadne vypísaný (čiže naša firma). Teda asi to iba tak spraviť, že to dať normálne do poradia dodávateľských faktúr a buď spraviť toho kópiu ktorú pripnem k VPD že bola aj uhradená...inak si to neviem predstaviť...ak sa mýlim tak ma opravte.
Sarlotka
21.11.13,17:47
[
... len tie faktúry od prepravných spoločností sú zvyčajne pod 100,00 eur = takže ide o zjednodušené faktúry ( nemávajú názov, adresu odberateľa ... ) ... = takže povinnosť vystavenia riadnej faktúry nie je ...[/QUOTE]

no ja mám tieto "FAKTÚRY-PLATBA V HOTOVOSTI aj nad 100 EUR, je tam aj odberateľ riadne vypísaný (čiže naša firma). Teda asi to iba tak spraviť, že to dať normálne do poradia dodávateľských faktúr a buď spraviť toho kópiu ktorú pripnem k VPD že bola aj uhradená...inak si to neviem predstaviť...ak sa mýlim tak ma opravte.[/QUOTE]

ano podla to bude potrebne robit tak, ale ci aj faktury pod 100 eur mi tiez nie je jasne...
Stefan2005
21.11.13,18:18
... neviem či vás nie ale mňa dosť ruší to neustále viacnásobné citovanie citácií v každom príspevku, len rolujem rolujem....

keď už citujete, tak sa dá upraviť citácia a ponechať tam len podstatnú časť.

vidím, že Sarlotka zareagoval a upravila svoj príspevok - žiaľ zmizla je "košieľka citácie"
poradím - zostať musí prvé zátvorky a posledné
... - medzi nimi možno mazať a editovať, zvýrazňovať...
Janinkaaa
22.11.13,12:25
A ako to bude pri splátkových kalendároch (nájom)?
Klienti pri platbách uvádzajú, ako VS č. zmluvy, alebo IČO.

V programe mám ich však zaúčtovaných pod číslom zmluvy.
Musím teraz klientom oznámiť, aby sme rovnako označovali doklady, lebo v kontrolnom výkaze sa nám platby "nespárujú ?"
Ja vôbec netuším, ako si oni vo svojom účtovníctve označujú náš splátkový kalendár.
mojto
22.11.13,14:23
A ako to bude pri splátkových kalendároch (nájom)?
Klienti pri platbách uvádzajú, ako VS č. zmluvy, alebo IČO.

V programe mám ich však zaúčtovaných pod číslom zmluvy.
Musím teraz klientom oznámiť, aby sme rovnako označovali doklady, lebo v kontrolnom výkaze sa nám platby "nespárujú ?"
Ja vôbec netuším, ako si oni vo svojom účtovníctve označujú náš splátkový kalendár.
Treba vychádzať z označenia zmluvy, vo väčšine prípadov aj splátkový kalendár je tak označený, napr. LZ 145/2013
potom treba do KV napísať - bez medzier: LZ145/2013
(Len úradníček na ministerstve mohol toto vymyslieť a komentovať takto: softvérové firmy vyhlásili, že s tým nemajú problém. To nie, ale čo my účtovníci, nás sa nikto nepýtal!)
Jajina
23.11.13,22:49
V prípade splátkového kalendára od SSE je každý mesiac rovnaký variab.symbol.
( číslo odberného miesta)
To znamená, že budem mať v KV každý mesiac (12x ročne) to isté číslo. Len dátum dodania bude vždy iný?
Rozalka
23.11.13,22:56
A neposielajú faktúry?
Richard
23.11.13,22:56
Zakladajte otazky samostatne, mame na kontrolny vykaz rubriku, nech sa v otazkach da otientovat http://www.porada.sk/kontrolny-vykaz-dph
marjankaj
24.11.13,11:14
Zakladajte otazky samostatne, mame na kontrolny vykaz rubriku, nech sa v otazkach da otientovat http://www.porada.sk/kontrolny-vykaz-dph
Richard, toto je debata.
Myslíš, že keby Rozalka zadala tú otázku samostatne, tak by to malo nejaký význam?
Teda ak si mal na mysli jej otázku.:confused:
Dáša_
24.11.13,11:34
Richard, toto je debata.
Myslíš, že keby Rozalka zadala tú otázku samostatne, tak by to malo nejaký význam?
Teda ak si mal na mysli jej otázku.:confused:

Presne tak, aj ja si myslím, že je dobré, že to máme celé v hromade. Na otázky je zatial problém odpovedať, je zatial veľa neznámeho... Toto je skôr o vyjasňovaní si veci...
Rozalka
24.11.13,16:52
už tá kucapaca začína:
- v poučení sa píše "dátum dodania sa uvádza v tvare DDMMRRRR"
- súbore xsd je uvedené Datum dodania tovaru alebo sluzby alebo datum prijatia platby Format je podla normy v tvare RRRR-MM-DD
- v príklade na stránke FR SR je dátum uvedený takto: Den="2014-01-17" - príklad ladí so xsd schémou ale nie s poučením, ktoré ale bolo publikované vo FS, teda je nadradené
a to je len taká prkotina, čo mi len tak padla pod zrak
srska
24.11.13,18:51
už tá kucapaca začína:
- v poučení sa píše "dátum dodania sa uvádza v tvare DDMMRRRR"
- súbore xsd je uvedené Datum dodania tovaru alebo sluzby alebo datum prijatia platby Format je podla normy v tvare RRRR-MM-DD
- v príklade na stránke FR SR je dátum uvedený takto: Den="2014-01-17" - príklad ladí so xsd schémou ale nie s poučením, ktoré ale bolo publikované vo FS, teda je nadradené
a to je len taká prkotina, čo mi len tak padla pod zrak
skúšal som včera len tak na próbu identifikáciu + riadok a1 cez excel exportom do xml . dá sa
Rozalka
24.11.13,19:15
skúšal som včera len tak na próbu identifikáciu + riadok a1 cez excel exportom do xml . dá sa
Dátum si ako uviedol?
Richard
24.11.13,19:53
Zakladajte otazky samostatne, mame na kontrolny vykaz rubriku, nech sa v otazkach da otientovat http://www.porada.sk/kontrolny-vykaz-dph
Richard, toto je debata.
Myslíš, že keby Rozalka zadala tú otázku samostatne, tak by to malo nejaký význam?
Teda ak si mal na mysli jej otázku.:confused:
Spravne, ju som nemyslel. Okrem logiky aj cas o tom napoveda, napisali sme to naraz.
Pendulum
24.11.13,21:55
nebojte sa, pokuty nepridu tak skoro, aspon nie v prvych mesiacoch, program na sparovanie udajov DRSR bude mat funkcny az niekedy v juni 2014, teraz sa len este len verejne obstarava....
Dáša_
25.11.13,17:27
nebojte sa, pokuty nepridu tak skoro, aspon nie v prvych mesiacoch, program na sparovanie udajov DRSR bude mat funkcny az niekedy v juni 2014, teraz sa len este len verejne obstarava....

no, pokuty sa veselo rozdávajú aj niekoľko rokov dozadu - takže to, že u nich to bude reálne fungovať až koncom budúceho roka neznamená, že sme od pokút chranení
Pendulum
26.11.13,08:56
nebojte sa, pokuty nepridu tak skoro, aspon nie v prvych mesiacoch, program na sparovanie udajov DRSR bude mat funkcny az niekedy v juni 2014, teraz sa len este len verejne obstarava....

no, pokuty sa veselo rozdávajú aj niekoľko rokov dozadu - takže to, že u nich to bude reálne fungovať až koncom budúceho roka neznamená, že sme od pokút chranení

to som ani nepovedala, každopádne nejaký ten čas kým si to dajú do poriadku sa bude dať dýchať a ešte stále je tu možnosť, že im to celé skolabuje...
sarmantna
26.11.13,09:22
Prosím Vás o radu. V poučení kontrolného výkazu je uvedené, že ak bola vyhotovená faktúra k prijatej platbe a táto prijatá platba predstavovala 100% ceny za dodanie, tak sa v nasledujúcom období faktúra o dodaní neuvádza. A ako sa bude postupovať, ak faktúra k prijatej platbe je menej alebo viac, ako faktúra o dodaní, nie je mi to vôbec jasné.
Centík
26.11.13,11:04
nebojte sa, pokuty nepridu tak skoro, aspon nie v prvych mesiacoch, program na sparovanie udajov DRSR bude mat funkcny az niekedy v juni 2014, teraz sa len este len verejne obstarava....

no, pokuty sa veselo rozdávajú aj niekoľko rokov dozadu - takže to, že u nich to bude reálne fungovať až koncom budúceho roka neznamená, že sme od pokút chranení

to som ani nepovedala, každopádne nejaký ten čas kým si to dajú do poriadku sa bude dať dýchať a ešte stále je tu možnosť, že im to celé skolabuje...

... s tým by som sa veľmi neutešovala, štátna sráva sa už chystá upravovať platy...
srska
26.11.13,11:07
nebojte sa, pokuty nepridu tak skoro, aspon nie v prvych mesiacoch, program na sparovanie udajov DRSR bude mat funkcny az niekedy v juni 2014, teraz sa len este len verejne obstarava....

no, pokuty sa veselo rozdávajú aj niekoľko rokov dozadu - takže to, že u nich to bude reálne fungovať až koncom budúceho roka neznamená, že sme od pokút chranení

to som ani nepovedala, každopádne nejaký ten čas kým si to dajú do poriadku sa bude dať dýchať a ešte stále je tu možnosť, že im to celé skolabuje...

... s tým by som sa veľmi neutešovala, štátna sráva sa už chystá upravovať platy...ktorým smerom? :D naj info roka - sa mi zlepšila nálada
kuravesele
26.11.13,14:12
[
... len tie faktúry od prepravných spoločností sú zvyčajne pod 100,00 eur = takže ide o zjednodušené faktúry ( nemávajú názov, adresu odberateľa ... ) ... = takže povinnosť vystavenia riadnej faktúry nie je ...

no ja mám tieto "FAKTÚRY-PLATBA V HOTOVOSTI aj nad 100 EUR, je tam aj odberateľ riadne vypísaný (čiže naša firma). Teda asi to iba tak spraviť, že to dať normálne do poradia dodávateľských faktúr a buď spraviť toho kópiu ktorú pripnem k VPD že bola aj uhradená...inak si to neviem predstaviť...ak sa mýlim tak ma opravte.[/QUOTE]

ano podla to bude potrebne robit tak, ale ci aj faktury pod 100 eur mi tiez nie je jasne...[/QUOTE]

Otázka:
po preštudovaní poučenia kontrolného výkazu, mi nie je jasné, do ktorej kolonky dať : Faktúra - platba v hotovosti.

Ide o faktúru za prepravné služby od SK prepravnej spoločnosti, na ktorej je cena za prepravu + daň = celková suma.
Táto faktúra je zároveň aj potvrdením zaplatenia, neevidujem ju ako došlu FA ale evidujem ju spolu s VPD, čiže priamo z pokladne.


Odpoveď z DU:

V zmysle poučenia na vyplnenie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty sa údaje z prijatých faktúr o dodaní tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť dodané iným platiteľom dane, ktorý je osobou povinnou platiť podľa § 69 ods. 1 zákona č 222/2004 Zb. z. v zn. n. p. (zákon o DPH) a pri ktorých platiteľ dane (príjemca plnenia) uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období uvádzajú v časti B.2. kontrolného výkazu.
V prípade, že ide o údaje o celkových sumách základov dane, dane a odpočítanej dane z prijatých zjednodušených faktúr podľa § 74 ods. 3 písm. a) až c) zákona o DPH, uvádzajú sa tieto v kontrolnom výkaze v časti B.3..
Sarlotka
26.11.13,14:43
a aka bola presne otazka zasielana dopytom na drsr?

mne nie su mi jasne prijate faktury pod 100 eur v pripade ze je vystavena faktura splnajuca vsetky nalezitosti ...

a tento bod poucenia rozumiem tak, ze v pripade ze vystavenej faktury aj pod 100 eur splnajucej vsetky nalezitosti sa bude uvadzat A1 analogicky takto prijata faktura by mala ist do B2 aby sa sparovala... teda neviem ci spravne rozumiem pouceniu...

D.1. Údaje o celkových sumách obratov evidovaných ERP
Údaje uvádza platiteľ dane (dodávateľ), ktorý je povinný evidovať tržby ERP podľa osobitného predpisu.
Ak sa prostredníctvom ERP vyhotoví doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH, platiteľ dane uvádza tieto faktúry do A.1. a ak ich nie je možné vylúčiť z celkového obratu evidovaného ERP, môže ich mať duplicitne zahrnuté v údaji o celkovom obrate v D.1.
Do obratu platiteľ dane nemusí zahrnúť faktúry, ktoré už boli vyhotovené so všetkým náležitosťami faktúry a následne sú uhradené v hotovosti a evidované prostredníctvom ERP (faktúry sú uvedené v A.1.).[/QUOTE]


a aka bola otazka...

nie su mi jasne prijate faktury pod 100 eur v pripade ze je vystavena faktura splnajuca vsetky nalezitosti ...

a tento bod poucenia rozumiem tak, ze v pripade ze vystavenej faktury aj pod 100 eur splnajucej vsetky nalezitosti sa bude uvadzat A1 analogicky takto prijata faktura by mala ist do B2 aby sa sparovala... teda neviem ci spravne rozumiem pouceniu...

D.1. Údaje o celkových sumách obratov evidovaných ERP
Údaje uvádza platiteľ dane (dodávateľ), ktorý je povinný evidovať tržby ERP podľa osobitného predpisu.
Ak sa prostredníctvom ERP vyhotoví doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH, platiteľ dane uvádza tieto faktúry do A.1. a ak ich nie je možné vylúčiť z celkového obratu evidovaného ERP, môže ich mať duplicitne zahrnuté v údaji o celkovom obrate v D.1.
Do obratu platiteľ dane nemusí zahrnúť faktúry, ktoré už boli vyhotovené so všetkým náležitosťami faktúry a následne sú uhradené v hotovosti a evidované prostredníctvom ERP (faktúry sú uvedené v A.1.).[/QUOTE]
kuravesele
26.11.13,15:24
a aka bola presne otazka zasielana dopytom na drsr?.

doplnila som otázku do môjho príspevku

podľa mňa dodávateľské FA do B2 aj keď sú do 100 EUR (ak sa mýlim opravte ma) ale môj problém je to že tá moja FAKTÚRA-platba v hotovosti, neviem kam ju zaradiť keď má náležitosti riadnej FA (dakedy je pod 100 eur, dakedy nad 100 eur) ale je aj dokladom o úhrade. A z odpovede DÚ to tiež nie je jasné.
Maxinka
26.11.13,15:27
neviem či som to prehliadla alebo to už niekto písal ako to bude ak:
príde FA za PHM kde ale neuplatňujem celú sumu DPH nakoľko uplatňujem len 80%...zvyšné % je osobná potreba??? podobné sú aj FA za MT
mojto
26.11.13,15:37
neviem či som to prehliadla alebo to už niekto písal ako to bude ak:
príde FA za PHM kde ale neuplatňujem celú sumu DPH nakoľko beriem len 80%...zvyšné % sú OP??? podobné sú aj FA za MT
čo znamená skratka OP?
Maxinka
27.11.13,07:47
neviem či som to prehliadla alebo to už niekto písal ako to bude ak:
príde FA za PHM kde ale neuplatňujem celú sumu DPH nakoľko beriem len 80%...zvyšné % sú OP??? podobné sú aj FA za MT
čo znamená skratka OP?
OP...znamená osobná potreba :)
marjankaj
27.11.13,08:41
OP...znamená osobná potreba :)

SEX?:---

A ja som si myslel, že Občiansky Preukaz.::rolleyes:
srska
28.11.13,09:49
skúšal som včera len tak na próbu identifikáciu + riadok a1 cez excel exportom do xml . dá sa
Dátum si ako uviedol?
rozi, dátum da zadáva vo formáte ddmmrrrr - do kvdph to ide v rrrrmmdd
demeter
28.11.13,11:56
Ako si môžem stiahnuť výkaz a cez aký program.Ďakujem.
srska
28.11.13,12:39
Ako si môžem stiahnuť výkaz a cez aký program.Ďakujem.
na próbu - excel. po novom roku to bude zapracované v každom účt. softe
mojto
28.11.13,14:03
Moja známa bola včera na školení, k téme "Pôvodné číslo k opravnej faktúre" boli otázky typu "ktoré máme uviesť číslo, keď sa opravná faktúra vzťahuje k 2, 3 alebo aj 20 faktúram" - bola odpoveď - "všetky treba uviesť". Na komentár, že sa to tam nezmestí, si školiteľka poznamenala a komentovala: už si to píšem, musíme zväčšiť pole.
To dokedy nebude 100% usmernenie/poučenie?
CHIC
29.11.13,08:31
dnes (vcera?) pribudla na stranke FR SR dalsia verzia poucenia...
marjankaj
29.11.13,08:40
dnes (vcera?) pribudla na stranke FR SR dalsia verzia poucenia...
A čo sa čuduješ?
Veď ešte nie je 25.1.2014:eek:
A nevylučujem, že potom bude ešte viac "usmernení":confused:

-------------------------
Opravujem do 25.2.2014.
mojto
29.11.13,08:56
dnes (vcera?) pribudla na stranke FR SR dalsia verzia poucenia...
Keby aspoň poznačili, v čom je zmena!!!
marjankaj
29.11.13,09:02
dnes (vcera?) pribudla na stranke FR SR dalsia verzia poucenia...
Keby aspoň poznačili, v čom je zmena!!!

A ty si snáď myslíš, že oni sami sa v tom vyznajú?:confused:
jozefIK
29.11.13,12:22
No je to ten vzor, ktorý bol publikovaný vo FS 2013/11 ...
Sarlotka
29.11.13,13:24
ja som nasla zmenu :D prve poucenie malo 17 stran a momentalne sme na pouceni s 21stranami... :D :D :D po prvych dvoch tyzdnoch pribudla 1 strana, po dalsich dvoch 3 strany, ked to pojde takto dalej kolko stran bude mat poucenie 25.1.2014? :)
Dáša_
29.11.13,13:53
ja som nasla zmenu :D prve poucenie malo 17 stran a momentalne sme na pouceni s 21stranami... :D :D :D po prvych dvoch tyzdnoch pribudla 1 strana, po dalsich dvoch 3 strany, ked to pojde takto dalej kolko stran bude mat poucenie 25.1.2014? :)
25.1. --- pýtaj sa, koľko bude mať 25.2 :D
srska
29.11.13,14:41
ja som nasla zmenu :D prve poucenie malo 17 stran a momentalne sme na pouceni s 21stranami... :D :D :D po prvych dvoch tyzdnoch pribudla 1 strana, po dalsich dvoch 3 strany, ked to pojde takto dalej kolko stran bude mat poucenie 25.1.2014? :)
daju "calibri 8" a bude enem 6 strán :D
Pendulum
29.11.13,14:41
prikladám vám poučenie kde sú vyznačené zmeny červeným, dúfam, že vám to pomôže :-)
promont maja
11.12.13,07:41
jozefIK
18.12.13,14:12
Braňo
18.12.13,14:55
chcel by som sa spýtať, či má niekto informácie, či bude možné do edane importovať dáta z excelu, nakoľko nemáme slovenský účtovný systém a jediná možnosť je import cez excel.
srska
18.12.13,15:19
chcel by som sa spýtať, či má niekto informácie, či bude možné do edane importovať dáta z excelu, nakoľko nemáme slovenský účtovný systém a jediná možnosť je import cez excel.
z otázok a odpovedí ku kv dph:
4. Platiteľ používa software, ktorý nemá výstup xml pre daný report. Výstup, ktorý platiteľ dokáže vytvoriť pre daný kontrolný výkaz je xls (excelovský). Platiteľ potrebuje tento výstup zo svojho softwaru nakopírovať do xml súboru pre kontrolný výkaz . Je to možné?
Import do KV je riešený vo formáte XML, vytvorenie podkladov pre import musí byť riešený na strane softwaru, ktorý používa daňový subjekt

http://www.youtube.com/watch?v=9bat12gH3Qs#t=55
Pendulum
19.12.13,19:41
chcel by som sa spýtať, či má niekto informácie, či bude možné do edane importovať dáta z excelu, nakoľko nemáme slovenský účtovný systém a jediná možnosť je import cez excel.

nie nebude, DU akceptuje len xml formát, bohužiaľ, mimochodom ten "zahraničný" účtovný program máme viacerí
Dáša_
19.12.13,20:46
Mám otázku, vie niekto - bude mpžné kontrolný výkaz natypovať aj ručne cez edane?
ecompka
19.12.13,20:48
Ked som bola na školení, vraveli že sa bude dať aj natypovať. Kto má menej dokladov môže využit tento spôsob.
ecompka
19.12.13,20:50
Ja zasa neviem, faktúry vystavené z internetového obchodu-pre fyzické osoby ,nepodnikatelov pôjdu do ktorej časti? Na toto 2 danové poradkyne odpovedali rôzne.
avalik
19.12.13,21:54
Ja zasa neviem, faktúry vystavené z internetového obchodu-pre fyzické osoby ,nepodnikatelov pôjdu do ktorej časti? Na toto 2 danové poradkyne odpovedali rôzne.

takéto FA pre SK FO-nepodnikateľov sa v KV nebudú uvádzať

Z poučenia:

V A.1. dodávateľ uvádza údaje o:
- dodaní tovaru (vrátane dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou) s miestom dodania v tuzemsku a o dodaní služby s miestom dodania v tuzemsku, a to platiteľovi dane alebo inej zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou,
- dodaní tovaru s miestom dodania v tuzemsku, ak ide o cezhraničný zásielkový predaj tovaru (§ 6 ods. 5 zákona o DPH).
CHIC
20.12.13,07:52
Ja zasa neviem, faktúry vystavené z internetového obchodu-pre fyzické osoby ,nepodnikatelov pôjdu do ktorej časti? Na toto 2 danové poradkyne odpovedali rôzne.

Patria do D2
Z poučenia:
D.2. Údaje o celkových základoch dane vrátane opráv základu dane a celkovej sume dane vzťahujúcich sa na dodania tovarov a služieb, pri ktorých vznikla daňová povinnosť a ktoré sa neevidujú ERP
V D.2. platiteľ dane (dodávateľ) zahrnie len tie dodania tovaru alebo služby, ktoré nezahrnul do D.1. Ide najmä o dodanie tovaru alebo služieb nezdaniteľným osobám, ako aj predaj cestovných lístkov, doklad z tankovacieho automatu, príp. predaj diaľničných známok, ak nie sú zahrnuté v D.1.
avalik
20.12.13,08:07
Ja zasa neviem, faktúry vystavené z internetového obchodu-pre fyzické osoby ,nepodnikatelov pôjdu do ktorej časti? Na toto 2 danové poradkyne odpovedali rôzne.

Patria do D2
Z poučenia:
D.2. Údaje o celkových základoch dane vrátane opráv základu dane a celkovej sume dane vzťahujúcich sa na dodania tovarov a služieb, pri ktorých vznikla daňová povinnosť a ktoré sa neevidujú ERP
V D.2. platiteľ dane (dodávateľ) zahrnie len tie dodania tovaru alebo služby, ktoré nezahrnul do D.1. Ide najmä o dodanie tovaru alebo služieb nezdaniteľným osobám, ako aj predaj cestovných lístkov, doklad z tankovacieho automatu, príp. predaj diaľničných známok, ak nie sú zahrnuté v D.1.


no nad tým sa uvádza:

D. Údaje o dodaní tovarov a služieb iných ako uvedených v A., pri ktorých je dodávateľ osobou povinnou platiť daň (Údaje z dodávok tovarov a služieb, pri ktorých je dodávateľ osobou povinnou platiť daň v tuzemsku podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH a pri ktorých vyhotovuje zjednodušené faktúry podľa § 74 ods. 3 a) až c) zákona o DPH alebo pri ktorých
platiteľ dane nie je povinný vyhotoviť faktúru)


ak internetový obchod vystaví faktúru pre FO-nepodnikateľa s miestom dodania v SR, nemá v KV kolónku kam ju má zapísať - podľa usmernení uvedených v poučení
CHIC
20.12.13,08:21
Ja zasa neviem, faktúry vystavené z internetového obchodu-pre fyzické osoby ,nepodnikatelov pôjdu do ktorej časti? Na toto 2 danové poradkyne odpovedali rôzne.

Patria do D2
Z poučenia:
D.2. Údaje o celkových základoch dane vrátane opráv základu dane a celkovej sume dane vzťahujúcich sa na dodania tovarov a služieb, pri ktorých vznikla daňová povinnosť a ktoré sa neevidujú ERP
V D.2. platiteľ dane (dodávateľ) zahrnie len tie dodania tovaru alebo služby, ktoré nezahrnul do D.1. Ide najmä o dodanie tovaru alebo služieb nezdaniteľným osobám, ako aj predaj cestovných lístkov, doklad z tankovacieho automatu, príp. predaj diaľničných známok, ak nie sú zahrnuté v D.1.


no nad tým sa uvádza:

D. Údaje o dodaní tovarov a služieb iných ako uvedených v A., pri ktorých je dodávateľ osobou povinnou platiť daň (Údaje z dodávok tovarov a služieb, pri ktorých je dodávateľ osobou povinnou platiť daň v tuzemsku podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH a pri ktorých vyhotovuje zjednodušené faktúry podľa § 74 ods. 3 a) až c) zákona o DPH alebo pri ktorých
platiteľ dane nie je povinný vyhotoviť faktúru)


ak internetový obchod vystaví faktúru pre FO-nepodnikateľa s miestom dodania v SR, nemá v KV kolónku kam ju má zapísať - podľa usmernení uvedených v poučení

Ak platitel uskutocni dodanie pre nezdanitelnu osobu nie je povinny vyhotovit FA. Ci uz ju vyhotovi alebo nie aj tak taketo dodanie uvedie do D2.

Zdroj: www.drsr.sk - "Otázky a odpovede na vyplnenie kontrolného výkazu"
11. Platiteľ dane vyhotoví faktúru za poskytnutie služby v tuzemsku pre nezdaniteľnú osobu, aj keď nemá povinnosť vyhotoviť faktúru v zmysle zákona o DPH. Do ktorej časti KV má platiteľ uviesť faktúru – do A1 alebo D2?
Platiteľ uvedie údaje z tejto faktúry do D2 KV.
avalik
20.12.13,08:23
Ak platitel uskutocni dodanie pre nezdanitelnu osobu nie je povinny vyhotovit FA. Ci uz ju vyhotovi alebo nie aj tak taketo dodanie uvedie do D2.

a čo § 72 ods 1 pídm. d) ?

§ 72
Osoby povinné vyhotoviť faktúru

(1) Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri

d) dodaní tovaru formou zásielkového predaja s miestom dodania v tuzemsku,
CHIC
20.12.13,08:38
Ak platitel uskutocni dodanie pre nezdanitelnu osobu nie je povinny vyhotovit FA. Ci uz ju vyhotovi alebo nie aj tak taketo dodanie uvedie do D2.

a čo § 72 ods 1 pídm. d) ?

§ 72
Osoby povinné vyhotoviť faktúru

(1) Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri

d) dodaní tovaru formou zásielkového predaja s miestom dodania v tuzemsku,

Nemiešajme... To ze ide o dodanie z internetoveho obchodu formou "zasielky" este neznamena ze ide o zasielkovy predaj v zmysle zakona o DPH
§6 Z o DPH
...
(5) Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň, okrem dodania nových dopravných prostriedkov a tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet. Ak je dodaný tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený dodávateľom do členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru odberateľovi, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu. Ak ide o dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, dodanie tovaru je zásielkovým predajom iba v prípade, ak je tovar dodaný fyzickým osobám na osobnú spotrebu.
srska
22.12.13,09:20
pohoda už má v update z 20.12 zakomponované členenie kv dph
miros15
24.12.13,10:15
Dobrý deň, správne som pochopil poučenie že:

Do A1 dám vystavené FA, kedy odberateľ má minimálne IČO, DIČ, al IČO DPH?


Do D2 dám vystavené FA, kedy odberateľ nemá ANI IČO, DIČ, DPH?

Lebo nechápem tú vetu - V A.1 dodávateľ uvádza údaje o:
- dodaní tovaru (vrátane dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou) s miestom dodania v tuzemsku a o dodaní služby s miestom dodania v tuzemsku, a to platiteľovi dane alebo inej zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou,



nerozumiem rozdielu tých osôb, hľadal som to na nete, ale príde mi to rovnaké, ak sa nájde kto mi to vysvetlí po lopate. Ďakujem.
miros15
24.12.13,13:40
a ešte takáto otázka, teraz čítam novelu a znova poučenie KV:

1. Novela: 19. V § 51 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Ak v dôsledku oneskoreného doručenia faktúry je platiteľ povinný podať dodatočné daňové priznanie z dôvodu, že daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. b), má platiteľ právo vykonať odpočítanie dane v zdaňovacom období, za ktoré podáva dodatočné daňové priznanie, ak ku dňu podania dodatočného daňového priznania má faktúru.“.

Doterajšie odseky 3 a 4 sa označujú ako odseky 4 a 5.

(z tohto mi vychádza že daňová povinnosť ako aj dátum ktorý uvediem do KV je ten ktorý mi uvedie dodávateľ tovaru na faktúru, napríklad dátum vyhotovenia FA 30.09. dátum dodania tovaru 4.10, čiže do DPH a do KV to dám 30.09)

2. KV poučenie B. 1. V prípade nadobudnutia tovaru z iného členského štátu uvedie platiteľ dane dátum dodania tovaru = dátum nadobudnutia tovaru (nie vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru).

(a zas z tohoto bodu mi vychádza, že keď je FA vyhotovená 30.09 a dátum dodania tovaru 4.10, tak to do DPH a do KV dám 4.10)

Tak teraz čo je OK? Či to zle chápem?
Krakonoš
26.12.13,22:46
Dobrý deň, správne som pochopil poučenie že:

Do A1 dám vystavené FA, kedy odberateľ má minimálne IČO, DIČ, al IČO DPH?


Do D2 dám vystavené FA, kedy odberateľ nemá ANI IČO, DIČ, DPH?

Lebo nechápem tú vetu - V A.1 dodávateľ uvádza údaje o:
- dodaní tovaru (vrátane dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou) s miestom dodania v tuzemsku a o dodaní služby s miestom dodania v tuzemsku, a to platiteľovi dane alebo inej zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou,



nerozumiem rozdielu tých osôb, hľadal som to na nete, ale príde mi to rovnaké, ak sa nájde kto mi to vysvetlí po lopate. Ďakujem.


Chápem to takto:
do A1 pôjdu faktúry vystavené pre
- platcov DPH
- podnikateľov FO neplatcov DPH
- všetky právnické osoby (platcov aj neplatcov DPH), všetky s.r.o., a.s....., napr. aj občianske združenie a školy, aj keď nepodnikajú
- zásielkový predaj z tuzemska do členského štátu (do limitu) pre neplatcu DPH (odberateľ nemusí mať ani IČO, ani DIČ a samozrejme nemá IČ DPH)
...

do D2 pôjde dodanie tovaru a služieb do tuzemska pre fyzické osoby nepodnikateľov (nemajú IČO, DIČ ani IČ DPH) - napr. bežní klienti e-shopov

Ak sa mýlim, opravte ma.
miros15
27.12.13,14:47
posúvam otázky
srska
27.12.13,16:00
posúvam otázky
a ty myslíš načo je v a1 stĺpci 1 tento text - "Identifikačné číslo pre daň odberateľa"? to je podľa mňa preto, aby sa tam vpísalo ič dph ak ho má zdaniteľná osoba pridelené. ak ho nemá pridelené, tak sa kolonka nechá prázdna. aspoň tak to vysvetľujú metodici z fssr.
Rozalka
27.12.13,18:52
.................
Lebo nechápem tú vetu - V A.1 dodávateľ uvádza údaje o:
- dodaní tovaru (vrátane dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou) s miestom dodania v tuzemsku a o dodaní služby s miestom dodania v tuzemsku, a to platiteľovi dane alebo inej zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou,

nerozumiem rozdielu tých osôb, hľadal som to na nete, ale príde mi to rovnaké, ak sa nájde kto mi to vysvetlí po lopate. Ďakujem.
Platiteľ dane = má pridelené IČ DPH
iná zdaniteľná osoba = podnikateľ, ktorý nemá IČ DPH
právnická osoba, ktorá nie zdaniteľnou osobou = tzv. verejné osoby, ktoré síce nepodnikajú, ale sa sú právnickými osobami (napr. obecný úrad, nemocnica, SVB ...)
miros15
28.12.13,11:41
ďakujem Rozalka, že si to napísala polopate, zrozumitelne.

A vie niekto odpoveď aj na tú moju druhú otázku ohľadom tých dátumov?

Ďakujem
darkolna
30.12.13,17:30
štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?
Sarlotka
30.12.13,17:31
štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)
darkolna
30.12.13,17:34
Ďakujem za odpoveď....jedna teta na danovom povedala jedno ,druhá inak tak som si to chcela overiť ,ktorej veriť:)
Sarlotka
30.12.13,19:25
Ďakujem za odpoveď....jedna teta na danovom povedala jedno ,druhá inak tak som si to chcela overiť ,ktorej veriť:)

len pozor este na toto, z dodatku k pouceniu KV

1. Podanie kontrolného výkazu pred podaním daňového priznania
Ak platiteľ dane podáva daňové priznanie skôr ako 25. deň nasledujú ci po skončení zdaňovacieho obdobia, podá spolu s daňovým priznaním v rovnaký deň aj kontrolný výkaz.
Platiteľ dane môže podať kontrolný výkaz za zdaňovacie obdobie aj skôr ako podá daňové
priznanie
matig
30.12.13,22:20
Ahoj, doteraz som faktúry z orangu účtovala ako jednu faktúru - podľa sumárnej faktúry, ako číslo som uviedla var. symbol.
vychádza mi to tak, že teraz musím účtovať každú faktúru za telefónne číslo zvlášť... máme tých mobilov asi 70. nedá sa to nejako zjednodušiť?
Rozalka
31.12.13,11:00
Ahoj, doteraz som faktúry z orangu účtovala ako jednu faktúru - podľa sumárnej faktúry, ako číslo som uviedla var. symbol.
vychádza mi to tak, že teraz musím účtovať každú faktúru za telefónne číslo zvlášť... máme tých mobilov asi 70. nedá sa to nejako zjednodušiť?
Podľa mňa aj doteraz si to mala účtovať ako samostatné doklady či na sumárnej bola vyčíslená aj sumárna DPH? na mojich nie je
Inak Orange je prístupné aj na jednu riadnu faktúru za všetky tf, tak ako to robí (bývalý) Eurotel.
matig
31.12.13,13:57
ďakujem za odpoveď. ak to Orange akceptuje, tak to by bolo super.
Janiela
31.12.13,19:43
Ahoj, doteraz som faktúry z orangu účtovala ako jednu faktúru - podľa sumárnej faktúry, ako číslo som uviedla var. symbol.
vychádza mi to tak, že teraz musím účtovať každú faktúru za telefónne číslo zvlášť... máme tých mobilov asi 70. nedá sa to nejako zjednodušiť?
Podľa mňa aj doteraz si to mala účtovať ako samostatné doklady či na sumárnej bola vyčíslená aj sumárna DPH? na mojich nie je
Inak Orange je prístupné aj na jednu riadnu faktúru za všetky tf, tak ako to robí (bývalý) Eurotel.
tiež som vždy účtovala nie podľa var symbolu, ale podľa poradového čísla faktúry
bea
03.01.14,11:24
[QUOTE="avalik"]

Zdroj: www.drsr.sk - "Otázky a odpovede na vyplnenie kontrolného výkazu"
.
Neviem sa zorientovať na novej stránke Finančnej správy. Chcela by som nájsť ten materiál, ktorý bol uverejnený na starej stránke. Neviete mi poradiť?
skjarmila
03.01.14,16:28
magdalenaa
03.01.14,17:47
štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)


štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)
Kde by som to mohla nájsť ? Pracovníčka DU mi na takúto otázku odpovedala, že aj za IV.Q 2013 sa podáva elektronicky. Ďakujem
Sarlotka
03.01.14,17:54
štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)


štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)
Kde by som to mohla nájsť ? Pracovníčka DU mi na takúto otázku odpovedala, že aj za IV.Q 2013 sa podáva elektronicky. Ďakujem

no v prvom rade v novela zakona o dani z pridanej hodnoty
a v ludskej reci napr. na stranke min. financii
https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=650

( nepytali ste sa nahodou o potrebu el. komunikacie ? ta je potrebne aj za 4Q2013)
magdalenaa
03.01.14,18:28
štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)


štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)
Kde by som to mohla nájsť ? Pracovníčka DU mi na takúto otázku odpovedala, že aj za IV.Q 2013 sa podáva elektronicky. Ďakujem

no v prvom rade v novela zakona o dani z pridanej hodnoty
a v ludskej reci napr. na stranke min. financii
https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=650

( nepytali ste sa nahodou o potrebu el. komunikacie ? ta je potrebne aj za 4Q2013)




štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)


štvrtročný platitel Dph podáva prvý krát kontrolný výkaz až k 25.4. alebo už 25.1.za 4 Q 2013?

az za 1Q2014 cize 25.4.2014 (ak nie je vtedy sobota, nedela)
Kde by som to mohla nájsť ? Pracovníčka DU mi na takúto otázku odpovedala, že aj za IV.Q 2013 sa podáva elektronicky. Ďakujem

no v prvom rade v novela zakona o dani z pridanej hodnoty
a v ludskej reci napr. na stranke min. financii
https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=650

( nepytali ste sa nahodou o potrebu el. komunikacie ? ta je potrebne aj za 4Q2013)
pri vybavovaní elektronickej komunikácie - podpise dohody, som sa pýtala, či sa posiela aj dp dph za IV.Q 2013 elektronicky...
dana2203
03.01.14,21:05
DP DPH za IV.Q 2013 sa posiela elektronicky, ale kontrolný výkaz sa podáva elektronicky až za rok 2014.
GABAZ
03.01.14,22:49
[QUOTE="avalik"]

Zdroj: www.drsr.sk - "Otázky a odpovede na vyplnenie kontrolného výkazu"
.
Neviem sa zorientovať na novej stránke Finančnej správy. Chcela by som nájsť ten materiál, ktorý bol uverejnený na starej stránke. Neviete mi poradiť?

Aj ja som sa to snazila najst na stranke - nie je to tam. Volala som kvoli tomu na infolinku, stranka sa vraj este doplna.
kuravesele
05.01.14,07:33
a aka bola presne otazka zasielana dopytom na drsr?.

doplnila som otázku do môjho príspevku

podľa mňa dodávateľské FA do B2 aj keď sú do 100 EUR (ak sa mýlim opravte ma) ale môj problém je to že tá moja FAKTÚRA-platba v hotovosti, neviem kam ju zaradiť keď má náležitosti riadnej FA (dakedy je pod 100 eur, dakedy nad 100 eur) ale je aj dokladom o úhrade. A z odpovede DÚ to tiež nie je jasné.


Ešte stále si lámem hlavu s tou FA či je teda zjednodušená, či riadna...preto prikladám aj vzor tej FA, čiže kde by ste ju teda dali? Adresa mojej firmy býva riadne vyplnená... Ďakujem
bea
06.01.14,09:17
[QUOTE="avalik"]

Zdroj: www.drsr.sk - "Otázky a odpovede na vyplnenie kontrolného výkazu"
.
Neviem sa zorientovať na novej stránke Finančnej správy. Chcela by som nájsť ten materiál, ktorý bol uverejnený na starej stránke. Neviete mi poradiť?

Aj ja som sa to snazila najst na stranke - nie je to tam. Volala som kvoli tomu na infolinku, stranka sa vraj este doplna.

Aj keď nie je to na stránke Finančnej správy, mne postačí aj materiál vo forme, ako ho priložila skjarmila :)


http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:rHWfCCqVIrYJ:www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/2013_vyplnenie_kv.pdf+&cd=3&hl=sk&ct=clnk&gl=sk
CHIC
06.01.14,10:17
Chrusťa
06.01.14,12:51
prosím vás a ako to bude s lízingom? ja som doposiaľ lízing účtovala každý mesiac cez ID, teraz ako to budete účtovať a do ktorej kolonky KV to zadávať?
Rozalka
06.01.14,13:21
prosím vás a ako to bude s lízingom? ja som doposiaľ lízing účtovala každý mesiac cez ID, teraz ako to budete účtovať a do ktorej kolonky KV to zadávať?
B2 aj s číslom lízingovej zmluvy
Chrusťa
06.01.14,13:26
ďakujem Rozalka, a tým pádom každý mesiac musím spl.kalendár kt. mám od lízingovky nahrať do prijatých faktúr?už asi nemôžem to nechávať v ID, čo?
Rozalka
06.01.14,13:42
ďakujem Rozalka, a tým pádom každý mesiac musím spl.kalendár kt. mám od lízingovky nahrať do prijatých faktúr?už asi nemôžem to nechávať v ID, čo?
TO záleží od možností softvéru
lslavo
06.01.14,14:36
pohoda už má v update z 20.12 zakomponované členenie kv dph

ja mam v pohode po poslednej aktualizacii taky problem: doteraz som uctoval prijem za financne sluzby §39 len v banke s clenenim DPH "UNodpBez pre oslobodenie od dane", no po poslednej aktualizacii mi program nedovoli navolit si clenenie DPH v banke. (k pripisanemu prijmu nie je doklad ani fa len na zaklade zmluvy..)
tak okrem naviac prace s KV mam naviac pracu si to nahadzovat cez napr. ID :/
Reprografia
07.01.14,17:10
Pls., klasické bločky za nákup v hotovosti (napr. PHM, drobný materiál) z pokladne sa tiež uvádzajú v KV pod kódom ? B3 predpokladám.
A ak vystavujem faktúru osobám bez IČDPH bez ERP, tieto by mali ísť do D2. Správne?
díki
kuravesele
07.01.14,18:02
Ešte stále si lámem hlavu s tou FA či je teda zjednodušená, či riadna...preto prikladám aj vzor tej FA, čiže kde by ste ju teda dali? Adresa mojej firmy býva riadne vyplnená... Ďakujem[/QUOTE]

posúvam otázku ohľadom vzoru FA ktorú som pridala vyššie :( ďakujem
adinka55
08.01.14,15:38
pre kuravesele:
myslim ze tvoj vyfoteny doklad od prepravcu je zjednodusena fa - tzn. ide do B3. Ak by to bola hodnota nad 100 EUR asi by som trvala na riadnom vypisani odberatela vratane IC DPH a takom pripade to ide do B2
adinka55
08.01.14,15:42
Pls., klasické bločky za nákup v hotovosti (napr. PHM, drobný materiál) z pokladne sa tiež uvádzajú v KV pod kódom ? B3 predpokladám.
A ak vystavujem faktúru osobám bez IČDPH bez ERP, tieto by mali ísť do D2. Správne?
díki
Suhlasim
kuravesele
08.01.14,16:00
pre kuravesele:
myslim ze tvoj vyfoteny doklad od prepravcu je zjednodusena fa - tzn. ide do B3. Ak by to bola hodnota nad 100 EUR asi by som trvala na riadnom vypisani odberatela vratane IC DPH a takom pripade to ide do B2

ja tú FA mávam dakedy pod 100 dakedy nad 100eur, a IČ DPH býva riadne vypísané naše. Tak to asi dám do B2 radšej v oboch prípadoch.
Ingrid Ondruskova
08.01.14,17:43
asi sa pýtam blbosť....len sa "rozkukávam" a snažím sa všetko pochopiť:
povedané v kocke: kontr.výkaz
pole A: to sú vyšlé FA našej firmy ale už mi neni jasné drobnejšie delenie na A.1, A.2 a keďže sú tam aj kolonky druh tovaru a množstvo, neviem si prakticky predstaviť, že kto má za kvartál napr. 300 vyšlých faktúr a každá fa má 20 riadkov??? to si potom treba nejako "preklopiť" do toho výkazu??? cez používaný účt.program??...my napr. používane MRP... ručne-klasicky to nebude robiť z účtovníkov asi nikto?že?? Ďakujem za odpoveď.
Rozalka
08.01.14,18:16
asi sa pýtam blbosť....len sa "rozkukávam" a snažím sa všetko pochopiť:
povedané v kocke: kontr.výkaz
pole A: to sú vyšlé FA našej firmy ale už mi neni jasné drobnejšie delenie na A.1, A.2 a keďže sú tam aj kolonky druh tovaru a množstvo, neviem si prakticky predstaviť, že kto má za kvartál napr. 300 vyšlých faktúr a každá fa má 20 riadkov??? to si potom treba nejako "preklopiť" do toho výkazu??? cez používaný účt.program??...my napr. používane MRP... ručne-klasicky to nebude robiť z účtovníkov asi nikto?že?? Ďakujem za odpoveď.
A1 sú klasické vyšlé faktúry, A2 sú také, kde sa prenáša povinnosť na odberateľa a aj to len pri špeciálnom tovare (poľnohospodárske produkty, železo a oceľ, predmety zo železa a ocele, mobilné telefóny a integrované obvody) a vtedy sa vypisuje množstvo, ak takýto tovar nepredávate, tak A2 ani nebudete mať.
kuravesele
08.01.14,18:41
asi sa pýtam blbosť....len sa "rozkukávam" a snažím sa všetko pochopiť:
povedané v kocke: kontr.výkaz
pole A: to sú vyšlé FA našej firmy ale už mi neni jasné drobnejšie delenie na A.1, A.2 a keďže sú tam aj kolonky druh tovaru a množstvo, neviem si prakticky predstaviť, že kto má za kvartál napr. 300 vyšlých faktúr a každá fa má 20 riadkov??? to si potom treba nejako "preklopiť" do toho výkazu??? cez používaný účt.program??...my napr. používane MRP... ručne-klasicky to nebude robiť z účtovníkov asi nikto?že?? Ďakujem za odpoveď.

v MRP už bola na to aktualizácia a od 1.1.2014 treba podľa toho aj zadávať doklady, aby to potom pekne preklopilo.
Ingrid Ondruskova
08.01.14,18:56
Dievčatá...ďakujem!!!!
Orsz
09.01.14,14:28
Ja si myslím, že v prípade internetového obchodu sa jedná o zásielkový predaj ... a ako postupuje zahraničná osoba registrovaná tu v SR, tak bude postupovať aj tuzemská osoba, podnikateľ, aby spôsob vyplňovania kontrolného výkazu boli rovnaké. takže ja zastávam názor - internetový predaj v tuzemsku, kde sa vystavujú riadne faktúry a úhrady prebiehajú poštou alebo kuriérskou službou sa budú vypisovať v časti A.1. a samozrejme bez IČ DPH, lebo sa jedná o predaj nepodnikateľom.

z www.drsr.sk :

12. Zahraničná osoba, registrovaná v SR podľa § 6 zákona o DPH, dodáva tovar s miestom dodania v tuzemsku formou zásielkového predaja. Zahraničná osoba pri dodaní uvedeného tovaru pre nezdaniteľné ako aj pre zdaniteľné osoby je povinná vyhotoviť faktúru v zmysle zákona o DPH (odberatelia nemajú pridelené IČ DPH). Zahraničná osoba uvádza tieto dodávky do časti A1 KV. Ako má vyplniť stĺpec č. 1 (Identifikačné číslo pre daň odberateľa), keď odberatelia nemajú pridelené IČ DPH?

Pri zásielkovom predaji zahraničná osoba v časti A1 KV nevyplní kolónku „Identifikačné číslo pre daň odberateľa“, keďže odberatelia nemajú pridelené IČ DPH.
witch
09.01.14,14:53
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???
srska
09.01.14,15:22
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???
už máš najnovší update? v ňom by malo byť ešte viac zmien ( včera mi mailom došiel nový spravodaj). zatiaľ najnovší update nemám, lebo soft mám teraz v stave "standby" kvôli prevodu licencie.
witch
09.01.14,15:26
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???
už máš najnovší update? v ňom by malo byť ešte viac zmien ( včera mi mailom došiel nový spravodaj). zatiaľ najnovší update nemám, lebo soft mám teraz v stave "standby" kvôli prevodu licencie.


mám 10505, asi najnovší. Len som na to kukla, ale toto ma zaujalo, pretože tržby budeme mať až v marci, tak aby som sa vyhla nadmernému odpočtu, dávam nákladové FP dátum odpočtu až do marca. (január, február 0 DPH) .
srska
09.01.14,15:30
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???
už máš najnovší update? v ňom by malo byť ešte viac zmien ( včera mi mailom došiel nový spravodaj). zatiaľ najnovší update nemám, lebo soft mám teraz v stave "standby" kvôli prevodu licencie.


mám 10505, asi najnovší. Len som na to kukla, ale toto ma zaujalo, pretože tržby budeme mať až v marci, tak aby som sa vyhla nadmernému odpočtu, dávam nákladové FP dátum odpočtu až do marca. (január, február 0 DPH) .áno 10505 je najnovšia verzia z 07.01.2014 - zo spravodaja citujem:

"V súvislosti so zapracovaním Kontrolného výkazu DPH bol doplnený XML import a export dokladov o nové elementy.

Pre pole členenia KV DPH bol doplnený element classificationKVDPH na celý doklad, a tiež pre položky dokladu, do agendy Fakturácia, Pokladňa, Banka (len pre celý doklad) a Interné doklady.

Pre pole Pôvodný doklad bol doplnený element originalDocumentNumber, ktorý je možné použiť pre dobropisy a interné doklady.

Pre pole Dátum dodania bol doplnený element dateDelivery použiteľný pre prijaté faktúry, ostatné záväzky a interné doklady.

Pre pole Dátumu KV DPH v agende Interné doklady bol doplnený element dateKVDPH. Bližšie informácie o XML elementoch nájdete v konkrétnych XSD schémach v adresári InfoSK\Schema\version_2."
bea
09.01.14,15:31
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???
Ja som si to vysvetlila tiež tak a myslím, že inak to ani nemôže byť...
witch
09.01.14,15:35
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???
Ja som si to vysvetlila tiež tak a myslím, že inak to ani nemôže byť...

..som rada, že mi to ešte trochu myslí, som už z tých zmien tak zblbnutá... :D
emanuela
09.01.14,15:39
leasingove splatky uctujem cez ID, pricom zaklad dane je rozdeleny na istinu a uroky, (kvoli smerovaniu na jednotlive ucty) pricom DPH je uvedena len jednym zapisom..

otazka: musim rozdelit DPH, aby smerovala k obom zakladom? ...podla nastavenie KV mi to tako vychadza, ze ano, len to bude dost neprakticke a pravdepodobne dojde aj k roznym zaokruhleniam....
kuravesele
09.01.14,19:22
V Pohode mám nové políčko, okrem Dátum odpočtu pribudlo Dátum dodania. že keď sa dátum odpočtu a dodania nezhodujú, vstupuje do KV dát. dodania. Vie mi niekto uviesť príklad pre B2 - prijatú faktúru? Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???


Aj ja som to takto pochopila, len čo ak je dátum dodania 2.1.2014 a FA mi prípade nejakou náhodou až niekedy v marci...tak treba podať dodatočné za 2.1.2014 (január)? Či to môžem dať do februára alebo do marca, tak ako to robíme aj s odpočtami? :)
witch
10.01.14,07:13
Ja si to vysvetľujem takto: dátum dodania je uvedený na FP, napr 2.1.2014, ja si chcem uplatniť odpočet až vo februári, dám dátum odpočtu 1.2.2014 . Do DPH mi FP vstúpi vo februári a do KV v januári???


Aj ja som to takto pochopila, len čo ak je dátum dodania 2.1.2014 a FA mi prípade nejakou náhodou až niekedy v marci...tak treba podať dodatočné za 2.1.2014 (január)? Či to môžem dať do februára alebo do marca, tak ako to robíme aj s odpočtami? :)

No to by zaujímalo aj mňa. Myslím si, že možnosť uplatnenia odpočtu DPH v ktoromkoľvek mesiaci do konca roka s KV nesúvisí, takže mi to vychádza na podanie dodatočného KV. Čiže DPH sa odpočítá vo februárovom alebo marcovom priznaní a za január sa podá dodatočný KV. Pekný mrník!
CHIC
10.01.14,07:39
No to by zaujímalo aj mňa. Myslím si, že možnosť uplatnenia odpočtu DPH v ktoromkoľvek mesiaci do konca roka s KV nesúvisí, takže mi to vychádza na podanie dodatočného KV. Čiže DPH sa odpočítá vo februárovom alebo marcovom priznaní a za január sa podá dodatočný KV. Pekný mrník!

podľa mňa do KV uvedieme FA v období v ktorom sa rozhodnem uplatniť odpočítanie


§ 78a
Kontrolný výkaz

...

2) Kontrolný výkaz musí obsahovať údaje o daňovej povinnosti a odpočítaní dane za príslušné zdaňovacie obdobie v tomto členení:
......
b) údaje z každej prijatej faktúry o dodaní tovarov a služieb,
1. pri ktorých je osobou povinnou platiť daň príjemca plnenia podľa § 69 ods. 2, 3, 6, 7 a 9 až 12 a ktoré nie sú oslobodené od dane,

2. ktoré sú alebo majú byť dodané iným platiteľom povinným platiť daň podľa § 69 ods. 1 a pri ktorých príjemca plnenia uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období...
witch
10.01.14,07:55
V tom prípade nechápem význam dvoch dátumov - kedy sa nezhoduje dátum dodania a dátum odpočtu....

Na stránke Finančného riaditeľstva som našla odpoveď, ktorá súvisí s dátumy: :rolleyes:

9. Platiteľ dane nadobudol v januári 2014 tovar z iného členského štátu, pri ktorého nadobudnutí je osobou povinnou platiť daň. Zahraničný dodávateľ vyhotoví faktúru dňa 8.1.2014, na ktorej je dátum dodania tovaru 8.1.2014. Nadobúdateľ dostane faktúru až v máji 2014. V ktorom období je potrebné uviesť nadobudnutie tovaru do KV?

Ak platiteľ dane ku dňu podania KV nedostal faktúru o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, uvedie údaje z tejto faktúry do KV za to zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal faktúru, čiže až v máji 2014, pričom v KV uvedie dátum dodania tovaru z faktúry, t.j. 8.1.2014.



www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kontrolny-vykaz-dph
CHIC
10.01.14,08:05
V tom prípade nechápem význam dvoch dátumov - kedy sa nezhoduje dátum dodania a dátum odpočtu....

ak je dodanie v 1/2014 a odpočet si uplatníš v 3/2014 musíš mať dva dátumy ináč si s tým soft neporadí - ale nepoznám ten program takže presne neviem...
myslím však že ak nahodíš odpočet s dátumom 3/2014 natiahne ho do KV za 3/2014 ale podľa zverejnenej štruktúry KV musí tam byť zároveň aj dátum dodania z 1/2014
srska
10.01.14,10:15
nestresujte sa:)
witch
10.01.14,10:25
nestresujte sa:)

ale veď hej... nikto ma nevie lepšie vystresovať, ako ja sama!:D:rolleyes:
tibor1000
10.01.14,15:16
Prosim Vas kontrolne vykazy sa podavaju az od 1.1:2014 -teda za 4.Q 2013 este nie?? dakujem
bea
10.01.14,15:22
Prosim Vas kontrolne vykazy sa podavaju az od 1.1:2014 -teda za 4.Q 2013 este nie?? dakujem
1-krát sa podáva za január 2014 a za 1. štvrťrok 2014.
kuravesele
12.01.14,09:18
a viete mi ešte prosím poradiť, keď budem mať dodávku napríklad kovových predmetov nad 5 000 EUR, čiže príde mi FA na ktorej nebude DPH, v MRP dám kód 46? A pôjde to do riadkov daňového priznania 4,9,19,21? A do KV to pôjde v B1?


A ešte k tým dátumom k FA z členského štátu.

FA vystavená 16.12.2013 a vtedy bol tovar súčasne aj odoslaný, fyzicky mi prišiel tovar 7.1.2014. V MRP pribudla nová kolonka že dátum dodania. Tak aké dátumy dať na dátum zaradenia, odpočítanie dane a dátum dodania?

Ďakujem
Chrusťa
12.01.14,19:03
hmm ešte by som si chcela aj ja ujasniť, faktúry vystavené do tretích krajín a do EU, teda §47 a §43 do KV nevstupuje?
Sarlotka
12.01.14,19:28
hmm ešte by som si chcela aj ja ujasniť, faktúry vystavené do tretích krajín a do EU, teda §47 a §43 do KV nevstupuje?

spravne neuvadzaju
v pouceni je to tu:

V A.1. dodávateľ neuvádza údaje o:
- dodaní tovaru a služby oslobodenej od dane s miestom dodania v tuzemsku, a to bez ohľadu na to, či sa k nim vyhotovia faktúry alebo nie, napr. poskytnutie finančných služieb platiteľovi dane v tuzemsku,
- dodaní tovaru do iného členského štátu s miestom dodania v tuzemsku s oslobodením od dane podľa § 43 zákona o DPH (tzv. intrakomunitárne dodanie tovaru),
- dodaní tovaru druhým dodávateľom s miestom dodania v inom členskom štáte v rámci trojstranného obchodu podľa § 45 zákona o DPH,
- vývoze tovaru do tretieho štátu s miestom dodania v tuzemsku s oslobodením od dane podľa § 47 zákona o DPH,
- dodaní tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak miesto dodania je v inom členskom štáte alebo treťom štáte,
- dodaní elektriny, plynu, tepla a chladu a poskytnutí služieb, ak platiteľ dane je povinný vyhotoviť faktúru, ale miesto dodania tovaru alebo poskytnutia služby je v inom členskom štáte alebo treťom štáte.
Chrusťa
12.01.14,19:32
ďakujem sarlotka, radšej sa opýtam, lebo človek z toho KV má normálne už paranoju hi-hi-hi
Sarlotka
12.01.14,23:33
ďakujem sarlotka, radšej sa opýtam, lebo človek z toho KV má normálne už paranoju hi-hi-hi

nie je zac ja radsej k odpovedi vzdy pricapim aj pasaz poucenia ci som si ho vylozila spravne..:)
kuravesele
13.01.14,05:59
a viete mi ešte prosím poradiť, keď budem mať dodávku napríklad kovových predmetov nad 5 000 EUR, čiže príde mi FA na ktorej nebude DPH, v MRP dám kód 46? A pôjde to do riadkov daňového priznania 4,9,19,21? A do KV to pôjde v B1?


A ešte k tým dátumom k FA z členského štátu.

FA vystavená 16.12.2013 a vtedy bol tovar súčasne aj odoslaný, fyzicky mi prišiel tovar 7.1.2014. V MRP pribudla nová kolonka že dátum dodania. Tak aké dátumy dať na dátum zaradenia, odpočítanie dane a dátum dodania?

Ďakujem

posúvam
PRIMAT
13.01.14,17:42
aj evidujem cez ERP len úhradu fa, tak mi vstupuje úhrada fa do kontrolného výkazu. a do ktorého riadku.

ďakujem
kuravesele
13.01.14,17:45
aj evidujem cez ERP len úhradu fa, tak mi vstupuje úhrada fa do kontrolného výkazu. a do ktorého riadku.

ďakujem

nie nevstupuje úhrada FA cez ERP.
janaGT
15.01.14,19:21
poprosím o radu, kam v KVDPH uviesť vystavenú fa pre odberateľa - štátna správa - neplátca dph?
Rozalka
15.01.14,21:55
A1
kuravesele
27.01.14,15:03
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dobropis ale teraz?

Ďakujem
Rozalka
27.01.14,16:10
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dobropis ale teraz?

Ďakujem
C2
treba uviesť aj číslo pôvodnej faktúry, ak ich je viac, mali by sa všetky pôvodné uviesť v samostatnom riadku a so samostatným rozdielom základu dane a dane a ak to je administratívne náročné, ako pôvodné číslo sa má uviesť číslo z poslednej faktúry
Chrusťa
28.01.14,07:15
no neviem, ale ja som na vyúčtovacej faktúre od plynárni nemala žiadne pôvodné faktúry. Bol tam iba uvedené zaplatené preddavky, faktúrované a na základe toho preplatok/nedoplatok. A tiež nikde nebolo uvedené na doklade, že sa jedná o opravu základu dane.
VegiC
28.01.14,07:47
Je tu niekto pracujúci v MRP, kto už má k dispozícii KV DPH?
účtovník 007
28.01.14,08:16
Oznam od nášho správcu softu: Plná verzia Vám bude poskytnutá na stiahnutie 3.2.2014. Už mám vystavených okolo 800 faktúr a 700 dobropisov, odberatelia telefonujú, ktoré číslo faktúry majú uviesť do KV.....množstvo došlých dobropisov, kde nemám ako nahrať ku ktorej fa sa viažu, množstvo splátkových, kde je VS iný ako číslo DF, ale kolónku pri nahrávaní fa mám len jednu........ja som sa prestala stresovať. Niekomu je to absolútne jedno a ja tu mám potom sedieť 15 hodín denne, aby som dala KV za január do poriadku? Hlavne že ma "manažíri" z našej matky zd..ú za to, že pri 0,89 centa nemám uvedené nákladové stredisko. Ľudia, tešte sa zo svojich programov, kde na Vás programátori mysleli a včas Vám ich dali. Ja pošlem KV za január tak, ako bude vyzerať po upgrade programu.
účtovník 007
28.01.14,08:25
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dobropis ale teraz?

Ďakujem

vyúčtovacia faktúra za energie je podľa mňa normálna faktúra, ale so znamienkom mínus, prípadne plus. Nie dobropis, alebo ťarchopis.
Rozalka
28.01.14,09:51
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dobropis ale teraz?

Ďakujem

vyúčtovacia faktúra za energie je podľa mňa normálna faktúra, ale so znamienkom mínus, prípadne plus. Nie dobropis, alebo ťarchopis.


SPP pri vyúčtovaní uvádza všetky faktúry, ktoré započítala ako platby za opakované dodania, preto ju - podľa mňa - považuje za opravnú a práve preto ani neuvádza deň dodania.

V časti B2 nebude možné zadať mínusové položky, preto ak ide o dobropis, vyúčtovacia faktúra od SPP patrí do C2.
VegiC
28.01.14,10:17
Prosím, mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi B1 a B2? Chápem to správne, že faktúry prijaté za tovar a služby dodané v tuzemsku budem vykazovať v B2 a bločky a ostatné ZF /do 100 eur ?/ v B3? Ďakujem.
Rozalka
28.01.14,10:38
Prosím, mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi B1 a B2? Chápem to správne, že faktúry prijaté za tovar a služby dodané v tuzemsku budem vykazovať v B2 a bločky a ostatné ZF /do 100 eur ?/ v B3? Ďakujem.
B1 = Prijaté faktúry s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa
B2 = tuzemské nadobudnutia od iných platiteľov dane, vždy musí byť IČ DPH
B3 = ostatné nákupy, pri faktúrach do 100 eur by som to nebrala ako samozrejmosť: ak dodávateľ usúdi, že ide o faktúru (sú na nej uvedené všetky náležitosti) potom patrí d B2, aj keď je na nižšiu sumu
Žabinka
28.01.14,10:48
Prosím, mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi B1 a B2? Chápem to správne, že faktúry prijaté za tovar a služby dodané v tuzemsku budem vykazovať v B2 a bločky a ostatné ZF /do 100 eur ?/ v B3? Ďakujem.
B1 = Prijaté faktúry s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa
B2 = tuzemské nadobudnutia od iných platiteľov dane, vždy musí byť IČ DPH
B3 = ostatné nákupy, pri faktúrach do 100 eur by som to nebrala ako samozrejmosť: ak dodávateľ usúdi, že ide o faktúru (sú na nej uvedené všetky náležitosti) potom patrí d B2, aj keď je na nižšiu sumu
Rozalka, vďaka.. Takéto jednoduché zhrnutie som hľadala, ale všade je to tak neskutočne nezrozumiteľne rozpísané.. Ešte by ma potešilo takéto jednoduché zhrnutie v ostatných kategóriách..:)
bredikova
28.01.14,11:09
Aj súhlasím z Žabinkou, dalo by sa aj ostatné takto zjednodušene napísať. prosím za všetkých. :)
Rozalka
28.01.14,12:11
A1 tuzemské dodania pre
• iných platiteľov
• zdaniteľné osoby
• nezdaniteľné právnické osoby
A2 tuzemské dodania, kde osobou povinnou platiť daň je odberateľ(§ 69 ods. 12 písm. f až i)
C1 opravné faktúry k faktúram v A1 a A2
D1 tuzemské dodania, ktoré sa povinne evidujú cez ERP
Budú uvedené jednou sumou za všetky ERP a všetky dodania
Poznámka: ak niekto používa ERP, ale nemá to stanovené zo zákona, svoje tržby cez ERP uvedie do časti D2
D2 tuzemské dodania, ktoré sa neevidujú cez ERP vrátane faktúr, ak sú pre nezdaniteľné fyzické osoby (občania)

C2 Prijaté OPRAVNÉ faktúry
Žabinka
28.01.14,14:09
A1 tuzemské dodania pre
• iných platiteľov
• zdaniteľné osoby
• nezdaniteľné právnické osoby
A2 tuzemské dodania, kde osobou povinnou platiť daň je odberateľ(§ 69 ods. 12 písm. f až i)
C1 opravné faktúry k faktúram v A1 a A2
D1 tuzemské dodania, ktoré sa povinne evidujú cez ERP
Budú uvedené jednou sumou za všetky ERP a všetky dodania
Poznámka: ak niekto používa ERP, ale nemá to stanovené zo zákona, svoje tržby cez ERP uvedie do časti D2
D2 tuzemské dodania, ktoré sa neevidujú cez ERP vrátane faktúr, ak sú pre nezdaniteľné fyzické osoby (občania)

C2 Prijaté OPRAVNÉ faktúry
super, Rozalka, ďakujem.. vidím, že viacerých si potešila..
účtovník 007
28.01.14,14:25
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dobropis ale teraz?

Ďakujem

vyúčtovacia faktúra za energie je podľa mňa normálna faktúra, ale so znamienkom mínus, prípadne plus. Nie dobropis, alebo ťarchopis.


SPP pri vyúčtovaní uvádza všetky faktúry, ktoré započítala ako platby za opakované dodania, preto ju - podľa mňa - považuje za opravnú a práve preto ani neuvádza deň dodania.

V časti B2 nebude možné zadať mínusové položky, preto ak ide o dobropis, vyúčtovacia faktúra od SPP patrí do C2.

je to niekde v usmernení z DU, že do B2 nesmú ísť zápisy mínusom? (ak áno, ospravedlňujem sa, prehliadla som to) . Skúsila som v Omege nahrať vyúčtovaciu fa bez označenia dobropis, iba ako mínusovú faktúru a presmerovalo mi ju do B2.
Rozalka
28.01.14,14:38
je to niekde v usmernení z DU, že do B2 nesmú ísť zápisy mínusom? (ak áno, ospravedlňujem sa, prehliadla som to) . Skúsila som v Omege nahrať vyúčtovaciu fa bez označenia dobropis, iba ako mínusovú faktúru a presmerovalo mi ju do B2.

Neprehliadla, nie je to nikde uvedené. Dokonca aj na testovacej stránke je možné B2 nahrať mínusom, preto som písala "nebude možné" ..... takto som to počula na školení.
katka25
28.01.14,15:16
dnes mi prisla Fa od mobileho operatora (na 3 cisla). doteraz som uctovala vsetko spolu pod 1 variabilny symbol. teraz uz mam zauctovat vsetky 3 Fa osobitne? kedze maju kazda ine cislo Fa, hoci rovnaky VS. dakujem vopred za odpoved
Sarlotka
28.01.14,15:27
dnes mi prisla Fa od mobileho operatora (na 3 cisla). doteraz som uctovala vsetko spolu pod 1 variabilny symbol. teraz uz mam zauctovat vsetky 3 Fa osobitne? kedze maju kazda ine cislo Fa, hoci rovnaky VS. dakujem vopred za odpoved

ano tak kazda samostatne
Chrusťa
28.01.14,15:41
ja som takéto faktúry evidovala každú zvlášť podľa čísla faktúry. To orange takto blbo vystavuje faktúry
Rozalka
28.01.14,19:39
dnes mi prisla Fa od mobileho operatora (na 3 cisla). doteraz som uctovala vsetko spolu pod 1 variabilny symbol. teraz uz mam zauctovat vsetky 3 Fa osobitne? kedze maju kazda ine cislo Fa, hoci rovnaky VS. dakujem vopred za odpoved

ano tak kazda samostatne
Ja som ich doteraz evidovala samostatne, veď DPH za všetky spolu nebola vyčíslená.
srska
28.01.14,19:43
mne prišiel mail z lízingovky:

Vážený klient,

vzhľadom na legislatívnu zmenu sa zavádza nový kontrolný výkaz ku DPH, kde sa uvádzajú všetky daňové doklady.

Aby bol kontrolný výkaz konzistentný, prosíme Vás aby ste uvádzali údaje z nášho obchodného styku nasledovne:

Pri splátkach uvedených v splátkovom kalendári je potrebné do kontrolného výkazu uvádzať číslo zmluvy, teda napr. LZC/13/12345.
Pre nadfaktúry pri operatívnom lízingu je potrebné do kontrolného výkazu uvádzať originálne číslo faktúry uvedené v prílohe nadfaktúry, t.j. napr. FOS/14/12345.
Pri ostatných faktúrach, ktoré nevyplývajú zo splátkového kalendára sa uvádza originálne číslo faktúry, teda napr. FRU/14/12345.

Ďakujeme.
Replasťačka
29.01.14,07:43
ja som takéto faktúry evidovala každú zvlášť podľa čísla faktúry. To orange takto blbo vystavuje faktúry
Dá sa cez osobného operátora dohodnúť, aby všetky čísla boli uvedené pod jedným VS a jedným číslom faktúty, máme to takto asi rok.
Chrusťa
29.01.14,10:48
dakujem za info, teraz som tam volala do orange, tak absolútne nemajú v pláne na spôsobe fakturácie nič meniť a to znamená, že ak má zákazník u nich sto čísel tak vám vystavia sto faktúr. pre mna ako nepochopiteľné, ale takto mi to teraz povedala operátorka, tak dovi dopo
kn-alka
29.01.14,10:51
ja som takéto faktúry evidovala každú zvlášť podľa čísla faktúry. To orange takto blbo vystavuje faktúry
Dá sa cez osobného operátora dohodnúť, aby všetky čísla boli uvedené pod jedným VS a jedným číslom faktúty, máme to takto asi rok.

Hovoríš o Orange? Orange má na každé tel.číslo zvlášť faktúru.
O2 dáva rôzne tel.čísla na jednu faktúru.
Chrusťa
29.01.14,10:56
hovorím o orange, O2 dáva pekne všetko na jednu faktúru.
kn-alka
29.01.14,10:57
Reagovala som na replasťačku.... len ešte mi nejde citácia :(
Replasťačka
29.01.14,11:58
dakujem za info, teraz som tam volala do orange, tak absolútne nemajú v pláne na spôsobe fakturácie nič meniť a to znamená, že ak má zákazník u nich sto čísel tak vám vystavia sto faktúr. pre mna ako nepochopiteľné, ale takto mi to teraz povedala operátorka, tak dovi dopo
Máme konkrétne 10 čísel a máme len jednu faktúru, volala som na ( teraz) na tel.číslo operátora Orange 0908 005 502 a bolo mi povedané, že treba podať žiadosť na predajni a nie je žiadne obmedzenie, prečo by nemohla byť len jedna faktúra hoci len pre 3 tel.čísla. Dokonca som čakala na linke, zatiaľ volala operátorka na fakturačné, ani tam nevedeli o žiadnej prekážke. Tak skús ešte raz.
Chrusťa
29.01.14,12:05
ďakujem, tuším u nich nevie pravá ruka, čo robí ľavá. ďakujem idem skúsiť ešte raz im zavolať a keď nie osobne tam nabehnem...
Chrusťa
29.01.14,12:13
no dozvedela som sa teraz, že ak chcem, aby mi vystavovali to na jednej spoločnej faktúrke, tak za to sa platí osobitná taxa a to 3,99€. Takže to je len biznis, že? za to, že to chcete mať na jednej ešte si priplatíte 4ečka, nekomentujem
Replasťačka
29.01.14,12:38
Áno, aj my máme tento poplatok, bez dph je to 3,3194 Eur, ale zároveň je zľava vo výške 3,3194 Eur , takže výsledok je 0, len neviem, na akú dobu platí tá zľava.
Mikolajova
29.01.14,12:42
Prosím Vás aký VS nahodiť do KV ak mam fa z metra kde je na nej uvedene 0/0(024)0004/000243 a na doklade o uhrade k fa 0/0/0004/000243?
Katarína111
29.01.14,13:13
toto by zaujímalo aj mňa - asi tam skúsim zavolať, čo im vstupuje do KV v Metre
JankaO
29.01.14,13:17
Prosím Vás aký VS nahodiť do KV ak mam fa z metra kde je na nej uvedene 0/0(024)0004/000243 a na doklade o uhrade k fa 0/0/0004/000243?
0/0(024)0004/000243
JAJA11
29.01.14,13:30
pri čítaní týchto rád sa len usmievam.... koľko ľudí, toľko chutí.... je nás tu len pár a už sa tu objavujú rôzne názory.... tak som zvedavá, ako dopadne prvá kontrola a párovanie ..... a kto dostane pokutu? Každý to spraví podľa najlepšieho vedomia, bude chcieť aby to bolo na poriadku..... ale ani pri najlepšom chcení spraviť výkaz, nie je možné ho spraviť správne.... ja som sa už rozhodla, že si v prípade sporných faktúr radšej DPH presuniem na neskôr..... ak aj zaplatím o 1.000 EUR viac na dani, úroky z tejto sumy budú určite menšie ako pokuta, ktorú sľubujú zákony..... to bude mať Kazimír radosť, lebo mu stúpne výber z DPH, on si neuvedomí, že takto bude rozmýšľať veľa ľudí.... takže zisk bude mať iba v prvých 2 mesiacoch, kým sa to nejak utrasie.... a potom čo? systém sa zahltí veľkým množstvom chýb na pár Eurových dokladoch (veď len z orangeu bude milión faktúr) a neverím, že sa pri tých dlhých a nezrozumiteľných číslach nevyskytne preklep.....
rovnako mám problém s faktúrami, kde je uvedený text: Číslo faktúry 123456 k daňovému dokladu FV123456..... ktoré číslo sa má uviesť do KV DPH? Dodávateľ mi doteraz neodpovedal..... takže fa pôjde do neskorších mesiacov ... :-(
stále mám pocit, že toto bolo vymyslené pre podvodníkov...... tí sa v tom množstve dokladov stratia a poctivci budú platiť neskutočné pokuty za chyby na pár Eurových dokladoch...... :-(
Katarína111
29.01.14,13:41
tu je vyznačené priamo z metra, ktoré číslo budú uvádzať v KV
Rozalka
29.01.14,13:52
Prosím Vás aký VS nahodiť do KV ak mam fa z metra kde je na nej uvedene 0/0(024)0004/000243 a na doklade o uhrade k fa 0/0/0004/000243?
Ak máš aj doklad o úhrade, mrkni naň, dosť čudne vynechávajú niektoré čísla.
Katarína111
29.01.14,13:57
áno máš pravdu, pred chvíľou som volala do Metra a poslali odtiaľ toto čo som tu priložila. Takže treba uvádzať toto číslo, ktoré je označené. To že na doklade chýba to v okruhlej zátvorke už na KV nemá vplyv.
srska
29.01.14,14:52
áno máš pravdu, pred chvíľou som volala do Metra a poslali odtiaľ toto čo som tu priložila. Takže treba uvádzať toto číslo, ktoré je označené. To že na doklade chýba to v okruhlej zátvorke už na KV nemá vplyv.
mimotemy dobrý názov tovaru :D
Rozalka
29.01.14,15:06
faktúra má uvedené číslo .................. na doklade o úhrade je číslo
0/0(022)0015/041013......................... 0/0/0015/041013
0/0(022)0039/005150..........................0/0/0039/005150

z toho usudzujem, že to v zátvorke (022) je číslo predajne alebo číslo pokladne.
Mikolajova
03.02.14,09:34
Prosím Vas ak nadobudnem tovar z EU od platcu dph a vykonam samozdanenie kt. riadok KV spravne dat?
Sarlotka
03.02.14,10:25
Prosím Vas ak nadobudnem tovar z EU od platcu dph a vykonam samozdanenie kt. riadok KV spravne dat?
B1
double
03.02.14,10:58
Kontrolný výkaz v E-Dane az budúci týžden. Teraz som volal na poradnu. Ešte sa chcem spýtat potrebujem nejak skonvertovat subor v excely do xml suboru. Nemám Slovensky software ale Rakúsky a export faktúr mi dá len do excelu. Dakujem za radu
veva125
03.02.14,16:10
Kontrolný výkaz v E-Dane az budúci týžden. Teraz som volal na poradnu. Ešte sa chcem spýtat potrebujem nejak skonvertovat subor v excely do xml suboru. Nemám Slovensky software ale Rakúsky a export faktúr mi dá len do excelu. Dakujem za radu
z excelu sa neda urobit export do xml...
Gabriela 19
03.02.14,16:40
Chcem sa spýtať, doteraz som doklady z ERP na nákup PHM / asi 4 za mesiac/
sčitala a jednou sumu zaúčtovala výd. poklad. doklad. Bude to možné aj teraz?
Alebo sa musí každý doklad účtovať zvlášť?
Chrusťa
03.02.14,16:55
bločky, pri kt. si uplatnujeme odpočet DPH pôjdu do B3 jednou sumou
BlackRoses
03.02.14,17:56
A1 tuzemské dodania pre
• iných platiteľov
• zdaniteľné osoby
• nezdaniteľné právnické osoby
A2 tuzemské dodania, kde osobou povinnou platiť daň je odberateľ(§ 69 ods. 12 písm. f až i)
C1 opravné faktúry k faktúram v A1 a A2
D1 tuzemské dodania, ktoré sa povinne evidujú cez ERP
Budú uvedené jednou sumou za všetky ERP a všetky dodania
Poznámka: ak niekto používa ERP, ale nemá to stanovené zo zákona, svoje tržby cez ERP uvedie do časti D2
D2 tuzemské dodania, ktoré sa neevidujú cez ERP vrátane faktúr, ak sú pre nezdaniteľné fyzické osoby (občania)

C2 Prijaté OPRAVNÉ faktúry

Za toto si zaslúžiš veľké ďakujem :)
BlackRoses
03.02.14,18:00
bločky, pri kt. si uplatnujeme odpočet DPH pôjdu do B3 jednou sumou

s B3 súhlasím, len neviem či sa to dá sčítať, účtujem v taxislužbe a tam mám denne asi 15 bločkov o tankovaní, doteraz som účtoval každý jeden zvlášť... má sa to teda sčítať?
Rozalka
03.02.14,18:08
bločky, pri kt. si uplatnujeme odpočet DPH pôjdu do B3 jednou sumou

s B3 súhlasím, len neviem či sa to dá sčítať, účtujem v taxislužbe a tam mám denne asi 15 bločkov o tankovaní, doteraz som účtoval každý jeden zvlášť... má sa to teda sčítať?
V kontrolnom výkaze áno
BlackRoses
03.02.14,18:11
bločky, pri kt. si uplatnujeme odpočet DPH pôjdu do B3 jednou sumou

s B3 súhlasím, len neviem či sa to dá sčítať, účtujem v taxislužbe a tam mám denne asi 15 bločkov o tankovaní, doteraz som účtoval každý jeden zvlášť... má sa to teda sčítať?
V kontrolnom výkaze áno

Ale účtuje sa každý jeden zvlášť, len vo výkaze sa to vykáže len ako súčet...
Otázka je či to Omega dokáže sčítať, alebo to budem musieť sčítať ja :)
karakul
03.02.14,18:14
bločky, pri kt. si uplatnujeme odpočet DPH pôjdu do B3 jednou sumou

s B3 súhlasím, len neviem či sa to dá sčítať, účtujem v taxislužbe a tam mám denne asi 15 bločkov o tankovaní, doteraz som účtoval každý jeden zvlášť... má sa to teda sčítať?

... "do B3 jednou sumou" neznamená, že treba bločky sumarizovať pri ich účtovaní.... sumarizuje sa výstup daných vstupov do KV
Rozalka
03.02.14,18:50
Otázka je či to Omega dokáže sčítať, alebo to budem musieť sčítať ja :)
Poznám OMEGU, ale to nie je softvér ..... teraz vážne: v tom tvojom by to malo byť sčítané, pozri novú verziu, tuším aj školenie pripravujú.
Dada
03.02.14,18:52
Čo s faktúrou napríklad zo SHELLky za PHM?. Rovno na faktúre delím na 80% a 20% - čiže si uplatňujem len 80% z PHM. Ako to uviesť v kontrolnom výkaze?
srska
03.02.14,19:31
Kontrolný výkaz v E-Dane az budúci týžden. Teraz som volal na poradnu. Ešte sa chcem spýtat potrebujem nejak skonvertovat subor v excely do xml suboru. Nemám Slovensky software ale Rakúsky a export faktúr mi dá len do excelu. Dakujem za radu
z excelu sa neda urobit export do xml...
a menu developer v exceli?
Rozalka
03.02.14,19:33
Čo s faktúrou napríklad zo SHELLky za PHM?. Rovno na faktúre delím na 80% a 20% - čiže si uplatňujem len 80% z PHM. Ako to uviesť v kontrolnom výkaze?
Základ dane a daň podľa faktúry v 100% výške, odpočítaná daň 80%
Sarlotka
03.02.14,20:24
Čo s faktúrou napríklad zo SHELLky za PHM?. Rovno na faktúre delím na 80% a 20% - čiže si uplatňujem len 80% z PHM. Ako to uviesť v kontrolnom výkaze?
Základ dane a daň podľa faktúry v 100% výške, odpočítaná daň 80%

na toto sa netesim to budem musiet vzdy rucne inak mi to nejde...:(
baculacik
03.02.14,21:04
prosím Vás čo znamená toto: A2 tuzemské dodania, kde osobou povinnou platiť daň je odberateľ(§ 69 ods. 12 písm. f až i). Stále nerozumiem čo je to tá prenesená povinnosť?
Andyke
03.02.14,21:11
Jedná sa o vystavené faktúry bez dane, kde odberateľ platí daň (§ 69 ods. 12 nové písmená f – i, základ presahujúci sumu 5 000 €), t.j. poľnohospodárske plodiny, kovy a kovové výrobky, mobilné telefóny, integrované obvody

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_usmernenia/Nepriame_dane/Usmernenie_k_par_69_ods_12_pism_f.pdf
mojto
04.02.14,08:09
Čo s faktúrou napríklad zo SHELLky za PHM?. Rovno na faktúre delím na 80% a 20% - čiže si uplatňujem len 80% z PHM. Ako to uviesť v kontrolnom výkaze?
Základ dane a daň podľa faktúry v 100% výške, odpočítaná daň 80%

na toto sa netesim to budem musiet vzdy rucne inak mi to nejde...:(
Ide:
1) na doklade si uplatníš celú DPH
2) takým interným dokladom, ktorý sa nedostane do KV preúčtuješ mínus daň, plusom nedaňový výdavok
janaGT
04.02.14,08:43
tu je vyznačené priamo z metra, ktoré číslo budú uvádzať v KV
s metrom tento problém riešim už asi 3 týždne, do KV DPH uvádzaš celé to krkolomné číslo ... a všimli ste si, že na fa neuvádzajú dátum dodania? Na otázku prečo, mi bolo odpovedané, že za deň dodania považujú dátum vystavenia a dátum tlače ....
janaGT
04.02.14,08:44
faktúra má uvedené číslo .................. na doklade o úhrade je číslo
0/0(022)0015/041013......................... 0/0/0015/041013
0/0(022)0039/005150..........................0/0/0039/005150

z toho usudzujem, že to v zátvorke (022) je číslo predajne alebo číslo pokladne.
( 022 ) - to je číslo pokladne , tak mi povedala zástupkyňa metra :)
Llívia
04.02.14,08:57
Otázka je či to Omega dokáže sčítať, alebo to budem musieť sčítať ja :)
Poznám OMEGU, ale to nie je softvér ..... teraz vážne: v tom tvojom by to malo byť sčítané, pozri novú verziu, tuším aj školenie pripravujú.
V Omege ešte nie je zapracovaný kontrolný výkaz. Bude vo verzii, ktorá vyjde tento týždeň.
Llívia
04.02.14,09:24
pri čítaní týchto rád sa len usmievam.... koľko ľudí, toľko chutí.... je nás tu len pár a už sa tu objavujú rôzne názory.... tak som zvedavá, ako dopadne prvá kontrola a párovanie ..... a kto dostane pokutu? Každý to spraví podľa najlepšieho vedomia, bude chcieť aby to bolo na poriadku..... ale ani pri najlepšom chcení spraviť výkaz, nie je možné ho spraviť správne.... ja som sa už rozhodla, že si v prípade sporných faktúr radšej DPH presuniem na neskôr..... ak aj zaplatím o 1.000 EUR viac na dani, úroky z tejto sumy budú určite menšie ako pokuta, ktorú sľubujú zákony..... to bude mať Kazimír radosť, lebo mu stúpne výber z DPH, on si neuvedomí, že takto bude rozmýšľať veľa ľudí.... takže zisk bude mať iba v prvých 2 mesiacoch, kým sa to nejak utrasie.... a potom čo? systém sa zahltí veľkým množstvom chýb na pár Eurových dokladoch (veď len z orangeu bude milión faktúr) a neverím, že sa pri tých dlhých a nezrozumiteľných číslach nevyskytne preklep.....
rovnako mám problém s faktúrami, kde je uvedený text: Číslo faktúry 123456 k daňovému dokladu FV123456..... ktoré číslo sa má uviesť do KV DPH? Dodávateľ mi doteraz neodpovedal..... takže fa pôjde do neskorších mesiacov ... :-(
stále mám pocit, že toto bolo vymyslené pre podvodníkov...... tí sa v tom množstve dokladov stratia a poctivci budú platiť neskutočné pokuty za chyby na pár Eurových dokladoch...... :-(
http://hnporadna.hnonline.sk/podnikanie-154/stat-pri-kontrolnom-vykaze-ustupuje-pritvrdi-neskor-599599
...Za prvé tri mesiace nedostane podnikateľ vysokú pokutu, ak urobí vo výkaze chybu. Presnejšie, daňový úrad pošle firme, či živnostníkovi rozhodnutie o uložení pokuty vo výške päť eur. Ale keďže predpisy hovoria, že takúto nízku pokutu zaplatiť netreba, daňový úrad síce platcovi DPH rozhodnutie o pokute zašle, ale tým to končí. Podnikateľ ju zaplatiť nemusí. Takto sa obíde v prospech firiem zákon, ktorý upravuje prípravu a podávanie kontrolného výkazu. Ako vidieť, ak je na strane štátu dobrá vôľa, dokáže všetko. Aj „prelomiť“ svoj vlastný predpis a zľaviť zo sankcií...
...Ak po tejto „ochrannej“ lehote urobíte ďalšiu chybu, už sa to bude považovať za jej opakovanie. V takom prípade však nedostanete pokutu „len“ 10-tisíc eur, ale až 100-tisíc eur. Tak je nastavený zákon. Daniarom nedáva možnosť pokutovať, vyrubenie pokút im priamo prikazuje...

Po troch mesiacoch čo? Opíšem chybne číslo dodávateľskej faktúry - namiesto FV123 dám len 123 a za túto extrémne obrovskú chybu bude pokuta 10.000 EUR? A čo v takom prípade, ako sa stalo vlani - dodávateľ poslal faktúru na inú sumu než si sám zaúčtoval? Tu kto bude znášať sankcie? Ako sa bude dokazovať, kto spravil chybu?
mizu24
04.02.14,09:35
Včera hodili toto na stránku, zaujala ma jedna vec, že tlačivo je možné vyplniť, odkontrolovať a poslať. Nie je spomenutá možnosť načítať ho zo súboru. Je tam síce naľavo v osobnej internetovej zóne možnosť načítať zo súboru, ale či to bude aj fungovať, lebo ručne vypisovať sa mi to naozaj nechce.

Kontrolný výkaz DPH

Kontrolný výkaz DPH sa vzťahuje na všetkých platiteľov DPH, a to v termínoch na podanie daňového priznania na DPH. Februárový termín sa teda netýka štvrťročných platiteľov, ktorí budú výkaz po prvý krát posielať v apríli 2014.

Vzor tlačiva, poučenie či metodické usmernenia k vypĺňaniu výkazu nájdu daňové subjekty na portáli finančnej správy.
Vzor: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/katalog-formularov

Metodické usmernenie, poučenie:
https://www.financnasprava.sk/sk/danovi-a-colni-specialisti/dane/metodicke-usmernenia

Najčastejšie otázky ku KV DPH sú rozdelené na metodické a technické:
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kontrolny-vykaz-dph

Xsd schéma:
https://www.financnasprava.sk/sk/danovi-a-colni-specialisti/technicke-informacie/podklady-pre-tvorcov-sw/xsd-schemy

Tlačivo je zároveň dostupné aj v osobnej internetovej zóne každého prihláseného používateľa portálu. Po prihlásení je dostupné v katalógu formulárov. Je možné ho vyplniť, skontrolovať logickými kontrolami a následne odoslať na finančnú správu. Na prípadné otázky od verejnosti je pripravené odpovedať Call centrum finančnej správy. Telefónne číslo je 048/431 72 22.

Kontrolný výkaz je jedno z opatrení boja proti daňovým podvodom, ktoré platí od 1. 1. 2014. Dôvodom jeho zavedenia je zlepšenie krížovej kontroly prijatých a vydaných faktúr u podnikateľov a zamedzenie fiktívnych daňových operácií. Finančná správa predpokladá, že vďaka kontrolnému výkazu podnikatelia v roku 2016 už nebudú musieť podávať daňové priznanie na DPH. Teda sa im zníži administratívna záťaž.


(03. 02. 2014)
účtovník 007
04.02.14,09:41
To je čo za blbosť, že nebude nutné v 2016 podávať DP na DPH. Veď KV je úplne niečo iné, ako DP na DPH. Napríklad účtovanie krádeže tovaru. Do DPH ako dobropis na vstupe, do KV nič. a takých prípadov je neúrekom. Ale hlavne, že sa nám zníži administratívna záťaž.
Llívia
04.02.14,10:10
To je čo za blbosť, že nebude nutné v 2016 podávať DP na DPH. Veď KV je úplne niečo iné, ako DP na DPH. Napríklad účtovanie krádeže tovaru. Do DPH ako dobropis na vstupe, do KV nič. a takých prípadov je neúrekom. Ale hlavne, že sa nám zníži administratívna záťaž.
Dorobia kolonku/kolonky na KV a potom znížia administratívnu záťaž - DÚ vypracuje daňové priznanie sám.
baculacik
04.02.14,11:40
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(
Ludmiiilka
04.02.14,11:46
Nákupy tovarov do baru cez ERP alebo veci ohľadom údržby baru uvádzam v KV ako B3? ak náhodou suma nákupu presiahne 100 € kde ju uvediem? ďakujem
mojto
04.02.14,11:55
Nákupy tovarov do baru cez ERP alebo veci ohľadom údržby baru uvádzam v KV ako B3? ak náhodou suma nákupu presiahne 100 € kde ju uvediem? ďakujem
B3, cez ERP je možné spraviť nákup do 1000, pri platbe kartou 1600
pokiaľ ale budeš mať faktúru so všetkými náležitosťami faktúry, potom B2
Ludmiiilka
04.02.14,12:01
ďakujem veľmi pekne a ak mi príde faktúra napr. za tovar uvediem ju do B2 a bude uhradená v hotovosti, takže budem mať doklad z ERP - uvediem to do KV?
Tomi
04.02.14,12:27
Neviete náhodou kam do KV patrí DPH z predaja stravných lístkov zamestnancom? Alebo sa tam vôbec nedáva?
kristina11
04.02.14,12:38
Neviete náhodou kam do KV patrí DPH z predaja stravných lístkov zamestnancom? Alebo sa tam vôbec nedáva?

malo by to ísť do D2
Adiks
04.02.14,14:39
Kde v KV uvediete vyúčtovaciu faktúru za spotrebu plynu od SPP na ktorej je uvedená čiastka za spotrebu plynu od ktorej sú odpočítané uhradené preddavky a výsledkom je preplatok, pričom v zmluve je uvedené, že táto faktúra je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH ? A kde uvediete identický prípad, avšak týkajúci sa vyúčtovacej faktúry za elektrickú energiu, ktorej výsledkom je nedoplatok, kde však v zmluve nie je uvedené, že táto faktúra je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH ?
mojto
04.02.14,15:33
Kde v KV uvediete vyúčtovaciu faktúru za spotrebu plynu od SPP na ktorej je uvedená čiastka za spotrebu plynu od ktorej sú odpočítané uhradené preddavky a výsledkom je preplatok, pričom v zmluve je uvedené, že táto faktúra je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH ? A kde uvediete identický prípad, avšak týkajúci sa vyúčtovacej faktúry za elektrickú energiu, ktorej výsledkom je nedoplatok, kde však v zmluve nie je uvedené, že táto faktúra je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH ?
C2
Elektrárne síce neuvádzajú, že je to opravná faktúra, ale v skutočnosti ňou je, uvediem do C2
Adiks
04.02.14,21:36
Faktúra od elektrární ani v skutočnosti nie je opravnou faktúrou, takže C2 to určite nemôže byť.
CHIC
04.02.14,21:54
Faktúra od elektrární ani v skutočnosti nie je opravnou faktúrou, takže C2 to určite nemôže byť.

danovaci to vsak vidia inak:

V prípade, ak dodávateľ energií je s odberateľom dohodnutý na mesačných paušálnych platbách za odber (elektriny, plynu, vody alebo tepla) a na vykonaní vyúčtovania odberu za určité časové obdobie, daňová povinnosť vzniká platiteľovi dane podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH, pričom za deň dodania sa považuje podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. V prípade vykonaného vyúčtovania opakovane dodávanej elektriny, plynu, vody alebo tepla, kedy sú dohodnuté opakované paušálne platby za tieto dodávky, je možné hovoriť o oprave základu dane podľa § 25 ods. 1 zákona o DPH, čo pre odberateľa znamená postup podľa § 53 zákona o DPH.
Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.
Andyke
04.02.14,22:19
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(

Máš tuzemská fa , kde budeš mať odvolávku na § 69 ods.12:
v DP DPH sa objaví na r.9,10 ( aj 19) a 21. Takže odvedieš a súčasne aj odpočítaš DPH. Kde Ti tam lieta DPH? Máš aj na výstupe aj na vstupe.
martuľa
04.02.14,22:37
niekde som tu videla schému ku KV DPH ako pomôcku a teraz ju neviem nájsť,
neviete poradiť?
cloe
04.02.14,22:41
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(
Nie som Andyke, ale, skúsim ti to trochu objasniť. Pri "tuzemskom samozdanení" to funguje podobne, ako pri intrakomunitárnom dodaní. Tak isto robíš samozdanenie a súčasne, ak máš faktúru, ktorá splńa všetky náležitosti, tak si daň aj odpočítaš. Výsledný efekt z tohto nákupu, čo sa týka DPH bude nula. Až keď vyrobíš tie palety, čo už budeš mať klasický tovar, tak faktúruješ s DPH. Čo sa týka kontrolného výkazu, tak údaje z prijatej faktúry s odvolávkou na § 69, ods.12, uvedieš do časti B1. Časť A.2 sa ťa vôbec netýka. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.
mojto
05.02.14,08:08
niekde som tu videla schému ku KV DPH ako pomôcku a teraz ju neviem nájsť,
neviete poradiť?
nech sa páči
vierabk
05.02.14,08:10
Neviem si rady s faktúrou od Orangu. Nakoľko sa skladá zo 6-tich faktúr a s prehľadu a zo stavu účtu.Ja som si začala nahadzovať od januára každú faktúru zvlášť,ako to tu bolo spomenuté .Teraz mám problém,pretože na stave účtu je odrátaný preplatok , takže celková suma, ktorú zaplatím je niššia ako suma s nahodených faktúr. Prosím,vedel by mi niekto poradiť?
karakul
05.02.14,08:28
Neviem si rady s faktúrou od Orangu. Nakoľko sa skladá zo 6-tich faktúr a s prehľadu a zo stavu účtu.Ja som si začala nahadzovať od januára každú faktúru zvlášť,ako to tu bolo spomenuté .Teraz mám problém,pretože na stave účtu je odrátaný preplatok , takže celková suma, ktorú zaplatím je niššia ako suma s nahodených faktúr. Prosím,vedel by mi niekto poradiť?

... súvisí úhrada faktúr s KV ?
Nižšiu úhradu faktúry alebo faktúr kvôli preplatku z predchádzajúcej faktúry "vypáruješ" ako každú inú takúto transakciu - v tvojom prípade k úhrade priradíš nie 6 faktúr, ale 7.....
monika.a
05.02.14,09:10
Účtujem firmu, ktorá má dosť došlých faktúr zo zahraničia bez DPH so samozdanením, ale asi na 80% týchto faktúr nie je uvedený dátum dodania služby. Ako postupujete v tomto prípade? Môžem použiť dátum vystavenia faktúry ako deň dodania služby a tento deň mi vstúpi aj do KV ?
Ludmiiilka
05.02.14,09:14
Prosím vás, poštovné sa uvádza do KV?
baculacik
05.02.14,09:52
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(
Nie som Andyke, ale, skúsim ti to trochu objasniť. Pri "tuzemskom samozdanení" to funguje podobne, ako pri intrakomunitárnom dodaní. Tak isto robíš samozdanenie a súčasne, ak máš faktúru, ktorá splńa všetky náležitosti, tak si daň aj odpočítaš. Výsledný efekt z tohto nákupu, čo sa týka DPH bude nula. Až keď vyrobíš tie palety, čo už budeš mať klasický tovar, tak faktúruješ s DPH. Čo sa týka kontrolného výkazu, tak údaje z prijatej faktúry s odvolávkou na § 69, ods.12, uvedieš do časti B1. Časť A.2 sa ťa vôbec netýka. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.


Tak teraz už tomu konečne rozumiem, už mi nikde nič nelieta :) Ďakujem veľmi pekne!!!
Adiks
05.02.14,22:28
Poštovné sa do kontrolného výkazu DPH neuvádza.
Radka08
06.02.14,07:57
Prosím Vás účtovníčka mi káže vrátiť všetky faktúry, ktoré neobsahujú IČO, DIČ alebo IČ DPH. V ZDPH som našla len, že okrem iných náležitostí tam musí byť IČ DPH (§ 74). V KV nikde nie je ani kolonka, ktorá by sa týkala DIČ, tak neviem, prečo mám tie fa vracať na opravu. Keď som sa spýtala niekoľkých dodávateľov, tak napr jeden má SW, kde mu proste na faktúre DIČ nevytlačí, alebo český dodávateľ - oni to tam majú tak inak, že vlastne kolónka sa volá DIČ, ale je tam uvedené naše IČ DPH... to by som musela polovicu tých faktúr vrátiť... neviete kde na to prišla?

Ďakujem
mojto
06.02.14,08:44
Prosím Vás účtovníčka mi káže vrátiť všetky faktúry, ktoré neobsahujú IČO, DIČ alebo IČ DPH. V ZDPH som našla len, že okrem iných náležitostí tam musí byť IČ DPH (§ 74). V KV nikde nie je ani kolonka, ktorá by sa týkala DIČ, tak neviem, prečo mám tie fa vracať na opravu. Keď som sa spýtala niekoľkých dodávateľov, tak napr jeden má SW, kde mu proste na faktúre DIČ nevytlačí, alebo český dodávateľ - oni to tam majú tak inak, že vlastne kolónka sa volá DIČ, ale je tam uvedené naše IČ DPH... to by som musela polovicu tých faktúr vrátiť... neviete kde na to prišla?

Ďakujem
Podľa mňa chce, aby tam boli IČ DPH alebo DIČ, nie?
Dodávateľ tieto na svoje faktúry uvádza, možno má na mysli tie odberateľské ....
Radka08
06.02.14,08:47
Prosím Vás účtovníčka mi káže vrátiť všetky faktúry, ktoré neobsahujú IČO, DIČ alebo IČ DPH. V ZDPH som našla len, že okrem iných náležitostí tam musí byť IČ DPH (§ 74). V KV nikde nie je ani kolonka, ktorá by sa týkala DIČ, tak neviem, prečo mám tie fa vracať na opravu. Keď som sa spýtala niekoľkých dodávateľov, tak napr jeden má SW, kde mu proste na faktúre DIČ nevytlačí, alebo český dodávateľ - oni to tam majú tak inak, že vlastne kolónka sa volá DIČ, ale je tam uvedené naše IČ DPH... to by som musela polovicu tých faktúr vrátiť... neviete kde na to prišla?

Ďakujem
Podľa mňa chce, aby tam boli IČ DPH alebo DIČ, nie?
Dodávateľ tieto na svoje faktúry uvádza, možno má na mysli tie odberateľské ....

mojto ďakujem Ti za reakciu, takže pokiaľ tam je IČ DPH, malo by to stačiť, áno?
Radka08
06.02.14,12:25
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(
Nie som Andyke, ale, skúsim ti to trochu objasniť. Pri "tuzemskom samozdanení" to funguje podobne, ako pri intrakomunitárnom dodaní. Tak isto robíš samozdanenie a súčasne, ak máš faktúru, ktorá splńa všetky náležitosti, tak si daň aj odpočítaš. Výsledný efekt z tohto nákupu, čo sa týka DPH bude nula. Až keď vyrobíš tie palety, čo už budeš mať klasický tovar, tak faktúruješ s DPH. Čo sa týka kontrolného výkazu, tak údaje z prijatej faktúry s odvolávkou na § 69, ods.12, uvedieš do časti B1. Časť A.2 sa ťa vôbec netýka. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.

A čo keby jej dodávateľ toho železa rozdelil tú sumu 5000 € na dve faktúry?
GABAZ
06.02.14,17:07
Velmi pekne prosim, ako by sa spravne mala evidovat takato situacia :

Spolocnost predava odberatelom tovar na zaklade zalohovych platieb. Velmi casto je vyuctovacia faktura nizsia ako bola zalohova platba. Nestretla som sa v pokynoch na vyplnenie KV s takymto prikladom.

Ako by sa malo postupovat v takomto pripade? Prakticky to prebieha tak, ze firma prijme zalohu na tovar, vystavi fakturu na prijatu platbu a potom sa doda tovar a odpocita sa zaloha, vrati sa preplatok. Pokial by sa odpocitala cela zaplatena zaloha, vysledkom je preplatok. Kde by sa mala vykazovat takato faktura v kontrolnom vykaze? Kedze je minusova, dala by som to do C1. Mohlo by to tak byt?

Este som sa stretla s takym riesenim, ze z vyuctovacej faktury by sa odpocitala zaloha len do vysky ostrej faktury, cize doplatok by bol nula. Tato faktura by sa nemusela vykazovat v A1, kedze sa tam vykazala DPH z faktury na prijatu platbu. Na preplatok - rozdiel medzi zalohovou platbou a ostrou fakturou by sa vytvoril dobropis, ktory by vchadzal do C1.
Rozalka
06.02.14,18:07
A čo keby jej dodávateľ toho železa rozdelil tú sumu 5000 € na dve faktúry?
Ako odberateľ by som s tým nesúhlasila, prečo by som mala dodávateľovi zaplatiť DPH a potom čakať, kým mi do DÚ vráti? ....
cloe
06.02.14,21:00
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(
Nie som Andyke, ale, skúsim ti to trochu objasniť. Pri "tuzemskom samozdanení" to funguje podobne, ako pri intrakomunitárnom dodaní. Tak isto robíš samozdanenie a súčasne, ak máš faktúru, ktorá splńa všetky náležitosti, tak si daň aj odpočítaš. Výsledný efekt z tohto nákupu, čo sa týka DPH bude nula. Až keď vyrobíš tie palety, čo už budeš mať klasický tovar, tak faktúruješ s DPH. Čo sa týka kontrolného výkazu, tak údaje z prijatej faktúry s odvolávkou na § 69, ods.12, uvedieš do časti B1. Časť A.2 sa ťa vôbec netýka. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.

A čo keby jej dodávateľ toho železa rozdelil tú sumu 5000 € na dve faktúry?

Nerozumiem presne v čom je problém a na čo by to vlastne mali robiť.
Dada
07.02.14,15:01
Mám faktúru od SPP za vyúčtovanie plynu od 19.12.2013 do 31.12.2013. Dátum dodania 31.12.2013, dátum vystavenia 31.1.2014. Do DPH dám januárového a v kontrolnom výkaze bude v B2 a dátum dodania uvediem 31.12.2013? Dobre to tak bude?
Katarína111
08.02.14,17:47
poradí mi niekto - ak máte na faktúre základ dane 45,037 a daň 9,01 (ide o slovak telekom) ako to uvediete do KV - základ dane 45,03 a daň 9,01. Neviem nikde nájsť či sa to zaokruhľuje, alebo sa berú proste len 2 desatinné miesta bez zaokrúhľovania? V poučení je uvedené základ na dve desatinné miesta, daň na dve desatinné miesta.
Vivči
10.02.14,09:47
Mám faktúru od Slovnaftu. Tankujeme na kartu, prišla faktúra kde je uvedená PHM+DPH, a mýto bez DPH. Faktúru platíme inkasom, banka zinkasovala celú sumu. Došla ďalšia faktúra od Národnej diaľničnej spoločnosti, kde je navýšenie mýta+DPH. Ako mám uviesť do kontrolného výkazu ak tá istá suma figuruje na dvoch rôznych dokladoch?
ivakumova
10.02.14,10:56
ale to mýto nie je asi základom dane na obidvoch faktúrach, od Slovnaftu aj NDS? potom by v KV tá istá suma nefigurovala