ivakumova
10.02.14,12:00
Ak mám vystavený dobropis pre občana (nemá IČO), zaradím ho do C1 alebo D2?
Vivči
10.02.14,11:59
ale to mýto nie je asi základom dane na obidvoch faktúrach, od Slovnaftu aj NDS? potom by v KV tá istá suma nefigurovala
na faktúre od Slovnaftu figuruje za mýto 200 Eur bez DPH a započítané do celkovej hodnoty faktúry a na faktúre od NDS je rozpísané na 166,67+DPH33,33 Eur a uvedené dodatočné informácie k bezhotovostnej platbe /Slovnaft karta/. Doteraz som to pripla k Slovnaft faktúre, nakoľko banka zinkasovala platbu spolu. Do KV zas musím uviesť obidve čísla faktúry a tým pádom mi vznikne duplicita v účtovníctve.
ivakumova
10.02.14,12:36
A na obidvoch faktúrach to majú uvedené ako zdaniteľné plnenie? DPH určite neodvádzajú obidve firmy. Ja si myslím podľa toho, čo si napísala, že DPH odvádza NDS a Slovnaft len pre nich vyberá peniaze. Do KV určite ide len jedno číslo faktúry.
účtovník 007
11.02.14,07:57
ale to mýto nie je asi základom dane na obidvoch faktúrach, od Slovnaftu aj NDS? potom by v KV tá istá suma nefigurovala
na faktúre od Slovnaftu figuruje za mýto 200 Eur bez DPH a započítané do celkovej hodnoty faktúry a na faktúre od NDS je rozpísané na 166,67+DPH33,33 Eur a uvedené dodatočné informácie k bezhotovostnej platbe /Slovnaft karta/. Doteraz som to pripla k Slovnaft faktúre, nakoľko banka zinkasovala platbu spolu. Do KV zas musím uviesť obidve čísla faktúry a tým pádom mi vznikne duplicita v účtovníctve.

To mýto tam máš iba v celkovej sume. Žiadna daň nie je vyčíslená. Rovnako vyzerajú i fa od Slovnaftu, ak sa kupuje DN. Daň si uplatňuješ vtedy z podkladu DN(ty z fa od NDS) a uvádzaš IČ DPH NDS. Neviem, aký máš soft, ale ja to robím takto: suma za mýto, príp. DN ide na 518 celá ako nedaňová položka(nedaňová z pohľadu DPH). Následne sumu DPH z 518 interným dokladom odúčtujem, zaradím doklad ručne(znamená, že nemá priamo väzbu na interný doklad zo softu) do DPH i do kontrolného výkazu. Takýchto prípadov nie je veľa, našťastie mám 15 stranovú faktúru od Slovnaftu iba raz mesačne. :-)
Ešte doplním, nezdá sa mi, aby Slovnaft vyberal iba základ dane anie celú sumu. Pozri na to ešte raz. Tieto predaje sú cez mandátne zmluvy a sú v plnej výške vyberané. T.J. základ+DPH. Ale pre mandatára predstavujú jednu sumu, bez rozdelenia ,ktorú vyberá pre mandanta.
Vivči
11.02.14,08:44
Ďakujem za odpoveď, účtujem v MRP. Áno mám to v celkovej sume a daň nie je vyčíslená /fa od Slovnaft/ Ja DN a mýto účtujem na účte 538. Skúsim zaúčtovať nasledovne:
- fa Slovnaft: 200,-- 314/321
- úhrada fa od Slovnaft 200,-- 321/221
-fa od NDS 166,67 538/321
DPH 33,33 343/321
-zúčt.fa NDS ind.dokl. 200,-- 321/314.
Dúfam že bude to takto dobré, aby som nemusela ručne zasahovať ani do soft, ani do kontr.výkazu.
účtovník 007
11.02.14,08:49
Aj takto to budeš mať zaúčtované správne. Iba pozmeň účtovanie z 538 na 518, lebo DN a mýto sa účtujú na 518.
Vivči
11.02.14,08:52
ok. ďakujem!!!!!
dogicka
11.02.14,09:39
Andyke takže keď my objednáme železo nad 5000 eur, dodávateľ mi pošle faktúru bez DPH a teda ja si tú DPH neuplatním? My z toho železa vyrobíme kované palety, ale tie už môjmu odberateľovi zasielam vyfakturované aj s DPH keďže už je to zmenený stav (myslím zmenený stav toho železa). Aj tak my stále niekde tá DPH behá... :(

Ja by som si pri predaji kovaných paliet overila aký majú kód colného sadzobníka. Pri železe nie je totiž v zákone zmienka o nezmenenom stave, tá je len pri dodaní tovarov patriacich do kapitol 10 a 12.
zuzana
11.02.14,10:40
Ak mám vstupné za mesiac január na klzisko, ktoré platili občania pri predaji lístkov/1,-€/ks/, všetky vstupenky som spočítala a úhradu prijala na jeden príjmový pokl.doklad, kde som vyčíslila ZD a DPH, kde to pôjde do kontrl.výkazu, suma celkom je viac ako 400€-bude to označené ako bežný doklad?Faktúra k tomu vystavená nebola, nešlo to ani cez ERP-za túto službu nie je povinnosť úhradu príjmať cez ERP
Chrusťa
11.02.14,13:50
D2
korduľa
11.02.14,15:08
prosim vas uctuje tu niekto v POHODE
chcela by som sa spytat coho sa tyka datum kv DPH pri internych dokladoch, nerozumiem preco tam je a na linke stormware mi nevedeli povedat... dakujem
zuzana
12.02.14,06:59
D2
Teda uvediem ZF, aj keď je to nad 100€, alebo to bude bežný daňový doklad, ale to neťahá do KV.
Chrusťa
12.02.14,07:49
závisí ako ti to umožňuje tvoj soft, mne napr. neťahá interné doklady, musím ich tam dať natvrdo ručne doťukávať.
Llívia
12.02.14,08:38
K faktúre - daňovému dokladu bol vystavený aj doklad z ERP, ktorý nie je potvrdením o úhrade faktúry. Sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre. Do KV dám faktúru do B2 alebo stačí iba doklad z ERP do B3?
Posúvam.
Chrusťa
12.02.14,08:51
prijatá faktúrka? Ja by som to dala do B2 medzi prijaté faktúry, ale v konečnom dôsledku by to malo byť jedno, či sa to ocitne v B2 al. v B3. základ, že je to v KV zahrnuté a daňová správa si to vie krížovo odkontrolovať.
PS: možno by som uvažovala a brala prípadne danú faktúrku ako zjednodušenú a vtedy len do B3. Je to podľa mňa fakt len na vašom zvážení ako sa rozhodnete, ale nech sa vyjadria aj ostatní
Žabinka
12.02.14,09:00
[QUOTE="Llívia"]K faktúre - daňovému dokladu bol vystavený aj doklad z ERP, ktorý nie je potvrdením o úhrade faktúry. Sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre. Do KV dám faktúru do B2 alebo stačí iba doklad z ERP do B3?
Toto ma tiež zaujíma. Mám jedného dodávateľa, ktorý mi neustále vystavuje faktúru, poriadnu, so všetkými údajmi, ako má byť. A k tomu mi pripne doklad z ERP, kde je označený tovar, základ, daň, cena spolu, klasický doklad z ERP. Tiež som to chcela brať ako ZJF, ale máta ma tá faktúra..
bea
12.02.14,09:04
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Dada
12.02.14,09:48
prosim vas uctuje tu niekto v POHODE
chcela by som sa spytat coho sa tyka datum kv DPH pri internych dokladoch, nerozumiem preco tam je a na linke stormware mi nevedeli povedat... dakujem
Ten dátum tam je kvôli tomu, že cez interné doklady zúčtovávaš stravné lístky pre zamestnancov, čo nakupuješ priamo z reštaurácie (nie šeky dejeuner) a tam zúčtovávaš DPH predsa.
Llívia
12.02.14,11:23
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
bea
12.02.14,11:36
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
Máš pravdu, ale keďže sa nedajú oba použiť :) , tak to riešim tak, ako som napísala. Na faktúre je napísané, že je uhradená v hotovosti ....
Llívia
12.02.14,11:44
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
Máš pravdu, ale keďže sa nedajú oba použiť :) , tak to riešim tak, ako som napísala. Na faktúre je napísané, že je uhradená v hotovosti ....
Potom by s mala mať aj doklad, na ktorom je napísané: úhrada faktúry č. A ten nemáš.
Asi bude najlepšie, ak sa spýtam dodávateľa, či to zahrnie do A1 a podľa toho to zahrniem aj ja.
V A1 sa uvádzajú len riadne faktúry, nie doklady z ERP, správne?
Žabinka
12.02.14,11:50
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
Máš pravdu, ale keďže sa nedajú oba použiť :) , tak to riešim tak, ako som napísala. Na faktúre je napísané, že je uhradená v hotovosti ....
Potom by s mala mať aj doklad, na ktorom je napísané: úhrada faktúry č. A ten nemáš.
Asi bude najlepšie, ak sa spýtam dodávateľa, či to zahrnie do A1 a podľa toho to zahrniem aj ja.
V A1 sa uvádzajú len riadne faktúry, nie doklady z ERP, správne?
Ja to budem evidovať ako riadnu faktúru, veď aj je.. Takže mi to ide do B2.. A som zvedavá, ak to dodávateľova účtovníčka dá do D1, ako sa to spáruje..:eek:
Llívia
12.02.14,11:59
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
Máš pravdu, ale keďže sa nedajú oba použiť :) , tak to riešim tak, ako som napísala. Na faktúre je napísané, že je uhradená v hotovosti ....
Potom by s mala mať aj doklad, na ktorom je napísané: úhrada faktúry č. A ten nemáš.
Asi bude najlepšie, ak sa spýtam dodávateľa, či to zahrnie do A1 a podľa toho to zahrniem aj ja.
V A1 sa uvádzajú len riadne faktúry, nie doklady z ERP, správne?
Ja to budem evidovať ako riadnu faktúru, veď aj je.. Takže mi to ide do B2.. A som zvedavá, ak to dodávateľova účtovníčka dá do D1, ako sa to spáruje..:eek:
Jedna strana bude mať chybu - sankcia 10.000.
Žabinka
12.02.14,12:02
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
Máš pravdu, ale keďže sa nedajú oba použiť :) , tak to riešim tak, ako som napísala. Na faktúre je napísané, že je uhradená v hotovosti ....
Potom by s mala mať aj doklad, na ktorom je napísané: úhrada faktúry č. A ten nemáš.
Asi bude najlepšie, ak sa spýtam dodávateľa, či to zahrnie do A1 a podľa toho to zahrniem aj ja.
V A1 sa uvádzajú len riadne faktúry, nie doklady z ERP, správne?
Ja to budem evidovať ako riadnu faktúru, veď aj je.. Takže mi to ide do B2.. A som zvedavá, ak to dodávateľova účtovníčka dá do D1, ako sa to spáruje..:eek:
Jedna strana bude mať chybu - sankcia 10.000.
hej, ale ktorá? podľa mňa ja budem mať všetko v poriadku.. Mám faktúru so všetkými údajmi podľa §74? Mám.. Tak ju tam aj zaevidujem, a teda mi to musí ťahať do B2..
EkoMax
12.02.14,12:07
Doklady o poštovnom idú do KV? Neviem či som právne pochopila ak mám nákup v hotovosti cez ERP tak ak je do 100 € tak to ide do B3, a keď je to nad 100 € tak kam ?
Adiks
12.02.14,13:53
Mám faktúru od SPP za vyúčtovanie plynu od 19.12.2013 do 31.12.2013. Dátum dodania 31.12.2013, dátum vystavenia 31.1.2014. Do DPH dám januárového a v kontrolnom výkaze bude v B2 a dátum dodania uvediem 31.12.2013? Dobre to tak bude?
V KV DPH faktúru uvedieš do C2. To, že vyúčtovacia faktúra od SPP je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH je uvedené v zmluve o dodávke plynu. Nakoľko vo faktúre od SPP je uvedená spotreba plynu za celé fakturačné obdobie a ty nevieš spotrebu plynu za jednotlivé obdobia uvedené vo faktúrach za opakované dodávky zemného plynu, tak v kolónke Poradové číslo pôvodnej prijatej faktúry uvedieš číslo poslednej faktúry za opakovanú dodávku zemného plynu v danom fakturačnom období.
Adiks
12.02.14,14:05
Faktúra od elektrární ani v skutočnosti nie je opravnou faktúrou, takže C2 to určite nemôže byť.

Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.
Nevieš dať nejaký link priamo na ten metodický pokyn ?
srska
12.02.14,16:38
kto máte soft pohodu - je dostupnná verzia 10602.9 z 12.02.2014 so zapracovanou agendou kontrolný výkaz dph
kuravesele
12.02.14,16:54
Mám faktúru od SPP za vyúčtovanie plynu od 19.12.2013 do 31.12.2013. Dátum dodania 31.12.2013, dátum vystavenia 31.1.2014. Do DPH dám januárového a v kontrolnom výkaze bude v B2 a dátum dodania uvediem 31.12.2013? Dobre to tak bude?
V KV DPH faktúru uvedieš do C2. To, že vyúčtovacia faktúra od SPP je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH je uvedené v zmluve o dodávke plynu. Nakoľko vo faktúre od SPP je uvedená spotreba plynu za celé fakturačné obdobie a ty nevieš spotrebu plynu za jednotlivé obdobia uvedené vo faktúrach za opakované dodávky zemného plynu, tak v kolónke Poradové číslo pôvodnej prijatej faktúry uvedieš číslo poslednej faktúry za opakovanú dodávku zemného plynu v danom fakturačnom období.


a nemôže byť v poradovom čísle pôvodnej FA uvedená "0" ?
CHIC
12.02.14,17:18
Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.

Nevieš dať nejaký link priamo na ten metodický pokyn ?

ale viem :)
https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpp1206.pdf
srska
12.02.14,17:36
Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.

Nevieš dať nejaký link priamo na ten metodický pokyn ?

ale viem :)
https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpp1206.pdf
díky za fungujúci link. hneď som skopíroval s winhttrack celé, čo bolo dostupné.
Rozalka
12.02.14,19:04
Faktúra od elektrární ani v skutočnosti nie je opravnou faktúrou, takže C2 to určite nemôže byť.
A veru vyúčtovacia faktúra od elektrární opravnou faktúrou JE.
vjejka
12.02.14,19:22
Faktúra od elektrární ani v skutočnosti nie je opravnou faktúrou, takže C2 to určite nemôže byť.
A veru vyúčtovacia faktúra od elektrární opravnou faktúrou JE.
rovnako aj metodička z du v TN hovorila, že bude sa to uvádzať medzi opravným faktúrami
korduľa
12.02.14,19:38
prosim vas uctuje tu niekto v POHODE
chcela by som sa spytat coho sa tyka datum kv DPH pri internych dokladoch, nerozumiem preco tam je a na linke stormware mi nevedeli povedat... dakujem
Ten dátum tam je kvôli tomu, že cez interné doklady zúčtovávaš stravné lístky pre zamestnancov, čo nakupuješ priamo z reštaurácie (nie šeky dejeuner) a tam zúčtovávaš DPH predsa.
dakujem
Rasťo74
12.02.14,20:36
Prosím Vás kam mám zaradiť -učtujem v MRP - faktúru prijatú od dodávateľa "vyplatenie obratového bonusu" - je ktomu priložený zoznam faktúr a kúpna zmluva kde je napísané že obratový bonus je vyplatení v sume 5% za platobnú disciplínu ? znamienko je mínusové ? Neni to dobropis. Kam to zaradiť do ostatných výdavkov zo znamienkom mínus?
ZuzanaA
12.02.14,21:42
Prosim o radu. Firma nakupuje rozne elek. sluzby /software na dalsi predaj,obrazky, domeny a pod./ od dodavatelov z 3, krajin. Doteraz som to "samozdanovala" podla par. 15 ods. 1. Teraz som ale zacala nad tym uvazovat v suvislosti s KV. Ci to robim spravne, pojde to aj do KV ako normalny nakup sluzby napr. od platitala dph z CR? Dakujem vopred za radu.
Llívia
13.02.14,06:42
Ja mám ten istý názor ako Chrusťa. Faktúru uvádzam v prijatých faktúrach a v pokladni úhradu faktúry na základe dokladu z ERP. Teda v KV do B2.
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu.
Máš pravdu, ale keďže sa nedajú oba použiť :) , tak to riešim tak, ako som napísala. Na faktúre je napísané, že je uhradená v hotovosti ....
Potom by s mala mať aj doklad, na ktorom je napísané: úhrada faktúry č. A ten nemáš.
Asi bude najlepšie, ak sa spýtam dodávateľa, či to zahrnie do A1 a podľa toho to zahrniem aj ja.
V A1 sa uvádzajú len riadne faktúry, nie doklady z ERP, správne?
Ja to budem evidovať ako riadnu faktúru, veď aj je.. Takže mi to ide do B2.. A som zvedavá, ak to dodávateľova účtovníčka dá do D1, ako sa to spáruje..:eek:
Jedna strana bude mať chybu - sankcia 10.000.
hej, ale ktorá? podľa mňa ja budem mať všetko v poriadku.. Mám faktúru so všetkými údajmi podľa §74? Mám.. Tak ju tam aj zaevidujem, a teda mi to musí ťahať do B2..
Súhlasím s tým, že keď to pokašľal dodávateľa - dva daňové doklady k tomu istému - nech si znáša aj dôsledky. Len aby so mnou súhlasil aj DÚ :D
Zaúčtovala som to cez pokladňu do B2.
nika224
13.02.14,07:48
rovnako aj metodička z du v TN hovorila, že bude sa to uvádzať medzi opravným faktúrami
A keď sa má uvádzať číslo pôvodnej faktúry, tak tam dáte číslo z dohody o platbách za opakované dodanie? Lebo na faktúrach sa neuvádza žiadne číslo pôvodnej faktúry. A keď je v tejto dohode na každý mesiac to isté číslo, tak budem vlastne stále uvádzať rovnaké číslo faktúry v KV?
karakul
13.02.14,08:26
... ľudia, to fakt musíte x-násobne citovať citácie v citáciach? to neviete kvôli prehľadnosti ponechať len tú časť z predchádzajúcich príspevkov, na ktorú reagujete, resp. sa pýtate????
baculacik
13.02.14,12:56
Prosím Vás prišla mi faktúra od mobil. operátora. Dátum vystavenia je 10.2, dátum dodania 10.2, zúčtovacie obdobie od 1.1.2014 - 31.1.2014. Dátum vzniku daňovej povinnosti bude 10.2? A ešte ďalšia otázka je to faktúra na sumu 60,88 takže pôjde táto fa do oddielu B3 - zjednodušené faktúry?
kn-alka
13.02.14,13:02
Vznik daňovej povinnosti je 10.02.
... ale prečo si myslíš, že je to zjednodušená faktúra?
Je to normálne faktúra, ide to do B2
Dada
13.02.14,13:11
Mám faktúru od SPP za vyúčtovanie plynu od 19.12.2013 do 31.12.2013. Dátum dodania 31.12.2013, dátum vystavenia 31.1.2014. Do DPH dám januárového a v kontrolnom výkaze bude v B2 a dátum dodania uvediem 31.12.2013? Dobre to tak bude?
V KV DPH faktúru uvedieš do C2. To, že vyúčtovacia faktúra od SPP je opravnou faktúrou v zmysle zákona o DPH je uvedené v zmluve o dodávke plynu. Nakoľko vo faktúre od SPP je uvedená spotreba plynu za celé fakturačné obdobie a ty nevieš spotrebu plynu za jednotlivé obdobia uvedené vo faktúrach za opakované dodávky zemného plynu, tak v kolónke Poradové číslo pôvodnej prijatej faktúry uvedieš číslo poslednej faktúry za opakovanú dodávku zemného plynu v danom fakturačnom období.

Lenže ja ju nemám mínusom ako dobropis. Prišiel nedoplatok, tak je plusom.
baculacik
13.02.14,13:12
Myslela som si, že 10.2. A čo sa týka tej zjednodušenej faktúry tak to kvôli tej sume, keďže faktúry do 100 € vrátane DPH sa uvádzajú do B3. Alebo som zase niečo zle pochopila?
Dada
13.02.14,13:13
kto máte soft pohodu - je dostupnná verzia 10602.9 z 12.02.2014 so zapracovanou agendou kontrolný výkaz dph

Skúšala som urobiť KV, funguje zatiaľ bez problémov. Zaujímalo ma hlavne, ako to bude ťahať PHM, ak si uplatňujem len 80%. Ale dáva to tak, ako treba.
kn-alka
13.02.14,13:22
Myslela som si, že 10.2. A čo sa týka tej zjednodušenej faktúry tak to kvôli tej sume, keďže faktúry do 100 € vrátane DPH sa uvádzajú do B3. Alebo som zase niečo zle pochopila?
Zle pochopila, - do B3 idú zjednodušené faktúry (Doklad za tovar alebo službu, ktorý nepresiahne sumu 100 EUR)
Čo sa volá faktúra - je faktúra
http://www.humanet.sk/spravy/zjednodusena-faktura-2013
IVEB
13.02.14,13:22
Faktúra od mobilného operátora , nie je zjednodušenou faktúrou a preto sa uvádza v B2. / nezáleží na sume/
EkoMax
13.02.14,14:11
Ak vystavíme faktúru pre podnikateľa ktorý má IČO, DIČ, ale nie je platiteľom DPH, takže nemá IČ DPH, tak táto faktúra ide do A1, alebo D2 ?
kn-alka
13.02.14,14:12
do A1
martina2006
13.02.14,14:20
Mám prijatý dobropis na vrátený tovar od dodávateľa z Českej republiky. Ide do C2?
Dada
13.02.14,14:51
Ak vystavíme faktúru pre podnikateľa ktorý má IČO, DIČ, ale nie je platiteľom DPH, takže nemá IČ DPH, tak táto faktúra ide do A1, alebo D2 ?

Ak je to nezdaniteľná právnická osoba tak A1, ak je to občan nepodnikateľ, tak do D2. Tak to tu bolo rozoberané vyššie.
EkoMax
13.02.14,16:03
Chcem odoslať kontrolný výkaz ale v e-dane ho nevidím. Je tam už pridaný ?
martina2006
13.02.14,16:12
iba cez portál finančnej správy sa dá poslať
EkoMax
13.02.14,16:24
Podarilo sa mi ho nahrať, ale v pár položkách mi pri kontrole vyhodilo chybné zaokrúhlenie. Keď zaokrúhlenie opravím, nebude mi sedieť s údajmi na priznaní DPH. Ide síce len o pár centov spolu cca 0,05 €, musím opraviť priznanie DPH a od dodávateľa žiadať opravu týchto faktúr ?
baculacik
13.02.14,16:36
kn-alka ďakujem veľmi pekne a aj za ten link. Už som "v obraze" :)
Rozalka
13.02.14,18:35
Podarilo sa mi ho nahrať, ale v pár položkách mi pri kontrole vyhodilo chybné zaokrúhlenie. Keď zaokrúhlenie opravím, nebude mi sedieť s údajmi na priznaní DPH. Ide síce len o pár centov spolu cca 0,05 €, musím opraviť priznanie DPH a od dodávateľa žiadať opravu týchto faktúr ?
Podľa mňa treba uviesť DPH presne z faktúry.
EkoMax
13.02.14,19:31
Ak uvediem DPH presne podľa faktúry, tak mi v kontrolnom výkazy vyhadzuje chybu pri zaokrúhlení.
cloe
13.02.14,19:49
Toto je z poučenia:Suma dane v eurách
Uvádza sa suma dane uvedená na faktúre v členení podľa sadzieb dane. To znamená, že ak faktúra obsahuje údaje o tovaroch, ktoré podliehajú základnej sadzbe dane, a tovaroch, ktoré podliehajú zníženej sadzbe dane, uvedie sa suma dane v dvoch riadkoch; jedenkrát pre tovary podliehajúce základnej sadzbe dane, druhýkrát pre tovary podliehajúce zníženej sadzbe dane. Suma dane sa uvádza tak, ako je uvedená na faktúre, s 2 desatinnými miestami.

Odoslala by som to tak, aj keď hlási chybu pri zaokrúhlení.
Rozalka
13.02.14,20:06
Ak uvediem DPH presne podľa faktúry, tak mi v kontrolnom výkazy vyhadzuje chybu pri zaokrúhlení.
Ale dovolí odoslať.
EkoMax
13.02.14,20:09
to som neskúsila, dá sa podať znovu s chybami v zaokrúhlení ?
Rozalka
13.02.14,20:18
to som neskúsila, dá sa podať znovu s chybami v zaokrúhlení ?
Áno, dole sa objaví správa o chybách - oranžovo-okrovou a hore, že logické chyby nebránia v odoslaní.
Akonáhle je "červená" chyba, to už odoslaniu bráni.
ecompka
13.02.14,20:27
Ďakujem za odpoveď, účtujem v MRP. Áno mám to v celkovej sume a daň nie je vyčíslená /fa od Slovnaft/ Ja DN a mýto účtujem na účte 538. Skúsim zaúčtovať nasledovne:
- fa Slovnaft: 200,-- 314/321
- úhrada fa od Slovnaft 200,-- 321/221
-fa od NDS 166,67 538/321
DPH 33,33 343/321
-zúčt.fa NDS ind.dokl. 200,-- 321/314.
Dúfam že bude to takto dobré, aby som nemusela ručne zasahovať ani do soft, ani do kontr.výkazu.
My faktúry za mýto od NDS učtujeme ako zjednodušené danové doklady-cez pokladnu, pripadne interný doklad-ked je platba kartou. Tak mi to potvrdili viacerí, tým pádom by to do B2 nešlo ako prijatá fakúra. Mám ich vela-treba to robit cez faktúry?
EkoMax
14.02.14,05:40
Potrebovala by som poradiť, mám dve vyúčtovacie faktúry od elektrární. Dátum vyhotovenia 14.1.2014, dátum dodania 31.12.2013. Jedna je nedoplatok a jedna je preplatok. Samozrejme že mi ju do decembrového DPH zabudli odovzdať. Mám ich zaúčtovať ešte do decembra a podať dodatočné DP, alebo môžu ísť do januára a potom preplatok pôjde do C2 a nedoplatok do B2 ?
Zita5
14.02.14,06:05
Ak zabudli odovzdať tak by som podala DDP , ak by prišlo poštou už po podaní DP DPH za 12-2013 tak odložím obálku a zaradím 1-2014 . Riešim podobný prípad , taktiež zabudol zabudol a idem cez DDP .
EkoMax
14.02.14,06:10
majú doklad že prišlo po 25., tak by mohlo ísť do januára, len neviem, či dať dátum dodania december, alebo dátum kedy faktúry obdržali.
Erika Bartovičová Bujnová
14.02.14,08:25
Myslím si, že treba uviesť decembrový dátum.
Erika Bartovičová Bujnová
14.02.14,08:26
Mám otázku: uvádzať faktúry vystavené v roku 2014, ale dátum daň.povinn. je rok 2013 do Kontrol.výkazu?
mojto
14.02.14,08:31
Potrebovala by som poradiť, mám dve vyúčtovacie faktúry od elektrární. Dátum vyhotovenia 14.1.2014, dátum dodania 31.12.2013. Jedna je nedoplatok a jedna je preplatok. Samozrejme že mi ju do decembrového DPH zabudli odovzdať. Mám ich zaúčtovať ešte do decembra a podať dodatočné DP, alebo môžu ísť do januára a potom preplatok pôjde do C2 a nedoplatok do B2 ?
Vyúčtovacia faktúra je oprava základu dane, účtuje sa do obdobia, keď došla.
EkoMax
14.02.14,08:47
Ak mám došlú faktúru od Vaša stravovacia, je tam suma s 0% DPH stravné lístky a suma s 20% DPH poplatok. Faktúru zaradím do B2. 20% DPH mi natiahne do kontrolného výkazu ale 0 % mi tam neťahá aj keď mám fa rozpísanú. Účtujem v Pohode. Na daňovom riaditeľstve mi povedali, že aj suma s nulovým DPH vstupuje do kontrolného výkazu. Má ísť nulové DPH do inej časti kontrolného výkazu ako B2 ?
Dada
14.02.14,08:59
Ak mám došlú faktúru od Vaša stravovacia, je tam suma s 0% DPH stravné lístky a suma s 20% DPH poplatok. Faktúru zaradím do B2. 20% DPH mi natiahne do kontrolného výkazu ale 0 % mi tam neťahá aj keď mám fa rozpísanú. Účtujem v Pohode. Na daňovom riaditeľstve mi povedali, že aj suma s nulovým DPH vstupuje do kontrolného výkazu. Má ísť nulové DPH do inej časti kontrolného výkazu ako B2 ?

Prečo by mala ísť faktúra s nulovým DPH do KV??? Načo??? Pri tej položke s DPH si dáš B2 a pri položke s 0% DPH dáš KN.
Krakonoš
14.02.14,09:04
Mám otázku: uvádzať faktúry vystavené v roku 2014, ale dátum daň.povinn. je rok 2013 do Kontrol.výkazu?

z daňového úradu:

Upozornenie:
Ak dodávateľ – platiteľ dane dodá tovar napr. 27.12.2013 a faktúru vystaví 3.1.2014, túto dodávku DODÁVTEĽ neuvedie v KV, ale ODBERATEĽ áno - v časti B2 v prípade, ak obdrží faktúru po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie december 2013
EkoMax
14.02.14,09:21
Znovu som volala na daňové riaditeľstvo, iná pani mi povedala že do kontrolného výkazu nulové DPH nejde.
Ešte sa chcem opýtať, Nedáva ho ani dodávateľ do A1 ? Teda ak vystavujem fa, kde je aj nulové plnenie, nevstupuje mi do KV ?
kn-alka
14.02.14,09:23
Nie, ani vystavené faktúry bez DPH nejdú do KV.
kristina11
14.02.14,10:01
Mám otázku: uvádzať faktúry vystavené v roku 2014, ale dátum daň.povinn. je rok 2013 do Kontrol.výkazu?

z daňového úradu:

Upozornenie:
Ak dodávateľ – platiteľ dane dodá tovar napr. 27.12.2013 a faktúru vystaví 3.1.2014, túto dodávku DODÁVTEĽ neuvedie v KV, ale ODBERATEĽ áno - v časti B2 v prípade, ak obdrží faktúru po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie december 2013

Je toto upozornenie zverejnené na stránke Finančnej správy?
Dávali sme písomný dopyt a dostali sme presne opačnú odpoveď. T.j. že faktúry z roku 2013 nemáme dávať do KV (konkrétne sme sa pýtali na fa z 12/2013, ktorú sme dostali až v 02/2014).
bea
14.02.14,10:39
Mám otázku: uvádzať faktúry vystavené v roku 2014, ale dátum daň.povinn. je rok 2013 do Kontrol.výkazu?

z daňového úradu:

Upozornenie:
Ak dodávateľ – platiteľ dane dodá tovar napr. 27.12.2013 a faktúru vystaví 3.1.2014, túto dodávku DODÁVTEĽ neuvedie v KV, ale ODBERATEĽ áno - v časti B2 v prípade, ak obdrží faktúru po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie december 2013

Je toto upozornenie zverejnené na stránke Finančnej správy?
Dávali sme písomný dopyt a dostali sme presne opačnú odpoveď. T.j. že faktúry z roku 2013 nemáme dávať do KV (konkrétne sme sa pýtali na fa z 12/2013, ktorú sme dostali až v 02/2014).
A išlo o faktúru, ktorá bola vystavená v roku 2014 ?
kristina11
14.02.14,11:13
Mám otázku: uvádzať faktúry vystavené v roku 2014, ale dátum daň.povinn. je rok 2013 do Kontrol.výkazu?

z daňového úradu:

Upozornenie:
Ak dodávateľ – platiteľ dane dodá tovar napr. 27.12.2013 a faktúru vystaví 3.1.2014, túto dodávku DODÁVTEĽ neuvedie v KV, ale ODBERATEĽ áno - v časti B2 v prípade, ak obdrží faktúru po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie december 2013

Je toto upozornenie zverejnené na stránke Finančnej správy?
Dávali sme písomný dopyt a dostali sme presne opačnú odpoveď. T.j. že faktúry z roku 2013 nemáme dávať do KV (konkrétne sme sa pýtali na fa z 12/2013, ktorú sme dostali až v 02/2014).
A išlo o faktúru, ktorá bola vystavená v roku 2014 ?

Išlo o faktúru, ktorá bola vystavená v 12/2013, ale dostali sme ju až v 02/2014. DPH si uplatníme v priznaní DPH za 01/2014
Podľa odpovede z DÚ nemáme túto faktúru zaradiť do KV za 01/2014.
bea
14.02.14,11:36
To je iný prípad. Keď je dátum dodania r. 2013 a aj dátum vystavenia r. 2013, tak aj podľa mňa nemá byť zaradená do KV.
Len ten prípad, ktorý sa uvádza ako upozornenie z DÚ (a je uverejnený aj v jednom dokumente z Dashoferu), sa týka iného a to, keď je dátum dodania r. 2013 a dátum vystavenia r. 2014. Už bola k tomuto diskusia, kde sa diskutujúci priklonili skôr k názoru, že ani v tom prípade faktúra nemá ísť do KV. Mne sa to tiež zdá "logické". Len tu sa zase objavilo "upozornenie"...... A to ma zase priviedlo do pomykova :(
EkoMax
14.02.14,16:53
Vie niekto ako vytlačiť podaný kontrolný výkaz ? Vytlačí mi časti A1 a B1 len s údaje z posledných faktúr, neviem odkontrolovať komplet výkaz.
bodliak
14.02.14,20:39
Ooooo, KV v eDane.
Nenechali ste si to na poslednú chvíľu, nenechali.
Vivči
14.02.14,21:08
Mám otázku, Slovnaft vystavil faktúru, kde dodávateľ je MOL nyrt. Ide o diaľničné poplatky. Faktúra je vystavená s 27% AFA. Zahr.DPH evidujem na účte 548 kým splníme limit na vyžiadanie DPH z Maďarska. Túto faktúru nezapíšem do KV?
Ekonsop
15.02.14,17:51
Tlač Kontrolného výkazu - to je sila od našej byrokracie. Takáto zostava je na úrovni študenta informatiky z 1. ročníka VŠ, a nie ako podklad z daňového tlačiva, za chybu v ktorom sú stanovené tisícové pokuty. Ako skontrolovať správnosť podaného KV, keď obsahuje napr. 200 a viac faktúr, keď to nie je možné vytlačiť ? Myslím si, že sa to podobá na štýl pána ministra Mikloša, keď všetko fungovalo na výbornú tak ako teraz.
Danielle369
15.02.14,18:02
To sa podobá na štýl Kažimíra usmiateho..
srska
15.02.14,18:20
Tlač Kontrolného výkazu - to je sila od našej byrokracie. Takáto zostava je na úrovni študenta informatiky z 1. ročníka VŠ, a nie ako podklad z daňového tlačiva, za chybu v ktorom sú stanovené tisícové pokuty. Ako skontrolovať správnosť podaného KV, keď obsahuje napr. 200 a viac faktúr, keď to nie je možné vytlačiť ? Myslím si, že sa to podobá na štýl pána ministra Mikloša, keď všetko fungovalo na výbornú tak ako teraz.ja enem tak: a účtovný soft neumožňuje kontrolu a tlač kvdph?
Sarlotka
15.02.14,18:25
Tlač Kontrolného výkazu - to je sila od našej byrokracie. Takáto zostava je na úrovni študenta informatiky z 1. ročníka VŠ, a nie ako podklad z daňového tlačiva, za chybu v ktorom sú stanovené tisícové pokuty. Ako skontrolovať správnosť podaného KV, keď obsahuje napr. 200 a viac faktúr, keď to nie je možné vytlačiť ? Myslím si, že sa to podobá na štýl pána ministra Mikloša, keď všetko fungovalo na výbornú tak ako teraz.ja enem tak: a účtovný soft neumožňuje kontrolu a tlač kvdph?

umoznuje, ale ja tiez preferujem, ze si vytlacim, to co sa odosiela, ja vzdy tak kontrolujem, aby v pripade prenosu cez xml nenastal nejaky poblem, vzdy si skontrolujem natiahnuty suhrnny, DPH, mesacny vykaz, dzmv a pod.. a preto ja tiez preferujem, aby sa dalo vytlacit to co je odoslane , tlacim a zakladam si vykyzy nie vytlacene z uctovneho softu, ale tie ktore su odoslane cez edane(financnu spravu)...
Ekonsop
15.02.14,19:02
Softvér umožňuje tlač, ale napríklad v súčasnom xml exporte programu Pohoda je chyba v sekcii C2, naktorú som prišiel iba po pracnej položkovitej kontrole načítaného formulára, keby bol výkaz v tlačenej podobe tak, by som na to prišiel oveľa skôr. A ešte na okraj celého problému - termín KV 25. a zber údajov je nedokončený to je prinajmenšom neúcta k daňovníkom tohoto štátu, od ktorých treba vybrať čo najviac daní za každú cenu.
Žabinka
15.02.14,19:13
ja som kontrolovala tak, že som si vytlačila Kv z programu, a na drsr som išla číslo po čísle.. ale v prípade väčšieho počtu údajov si to vôbec neviem predstaviť.. oči sa mi brčkaveli po pár položkách.. prehliadnuť chybu v čísle vôbec nie je problém, a už duplom, keď sú problémy s exportami údajov a hlásenými chybami..
smachotka
15.02.14,22:31
kde by som mala zaradit moju vyslu fakturu za tovar pre skolske jedalne?dakujem
Rozalka
15.02.14,22:46
kde by som mala zaradit moju vyslu fakturu za tovar pre skolske jedalne?dakujem
A1
smachotka
15.02.14,22:51
dakujem
janasim
16.02.14,10:21
Niekde som tu videla príspevok niekoho kto účtuje aj dobropisy od Bresmana, ale hľadám ,hľadám a neviem to nájsť. Potrebujem poradiť či môžem do KV časti C2 uviesť zo súhrnnej faktúry kde je uvedených množstvo opravných faktúr , len posledné, najvyššie číslo (administratívne náročné).
vjejka
16.02.14,10:39
Prosím vás kam dávate bločky z alzy? je to blok z ERP s označením faktúra, mám to do 100 e, mám to dať do B3 al B2?
Danielle369
16.02.14,11:21
Katarína75
17.02.14,09:08
Ku fakture pre fyzicku osobu - zjednoduseny doklad ktory ide do D2, chcem vystavit opravnu fakturu. V danovom priznani DPH by mi to malo potiahnut do riadku26,27 (paragraf 25); v kontrolnom vykaze do D2? Moze to byt?
Dada
17.02.14,09:25
kde by som mala zaradit moju vyslu fakturu za tovar pre skolske jedalne?dakujem
A1
Prečo do A1 a nie D2,keď školská jedáleń nemá IČ DPH?
silviča
17.02.14,09:27
mam prijatu fakturu na kancelarske potreby, kde sme nakupili aj tovar ktory do danovych nakladov ist nemoze, napr. kava. Pojde cely zaklad dane aj dan z faktury do B.2., pricom do kolonky "Vyska odpocitanej dane" vpisem len sumu ktoru si uplatnujeme, teda len za kancelarske potreby? alebo do zakladu dane zaradim len prislusnu cast, z ktorej si uplatnujeme odpocet? dakujem
bea
17.02.14,10:17
kde by som mala zaradit moju vyslu fakturu za tovar pre skolske jedalne?dakujem
A1
Prečo do A1 a nie D2,keď školská jedáleń nemá IČ DPH?
Do D2 by mali ísť len takí odberatelia, ktorí nie sú zdaniteľnými osobami, teda napr. občania...
Žabinka
17.02.14,10:42
kde by som mala zaradit moju vyslu fakturu za tovar pre skolske jedalne?dakujem
A1
Prečo do A1 a nie D2,keď školská jedáleń nemá IČ DPH?


Lebo má IČO, alebo DIČ.. Nemusí mať IČ DPH..
Z poučenia na stránke drsr.sk:
1./ vyhotovených dokladov uvádzajú:
v časti A.1 – ktorá obsahuje údaje z vyhotovených faktúr s DPH pre zdaniteľné osoby alebo pre právnické osoby, ktoré nie sú zdaniteľnými osobami

Tu sa to rozoberalo: http://www.porada.sk/t234042-spravny-oddiel-kontrolneho-vykazu-dph-skola-obec-nadacia-neziskova-organiziacia.html
Dada
17.02.14,11:14
A kam potom dať vystavenú faktúru na Spoločenstvo vlastníkov bytov???
Žabinka
17.02.14,11:23
A kam potom dať vystavenú faktúru na Spoločenstvo vlastníkov bytov???
SVB má pridelené IČO, DIČ - A1
Lucinka23
17.02.14,12:22
Niekde som tu videla príspevok niekoho kto účtuje aj dobropisy od Bresmana, ale hľadám ,hľadám a neviem to nájsť. Potrebujem poradiť či môžem do KV časti C2 uviesť zo súhrnnej faktúry kde je uvedených množstvo opravných faktúr , len posledné, najvyššie číslo (administratívne náročné).


Bresman na posledných "dobropisoch" už uvádza číslo faktúry do KV, je to číslo poslednej faktúry, v tých predtým som si to musela pracne vyhľadať podľa prijatých faktúr
kuravesele
17.02.14,14:40
poradí mi niekto - ak máte na faktúre základ dane 45,037 a daň 9,01 (ide o slovak telekom) ako to uvediete do KV - základ dane 45,03 a daň 9,01. Neviem nikde nájsť či sa to zaokruhľuje, alebo sa berú proste len 2 desatinné miesta bez zaokrúhľovania? V poučení je uvedené základ na dve desatinné miesta, daň na dve desatinné miesta.

prosím aj ja mám takýto prípad, a neviem ako to zadať, lebo keď základ dane nezaokrúhlim, tak mi nesedí suma celkom...
Sarlotka
17.02.14,18:18
poradí mi niekto - ak máte na faktúre základ dane 45,037 a daň 9,01 (ide o slovak telekom) ako to uvediete do KV - základ dane 45,03 a daň 9,01. Neviem nikde nájsť či sa to zaokruhľuje, alebo sa berú proste len 2 desatinné miesta bez zaokrúhľovania? V poučení je uvedené základ na dve desatinné miesta, daň na dve desatinné miesta.

prosím aj ja mám takýto prípad, a neviem ako to zadať, lebo keď základ dane nezaokrúhlim, tak mi nesedí suma celkom...
aj ja sa s tym trapim , jedine pri keoficiente som nasla v pouceni ze sa nema zaokruhlovat a ma sa brat ako nezaokruhlene
Sarlotka
17.02.14,18:31
prave mi to nedalo volala som na infolinku ze zajtra mam volat na financne... dam sem potom info
tammmara
17.02.14,21:36
chcela by som sa spytat, ak mam potraviny, mam do uctovnictva trzbu evidovat kazdy den, ked sa spravi uzavierka, alebo mozem zauctovat jeden prijmovy doklad ku koncu mesiaca?
Llívia
18.02.14,07:37
chcela by som sa spytat, ak mam potraviny, mam do uctovnictva trzbu evidovat kazdy den, ked sa spravi uzavierka, alebo mozem zauctovat jeden prijmovy doklad ku koncu mesiaca?
Stačí jedným dokladom na konci mesiaca.
laila
18.02.14,08:57
mám otázku, že prečo vznik daňovej povinnosti 10.2. a nie 31.1.? mám podobný prípad volala som tam a pán čo vystavuje faktúry mi povedal, že dátum dodania je vlastne dátum odoslania faktúry ( tak si myslím, že potom tento dátum nie je zdaniteľné plnenie). Tak ja považujem za dodanie posledný dátum zúčtovacieho obdobia.
Llívia
18.02.14,09:18
mám otázku, že prečo vznik daňovej povinnosti 10.2. a nie 31.1.? mám podobný prípad volala som tam a pán čo vystavuje faktúry mi povedal, že dátum dodania je vlastne dátum odoslania faktúry ( tak si myslím, že potom tento dátum nie je zdaniteľné plnenie). Tak ja považujem za dodanie posledný dátum zúčtovacieho obdobia.
Píšeš, že máš podobný prípad. Podobný ako ktorý prípad?
laila
18.02.14,09:36
mám otázku, že prečo vznik daňovej povinnosti 10.2. a nie 31.1.? mám podobný prípad volala som tam a pán čo vystavuje faktúry mi povedal, že dátum dodania je vlastne dátum odoslania faktúry ( tak si myslím, že potom tento dátum nie je zdaniteľné plnenie). Tak ja považujem za dodanie posledný dátum zúčtovacieho obdobia.
Píšeš, že máš podobný prípad. Podobný ako ktorý prípad?
od baculik z 13.2. a nižšie odpoveď "p rosím Vás prišla mi faktúra od mobil. operátora. Dátum vystavenia je 10.2, dátum dodania 10.2, zúčtovacie obdobie od 1.1.2014 - 31.1.2014. Dátum vzniku daňovej povinnosti bude 10.2? A ešte ďalšia otázka je to faktúra na sumu 60,88 takže pôjde táto fa do oddielu B3 - zjednodušené faktúry? zle som to zaradila, ale dúfam že nevadí
KlaudiaKK
18.02.14,09:40
Doklady o poštovnom idú do KV? Neviem či som právne pochopila ak mám nákup v hotovosti cez ERP tak ak je do 100 € tak to ide do B3, a keď je to nad 100 € tak kam ?


poštovné je bez DPH takže do KV nejde

ale tie doklady o nákupe z ERP nad 100,- € ma tiež zaujímajú, lebo ja mám u klienta čo má stánok s mixovanými nápojmi vlastne skoro všetky doklady také že dodavateľ mu dovezie ovocie, nablokuje cez ERP - väčšinou je to suma nad 100- € - klient zaplatí a ja to evidujem ako nákup materiálu cez pokladňu, ale kam s tým do KV ????
Nie je tam nič napísané ako faktúra je to klasika doklad vytlačený z ERP a láskavo k tomu prikladajú dodací list - šupnem to do B3 ????? poradíte ?
laila
18.02.14,09:59
Vznik daňovej povinnosti je 10.02.
... ale prečo si myslíš, že je to zjednodušená faktúra?
Je to normálne faktúra, ide to do B2
je správna táto táto odpoveď pre baculacik od kn-alka správna čo sa týka dátumu vzniku daňovej povinnosti, ??? som napochybách
sattelitka
18.02.14,10:11
limit je nie nad 100 € ale 1000 € nie? či som zasa niečo doplietla ?
mojto
18.02.14,11:59
Pokiaľ má faktúra všetky náležitosti podľa zákona o DPH, potom aj 10 eúr je faktúra a patrí do B2.
Ak to nie je faktúra, potom doklad z ERP ide do B3. A
KlaudiaKK
18.02.14,12:01
ale ano limit je do 1000 € len každý tu točil o tej stovke tak ma to poplietlo, limit na bločky z ERP je 1000 éčok na hotovosť a 1600 na platbu kreditkou t.j. elektronickým platobným prostriedkom § 74 ods.3 písm.b, takže všetko do 1000,- € doložené bločkom z ERP ide do B3 - som to zhrnula takto a takto to budem robiť :) dúfam, že ma to nebude stáť tých hroziacich 10 tis. pokuty :)
Sarlotka
18.02.14,12:58
poradí mi niekto - ak máte na faktúre základ dane 45,037 a daň 9,01 (ide o slovak telekom) ako to uvediete do KV - základ dane 45,03 a daň 9,01. Neviem nikde nájsť či sa to zaokruhľuje, alebo sa berú proste len 2 desatinné miesta bez zaokrúhľovania? V poučení je uvedené základ na dve desatinné miesta, daň na dve desatinné miesta.

prosím aj ja mám takýto prípad, a neviem ako to zadať, lebo keď základ dane nezaokrúhlim, tak mi nesedí suma celkom...
aj ja sa s tym trapim , jedine pri keoficiente som nasla v pouceni ze sa nema zaokruhlovat a ma sa brat ako nezaokruhlene
no som dopadla odpinkali ma ze ani nevedia o com hovori a nikam inam ma neprepoja...
Llívia
18.02.14,13:10
poradí mi niekto - ak máte na faktúre základ dane 45,037 a daň 9,01 (ide o slovak telekom) ako to uvediete do KV - základ dane 45,03 a daň 9,01. Neviem nikde nájsť či sa to zaokruhľuje, alebo sa berú proste len 2 desatinné miesta bez zaokrúhľovania? V poučení je uvedené základ na dve desatinné miesta, daň na dve desatinné miesta.

prosím aj ja mám takýto prípad, a neviem ako to zadať, lebo keď základ dane nezaokrúhlim, tak mi nesedí suma celkom...
aj ja sa s tym trapim , jedine pri keoficiente som nasla v pouceni ze sa nema zaokruhlovat a ma sa brat ako nezaokruhlene
no som dopadla odpinkali ma ze ani nevedia o com hovori a nikam inam ma neprepoja...
Spýtaj sa v Slov. telekom. a zaokrúhli rovnako.
kn-alka
18.02.14,13:14
Sarlotka - ja na zaokrúhľovanie používam sedliacky rozum - od spolu sumy na úhradu odpočítam DPH a mám základ :D
Sarlotka
18.02.14,13:30
poradí mi niekto - ak máte na faktúre základ dane 45,037 a daň 9,01 (ide o slovak telekom) ako to uvediete do KV - základ dane 45,03 a daň 9,01. Neviem nikde nájsť či sa to zaokruhľuje, alebo sa berú proste len 2 desatinné miesta bez zaokrúhľovania? V poučení je uvedené základ na dve desatinné miesta, daň na dve desatinné miesta.

prosím aj ja mám takýto prípad, a neviem ako to zadať, lebo keď základ dane nezaokrúhlim, tak mi nesedí suma celkom...
aj ja sa s tym trapim , jedine pri keoficiente som nasla v pouceni ze sa nema zaokruhlovat a ma sa brat ako nezaokruhlene
no som dopadla odpinkali ma ze ani nevedia o com hovori a nikam inam ma neprepoja...
Spýtaj sa v Slov. telekom. a zaokrúhli rovnako.
vsak som sa chcela spytat ale nikto mi nevie odpovedat ani nevedeli co je kontrolny vykaz a nikde inam ma nechceli prepojit...chcela by som vediet ktory paragraf alebo ktore poucenie alebo dodatok riesi zaorkuhlovanie ak je zaklad dane na 4 desatinne miesta...
Sarlotka
18.02.14,13:31
Sarlotka - ja na zaokrúhľovanie používam sedliacky rozum - od spolu sumy na úhradu odpočítam DPH a mám základ :D

v tom pripade teda zaokrulili matematicky....:)
Ludmiiilka
18.02.14,13:45
Ak prijatú faktúru uhrádzam cez pokladňu (v hotovosti) mám túto faktúru uviesť do B1? a z pokladne tento zápis tiež uvádzam do KV alebo nie? ďakujem
Sarlotka
18.02.14,13:48
Ak prijatú faktúru uhrádzam cez pokladňu (v hotovosti) mám túto faktúru uviesť do B1? a z pokladne tento zápis tiež uvádzam do KV alebo nie? ďakujem


prijata faktura, ak splna vsetky nalezistoti ide do B2 uhrada sa do KV neuvadza samozrejme.predpokladam ze hovorite o nejakom tuzemskom dodani..do B1 su napr. samozdanenia
..
Ludmiiilka
18.02.14,13:50
mne išlo hlavne o uhrádu tejto faktúry..takže v pokladni zadám že neuvádzať do KV...ďakujem
Sarlotka
18.02.14,13:54
Sarlotka - ja na zaokrúhľovanie používam sedliacky rozum - od spolu sumy na úhradu odpočítam DPH a mám základ :D

v tom pripade teda zaokrulili matematicky....:)

takze dovolala som sa na infolinku danoveho ak je na fakture suma zakladu dane napr.
34,5494 do KV sa ma uviest useknutim poslednym dvoch cislic bez zaokruhlovania tzn, 34,54 samozrejme ze napr. mne to v softe nejde nakolko ja mam fakturu

34,5494
7,11
42,66

ak si nahodim v softe 34,54 a dph 7,11 sice to budem mat ok v KV ale nemam dopre sumu spolu...
Sarlotka
18.02.14,13:54
mne išlo hlavne o uhrádu tejto faktúry..takže v pokladni zadám že neuvádzať do KV...ďakujem
tak to zalezi od softu ci musis nastavovat, moj to spravi automaticky inak by tam ta faktura bola dvakrat
Sarlotka
18.02.14,14:04
mne išlo hlavne o uhrádu tejto faktúry..takže v pokladni zadám že neuvádzať do KV...ďakujem
to uz asi zalezi od softu, mne automaticky nezaraduje uhrady, lebo vsak inak by tam faktura bola dvakrat...
kuravesele
18.02.14,14:19
[/QUOTE]

takze dovolala som sa na infolinku danoveho ak je na fakture suma zakladu dane napr.
34,5494 do KV sa ma uviest useknutim poslednym dvoch cislic bez zaokruhlovania tzn, 34,54 samozrejme ze napr. mne to v softe nejde nakolko ja mam fakturu

34,5494
7,11
42,66

ak si nahodim v softe 34,54 a dph 7,11 sice to budem mat ok v KV ale nemam dopre sumu spolu...[/QUOTE]

Ja som sa rozhodla, že to zaokrúhlim, lebo dúfam, že sa nemýlim aj Telekomu to snáď koniec koncov musí zaokrúhliť tým istým smerom, lebo suma celkom by nesedela ani im...al podala som dopyt na DU, ak napíšu tak to sem prilepím...
Ludmiiilka
19.02.14,08:40
Možem sa ešte opýtať na zálohové faktúry? Viem, že sú bez DPH, ale vstupujú do KV?
Danielle369
19.02.14,08:44
Zálohová bez DPH nejde do KV....
Ludmiiilka
19.02.14,08:53
ďakujem za ujasnenie...a v kolonke B3 už v KV tie sumy dokladov ma nasčítavať?
Danielle369
19.02.14,08:58
Ano....v B3 sa doklady sumárne nasčítavajú(zjednodušené doklady)
Siporka
19.02.14,11:03
Ahojte,
do KV uvádzať osobnú spotrebu a ak áno do ktorého riadku? /ide o osobnú spotrebu a z toho vrátenie DPH cez ID?
do KV podiel mandatára sa neuvádza /oslobodený/
prosím poradte.
kuravesele
19.02.14,14:48
takze dovolala som sa na infolinku danoveho ak je na fakture suma zakladu dane napr.
34,5494 do KV sa ma uviest useknutim poslednym dvoch cislic bez zaokruhlovania tzn, 34,54 samozrejme ze napr. mne to v softe nejde nakolko ja mam fakturu

34,5494
7,11
42,66

ak si nahodim v softe 34,54 a dph 7,11 sice to budem mat ok v KV ale nemam dopre sumu spolu...[/QUOTE]

Odpovede z DU, dostala som 2 maily:

1. Údaje z faktúry sa uvádzajú do kontrolného výkazu tak ako sú uvedené na faktúre. Do kontrolného výkazu je potrebné uvádzať sumu odpočítanej dane s 2 desatinnými miestami bez zaokrúhlenia resp. sa pripúšťa možnosť matematického zaokrúhlenia.

2. k otázke zaokrúhľovania platí, že je potrebné uvádzať sumu s 2 desatinnými miestami bez zaokrúhlenia, resp. pripúšťa sa možnosť matematického zaokrúhlenia. V prípade, že po kontrole výkazu vám systém nehlási chyby je možné doklad odoslať
Ivana J.
19.02.14,16:02
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dAobropis ale teraz?

Ďakujem
C2
treba uviesť aj číslo pôvodnej faktúry, ak ich je viac, mali by sa všetky pôvodné uviesť v samostatnom riadku a so samostatným rozdielom základu dane a dane a ak to je administratívne náročné, ako pôvodné číslo sa má uviesť číslo z poslednej faktúry

Myslím, že do C2 to nepojde. Mám ten istý problém. Ak na fa nie je výslovne uvedené DOBROPIS alebo OPRAVNA FA tak to ide do došlých faktúr mínusovými znamienkami a v tom prípade do KV do B1.
Ivana J.
19.02.14,16:03
opravím sa do B2
kuravesele
19.02.14,16:10
opravím sa do B2

na FB je od finančnej správy odkaz, že do B nemôže ísť žiadna záporná FA, čiže C2
promont maja
19.02.14,16:31
Dnes mi prišla vyúčtovacia FA od SPP, je tam preplatok ktorý nám budú vracať... -875 základ dane, DPH -175, celkový preplatok za rok 2013 = -1050 EUR, kam dať toto do KV?

Lebo pred tým roku dozadu som to nedávala ako dAobropis ale teraz?

Ďakujem
C2
treba uviesť aj číslo pôvodnej faktúry, ak ich je viac, mali by sa všetky pôvodné uviesť v samostatnom riadku a so samostatným rozdielom základu dane a dane a ak to je administratívne náročné, ako pôvodné číslo sa má uviesť číslo z poslednej faktúry

Myslím, že do C2 to nepojde. Mám ten istý problém. Ak na fa nie je výslovne uvedené DOBROPIS alebo OPRAVNA FA tak to ide do došlých faktúr mínusovými znamienkami a v tom prípade do KV do B1.

... doklad sa posudzuje podľa obsahu a nie podľa názvu ...
Ivana J.
19.02.14,18:04
Prosím Vás neviete dať odkaz, kde sa píše ,že do B2 nemôže isť záporne číslo??
Je tu veľa názorov pre aj proti tak si už len vybrať.
Ďakujem pekne
Ivana J.
19.02.14,18:12
Podľa par 25 ide o opravu základu dane v troch prípadoch:
1. pri zrušení dodávky tovaru a služby
2. pri znížení ceny tovaru al.služby
3. pri zvýšení ceny tovaru a služby
Podľa mojho názoru ak mám preplatok z elektrárni tak sa nejedná ani o jednu z týchto možnosti. Veď preplatok vzniká z dôvodu uhradenia vyššej sumy než v skutočnosti bola spotreba. T.j na zálohách som zaplatila viac ako som mala. Nejde o zníženie ceny služby.
Prosím o jednoznačnú odpoveď či preplatok z elektrárni je alebo nie je dobropis a na základe čoho takto usudzujete.

Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
sattelitka
19.02.14,18:29
prosim vás, ako mám zadať ID keď sa platí niečo platobnou kartou, doteraz to boli tri zápisy do peňažného denníka, teraz s ohľadom na KV mám dilemu čo s tým aby to bolo OK.
Rozalka
19.02.14,18:58
Podľa par 25 ide o opravu základu dane v troch prípadoch:
1. pri zrušení dodávky tovaru a služby
2. pri znížení ceny tovaru al.služby
3. pri zvýšení ceny tovaru a služby
Podľa mojho názoru ak mám preplatok z elektrárni tak sa nejedná ani o jednu z týchto možnosti. Veď preplatok vzniká z dôvodu uhradenia vyššej sumy než v skutočnosti bola spotreba. T.j na zálohách som zaplatila viac ako som mala. Nejde o zníženie ceny služby.
Prosím o jednoznačnú odpoveď či preplatok z elektrárni je alebo nie je dobropis a na základe čoho takto usudzujete.

Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
§ 25 správne znie takto:
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví
a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.


Preplatok vznikol tak, že ti najprv fakturovali dodanie určitého množstva energie, ale ty si ju celú nevyužila, tak si im ju "vrátila" - takže toto je určite čiastočné vrátenie dodávky.
Katarina
19.02.14,19:14
Nedoplatok od SPP sa bude považovať za ťarchopis ? Ešte sa opýtam pri PF od SPP číslo fa. je totožné s VS, alebo treba uviesť č.zákazníka.
Rozalka
19.02.14,19:32
Nedoplatok od SPP sa bude považovať za ťarchopis ? Ešte sa opýtam pri PF od SPP číslo fa. je totožné s VS, alebo treba uviesť č.zákazníka.
čo je to PF?
ekopo
19.02.14,19:42
Nedoplatok od SPP sa bude považovať za ťarchopis ? Ešte sa opýtam pri PF od SPP číslo fa. je totožné s VS, alebo treba uviesť č.zákazníka.
čo je to PF?
pour félicite :) alebo prijatá faktúra
Rozalka
19.02.14,19:48
Nedoplatok od SPP sa bude považovať za ťarchopis ? Ešte sa opýtam pri PF od SPP číslo fa. je totožné s VS, alebo treba uviesť č.zákazníka.
čo je to PF?
pour félicite :) alebo prijatá faktúra
Ja používam Df- došlá faktúra

číslo faktúry je určite VS a nie číslo zákazníka.
mojto
20.02.14,08:06
Bola tu polemika, či v B2 je možné uviesť mínusovú sumu. Došla nám dnes výzva na opravu, v B2 nemôže byť mínus.
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?
Llívia
20.02.14,08:15
Bola tu polemika, či v B2 je možné uviesť mínusovú sumu. Došla nám dnes výzva na opravu, v B2 nemôže byť mínus.
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?
Ak sa bude pokuta 10000 EUR vzťahovať aj na takéto prkotiny, tak áno.
beika
20.02.14,09:22
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne dátumu dodania v kontrolnom výkaze. Na prijatej faktúre od dodávateľa máme uvedený dátum 31.01.2014, tovar nám ale prišiel 04.02.2014. DPH z tejto faktúry chceme odpočítať až za február 2014. Túto faktúru aj napriek tomu uvediem do januárového kontrolného výkazu, alebo do februárového s tým, že dátum dodania uvediem 31.01.2014. Ďakujem.
bea
20.02.14,09:37
Faktúru treba uviesť do toho istého obdobia v KV a aj v DP DPH. Teda, keď si DPH chcete odpočítať vo februári, uvediete faktúru vo februári aj do KV. Dátum dodania ostáva stále rovnaký, aj keby ste si DPH odpočítali z tej faktúry až napr. v decembri :)
patricia27
20.02.14,09:47
Dobrý deň,

vstupujú do KV aj prijaté/došlé FA takéto:

prijatá faktúra od W.A.G. IČ DPH české, fakturovaná nafta, čerpaná v česku s českou DPH, nesamozdaňuje sa, žiada sa vratka DPH z ČR.

alebo tá istá firma IČ DPH české, fakturované nemecké mýto bez DPH, nesamozdaňuje sa.
Ak áno, ktorá to je kolonka, prosím? Vopred ď. za odpoveď
beika
20.02.14,12:50
Ďakujem Bea, takže ak tomu správne rozumiem tak faktúru dám do februárovej DPH aj KV, ale do dátumu dodania napíšem dátum dodania taký ako je skutočne uvedený na faktúre z januára?
bea
20.02.14,14:10
Presne tak, faktúru do DP DPH za február a aj do KV za február. Dátum dodania taký, ako je uvedený na došlej faktúre.
kuravesele
20.02.14,14:20
Bola tu polemika, či v B2 je možné uviesť mínusovú sumu. Došla nám dnes výzva na opravu, v B2 nemôže byť mínus.
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?

to je už riadna volovina, však aj na školení bolo, že keď má IČ DPH tak sa uvádza, iba ak by nemal tak sa nechá kolonka voľná...je to už na smiech...
kuravesele
20.02.14,15:50
Dada
20.02.14,16:12
Najskôr KV a potom daňové priznanie:

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Pre_media/Tlacove_spravy/Rok_2014/2014.02.20_TS_KVDPHpotomDP.pdf

Ja už sa len smejem nad tými hlúposťami, čo vymýšľajú. O chvíľu mi budú dirigovať, či skôr otvoriť e-dane, či ich hrozný portál.
Katarína111
20.02.14,18:03
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Siporka
20.02.14,18:14
Ahojte,
osobnú spotrebu /vrátenie dph/ cez ID do KV B3?
Andyke
20.02.14,18:24
Otázky a odpovede:
23. Môže byť KV podaný skôr ako daňové priznanie?
Ak platiteľ dane podáva daňové priznanie skôr ako 25. deň nasledujúci po skončení zdaňovacieho obdobia, podá spolu s daňovým priznaním v rovnaký deň aj kontrolný výkaz. Platiteľ dane môže podať kontrolný výkaz za zdaňovacie obdobie aj skôr ako podá daňové priznanie.
Rozalka
20.02.14,18:35
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné
AJED
20.02.14,18:57
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.

No to som zvedavá aj ja, lebo som to presne podala tak isto - najskôr DP a potom KV, lebo však v §78 sa píše: Ak platiteľ podá daňové priznanie pred 25. dňom po skončení zdaňovacieho obdobia, je povinný podať kontrolný výkaz v deň podania daňového priznania.
vjejka
20.02.14,22:13
Chcela by som sa spýtať ohľadom PHM - toho 80% uplatňovania, ked som to nahodila do pc podľa rady programátora, v kontrolnom výkaze to nám správne, ale vo výkaze dph mám tú odpočítateľnú dph v riadku 21, ale v riadku 23 celých 100%, je to správne? doteraz som to dávala ako pp a do výkazu dph tých 20 % vobec neslo...nejako ma to pomýlilo, dakujem
Llívia
21.02.14,05:53
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Zavolala by som na DÚ a spýtala sa, či to treba podať ešte raz v správnom poradí.
vikinka
21.02.14,07:14
Zita5
21.02.14,07:18
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.

Prosím nasmerujte ma konkrétny paragraf , ktorý pojednáva o poradí zaslania dokumentov .Ja som taktiež včera poslala ako prvý KV a v poradí 2. DP DPH , presne tak ako Katarína .

Je okolo toho veľký humbuk a buzerácia . Ja to nikde v zákone neviem nájsť Netreba šíriť a robiť paniku .
Zita5
21.02.14,07:27
Včera som písala na stránku FS na faceboku , priložila som im tam znenie zákona a k tomu tento komentár :

Uvedený §§ zákona o DPH hovorí, že KV a DP DPH má byť podaný v jeden deň , ale zákon nepojednáva o poradí , či má byť KV prvý v poradí zaslaný a ako druhé v poradí ide DP DPH .......treba to verejnosti objasniť , lebo len názov je zavádzajúci. Nemyslím to v zlom slova zmysle , ale treba postupovať podľa zákona a takto to treba aj verejnosti napísať .

Odpoveď FS (admina) :Finančná správa Poučenie MF/28300/2013-73, hovorí v bode č. 1, že kontrolný výkaz sa nemusí podávať v ten deň ako daňové priznanie. Ale je potrebné podať to v slede, ktorý uvádzame vyššie

A napokon odpoveď FS (admina) : Finančná správa ale máte pravdu - ak to podáte v jeden deň - je jedno v akom poradí
promont maja
21.02.14,07:36
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné

... práve mi do telefónu naša správkyňa dane čítala list hovorkyne Finančného riaditeľstva, že pokuty v týchto prípadoch nebudú, s tým, že sa pripravuje metodika a tieto prípady v nej budú uvedené ... a médiá toto dostanú vo forme tlačovej správy ... a ejhle: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Pre_media/Tlacove_spravy/Rok_2014/2014.02.20_TS_KVDPHpotomDP.pdf
Zita5
21.02.14,07:38
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné

... práve mi do telefónu naša správkyňa dane čítala list hovorkyne Finančného riaditeľstva ( z dnešného dňa o cca 7.30 hod.), že pokuty v týchto prípadoch nebudú, s tým, že sa pripravuje metodika a tieto prípady v nej budú uvedené ... a médiá toto dostanú vo forme tlačovej správy ...

Majka ale za čo by mali dať pokutu ? Nechápem , však ešte raz opakujem ...v zákone nie je poradie zasielania .
Zuzana210
21.02.14,07:41
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?

Odkiaľ máš túto info? Tiež mám takého odberateľa, ktorý mi IČ DPH nadiktoval, tak som ho uviedla. Z infolinky mi odpovedali, že IČ DPH sa v KV uvedie tak, ako je na faktúre.
promont maja
21.02.14,07:49
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné

... práve mi do telefónu naša správkyňa dane čítala list hovorkyne Finančného riaditeľstva ( z dnešného dňa o cca 7.30 hod.), že pokuty v týchto prípadoch nebudú, s tým, že sa pripravuje metodika a tieto prípady v nej budú uvedené ... a médiá toto dostanú vo forme tlačovej správy ...

Majka ale za čo by mali dať pokutu ? Nechápem , však ešte raz opakujem ...v zákone nie je poradie zasielania .

... pokutu zatiaľ nedali vraj nikomu ... aspoň naša správkyňa dane to takto kvituje, nakoľko jej logicky vyšlo, že ak, tak mohli iba výzvu ... a oporu v zákone to ozaj nemá ... a aj ich takto školili, že najprv KV a až po ňom DP ... že to súvisí s kontrolným mechaniznom, ktorý je takto nastavený = ten načítavá informácie z KV a až následne kontroluje podanie DP ...

.. a o pokutách sa začalo hovoriť na verejnosti ( typujem sociálne siete ...) ... zrejme z obáv z vysokých pokút ...

... a pricapila som tú tlačovú správu od hovorkyne ... už aj vyššie ... bola priložená práve ku článku ( od vikinky), dolu nižšie ... https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Pre_media/Tlacove_spravy/Rok_2014/2014.02.20_TS_KVDPHpotomDP.pdf
Zita5
21.02.14,08:04
To som čítala už včera ....
bea
21.02.14,08:04
Hej, veď už včera pripla tú správu od hovorkyne kuravesele..... Tak sa len neplašte ;). Za tieto veci sa pokutovať nebude. Už som si veľmi dobre odložila tú správu, keď náhodou po 4-5 rokoch budú chcieť pokutovať :)
ivka32
21.02.14,09:02
Mám dotaz ohľadom dobropisu, ktorý je vystavený pre nepodnikateľa NFO - ide o storno pôvodnej faktúry, ktorá bola vystavená pre nepodnikateľa (pôvodná faktúra bola DD k zálohe, potom sa vlastne celá tá záloha vracala klientovi - takže vystavenie dobropisu). Aký typ dokladu zadať, kde do KV mi to má ísť? Lebo MRP mi to háže do D2 mínusom. Je to správne?

0 0
karakul
21.02.14,09:06
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo. To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?

Odkiaľ máš túto info? Tiež mám takého odberateľa, ktorý mi IČ DPH nadiktoval, tak som ho uviedla. Z infolinky mi odpovedali, že IČ DPH sa v KV uvedie tak, ako je na faktúre.

... Partner registrovaný podľa § 7a) on nie je platiteľom DPH ! Preto nemôže uviesť IČ DPH svojich tuzemských plneniach! Ani nemá povinnosť elektronickej komunikácie. Preto sa do s ním v KV pracuje ako s neplatiteľom...

Ovšem čo v prípade, že dotyčný partner predsa len vystavý faktúru pre tuzemske plnenie so všetkými náležitosťami.... pri overovaní IC-DPH (na VIES) som informáciu uvedenú o tom, podľa akého § je evidovaný, uvedenú nevidel... (len asi preto, že som nemal taketé IC pridelené podľa § 7a) .... v praxi to znamená, že takíto partner vyčíslenú DPH odviesť musí, odberateľ a ho nevypichne a zaplatí celkovú faktúru - teda i DPH, aj tak nemá nárok na odpočet ... štát na tom zarobil, čo pokašľal dodávateľ a zaplatiť to musel odberateľ.
Chrusťa
21.02.14,09:06
D2
Zuzana210
21.02.14,10:19
... Partner registrovaný podľa § 7a) on nie je platiteľom DPH ! Preto nemôže uviesť IČ DPH svojich tuzemských plneniach! Ani nemá povinnosť elektronickej komunikácie. Preto sa do s ním v KV pracuje ako s neplatiteľom...

To je jasné, že on na svojich vystavených fa to číslo neuvedie.
Ale ja som v pozícii dodávateľa, DPH odvediem tak či tak. Na mojej fa som uviedla (skrátene citujem zákon) "IČ DPH príjemcu tovaru, pod ktorým mu bol tovar dodaný". Zákazník na objednávke IČ DPH uviedol a myslím, že nie som povinná skúmať podľa akého § je registrovaný. Je jeho zodpovednosť, že nemá nárok na odpočet. V KV časť A1 sa tiež uvádza "IČ DPH zdaniteľnej osoby..." a nie "IČ DPH platiteľa". Ja si myslím, že "metodicky" to IČ DPH na fa aj v KV môže byť. Len KV si to nemyslí a vykrikuje, že IČ DPH neexistuje.
Viem, že to číslo môžem jednoducho v KV vynechať a potom to prejde. Ale ide o princíp, že som presvedčená o tom, že to mám dobre teraz, keď tam to číslo je.
mojto
21.02.14,12:06
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?

Odkiaľ máš túto info? Tiež mám takého odberateľa, ktorý mi IČ DPH nadiktoval, tak som ho uviedla. Z infolinky mi odpovedali, že IČ DPH sa v KV uvedie tak, ako je na faktúre.
Vyplynulo to z listu od správkyne, ktorá nám poslala - vraj omylom, v budúcnosti už nič také posielať nebudú - súpis chýb.
KlaudiaKK
21.02.14,12:25
Ešte ďalšia chyba ? musím doplniť moju skúsenosť - dnes som podávala KV, mala som v B2 jednu faktúru ktorá obsahovala aj písmená ( napr. OFA12345) cez portál FS som natiahla XML súbor do výkazu, skontrolovala - vraj bez chyby, ale keď som to chcela podpísať - vôbec ma to nepustilo a vypísalo mi na A4 chybové hlásenie v angličtine - zúfalá som volala na podporu - kde mi povedali, že mám napísať dotaz a prekopírovať chybové hlásenie a do 30-tich dní !!!! mi mailom odpovedia (teraz nebudem citovať moju reakciu - lebo som bola dosť sproste úprimná . . . ) ale tak som to vyskúšala cez eDane (tiež cez ten istý natiahnutý xml súbor z účtovného softvér - a aha ho, tam mi to hneď vypísalo, že mám chybu na tom a tom riadku - išlo presne o tú istú faktúru s písmenami aj číslicami - surovo som písmená vyhodila a tak mi to zobralo, a podala som KV v pohode. Na školení nám bolo povedané, že keď číslo faktúry bude obsahovať aj písmená, lomítka a znaky tak aj tie tam musíme dať aby to prešlo krížovou kontrolou. Lenže čo je v zákone dané, na slovensku nefunguje. Tak som zavolala účtovníčke tej firmy od ktorej mám faktúru, že n našom prípade nech v ich KV tie svoje úžasné písmenká neuvádza lebo ja ich tam nemám . . . . toto som rozpísala, len pre Vašu informáciu, že aj toto sa stáva . . . . a teraz čakám kedy ma za túto "chybu" zavrú . . . . :(
martina2006
21.02.14,12:41
ja som mala v B2 písmenká aj lomítka, dnes som podávala KV cez eDane a prešiel mi. Nehlásilo mi žiadnu chybu.
ivka32
21.02.14,13:36
Mám dotaz ohľadom dobropisu, ktorý je vystavený pre nepodnikateľa NFO - ide o storno pôvodnej faktúry, ktorá bola vystavená pre nepodnikateľa (pôvodná faktúra bola DD k zálohe, potom sa vlastne celá tá záloha vracala klientovi - takže vystavenie dobropisu). Aký typ dokladu zadať, kde do KV mi to má ísť? Lebo MRP mi to háže do D2 mínusom. Je to správne?

0 0
Prosííím, poradíte, je to správne alebo ako to zadať?
KlaudiaKK
21.02.14,13:37
ano lomítka, pomlčky a podobné veci zobralo aj mne, len s tymi písmenami má životný problém . . .
Llívia
21.02.14,13:41
Potrebovala by som poradiť, mám dve vyúčtovacie faktúry od elektrární. Dátum vyhotovenia 14.1.2014, dátum dodania 31.12.2013. Jedna je nedoplatok a jedna je preplatok. Samozrejme že mi ju do decembrového DPH zabudli odovzdať. Mám ich zaúčtovať ešte do decembra a podať dodatočné DP, alebo môžu ísť do januára a potom preplatok pôjde do C2 a nedoplatok do B2 ?
Vyúčtovacia faktúra je oprava základu dane, účtuje sa do obdobia, keď došla.
Podľa poučenia: V B.2. sa neuvádzajú údaje z opravných faktúr (dobropisov a ťarchopisov). Opravné faktúry uvádza príjemca plnenia len v C.2.

Mám vyúčtovaciu faktúru za r. 2013. Výsledkom je nedoplatok = ťarchopis. Faktúra bola vystavená 30.1.2014, prijatá 3.2.2014. Do KV ju dám do C2 do 2/2014 a ako číslo pôvodného dokladu dám číslo poslednej mesačnej faktúry za r. 2013. Správne?

Posúvam.
jacekova
21.02.14,19:02
poprosím radu..... DPH z JCD (colný dlh) ide do kontrolného výkazu? dík
Andyke
21.02.14,19:05
Nie, colný dlh nevstupuje do KV.
Lucinka23
22.02.14,11:55
Prosím Vás o radu, mám došlý dobropis, v KV som uvidela číslo dobropisu, číslo pôvodnej faktúry, ZD, sadzbu, DPH a neviem čo uviesť do riadku: Rozdiel v sume odpočítanej danej v eurách.
Keď má napr. dobropis na sumy: ZD: -39,11, DPH: -7,82, tak do toho riadku uvádzam sumu 7,82?

Ja som už z toho taká dopletená. Ešte jedna otázočka, čo sa netýka KV pri došlom dobropise ako typ DPH uvádzam oprava odpočítanej dane podľa § 53 zákona je to tak správne? Lebo po všetko čo som prečítala už nie som istá ani v tomto.

Taktiež 80 % PHM a KV je tu toho veľa a keď som si to prečítala tak som úplne zneistela či to robím správne. Ja to robím tak, že ZD:celková suma, DPH: celková suma, suma odpočítanej dane: suma znížená o 20%

Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za reakcie.

Pekný víkend prajem.
Pebbles
22.02.14,12:05
dobropis - do C2 stlpec 7 dávaš -7,82
je to oprava podľa § 53 zákona o DPH (ak teda spĺňa ten dobropis všetko čo má podľa tohoto §)
80 % PHM - áno tak...
Lucinka23
22.02.14,12:16
dobropis - do C2 stlpec 7 dávaš -7,82
je to oprava podľa § 53 zákona o DPH (ak teda spĺňa ten dobropis všetko čo má podľa tohoto §)
80 % PHM - áno tak...


Ďakujem veľmi pekne, pomohlo mi to, aby som to konečne dorobila .... :-)
Candy
22.02.14,12:31
Mimochodom, dňa 20.02.2014 bola doplnená zjednodušená schéma na vypĺňanie KV DPH na stránke FR SR, napríklad aj C2:

4. Ak nám dodávateľ, s ktorým máme zmluvu o opakovaných dodávkach plynu, pošle vyúčtovanie, v ktorom je uvedená záporná hodnota (preplatok), do ktorej časti kontrolného výkazu to uvedieme ?

V prípade, ak "vyúčtovacia faktúra" mení akékoľvek údaje na pôvodnej faktúre a osobitne a jednoznačne sa vzťahuje k pôvodnej, t. j. skôr vyhotovenej faktúre na dodanie tovaru alebo služby alebo na prijatú platbu pred dodaním tovaru alebo služby, ide o faktúru podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH (ďalej len "opravná faktúra"). Opravné faktúry vykazujú platitelia dane v časti C.1. (dodávateľ) alebo v časti C.2. (odberateľ) kontrolného výkazu, okrem opravných faktúr vyhotovených k zjednodušeným faktúram podľa § 74 ods. 3 písm. a) až c) zákona o DPH alebo k dodávkam, pri ktorých dodávateľ nie je povinný vyhotoviť faktúru (tieto údaje dodávateľ neuvedie v časti C.1., ale ich zahrnie do časti D.1. alebo časti D.2. kontrolného výkazu). Predpokladáme, že ak výsledkom "vyúčtovacej faktúry" je preplatok, ktorý vznikol z dôvodu prijatia platieb za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar (plyn) a dodávateľ vyhotovil na opakované (resp. čiastkové) dodania faktúru a vyúčtovacia faktúra mení pôvodné faktúry (napr. mení - znižuje základ dane), tak "vyúčtovacia faktúra" je opravnou faktúrou podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH a odberateľ uvedie údaje z tejto opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu. (Doplnené : 20.02.2014)

5. Pri nákupe tovaru z tuzemska aj zahraničia, dodávatelia, v prípade faktúry uhradenej napr. do 3 dní, poskytujú zľavu 5 % z fakturovanej ceny. My ako odberateľ si 5 % odpočítame a uhradíme menej, ale už nikdy nedostaneme žiadny doklad, ktorý nám opraví pôvodnú faktúru na sumu, ktorú sme uhradili, teda nižšiu o zľavu. Uvádzame to v kontrolnom výkaze?

V prípade, že platiteľ, resp. dodávateľ s IČ DPH prideleným v inom členskom štáte po dodaní tovaru platiteľovi (odberateľovi) poskytne zľavu z ceny ale nevyhotoví doklad o oprave základu dane na zníženie ceny, odberateľ, ktorý si odpočítal daň z faktúry na pôvodnú dodávku tovaru je povinný vykonať opravu základu dane podľa § 53 ods. 1 tretia a štvrtá veta zákona o DPH. Predmetnú opravu základu dane uvedie do časti C.2 kontrolného výkazu s tým, že v stĺpci „poradové číslo opravnej faktúry“ uvedie údaj „0“ – viď dodatok č. 1 k poučeniu na vyplnenie kontrolného výkazu k DPH bod 6.2.. (Doplnené : 20.02.2014)

6. Ako postupovať pri vyplnení kontrolného výkazu DPH: prijali sme faktúru, na ktorej ako 1.položka bol fakturovaný nákup materiálu, 2.položka bola dobropisovanie iného druhu materiálu spolu s odvolaním na pôvodnú faktúru? Výsledkom fakturácie 1. a 2.položky je k úhrade kladná čiastka za celú faktúru.

Ak je jedným dokladom fakturované dodanie tovaru (faktúra na dodanie) a zároveň tento doklad s rovnakým poradovým číslom mení pôvodnú faktúru, a je teda aj opravnou faktúrou podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH a ak prijatá faktúra obsahuje všetky náležitosti faktúry podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH (vrátane identifikácie odberateľa a jednotkovej ceny), uvedie odberateľ údaje z tejto faktúry : 1. položku v časti B.2. kontrolného výkazu, ak uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období. Údaje prislúchajúce k oprave ako položka č.2 (opravná faktúra) uvedie odberateľ v časti C.2. kontrolného výkazu. (Doplnené : 20.02.2014)

7. Odberateľ prijme faktúru na finančný bonus, ktorý sa viaže na dodávky v roku 2013, ale tento bonus sa nedá priradiť k jednotlivým pôvodným faktúram, lebo sa viaže na objem celkovej dodávky za kalendárny rok. Nie je v tejto faktúre uvedené poradové číslo faktúry, na ktorú sa vzťahuje finančný bonus. Ako to uvádzať v kontrolnom výkaze?

Ak dodávateľ tovaru poskytuje odberateľovi finančný bonus napr. za odber určitého množstva tovaru, dodávateľ tovaru v konečnom dôsledku znižuje cenu tovaru po vzniku daňovej povinnosti, na základe čoho je odberateľ povinný opraviť odpočítanú daň podľa § 53 ods. 1 zákona o DPH. V prípade, ak spoločnosť prijala opravnú faktúru, údaje z prijatej opravnej faktúry uvedie do časti C.2. kontrolného výkazu podľa bodu 5. Dodatku č.1 k poučeniu na vyplnenie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty. Platiteľ dane uvedie údaje z prijatej opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu. Ak v opravnej faktúre chýba poradové číslo pôvodnej faktúry, má sa za to, že táto faktúra nemá všetky predpísané náležitosti podľa zákona o DPH. Ak odberateľ nevie zabezpečiť doplnenie faktúry zo strany dodávateľa, uvedie v príslušnom stĺpci údaj „0“. Ak platitelia dane postupujú podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH, t.j. pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti základ dane a daň na základe písomnej dohody neopravujú, v časti C.1. a C.2. údaje z dobropisov neuvádzajú. Ak spoločnosť nemá uzatvorenú písomnú dohodu s dodávateľom, nemôže uplatniť postup podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH. (Doplnené : 20.02.2014)
k.reika
23.02.14,01:02
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu..

Pokiaľ ti dodavatel vytlačil ten doklad z programu pohoda, tak na 99% ide o predajku a nie faktúru. Dodávateľ to isto neda do A1. Pohoda tlačí predajky s označením Faktura, tiež som nechapala, ked som to videla.
ekopo
23.02.14,08:29
stretli ste sa s týmto? ak dám v oddiely B2 v poradovom čísle FA medzeru (lebo tam je), tak mi vypíše kritickú chybu, a až keď dám preč medzery je všetko ok. Čo robiť...?
Petra29
23.02.14,08:33
stretli ste sa s týmto? ak dám v oddiely B2 v poradovom čísle FA medzeru (lebo tam je), tak mi vypíše kritickú chybu, a až keď dám preč medzery je všetko ok. Čo robiť...?
medzery sa nedávajú, tak je to v poučení, po odstránení medzier to máte v poriadku
ekopo
23.02.14,08:35
dík, len som mal pocit, že sa mali dávať.....
srska
23.02.14,08:56
poradové číslo faktúry do kvdph s max 32 alfanumerických znakov
miruka
23.02.14,09:47
Mám otázku. Keď mám došlú faktúru ktorú vyhotovila nemecká firma, ale ich IČO DPH: SKxxx teda je slovenské, uplatňujem si daň na vstupe nerobím teda samozdanenie. Dávam túto faktúru do B2 ako tuzemskú faktúru?
vjejka
23.02.14,09:56
Mám otázku. Keď mám došlú faktúru ktorú vyhotovila nemecká firma, ale ich IČO DPH: SKxxx teda je slovenské, uplatňujem si daň na vstupe nerobím teda samozdanenie. Dávam túto faktúru do B2 ako tuzemskú faktúru?
Tuto mám aj ja, dokonca od jednej firmy mi chodia fa s rakúskym ic dph a aj so slovenským, slovenské som dala do b2, rakúske samozdanila do b1.
miruka
23.02.14,12:59
Presne aj ja takto mám. Buď mi príde faktúra od nemeckej firmy s nemeckým IČO DPH tu samozdaním a do B1, a potom aj so slovenským IČO DPH a tu si uplatním daň na vstupe a potom do B2 jako při riadnych slovenských fakturách.
Llívia
24.02.14,06:30
Na doklade z ERP nie je napísané "úhrada faktúry", ale sú na ňom presne tie isté položky ako na faktúre, takže mám dva daňové doklady k tomu istému zdaniteľnému plneniu..

Pokiaľ ti dodavatel vytlačil ten doklad z programu pohoda, tak na 99% ide o predajku a nie faktúru. Dodávateľ to isto neda do A1. Pohoda tlačí predajky s označením Faktura, tiež som nechapala, ked som to videla.
Citovala si môj príspevok, nie Bein. Na doklade, ktorý mám, je napísané Faktúra - daňový doklad.
Katka1010
24.02.14,07:18
Prosim Vas kde uvadzam vystavene fa pre obcanov - nepodnikatelov?ake cislo dokladu uvadzam pri internych dokladoch a kde sa vykazuju, ak ide o odvod DPH?
martina2006
24.02.14,07:43
Faktúra pre občanov nepodnikateľov bez ICA do D2. Aké interné doklady?
Katka1010
24.02.14,07:49
DPH za stravu, co si zamestnanci platia
miruka
24.02.14,08:11
Môže mať Západoslovenská energetika a.s. Bratislava 2 IČO DPH ?
mojto
24.02.14,08:30
Môže mať Západoslovenská energetika a.s. Bratislava 2 IČO DPH ?
Treba preveriť
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zoznamy/detail/_72414cdf-8eb7-478d-9ac2-a275008b40a0
Llívia
24.02.14,08:40
Ako je to s krátením DPH pri PHM? Sú tu rôzne názory:
- do B2 prvý a druhý stĺpec 100 %, do tretieho stĺpca krátenie 20 %,
- krátenie cez ID, v B2 prvom aj druhom stĺpci bude 80 %.
Ak je správny prvý prípad, ako to účtujete v Omege?
miruka
24.02.14,09:05
To aj mňa zaujíma. Tiež dávam potom na výstupe 20 % z PHM aj DPH.
g.mirka
24.02.14,10:13
v omege neviem, ale v alfe od krosu to mali aj na ich webovom fore takto: http://www.kros.sk/?s-cv-submitted=1...s-cv-fulltext=
takze budem postupovat, ako odporucaju, v kv - B3 mam stlpec 1: napr.930,78€, stlpec 2: 186,19 a stlpec 3: 162,81 - takze je tam vidiet, ze som neuplatnila vsetko
na stranke fin. spravy je takyto priklad: Platiteľ uplatňuje odpočítanie dane podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH pri kúpe pohonných hmôt paušálom. Aké údaje uvedie platiteľ v časti B.3 ako základ dane a sumu dane, ak odpočítava daň vo výške 80% z celkovej hodnoty pohonných hmôt?
Základ dane a sumu dane uvedie z faktúry v plnej výške a v stĺpci „Výška odpočítanej dane“ bude uvedené odpočítanie dane do výšky 80% dane.
prikladam aj komplet manual s prikladmi z FS.
miruka
24.02.14,11:05
Chcem sa opýtať či sa v B1 má vyplniť kolónka 7 výška odpočítanej dane v eurách. Ďakujem.
Pebbles
24.02.14,11:08
samozrejme, že sa má vyplniť táto kolonka... teda ak spĺňaš nárok na odpočet...
miruka
24.02.14,11:17
Mám ešte jednu otázku, dostávame od OMV faktúry na tankovanie v zahraničí.Pri tejto faktúre nerobím samozdanenie. Kam zaradím v KV túto faktúru? Ďakujem.
agatika
24.02.14,11:20
Mám otázočku v hotovosti sme vracali tovar, mám mínusový pokladničný doklad dám to do C2 alebo to budem mať mínusové na B3?
alušik
24.02.14,11:29
Mám otázočku v hotovosti sme vracali tovar, mám mínusový pokladničný doklad dám to do C2 alebo to budem mať mínusové na B3?
Budeš uvádzať v časti C - idú sem aj opravy viažúce sa k zjednodušeným daňovým dokladom, či bločkom z ERP.
agatika
24.02.14,11:31
alušik ďakujem
nela07
24.02.14,12:34
Ahojte, faktúra za poskytnutie služby nezdaniteľnej osobe do EU s miestom dodania v tuzemsku - uvádzam do D2?
kuravesele
24.02.14,12:35
iba fyzickej osobe ide do D2
miruka
25.02.14,06:47
Ešte raz vás poprosím. Máme od OMV International faktúry za tankovanie v zahraniční. Nerobím samozdanenie. Dávam tieto faktúry do KV?Ďakujem.
kn-alka
25.02.14,07:46
Keď nerobíš samozdanenie, nedávaš do KV..... do KV ide to, čo máš aj v DPH
patricia27
25.02.14,07:49
Ešte raz vás poprosím. Máme od OMV International faktúry za tankovanie v zahraniční. Nerobím samozdanenie. Dávam tieto faktúry do KV?Ďakujem.

Ja mám to isté od DKV a W.A.G. tiež tankovacie karty... nedávala som to do KV, lebo DPH je nulová
Llívia
25.02.14,08:33
Kde nájdem, či boli odoslané výkazy akceptované? V E-dane - Elektronická podateľňa - Zoznam prijatých dokumentov a potvrdení po kliknutí na vybraný dokument sa zobrazí hlásenie:

Správa o odoslaní podania z aplikácie eDANE
Podanie ..... vzor ....
od odosielateľa .......... za daňový subjekt ......... bolo prijaté.

Podanie bolo doručené do elektronickej podateľne.
Poradové číslo podania: ........................
Dátum a čas prijatia podania: ..............................

O akceptácii/domietnutí tam nič nie je.

Vypisovalo mi hlásenie o chybnej podpisovej politke. Nainštalovala som novú, aj tak mi vypisovalo, že je chybná. Výkazy som poslala. Zobrazujú sa aj medzi prijatými dokumentami. Divné. Mám sa báť, že podania odmietnu dodatočne?
miruka
25.02.14,08:54
Poprosím ešte raz.. Vystavili mi pod rakúskym IČ DPH jednu faktúru za služby .Dali na faktúru aj DPH 20%. Čo mám robiť s touto faktúrou?Ďakujem.
martina0203
25.02.14,09:09
prosím o radu, snažím sa podať kontrolný výkaz cez e dane a vypisuje mi nastaviť novú podpisovú politiku, čo to znamená? čo musím nainštalovať? prečo mi to zrazu nejde?
Llívia
25.02.14,09:11
prosím o radu, snažím sa podať kontrolný výkaz cez e dane a vypisuje mi nastaviť novú podpisovú politiku, čo to znamená? čo musím nainštalovať? prečo mi to zrazu nejde?
Ak nemáš ZEP, klikni na Pomocník - Podpisovacie komponenty - vyber, ktorý potrebuješ, nainštaluj, zavri program, otvor program a malo by to ísť.
cloe
25.02.14,09:26
Kde nájdem, či boli odoslané výkazy akceptované? V E-dane - Elektronická podateľňa - Zoznam prijatých dokumentov a potvrdení po kliknutí na vybraný dokument sa zobrazí hlásenie:

Správa o odoslaní podania z aplikácie eDANE
Podanie ..... vzor ....
od odosielateľa .......... za daňový subjekt ......... bolo prijaté.

Podanie bolo doručené do elektronickej podateľne.
Poradové číslo podania: ........................
Dátum a čas prijatia podania: ..............................

O akceptácii/domietnutí tam nič nie je.

Vypisovalo mi hlásenie o chybnej podpisovej politke. Nainštalovala som novú, aj tak mi vypisovalo, že je chybná. Výkazy som poslala. Zobrazujú sa aj medzi prijatými dokumentami. Divné. Mám sa báť, že podania odmietnu dodatočne?

Oznámenie, že bolo prijaté, znamená akceptovanie. Ak by bolo odmietnuté, tak by tam bolo napísané - nebolo prijaté. Máš tam dátum a čas prijatia podania.
Toto si vždy vytlačím a tým to pre mňa končí.
Llívia
25.02.14,09:39
v omege neviem, ale v alfe od krosu to mali aj na ich webovom fore takto: http://www.kros.sk/?s-cv-submitted=1...s-cv-fulltext=
takze budem postupovat, ako odporucaju, v kv - B3 mam stlpec 1: napr.930,78€, stlpec 2: 186,19 a stlpec 3: 162,81 - takze je tam vidiet, ze som neuplatnila vsetko
na stranke fin. spravy je takyto priklad: Platiteľ uplatňuje odpočítanie dane podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH pri kúpe pohonných hmôt paušálom. Aké údaje uvedie platiteľ v časti B.3 ako základ dane a sumu dane, ak odpočítava daň vo výške 80% z celkovej hodnoty pohonných hmôt?
Základ dane a sumu dane uvedie z faktúry v plnej výške a v stĺpci „Výška odpočítanej dane“ bude uvedené odpočítanie dane do výšky 80% dane.
prikladam aj komplet manual s prikladmi z FS.
Ďakujem.
Omylom som výkaz odoslala skôr, než som v ňom ručne opravila údaj v B3 tretí stĺpec - neviem, ako to spraviť priamo v Omege pri nahadzovaní dokladov, aby som nemusela KV opravovať ručne. Podám opravný výkaz, kde doplním B3 tretí stĺpec. Treba znovu podať aj výkaz DPH, v ktorom sa nič nezmenilo?
Poradí mi niekto?
nela07
25.02.14,09:48
Ak výkaz dph myslíš daňové priznanie - tak to podávať znovu nemusíš. Je to aj v poučení KV, že ak sa opravuje jedno, nemusí sa automaticky podať opravné aj druhé.
martina0203
25.02.14,09:55
už to mám, niečo tam bolo treba inštalovať, musela som nahnať švagra.... odoslalo mi to...
Llívia
25.02.14,09:57
už to mám, niečo tam bolo treba inštalovať, musela som nahnať švagra.... odoslalo mi to...
Ja som to inštalovala a a ja tak mi vypisuje nejakú chybu, výkazy prejdú. O chvíľu bude treba zamestnávaťa ešte aj odborníka, ktorý bude vedieť nainštalovať všetky tieto doplnky, novinky... :mad:
janka67
27.02.14,12:18
Pozrite si v prílohe, čo mi odpísali zo SSE ... v súvislosti so smerovaním do KVDPH ...
Ľaľa
03.03.14,20:30
Prosím Vás ako opraviť v kontrolnom výkaze - faktúry vystavené pre nezdaniteľné fyzické osoby (občanov) mi program všetky zaradil do A1, správne mali byť v D2. Je nižšie uvedený spôsob opravy správny: dodatočný KV 1/2014 , neviem, či je potrebné podať aj dodatočné DP za 1/2014 a potom v dodatočnom KV za 1/2014 k faktúram, ktoré nemali byť v A1 uviesť v stĺpci 6 kód opravy 1 a následne tieto faktúry budú uvedené v D2 a v stĺpci 6 kód opravy uvediem 2. Ďakujem..
Llívia
05.03.14,08:10
Prosím Vás ako opraviť v kontrolnom výkaze - faktúry vystavené pre nezdaniteľné fyzické osoby (občanov) mi program všetky zaradil do A1, správne mali byť v D2. Je nižšie uvedený spôsob opravy správny: dodatočný KV 1/2014 , neviem, či je potrebné podať aj dodatočné DP za 1/2014 a potom v dodatočnom KV za 1/2014 k faktúram, ktoré nemali byť v A1 uviesť v stĺpci 6 kód opravy 1 a následne tieto faktúry budú uvedené v D2 a v stĺpci 6 kód opravy uvediem 2. Ďakujem..
Nie vždy musí byť pri opravnom KV podané aj opravné DP DPH. Ak sa v DP DPH nič nemenilo, opravný sa nepodáva.
Llívia
05.03.14,08:11
Dostali sak u mne doklady z ERP zaplatené v januári. Je správne zaradiť ich do B3 teraz v marci?
Llívia
07.03.14,07:48
Dostali sak u mne doklady z ERP zaplatené v januári. Je správne zaradiť ich do B3 teraz v marci?
Posúvam.
Adiks
07.03.14,08:49
Majú byť zaradené do B3 v januári, nakoľko tieto doklady kupujúci vystavil a vydal ich predávajúcemu pri predaji a nemôžeš teda argumentovať tým, čím pri faktúrach, že si ich obdržala až teraz.
účtovník 007
07.03.14,09:27
Majú byť zaradené do B3 v januári, nakoľko tieto doklady kupujúci vystavil a vydal ich predávajúcemu pri predaji a nemôžeš teda argumentovať tým, čím pri faktúrach, že si ich obdržala až teraz.

Ja mám niekoľko zamestnancov, ktorí majú zálohy na nákup materiálu a bločky mi dávajú raz mesačne. Nie vždy mi dajú všetky, niekedy i s niekoľko mesačným oneskorením.
Napr. nesedel diel, idú vymeniť, zabudnú v montérkach......nie je všetko také ideálne ako naši poslanci a FS. To budem dávať dodatočný KV 100 x do roka? Kedy mi ich dajú, vtedy do DPH a KV. Je to súhrnný riadok u dodávateľa i prijímateľa bez priamej väzby. Môže sa postaviť na hlavu FS aj celej zemegule, nie!.
dogicka
07.03.14,12:30
Majú byť zaradené do B3 v januári, nakoľko tieto doklady kupujúci vystavil a vydal ich predávajúcemu pri predaji a nemôžeš teda argumentovať tým, čím pri faktúrach, že si ich obdržala až teraz.

Dovolím si nesúhlasiť. Pozri § 51/2
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Netreba argumentovať, že som ich dostala neskôr, zákon mi umožňuje odpočítať daň kedykoľvek do konca kalendárneho roka.
Do kontrolného výkazu sa budú uvádzať v tom období, kedy si uplatníš odpočet dane.
Teda ak v marci 2014 si uplatníš odpočet, tak aj v marci 2014 pôjdu do KV do B3.
mojto
07.03.14,12:54
Majú byť zaradené do B3 v januári, nakoľko tieto doklady kupujúci vystavil a vydal ich predávajúcemu pri predaji a nemôžeš teda argumentovať tým, čím pri faktúrach, že si ich obdržala až teraz.
Prečo v januári? uplatním teraz, keď o tom účtujem - môžem dokonca až v decembri, keď budem chcieť ....
A nikde sa nespomína, že som obdržala faktúru teraz či minule, to platilo voľakedy, spomína sa len "doklad".
kubkokubko
07.03.14,21:27
milí poradáci asi si budete mysliet, že som vyliezla z jaskyne, ale mam jednu priblblu otazku, štvrťročný platca DPH podáva kontrolný výkaz až spolu s danovým priznanim, alebo najprv poda 2 kontrolne výkazy a potom tretí aj s danovým priznaním za 1Q. Dakujem za odpoved
Katarina
07.03.14,22:03
Kontrolný výkaz za I.Q spolu s daňovým priznaním.
ana1
07.03.14,22:25
Prosím Vás pekne, keď decembrová faktúra ( ktorá sa mi dostala tak isto neskôr) splatná v decembri, bola uhradená 1/2014 , môžem si odpočet DPH uplatniť v januári ? Sme Q platcovia DPH. A v KV datum dodania bude dátum úhrady ?
Rozalka
08.03.14,08:08
Ak bola uhradená v januári, zrejme bola 25.1. už k dispozícii, mala sa uplatniť v decembri
ana1
08.03.14,19:58
Viem že sa mala uplatniť, ale známy sa domnieval, keď je uhradená v januári tak spadá do 1.Q. Ako mam teraz postupovať- nedať ju do účtovníctva vôbec
Rozalka
08.03.14,21:27
Dodatocne dph .... zalezi aj od sumy.
ana1
09.03.14,21:28
Dph do 10 eur - niestoji to zato -ďakujem za informáciu.
kuravesele
12.03.14,09:05
Rozalka
12.03.14,09:40
Metodický pokyn (http://www.porada.sk/metodicky-pokyn#__AUTOKW) (aktualizované) 7.3.2014
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2014/2014_03_07_mp_kv_dph.pdf
aspoň mohli vyznačiť, čo sú zmeny, v takomto hektickom čase máme hľadať rozdiely ...
očakávam, že každý mesiac dačo doplnia!
Podľa tohto vidieť, že to hodili do pľacu a boli totálne nepripravení!
kuravesele
12.03.14,11:28
ale keby že to vyhodia aspoň na prvú stranu na webe, ale nie celú stránku a podstránky preklikávať každý deň, či dačo nové nepridali "NÁHODOU"...
karakul
12.03.14,12:01
...aspoň mohli vyznačiť, čo sú zmeny, v takomto hektickom čase máme hľadať rozdiely ...

... uvedené som už namietal dávnejšie... nedočítal som sa ale (či mi to uniklo), či vydaním nového MP stráca platnosť predošlý MP, resp. ako to bude v prípade, ak do vydanie nového daňovník postupoval podľa starého....
srska
12.03.14,12:07
popis pdf mp kvdph: zmenené 07.03.2014
mardop
13.03.14,11:09
Viete mi niekto poradit dosla nam faktura dnes, kt. bola vystavena v 01/2014 aj datum dodania bol v 01/2014 co s KV? zaradit to do KV za 02/2014, alebo treba vystavovat dodatocny KV za 01/2014?
Petra29
13.03.14,11:13
tak ako uplatníte odpočet DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW), tak to pôjde do DP aj KV
Llívia
13.03.14,12:00
Viete mi niekto poradit dosla nam faktura dnes, kt. bola vystavena v 01/2014 aj datum dodania bol v 01/2014 co s KV? zaradit to do KV za 02/2014, alebo treba vystavovat dodatocny KV za 01/2014?
Ako píše Petra29 - do toho mesiaca, v ktorom sa uplatní odpočet DPH, s tým, že dátum dodania sa do KV napíše 1/2014.
mardop
13.03.14,13:28
Dakujem velmi pekne :-)
Vivči
14.03.14,12:02
Vo februári som dostala vyúčtovaciu faktúru za plyn, kde je preplatok. Je to mínusová faktúra, ale nie je uvedená pôvodná faktúra, platili sme zálohovo mesačne. Na zálohy sme dostávali daňové doklady. v KV musím uviesť do februára do C2, ale program chce pôvodnú faktúru. Ako to zadať? Je to opravná faktúra alebo dobropis?
Rozalka
14.03.14,12:31
Vo februári som dostala vyúčtovaciu faktúru za plyn, kde je preplatok. Je to mínusová faktúra, ale nie je uvedená pôvodná faktúra, platili sme zálohovo mesačne. Na zálohy sme dostávali daňové doklady. v KV musím uviesť do februára do C2, ale program chce pôvodnú faktúru. Ako to zadať? Je to opravná faktúra alebo dobropis?
JE to opravná faktúra.
V poučení sa píše, že keď je administratívne náročne uvádzať každú opravu dodania samostatne, uvedie sa POSLEDNÉ číslo faktúry (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW) z tých, ku ktorým sa viaže oprava.
Vivči
14.03.14,13:27
Ďakujem za odpoveď!
Domi123
14.03.14,13:31
Prosim Vas, viete mi poradit? Mame predajnu s tovarom, zakaznikom vystavujeme klasicke blocky (nesplna nalezitosti faktury (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW)) - to znamena, ze by sme to mali zahrnut do D1. Program nam to vsak interne zobrazuje ako fakturu a uhradu faktury. Pouzivame Helios Orange. Neviem ako to riesia ine (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) programy. Kebyze postupujeme podla toho, ako to mame v programe zahrnieme to do A1 alebo D2, a v D1 by sme nemali nic. Lenze aj zakaznici to na zaklade blocku budu uvadzat v B3 a nie v B2. Stretli ste sa s tym niekto?