zuzuzud
01.06.13,13:08
prišlo mi vyučtovnie za byt a skoro ma natiahlo! Byt mám odpojený od kúrenia, kúrim si el.ohrievačmi, ale správca mi účtuje 60 eur za teplo na kúrenie, to by som ako tak pochopila, nakoľko teplo ide aj z ostatných bytov..... čo je ale lepšie, v byte mám samostatný el.kotol na teplú vodu a som odpojená od teplej vody. Správca mi naúčtoval 221 eur teplo na teplú vodu plus 15 kubíkov vody. Má na to právo?!?! v novom vyučtovaní sa objavili aj dve nové položky s názvom Odmena za zastupovanie vlastníkov 24 eur a Režijné náklady 22 eur. Je to v poriadku?!?! Poraďte mi prosím niekto!!!!! Ďakujem!!!!!!
julysak
01.06.13,15:14
Odmena by mohla byť : odmena zástupcovi vlastníkov - - musí byť odsúhlasená na schôdzi
SBD u nás drží hranicu 950 € / rok / 69 bytov
ale sú aj blbci, čo to robia zadarmo

Náhradný výpočet na vodu je , keď neumožníš vstup do bytu a odčítanie vodomeru
u nás vyšla teplá voda 12,4 € m3

za UK sú 2 zložky
podľa podlahy - to bude asi tých 60
podľa PRVN
sito
01.06.13,20:57
prišlo mi vyučtovnie za byt

Samo?

a skoro ma natiahlo!

Dobre, že len skoro.

Byt mám odpojený od kúrenia, kúrim si el.ohrievačmi,

Odsúhlasené to máš, teda oficiálne?

ale správca mi účtuje 60 eur za teplo na kúrenie, to by som ako tak pochopila, nakoľko teplo ide aj z ostatných bytov.....

Dom je vykurovaný ako celok a sú určené pravidlá rozpočítania nákladov za teplo vo vyhláškach 630/2005 a 358/2009.

Za teplo, ak nie sú v dome PRT sa platí v bytoch s vlastným kúrením podiel z 10 % nákladov domu podla polohy bytu v dome. § 5 358/2009. Ak sa vlastníci nedohodnú inak.

Ak sú v dome, bytoch PRT tak takto:

(3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom

a) 0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním,
cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,

b) 0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch
s individuálnym vykurovaním.

Ak má tvoj byt polohu v dome podľa písmena a) podľa § 7 by si nemala platiť ta kúrenie nič, ale len, ak vlastníci nevyužili možnosť v odseku 10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

čo je ale lepšie,

Sa pýtaš?

v byte mám samostatný el.kotol na teplú vodu a som odpojená od teplej vody.

Teda máš!

Správca mi naúčtoval 221 eur teplo na teplú vodu plus 15 kubíkov vody.

:eek:

Má na to právo?!?!

Nemá, ak je odpojenie oficiálne, ak neoficiálne na súd sa môžeš obrátiť, ale s jeho rozhodnutia ťa môže môže vystrieť, však sme na Slovensku, že?!

v novom vyučtovaní sa objavili aj dve nové položky s názvom Odmena za zastupovanie vlastníkov 24 eur

A doteraz vám, správcovi robil toho poskoka niekto zadarmo? Treba si to skúsiť, ale za dve eurá ... čí až za dve eurá ... mesačne na byt?

a Režijné náklady 22 eur.

A čo, za čo platíte poplatok na správu domu?

Je to v poriadku?!?!

:confused:

Poraďte mi prosím niekto!!!!!

Dobre si prečítaj zmluvu o výkone správy! Mala ti tiež prísť

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

a potom treba isť za správcom.

Ďakujem!!!!!!

A možno mu poďakuješ, tiež.

:);)
mackoivan
02.06.13,06:28
podľa mňa by sa aj odpojené byty od TÚV mali podieľať časťou na úhrade za teplú vodu,ak má dom dialľkové kúrenie a TÚV je dodávaná z výmenikovej stanice.. Ak je koeficien napríklad 1.1, mali by tých 10% platiť aj tieto byty . Postup je asi ale zložitejší - nechám na odborníkov.
marjankaj
02.06.13,06:53
Keď teplú vodu neodoberá, tak za čo má platiť?
Že by mu presakovala cez steny?
luja5
02.06.13,06:59
Podobne, ako mackoivan, si myslím, že správca by mohol naúčtovať (nejakým rozpočítaním) podiel odpojeného bytu na rozdiele medzi spotrebou TÚV-päta domu a súčet spotreby TÚV-bytové merače. Rozdiel môže vzniknúť z rôznych dôvodov (únik vody z dôvodu technických závad-havárií na spoločných zariadeniach domu, možnosť čerpať TÚV v spoločných priestoroch pre upratovanie... ).
T.František
02.06.13,12:45
V súvislosti s inou témou som už napísal, že vlastníctvo v bytovom dome je vlastníctvo ŠPECIFICKÉ, ...toto vlastníctvo je lepšie povedané SPOLUVLASTNÍCTVO, lebo nikto nemôže tvrdiť, že nemá nič spoločné so susedom + nikto nemôže robiť čo sa mu zachce a kedy sa mu zachce, aj keď sa mu to páči alebo nie! Vlastníctvo v bytovom dome je špeciálne aj preto, lebo NIKTO nemôže žiť podľa svojich ...len pre seba vymyslených...pravidiel, lebo PRAVIDLÁ SPOLOČNÉHO BÝVANIA musia byť DOHODNUTÉ, SCHVÁLENÉ pokiaľ je to možné ČO NAJVäČŠÍM PERCENTOM vlastníkov,....a samozrejme pravidlá musia byť potom aj DODRŽANÉ !
U nás na domovej schôdzi jasne bolo povedané, že tí, ktorí nesúhlasia so schválenými pravidlami hocikedy môžu odsťahovať z nášho domu povedzme do RD, ale nikto nemá právo rôznymi spôsobmi "parazitovať "na ostatných vlastníkoch bytového domu! Skoro každý chce šetriť, ale NIKTO nemá právo šetriť na úkor ostatných,...to už nie je šetrenie, ale KRÁDEŽ!
Teda ten, kto sa nasťahuje do bytového domu, ale nechce mať nič spoločné so susedmi, lepšie by robil, keby sa radšej nasťahoval do rodinného domu! Ale aj tam by skoro zistil, že má susedov.....a ani tam nemôže robiť čo sa mu zachce a kedy sa mu zachce....lebo áno, aj tam sú "určité pravidlá", ktoré musia byť dodržané!!
sito
03.06.13,06:49
Podľa mňa, ak by vlastníci bytov neumožnili sa žiadnemu bytu, vlastníkovi sa o dome odpojiť od spoločného rozvodu teplej vody, tak je po probléme s odpojeným bytom, bytmi.

Logické mi pripadá tých 10 % podľa bytu, rovným dielom. Kedykoľvek príde vlastník do bytu, má po ruke teplú vodu, z 90 % už koľko minie sa podieľa na spotrebe.

Ak je byt odpojený, tak do bytu je napojený len rozvod studenej vody, teplý, môže bytom prechádzať. Za čo, pri vode teplej, je mu treba niečo napočítať. Ostatní, za svoju hlúposť, že mu povolili sa odpojiť, by si mali napočítať!
zuzuzud
06.06.13,10:50
To je síce pekné, ale byt bol odpojený a nie len jeden v tomto bytovom dome!!!! a dobytu nevedie žiaden kohútik na teplú vodu, teplá voda mi ide z elektrického kotla, takže mám k tomu aj adekvátny účet za elektriku! Bol odpojený so súhlasom vlastníkov!!!
zuzuzud
06.06.13,10:56
Pekne ďakujem za odpoveď, pomohla, len byt je naozaj dosť špecifický, samotný byt má asi 44 m2, a nachádza sa na prvom poschodí, k bytu ale prislúcha aj samostatná miestnosť na prizemí o rozlohe 8m2 a správca aj tú čiastku za kúrenie účtoval na celých 52 M2, a pola toho čo píšeš, by aspoň tých 8m2 malo mať nulový koeficient, nie?