veduci72
02.06.13,20:23
Dobrý deň. Môže správca bytového domu fakturovať spotrebu vody z vodomeru, ktorý je po platnosti?
T.František
02.06.13,19:41
Napriek tomu, že správca má za povinnosť sledovať tieto záležitosti,....zase tvrdím že NIKTO NEMôŽE sa tváriť, že o ničom nevie !Napr.
Aj KAŽDÝ VLASTNÍK má za povinnosť sledovať FUNKČNOSŤ napr. vodomerov, ako aj dbať o to, aby meracia technika v byte nebola poškodená !
U nás sa stalo , že JEDNA RODINA počas dvoch rokov nevšimla, že vodomer na teplú vodu je pokazený,... ale pre nich to bola "paráda", totiž za tie dva roky 4-členná rodina ....podľa pokazeného vodomeru....spotrebovala len 0,5 m3 teplej vody !!!
Keď sme to "dali do poriadku", tak zrazu vyšlo, že "normálnym spôsobom" spotrebujú cca. 75 m3 teplej vody za rok !
Znamená to, že tie predchádzajúce dva roky ich náklady na spotrebované množstvo teplej vody + TEPLA v TEPLEJ VODE sme zaplatili my - "ostatní" !!!!....a to NIE JE ŽIADNA MALIČKOSŤ ...! Riešenie:
Je potrebné KAŽDÉHO vlastníka UPOZORNIŤ na tieto záležitosti, a na domovej schôdzi zahlasovať ZA SANKCIE voči tým, ktorí aj napriek tomu robia, čo by nemali......

Vo Vašom prípade je to podobne....ale samozrejme nechcem Vás obviňovať, len naznačujem....VO VLASTNOM ZÁUJME...!
...keď poznáte PLATNOSŤ, tak by ste správcovi vedeli oznámiť aj NUTNOSŤ výmeny merača !....Či nie ???
marjankaj
02.06.13,19:51
Platnosť je jedna vec.
Ale aby skontroloval funkčnosť, to by musel sledovať stav pravidelne. Väčšinou sa to zistí až na konci roka pri odpočítaní stavu.
veduci72
03.06.13,06:55
Nesledoval som platnosť vodomerov, nakoľko v predchádzajúcich rokoch sme mali spotrebu teplej vody okolo 75 m3 a to sa mi zdalo ako pravdepodobná spotreba na 4 člennú rodinu. Avšak vyúčtovanie za minulý rok nám prišlo až na 95! kubíkov a preto som sa začal bližšie o to zaujímať a zistil som skutočnosť, že vodomer na teplú vodu je 2 roky po platnosti a mám podozrenie, že nemeria správne. Čo v prípade že sa zistí, že vodomer nemeria správne. Je správca povinný mi prerátať spotrebu za 2 roky iným spôsobom. Ak áno, tak akým? Veď ako píšete NIE JE TO ŽIADNA MALIČKOSŤ.
sito
03.06.13,07:26
Napriek tomu, že správca má za povinnosť sledovať tieto záležitosti,....zase tvrdím že NIKTO NEMôŽE sa tváriť, že o ničom nevie !Napr.
Aj KAŽDÝ VLASTNÍK má za povinnosť sledovať FUNKČNOSŤ napr. vodomerov, ako aj dbať o to, aby meracia technika v byte nebola poškodená !
U nás sa stalo , že JEDNA RODINA počas dvoch rokov nevšimla, že vodomer na teplú vodu je pokazený,... ale pre nich to bola "paráda", totiž za tie dva roky 4-členná rodina ....podľa pokazeného vodomeru....spotrebovala len 0,5 m3 teplej vody !!!
Keď sme to "dali do poriadku", tak zrazu vyšlo, že "normálnym spôsobom" spotrebujú cca. 75 m3 teplej vody za rok !
Znamená to, že tie predchádzajúce dva roky ich náklady na spotrebované množstvo teplej vody + TEPLA v TEPLEJ VODE sme zaplatili my - "ostatní" !!!!....a to NIE JE ŽIADNA MALIČKOSŤ ...! Riešenie:
Je potrebné KAŽDÉHO vlastníka UPOZORNIŤ na tieto záležitosti, a na domovej schôdzi zahlasovať ZA SANKCIE voči tým, ktorí aj napriek tomu robia, čo by nemali......

Vo Vašom prípade je to podobne....ale samozrejme nechcem Vás obviňovať, len naznačujem....VO VLASTNOM ZÁUJME...!
...keď poznáte PLATNOSŤ, tak by ste správcovi vedeli oznámiť aj NUTNOSŤ výmeny merača !....Či nie ???

Povinnosti správcu domu pri teplej vode.

(3) odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)
c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,
d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,
e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody podľa pravidiel rozpočítavania.

Tu by som videl hlúposť v zákone, že ak si na vlastné náklady zabezpečí vlastník svoj prístroj na meranie teplej vody vo svojom byte.

1. Načo by to robil, za svoje keď do fondu opráv aj tak musí platiť.

2. Vždy je to lepšie, keď všetci majú rovnaké vodomery, teda aj rovnaké podmienky rozpočítania nákladov za teplo dodané v teplej vode.

3. Že?

V novele zákona zákonom 99/2007 už takú možnosť vlastník nemá, teda všetci spoločne, rovnaké a zo spoločného fondu.

(4) Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného meradla.

Povinnosti vlastníka bytu, konečného spotrebiteľa.

(5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody, alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody,

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3
písm. b),
b) odčítanie údajov z určených meradiel spotreby teplej
úžitkovej vody v čase oznámeného termínu na odčítanie
spotreby tepla,
c) chrániť určené meradlo spotreby teplej úžitkovej
vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu spotreby teplej úžitkovej
vody na účel jeho kontroly na nevyhnutnú dobu
v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

(6) Teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste
a pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na
prípravu teplej úžitkovej vody ustanoví všeobecne záväzný
právny predpis, ktorý vydá úrad.

630/2005 a 358/2009

A ešte

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

To najhrubšie, zodpovednosť za škody je si treba dohodnúť v zmluve o výkone správy. Ak to bude smiešna suma. tak nespratník sa bude môcť usmievať naďalej. A vlastníci, ostatní, budú zaňho platiť naďalej.
sito
09.06.13,22:07
06.06.13 11:19 T.František (http://www.porada.sk/member.php?u=299521)


Neplatný vodomer ????.....Pokazený vodomer....????
Môj názor na tento problém je:
Sú dve možnosti:
1.vodomer meria väčšiu spotrebu, ako je to v skutočnosti
2. vodomer meria menej,alebo žiadnu spotrebu
Čo myslíte, ktorá možnosť sa páči viac vlastníkovi bytu ??

KAŽDÝ VLASTNÍK má za povinnosť sledovať FUNKČNOSŤ napr. vodomerov, ako aj dbať na to, aby meracia technika v byte nebola poškodená !
U nás sa stalo , že určitá rodina počas DVOCH ROKOV nevšimla, že vodomer na teplú vodu je pokazený,... ale pre nich to bola "paráda", totiž za tie dva roky 4-členná rodina ....podľa pokazeného vodomeru....spotrebovala len 0,5 m3 teplej vody !!!
Keď sme to "dali do poriadku", tak zrazu vyšlo, že "normálnym spôsobom" spotrebujú cca. 75 m3 teplej vody za rok !
Znamená to, že tie predchádzajúce dva roky ich náklady na spotrebované množstvo teplej vody + TEPLA v TEPLEJ VODE !!!! ...sme zaplatili my "ostatní" !!!!....a to NIE JE ŽIADNA MALIČKOSŤ ...! ....hlavne , keď si zoberiem ešte aj to, že v jednom roku z tých dvoch, sme mali vyššiu spotrebu tepla na ohrev teplej vody, ako NA VYKUROVANIE CELÉHO NÁŠHO OBJEKTU !!!!
Riešenie:
Je potrebné KAŽDÉHO vlastníka UPOZORNIŤ na to, že nielen vo vlastnom záujme, ale aj v záujme ostatných vlastníkov, má kontrolovať vo svojom byte funkčnosť týchto meracích prístrojov!
Keď takéto upozornenie je márne, a niektorí ...veľmi často ÚMYSELNE...naďalej špekulujú s týmito meračmi NA ÚKOR OSTATNÝCH,...tak potom na domovej schôdzi je potrebné zahlasovať ZA SANKCIE voči tým, ktorí aj napriek tomu robia, čo by nemali ! Sankcie môžu byť uplatnené buď podľa príslušnej vyhlášky, alebo určené nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov !
U nás sme to vyriešili tak, že prípad uvedenej rodinky sme brali, ako poučenie,...+ KAŽDÝ dostal upozornenie, že keď sa prípad zopakuje, dotyčným bude počítaná 3-násobná priemerná spotreba teplej vody!

Tu chem poznamenať, že podobné sankcie by mali byť odsúhlasené aj voči tým, ktorí z niektorých miestností odmontujú vykurovacie telesá,alebo iným spôsobom špekulujú,zase na úkor ostatných.....pričom pomer medzi spotrebnou a základnou zložkou ceny tepla bol určený na 70 : 30 % !!!!!!!


František, pápež, tiež, tiež hovorí, že to podstatné na zemi je v ľuďoch, i dobré, i zlé.

Čo je to vodomer? Určené meradlo, že?

Ale, čo je to podľa 182?

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.

Samozrejme, že na spoločný účet domu, z ktorého správa domu, štatutár, správca uhrádzajú za vlastníkov bytov náklady za plnenie, službu, dodanú vodu dodávateľovi vody. Náklady musí správca na konci roka rozrátať na jednotlivé byty.

Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

Aká to môže byť miera, ktoré spoločné zariadenie to môže byť?

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Že by to boli vodomery v bytoch, že! A miera? Hodnoty zaznamenané na vodomeroch a z nich vypočítaný podiel na spotrebe vody v dome v m3. Ten kto má vyššiu hodnotu m3 viac používal spoločný vodomer vo svojom byte. Hodnota, súčet všetkých vodomerov slúži na rozpočítanie spoločných nákladov domu.

Montáž zabezpečí správca domu a uhradí ju z FPOaÚ. Po štyroch rokoch, pri teplej vode a po šiesti pri studenej vode má povinnosť overiť platnosť vodomerov, alebo namontovať nové po dohode s vlastníkmi bytov v zmluve o výkone správy. Minimálne raz za rok, na konci roka má povinnosť odpísať stavy vodomerov a podľa ich miery použitia rozpočítať náklady za vodu. Môže aj viac krát, bežne dva krát odpisuje.

Čo sa týka teplej vody, podrobnosti o povinnostiach správcu a vlastníka bytu, konečného spotrebiteľa sú uvedené v zákone 657/2004, §17, čo tepla je v § 18. Na studenú vodu nič také nie je. Preto si môžu, musia vlastníci v zmluve o výkone správy dohodnúť podmienky rozpočítania nákladov za teplo dodané v teplej vode, za teplo na vykurovanie a studenú vodu.

Nič nebráni vlastníkom si v zmluve dohodnúť spôsob rozpočítania, ak niektorý vlastník odmietne montáž vodomerov, prípadne PRT v jeho byte. Tiež sa dohodnúť na spôsobe ako sa bude postupovať pri neumožnení odpisu nameraných hodnôt. Ba dokonca sa môžu dohodnúť na povinnosti mesačne si kontrolovať a zapisovať stavy vodomerov. V prípade, že dôjde k poruche vodomeru nepríde sa na to až na konci roka, zaznamenané hodnoty sa použijú pri rozpočítaní nákladov. Ak si vlastník neplní svoju povinnosť, napočítajú sa mu spotreby podľa predošlých rokov, krát dohodnutým koeficientom, nie aby platil viac a ostatní menej, ale aby si plnil svoju povinnosť a staral sa o to či spoločný vodomer v jeho byte, či funguje. Ten koeficient by mal motivovať, nie demotivovať. Nie 1,1 by mal byť.

Sú vlastníci bytov, ktorí tvrdia, že vodomer v byte je ich, neznalí zákona. Ale, ak to tvrdí správca domu, že čo je v byte je vlastníkov majetok, teda aj vodomery, je znalý, spôsobili ... ?

Nejako mi nejde do hlavy, že dva roky môže mať niekto pokazený spoločný vodomer v byte a nikto si to nevšimne, ani vlastníci, ani správca napriek tomu, že je to zo zákona jeho povinnosť.

K tomu pomeru 70 : 30 %. Myslíš, že je to zdravé?

My máme opačný 30 : 70 %. Sú tu takí, ktorí ma majú za zlodeja tepla, eskimáka, keď mám optimálne nastavené hlavice a hodnota nákladov podľa PRT je u mňa okolo 30 % priemeru nákladov na môj byt, ďalších 30 % je podľa základnej zložky, teda spolu uhradím okolo 60 % priemeru nákladov na môj byt, teda sa zmestím do odborníkmi omieľaenej odchýlky +/- 40 %. Teda ak by sa náklady rozpočítali podľa m2 100 %, asi o 40 % priemeru nákladov na môj byt nezaplatím, zaplatí niekto iný.

Ak by sme mali ten váš pomer 70 : 30 %, tak ta úspora by mohla byť okolo 10 – 15 %. Oplatilo sa v mojom byte investovať do PRT 125 € z FPOaÚ? V celom dome 5 250 €? Aký by to má zmysel, aký? Keď čim menej sa tepla v dome minie, o to viac sa zdvihne cena za teplo, náklady domu. Meranie tepla v bytoch je podvod, ktorý vyhovuje, nie vlastníkom bytov. Pre mňa pri pomere 30 : 70 % je tiež ešte vyhovujúci. Pri vyššom ako 30 : 70 % už meranie v bytoch stráca na motivácii a sú to zbytočné vyhodené peniaze za tie MERAČE!!!

Takže, všetko je to v nás, ľuďoch!!!
T.František
11.06.13,06:28
Ďakujem za "titul", síce som František, ale nie som pápež!
Ani mne to neišlo do hlavy, že správca dva roky nevšimol, že 4-členná rodina má spotrebu len 0,5 m3 teplej vody za rok....hoci on má v počítači všetky potrebné údaje o stavoch, o počte osôb atď. Keď som sa na to opýtal, tak som dostal arogantnú odpoveď, že NA TO SÚ ZÁSTUPCOVIA VLASTNÍKOV, aby TIETO VECI SKONTROLOVALI !
Síce to nie je pravda, ...navrhol som im, aby prečítali zákon o vlastníctve bytov+zmluvu o výkone správy,...ale od tej doby MESAČNE kontrolujeme stavy vodomerov, a na domovej schôdzi sme prijali aj sankcie voči tým, ktorí chcú šetriť na úkor ostatných vlastníkov!
Samozrejme, že pomer spotr. zložka 70% a základná zložka 30 % nie je "zdravý pomer",...hlavne keď je v móde trvalé uzatváranie ventilov na vykurovacích telesách, a v poslednej dobe aj odmontovanie vykurovacích telies z niektorých miestností...hlavne z kuchýň a z menších izieb !! Je zaujímavé, že SPRÁVCU to tiež nezaujíma, hoci pri koncoročnom odpočítaní pomerových rozdeľovačov a aj pri spracovaní vyúčtovania nákladov si určite všimne, že niečo NESEDÍ !!
Preto mám v pláne ešte počas letných mesiacov zorganizovať domovú schôdzu na túto tému, a tento nešťastný pomer upraviť,...a samozrejme pokúsim sa aj o to, aby som trošičku zmenil rozmýšľanie niektorých našich "šikovných susedov" !...páči sa im, alebo nie...!
sito
15.06.13,11:43
Ďakujem za "titul", síce som František, ale nie som pápež!

František, ale ja som ťa netituloval, len, že tiež je František, pápež, či nie?

Ani mne to neišlo do hlavy, že správca dva roky nevšimol, že 4-členná rodina má spotrebu len 0,5 m3 teplej vody za rok....hoci on má v počítači všetky potrebné údaje o stavoch, o počte osôb atď. Keď som sa na to opýtal, tak som dostal arogantnú odpoveď, že NA TO SÚ ZÁSTUPCOVIA VLASTNÍKOV, aby TIETO VECI SKONTROLOVALI !

No keď som sa tomu venoval, tak som si skontroloval kľúčové veci, informácie z domu. Počty osôb - mesiacov, odpísané stavy vodomerom, PRT. Náklady domu za jednotlivé služby. Ich spôsob rozpočítania. Ak všetko sedelo v správcovom počítači muselo aj v mojom, však rovnaké údaje sme mali, že. Že by mal mať každý iný výsledok?

Síce to nie je pravda, ...navrhol som im, aby prečítali zákon o vlastníctve bytov+zmluvu o výkone správy,...ale od tej doby MESAČNE kontrolujeme stavy vodomerov, a na domovej schôdzi sme prijali aj sankcie voči tým, ktorí chcú šetriť na úkor ostatných vlastníkov!

A na čo si prišiel, či ste prišli? Že ten kto si neplní svoju povinnosť, správca je v suchu? Sankcie treba, ale účinné, neúčinné http://www.porada.sk/images/smilies/biggrin.gif

Samozrejme, že pomer spotr. zložka 70% a základná zložka 30 % nie je "zdravý pomer",...hlavne keď je v móde trvalé uzatváranie ventilov na vykurovacích telesách, a v poslednej dobe aj odmontovanie vykurovacích telies z niektorých miestností...hlavne z kuchýň a z menších izieb !!

Ani nemusí, ani vy nemusíte mať tie PRT, len ak rozhodne sa ich mať väčšina. Každý byt, radiátor v byte by sa mal pomerne podieľať na vykurovaní domu. Podľa čoho, či nie, ak nie podľa pomerových rozdeľovačov tepla, PRT? Prípadne určených meradiel.

Je zaujímavé, že SPRÁVCU to tiež nezaujíma, hoci pri koncoročnom odpočítaní pomerových rozdeľovačov a aj pri spracovaní vyúčtovania nákladov si určite všimne, že niečo NESEDÍ !!

Nevšimne, isto nevšimne. A ak by náhodou, on to správca neplatí, ani konkrétna osoba u správcu zodpovedná za dodané údaje. Ako ste si namerali, odpísali, dodali, tak vám náklady rozpočítali.

Preto mám v pláne ešte počas letných mesiacov zorganizovať domovú schôdzu na túto tému, a tento nešťastný pomer upraviť,...

Doporučujem na pomer 100 : 0 %, alebo 0 : 100 % podľa toho na ktorú skupinu chcete, chceš v dome vyvinúť tlak? Či na eskimákov, a či Masayov?

a samozrejme pokúsim sa aj o to, aby som trošičku zmenil rozmýšľanie niektorých našich "šikovných susedov" !...páči sa im, alebo nie...!

Aby sa ti podarilo!!!



Vždy niekto ...

Niekto vrčí ...

Vždy bude niekto vrčať, že?

http://www.youtube.com/watch?v=DHqO2QJaLqw
Julian
15.06.13,20:09
Správca nemôže učtovať podľa meradla s neplatným overením. Jasne o tom hovorí § 19, odsek 1), Zák. 142/200 Z. z. v neskoršom znení.
Ak nepochodíš, môžeš sa obrátiť na metrologický inšpektorát (SMI).
sito
16.06.13,11:04
Správne, Julian. Nejedná sa síce o obchodný vzťah, preto je zo zákona všetka zodpovednosť daná na správcu domu, za zohnatie, uhradenie ich dodávateľovi, overovanie, alebo montáž nových, odpis stavov. rozpočítanie nákladov na jednotlivé byty podľa stavov na vodomeroch, nameraných hodnôt. Povinnosti majú aj vlastníci, Platiť do FPOaÚ, umožniť montáž vodomerov a odpis nameraných hodnôt, nič viac v 182, v 657 im ukladá podrobnejšie povinnosti pri vodomeroch na teplu vodu. Nie povinnosť si ich zháňať na svoje náklady, že?