daisy16
12.03.06,20:24
Prosím o radu: firma má úžitkové auto VW Transporter 1,9 D r. v. 1991 - v technickom preukaze nie je určená spotreba PHM. Pomôže mi s tým niekto? Nepoznám nikoho kto by mal takéto auto aby som to mala s čím porovnať. Za pomoc ďakujem.
KEJKA
12.03.06,19:50
ked máš úžitkové tak si to môžeš aj vysledovať a dať do smernice. Spotreba priamo súvisí s dosahovanými príjmami, nie je to osobné auto.
daisy16
13.03.06,18:23
Mohla by som ťa poprosiť, ako má tá smernica vyzerať? To mám jednoducho sledovať skutočnú spotrebu a vypracovať nejakú smernicu, kde to bude uvedené? Čo keď podnikateľ využíva auto aj pre svoje účely (myslím tým pre svoju firmu- v prípade poruchy dovezie náhradne diely... podniká v doprave) tiež tam uvediem spotrebu na základe tejto smernice. Nemá náhodou niekto vzor takejto smernice? )ďakujem
KEJKA
13.03.06,19:08
áno - vysleduješ spotrebu, vedieš si knihu jázd, Stazku, či ako sa to volá. Nákupy v litroch, odjazdené km, či mesto, mimo mesta.
Odporúčam aspoň tri mesiace,, už ti z toho vyjde nejaký priemer, potom to celý rok porovnávaš, v zime ti určite vyjde viac.
Urob si z toho excel.tabuľku a napíš si dvoma vetami, že toto je odledovaná spotreba. Úplne polopate, ved to robíš pre seba.
Áno - na druhú časť, ak sa auto používa na internú potrebu - dovoz ND, tiež je to výdavok uznaný.
Ak by sa použilo na súkromné účely, tak vyžiadaná náhrada za spotrebu by sa tiež počítala z tejto priemernej spotreby.
daisy16
13.03.06,19:24
Lida veľmi pekne ti ďakujem. Si naozaj poklad. Nevieš si predstaviť ako dlho som naháňala odpoveď na túto otázku. Chcela som nájsť niekoho kto má také isté auto - bolo to nemožné v mojom okolí nikto také nemal. Ešte raz ďakujem a prajem všetko dobré.
KEJKA
13.03.06,19:47
prosím, rada som pomohla