abcd.kates
13.06.13,13:29
Snažím sa dodržiavať pravidla pri kompostovaní, prečítala som už veľa o tom čo a čo nie, ako a kedy .... manžel mi tam nahádzať veľa vrstiev posekanej trávy. a okrem toho že sa to veľmi sparilo a teraz to zapácha (tráva je až čierna premočená.fuj) tak keď som ho premiešavala našla som tam plno mravcov a mravenísk čo s tým?
pavol54
13.06.13,17:25
a červíkov tam máš? narýľuj niekde hoď ich tam a zakry aby to nezapáchalo
pavol54
13.06.13,17:29
ja som si spravil kompostér zo 4 kolov obtiahnutých čiernou fóliou a zakrytý odkrývam len pri nakladaní nič s tým nerobím len dokladám za pár dní je len 1/4 neboj časom sa stabilizuje tráva je voda kompost sú spravidla uhlíkaté zbytky to sa musí stratiť aj do podložia nič nemiešam
jahoszmsk
13.06.13,17:43
kompost zvykne zapáchať, keď v ňom prebiehajú tie hnilobné procesy... :) ja mám len štyri europalety pribité k sebe, dve dlhé a dve krátke, a do toho dávam vrstvy, napr. hnoj, trávu z kosačky, burinu, sem tam to posypem zeminou, ale určite sa kompost nemá premiešavať, kým nie je z toho humus, si myslím... Ešte som počul že je vraj dobré kúpiť obyčajný perlit a trocha podsypať jednotlivé vrstvy pri nakladaní, aby to malo vzduch. tá čierna fólia na vrchu kompostéra môže byť dobrý nápad...určite to vyskúšam.
draik
13.06.13,18:14
Máte tam veľa mokrej trávy. Najprv si ju nechajte obschnúť, až potom dávajte do kompostéra (najmä ak ide o trávu z okrasného trávnika). Je dobré miešať trávu so slamou a pravidelne prekopávať, aby sa tam dostal vzduch.
pavol54
13.06.13,19:23
Inak tá tekutina ktorá vyteká zo spodku vôbec už nepáchne, na jeseň len vyrolujem spodok fólie a je tam okrem vrchnej vrstvy normálny kompost s tou fóliou pri odkrývaní pozor, vyrojí sa strašné množstvo malinkých mušiek, je to nepríjemné, ten rozmer je taký aby sa to prehrialo 60x60x120 teplota vo vnútri cca 65oC