mattscott
14.06.13,21:02
Dobrý deň,
mám neskutočnú dilemu a už som sa asi vyčerpal + vyčerpal som všetky nápady ako vec riešiť.
Mám hypotéku cez jednu banku - urok 4,59 na 30 rokov suma 83 tis E. Splácanie bolo nastavené progresívne so splátkou na začiatok cca 360 eur k tomu štát a banka prispievajú sumou 52 + 28 E. Pre mňa teda náklad 280Eur.
Blíži sa nám ale koniec 3roč. fixácie a dostali sme ponuku na dalšie 3 roky fix úrok 4,39 resp na 5 rokov 4,19.
Medzitým však ale moja domovská banka mi ponúkla prefinancovanie s úrokom 3,25 perc. - čo po prepočítaní znamená značnú úsporu prostriedkov. Ale je tam ale - Vy znalí už tušíte - musel by som vrátiť pri prefinancovaní komplet príspevky za 3 roky spolu cca 2900Eur.
Znalí taktiež správne tušia že z istiny mi za 3 roky neubudla ani tisíc eurovka k dnešnému dňu je zostatok 82 200. Musel by som pri prefinancovaní rátať so sumou aspoň 85000. A tu už sa to začína zamotávať - chceli by sme predať tento byt a kúpiť iný väčší. Samozrejme sa to nestihne do termínu takže ak by sme ho predávali počas obdobia fixácie museli by sme rátať pri výplate hypotéky zo sumy čo by sme utŕžili s 5perc sankciou za vyplatenie mimo toho jedného dňa čo skončí fix a to je pri povedzme 84000 Eur dalších 4200 E a toto už by sa dalo považovať za kvalitné finančné straty.
Čo teda robiť? ostať v terajšej banke zafixovať sa na ďalšie 3 roky (z čoho ešte 2 s príspevkom) alebo prefinancovať? alebo?
Ice dive
14.06.13,19:27
niečo tu nesedí, lebo ak ti banka a štát prispievajú 80 € na úroky hypotéky a máš to na 30 rokov čiastku 83000 € znamená to, že pri splátke 280 € máš úrok 1,35 % ak by si mal úrok 4,59 ako píšeš tvoja splátka by bola 425 €.... ak už tri roky máš za sebou je výhodnejšie ešte rok vydržať v danom byte...ono aj tak sa teraz nejak rýchlo nepredáva, záleží od lokality... ale radšej by som zafixoval na ďalšie tri roky začal s predajom tak aby som mohol po 4 rokoch predať a vyplatiť úver bez vracania štátneho príspevku....
mattscott
16.06.13,00:02
vedel som totiž, že zo bude dlhá otázka tak som chcel vynechať to nepodstatné a teda, že keď sme to brali mali sme slabý príjem kvázi rovno po výške čiže obom sa nám to so ženou rátalo s pol úväzkov čo sme robili popri škole. A tak nám vyšla hypotéka s progresívnym splácaním. Čo je na začiatku 350E ale či si pamätám graf tak 30.rok to malo byť až cca 600-700E.
ak to predám po 4.rokoch nemusím vracať štátny príspevok píšeš ale ten sa vypláca až 5 rokov je to určite tak?
Dominiksk
16.06.13,16:38
Vo Vasom pripade je dost vela otazok a problemov, ak som spravne pochopil tak mate hypoteku so statnym prispevkom pre mladych takze samozrejme sa neoplati prenasat lebo pridete o statny prispevok resp. ho budete musiet vratit na Vasom mieste by som este jeden rok pockal kedy uz ho nebudete musiet vracat. Ak trvate na predaji resp. kupe novej nehnutelnosti musite pocitat s tym ze statny prispevok vratite.
mattscott
17.06.13,11:12
čiže štátny príspevok pre mladých je nastavený tak, že do štyroch rokov ak sa rozhodnem splatiť hypo tak štátny príspevok vraciam - nad 4 roky nie? Čiže s predajom by som mal aspoň rok počkať - to by bolo najlepšie? Lebo ono tak či tak mimo fixácie budem musieť zaplatiť 5 percent. 3r Fix mi končí teraz v júly.
Dominiksk
22.06.13,06:13
ano idealne by bolo pockat ak mate tu moznost, jasne mimo fixacie sa moc neoplati splacat koli pokute ale ak mate mat taku vyhodnu urokovu sadzbu resp. vysoky rozdiel v nej su pripady ked sa to aj oplati ale to je pri urokoch okolo 6,7%