endura
16.06.13,08:51
Prosím vás o zhodnotenie psychického stavu otca mojej priateľky. Má 63 rokov, celý život bol paranoidný (napr. sused ŠTBák ho údajne odpočúval cez stenu), nadmerne upodozrievavý, ťažký psychický tyran, ale len voči svojej rodine. Jeho žena a dve dcéry boli kvôli jeho správaniu sa počas svojho života niekoľkokrát hospitalizované na viacerých psychiatrických oddeleniach.
Čo som si na ňom všimol čudné, bolo to, ako reagoval na niektoré neočakávané situácie. Musím uviesť pár konkrétnych príkladov:
1. Nelogické domýšľanie: Viackrát sa nám stalo na spoločnom výlete, že uvidel nad horizontom mrak neobvyklého tvaru a jeho reakcia bola že je to tornádo, a že by sme sa mali ísť rýchlo skryť. Snažil som sa mu to vyhovoriť logickými argumentami, napr. že prečo sa teda "lievik tornáda" nehýbe, ale vždy si to zdôvodnil, samozrejme nelogicky, často aj s pomocou klamstiev.
2. Klamstvá: Má silnú potrebu byť najzaujímavejším členom spoločnosti a teda jej stredobodom. Neváha pre to použiť ani klamstvá najväčšieho kalibru, aj keď rodina ho upozorní, že nehovorí pravdu, či že to bolo úplne inak, ešte viac sa snaží všetkým dokázať, že má pravdu. Používa k tomu svoj status v spoločnosti váženého človeka, manažéra ktorý má pod sebou desiatky ľudí a ktorý vo voľnom čase pomáha ľuďom. Ženy v jeho rodine zrejme berie okolie nie až tak vážne ako jeho, práve pre ich minulé hospitalizácie na psychiatrii. Ako príklad nedávneho klamstva bolo to, že keď staval dom, spadlo vedľa neho lietadlo.
3. Odpovede za každú cenu: Nevie si priznať, že niečo nevie, neovláda. Keď sa ho ktokoľvek opýta na niečo, čo nevie, nikdy nepovie, že nevie. Zakaždým si vypočujeme znôšku nezmyslov a táranín, na ktoré keď niekto zareaguje, že to tak nemôže byť, tak sa odmlčí.
4. Odpovede od veci: Ak sa ho niekto opýta na nejakú konkrétnu vec, niekedy dostane odpoveď, ktorá sa témy netýka, prípadne sa jej týka iba okrajovo. Toto vyznieva veľmi čudne, lebo dotyčný musí svoju otázku opakovať niekoľkokrát, aby dostal odpoveď, a aj tak si nie je istý, či dostal odpoveď pravdivú.
5. Odkladanie a stráženie si predmetov: Má zopár predmetov v domácnosti, ktoré si stráži viac, než iné. Tieto si odkladá na rôzne "tajné" miesta, ktoré potom zabudne. Vtedy príde k tomu členovi domácnosti, ktorý mal kedykoľvek v minulosti danú vec požičanú, a pýta ju od neho. Samozrejme, nič nedostane, lebo ju má on, len si nespomenie, kde. Výsledkom je konflikt, lebo dokáže vŕtať dovtedy, kým sa naňho dotyčná neoborí a v nervoch naňho kričí.

Viem, že veci ktoré som spomínal, môžu byť súčasťou jeho povahy, lenže trvajú tak dlho, a zosilňujú sa a preto nás napadlo, či už dávnejšie nie sú súčasťou jednej či viacerých diagnóz?

Najistejšie by bolo zájsť s ním za psychológom, lenže on by to bral ako koniec sveta, pohanu a hanbu na 100 rokov, veď on je podľa seba vždy na 100percent zdravý, duševne vyrovnaný (keďže sa vyzúri na najbližších). Preto táto možnosť nepripadá do úvahy. Staršia dcéra mu to skúšala navrhnúť, skúšala to aj cez mamu, aby ho prehovorila, ale výsledok bol ten, že bol na nich niekoľko mesiacov nevrlý a ledva s nimi komunikoval.
buchač
16.06.13,07:43
Chceš zhodnotenie stavu ???
Nuž , tak to teda veríš a dávaš solídnu dôveru ...
Ibaže na takéto posúdenie stavu z popisu jednej strany ( Tvojej ) je to tak trochu zavádzajúce , to sa proste nedá ...
Diagnózu by mal stanoviť jednoznačne odborník - psychiater alebo psychológ ...

Ale keď sa tak pozerám na tie body a ich popis ???????
Kurňa , koho mi to pripomína ????
....aha , už viem ......našich politikov - hlavne jedného nemenovaného , vyšportovaného klikmi ...
Tiež mi napadlo , že by sa mal liečiť a nie uvažovať o funkcii prezidenta ...;):---:D
pavol54
16.06.13,08:04
skôr by som mal problém niektorého z tej množiny vylúčiť že sa ho to netýka
zoloszabo
06.10.13,18:12
.
alaya1
06.10.13,18:55
Moze to byt zaciatok stareckej demencie, spojeny s uskostnymi stavmi, ci obsedantnymi neurozami. Ale diagnostikovanie na zaklade popisu ineho cloveka sa bez podrobneho psychologickeho a psychiatrickeho vysetrenia nezaklada na objektivite posudenia stavu.
Dáša_
07.10.13,05:07
A prečo chceš riešiť otca svojej priateľky? Ak je to taká priateľka, s ktorou chceš prežiť spoločný život, tak ju proste zober a odiďte. Riešte svoje životy.
Otca proti jeho vôli nedostaneš ani na vyšetrenie, a už tobôž nie na liečbu.
Kvaka
07.10.13,06:42
Pokiaľ on svojim správaním neohrozuje seba alebo ľudí okolo seba, nič s tým nenarobíte.
:) Ale ten bod 3 aj 4? No stačí sa dobre porozhliadnuť, netreba ani ďaleko chodiť. :)
Tieto tebou popísané vlastnosti súvisia určite aj s povahou, každý sme nejaký, ale všetci sme si rovní. Ak sa tieto vlastnosti vekom zhoršujú, kľudne môžu byť znakom aj nejakej poruchy, ktorej prejavom je zabúdanie, takže jedine s odborníkom toto konzultujte, aj bez otca tvojej priateľky. Mala by to byť jeho manželka, kto odborníka vyhľadá.
bjuty smis
07.10.13,13:15
sám píšeš, že :
svoj status v spoločnosti váženého človeka, manažéra ktorý má pod sebou desiatky ľudí a ktorý vo voľnom čase pomáha ľuďom.

a to si ako nik nevšimol....pracovné úspechy prišli len tak ??
ked má pod sebou desiatky ludí, asi to s ním také zlé nebude...

a dalej píšeš :
Ženy v jeho rodine zrejme berie okolie nie až tak vážne ako jeho, práve pre ich minulé hospitalizácie na psychiatrii.

myslíš, že oni sú schopné to objektívne posúdiť ?
z tých info, čo si dal by som skorej veril starému....

akurát, že bude asi ťažká povaha, naučená mať vždy pravdu....
korela
07.10.13,21:20
Pre bjuty smis

"a to si ako nik nevšimol....pracovné úspechy prišli len tak ??
ked má pod sebou desiatky ludí, asi to s ním také zlé nebude..."

Možno ešte ďaleko horšie. Práca a súkromie sa nedá spájať. Doma tyran, narcista, perfekcionista, hulvát atď, vonku vážený človek. Dve tváre.
V niektorých OZ určených najmä pre ženy by ti vedeli dať zoznam mužov (samozrejme nedajú) a hlavy rodín z najvyššieho spločenského rebríčka.
Manželky známe osobnosti, vzdelané a krásne....

Čo sa týka argumentu, koľko kto má pod sebou ľudí, obzri sa iba do 20.st., čo poniektorí muži napáchali s ľudstvom. Diktátori a iní vodcovia. Bez diagnóz, však?
Andy Kralik
08.10.13,03:14
Nájsť hranicu medzi osobnostnou črtou a psychiatrickou chorobou je náročné a porada to nezvládne.
Bez odbornej pomoci a vyšetrenia sa ďalej nepohnete. Ak vyšetrenie odmieta on (a priamo neohrozuje seba alebo svoje okolie) tiež si nepomôžete.
Odporúčal by som návštevu psychológa alebo psychiatra zvyšku rodiny. On im môže pomôcť ako s ním komunikovať.
bjuty smis
08.10.13,10:39
no ked toto mala byť otázka na mňa, tak ja netvrdím, že nemôže byť..
takisto ako ty nemôžeš nič tvrdiť..

vyjadril som svoj názor na tie chabé info, čo poskytol...

tyrani a hulvati sa vačšinou vo volnom čase nevenujú pomoci iným ludom, ako spomínaný....
manželka aj dcéry boli už viac krat hospitalizované na psychiatrii

možno ty si s toho vyčítala, že on je tyran...ja nie......
endura
14.11.13,05:15
"pracovné úspechy prišli len tak ?" Samozrejme, že neprišli len tak. Prišli s výraznou pomocou manželky, a staršej dcéry, ktoré sa svojou pomocou podieľali na jeho podnikaní. Už keď sa stal manažérom, všetku ich pomoc poprel - údajne sa dostal na túto pozíciu LEN svojou vytrvalosťou. Jeho výraznou črtou, ktorú som zabudol spomenúť, je, že neskôr popiera akúkoľvek pomoc od členov svojej rodiny.
Ďalšia vec: Jeho žena, keďže pred oltárom dala sľub ohľadom toho, že s ním bude v dobrom aj v zlom, ho nechce opustiť v žiadnom prípade. Preto radšej desiatky rokov znáša jeho psychickú tyraniu na úkor svojho duševného zdravia. Tam je odpoveď na doteraz nepoloženú otázku ohľadom príčiny jej hospitalizácie.
"myslíš, že oni sú schopné to objektívne posúdiť?"
Áno, myslím, a vidím to aj ja. Ja som nikdy nebol hospitalizovaný na psychiatrii a ani sa tam neliečim. To ti píšem, keby si mi chcel položiť doplňujúcu otázku.
endura
14.11.13,05:19