Jimmyx
19.06.13,15:00
Dobry den, mám otázku matka by si rada podala žiadost o byt vo vlastníctve mesta,hlavne zo zdravotných dovodov.Problém je že vlastní byt v ktorom momentálne býva.Jediná možnost je ten byt prepísat(darovat) mne (synovi) kedže mám stále trvalý pobyt hlásený v byte aj ked tam nebývam a následne by sa byt predal,aby sa pokryli náklady spojené so stahovaním a podobne.Moja otázka je aký je postup takejto operácie,čo je výhodnejšie darovat alebo len prepísat na katastri,či sú s tým spojené nejaké poplatky,dane,návšteva právnika/notára atd.Ak niekto riešil podobnú situáciu,najlepšie z vlastnej skúsenosti tak rada by sa hodila.Dakujem
Mária27
19.06.13,13:24
Najskôr si zisti, či mesto nejaké byty má, koľko má uchádzačov ... dnes je o také niečo obrovský záujem, pochybujem, že by byt od mesta dostala.
JUDr. Pavol Kollár
19.06.13,14:00
Prevod vlastníctva bytu je možný buď kúpnou zmluvou alebo darovacou zmluvou. vo vašom prípade doporučujem kúpnu zmluvu. Za vyhotovenie zmluvy zaplatíte právnikovi od 100 do 200 EUR ak to nezvládnete sám bezplatne, správny poplatok je 66 EUR a za úradné osvedčenie podpisov zaplatíte podľa toho, kde to budete osvedčovať a koľko vyhotovení - cca 10 EUR . Takže minimálne vás to bude stáť 76 EUR plus vaša námaha.
Jimmyx
19.06.13,14:13
Dakujem za fundovanú radu.Možem ešte dostat vysvetlenie,prečo je kupna zmluva vyhodnejšia pre tento prípad a nie darovacia( matka - syn).A ešte podotázka,pri kúpnej zmluve nemusí prebehnut finančná transakcia aspon fiktívna a na akú sumu by takáto kupna zmluva mala byt vystavená?
Jimmyx
19.06.13,14:14
mesto sa zobudilo a začalo stavat,to je hlavný dovod.
draik
19.06.13,14:20
Prebehnúť by mal prevod kúpnej ceny, ktorá by mala byť stanovená reálne. Fiktívne v hotovosti to už legálne nevyriešite, keďže príslušný zákon výšku hotovostných platieb obmedzil. Vo Vašom prípade by matka mohla byť predať a kúpiť si vhodnejší.
JUDr. Pavol Kollár
19.06.13,15:31
Ak bude žiadať o byt vaša matka, nikto nebude môcť poukazovať na to, že byt darovala synovi. Povie že byt predala, lebo potrebovala peniaze na splatenie záväzkov z minulosti a niečo si nechala na dožitie v starobe. Môžu tam byť aj ďaľšie dôvody, napr. ak máte súrodencov.
arizona
19.06.13,15:35
Mestske byty sa prideluju v prvm rade mladym rodinam s detmi a ludom dlhodobo socialne odkazanym. Nakolko ma tvoja matka vo vlastnictve byt,je mala sanca, ze dostane byt od mesta.
To, ze matka svoj byt daruje tebe a nasladne poziada o byt nepomoze,nakolko sa jedna o spekulaciu.
Vies kolko ludi by rado darovalo svoje byvanie detom a nasledne dostali byt od mesta?

Ak matke jej byt nevyhovuje,ako pises zo zdrav.dovodov, preco ho jednoducho nepreda,alebo nevymeni za vyhovujuci?
JUDr. Pavol Kollár
19.06.13,15:42
Myslím, že sa tu už riešia problémy mimo témy zadávateľa otázky.
Jimmyx
19.06.13,18:35
Takže od konca,ak mesto spí a 20 rokov sa nepostaví ani verejné WC,tak automaticky byty na vymenu chybajú,ponuka sa rovná nule,takže ano v idealnom svete človek predá 2izbovy a kupi malý 1izbovy byt a nepodreže si konár pod sebou tým že sa nastahuje do bytu patriacemu mestu so zmluvou na dobu určitu......dufam že nemusím písat že v takom svete nežijeme.Dalej nemyslím si že byty sú v prvom rade určené mladým rodinám s detmi,v žiadosti o pridelenie bytu taká podmienka určite nie je,mladý - starý stále je to občan mesta,dalšia vec mi prosím vysvetli načo bude mladej rodine s detmi 1izbový byt(ktoré su práve v tej novostavbe plánované,min. 50%,predpokladám že je to podmienka pre udelenie príspevku od štátu). A posledná vec je cena,nejedná sa o žiadne socialne byvanie,človek musí zdokladovat príjem a nájom bude podstatne vyšší ako je v tejto lokalite obvyklé,dokonca vyšší ako prenájom od sukromneho vlastníka bytu.A ešte k tej špekulácii.....otočme to, príklad: ....mám rodinu a žijem s matkou v byte ktorého som spolumajitel(kedže byt bolo potrebné od mesta odkúpit).....to podla teba znamená že tiež nemám právo darovat matke svoj podiel a požiadat o byt mesta,pretože to bude špekulácia a jedine čo mi ostáva je...??? A kto potom su a odkial prišli vlastne všetky tie mladé rodiny s/bez detí ktoré o mestské byty žiadajú?
Jimmyx
19.06.13,18:37
........tiež si myslím.
doktor23
25.06.13,12:59
Neviem, či by som to riešil kúpnou zmluvou, nakoľko ak mame nebudeš vyplácať peniaze, jedná sa o simulovaný právny úkon a zmluva je absolútne neplatná. Do zmluvy píšte to, čo naozaj robíte. Ak mame neplatíš peniaze, napíšte si darovaciu zmluvu a uveďte hodnotu daru. Pokiaľ mám správne informácie z daňového úradu, ak uvedieš hodnotu daru napr. 30 000,--EUR a predáš za 30 000,--EUR, nemal by si platiť daň. Čo sa týka poplatkov, ak si zmluvu nebudeš písať sám, u notára by si mal zaplatiť cca. 1 % z hodnoty nehnuteľností. U advokáta je to komplikovanejšie, ich cenník pripúšťa rôzne akciové ceny.
Navyše, ak to budeš "kupovať", mala by to s Tebou "kupovať" aj Tvoja manželka (ak máš), pretože všetko, čo nadobúdate počas trvania manželstva, je spoločné - patrí do bezpodielového spoluvlastníctva, ak nebolo zúžené alebo zrušené, alebo sa nejedná o dar či dedičstvo.