KEJKA
22.06.13,11:26
Čerpadlo SIGMA odišlo - skratuje asi motor, v šachte je vlhko, zrekapitulujem problém, ktorý potrebujem vyriešiť
Ja mám narážanú studňu, to zn. že do nej nijako ponorku nedostanem.
Voda /z čerpadla SIGMA/ mi ide priamo do hadice, ktorá je vetvená na cca 4 miesta s kohútmi. Momentálne zapínam tak, že aspoň jeden ventil je otvorený, pri polievaní obieham ventily a kontrolujem hadice a prípadne privieram alebo otváram ventily, podľa intenzity polievania. Takto to fungovalo cca 3 roky, teraz však potrebujem čerpadlo nahradiť a vybrala som za prítomnosti poradcu toto:
Automaticka domaca vodarnicka
CAM BJm100LB/80 lezata domaca vodarnicka

Max. prietok v L/min: 60
Max. vytlak 45
Max. sacia hlbka 9
Prevedenie vo V: 230
Prikon motora P2 v kW: 0,75
Sacie pripojenie: 1" vnutorny zavit
Vytlacne pripojenie: 1" vnutorny zavit
Material cerpadla: liatina
Katalogove cislo: CEB150150
Kategoria: dom - zahrada
========== cena 250 EUR mi vcelku vyhovuje.
vodu do domu neriešim, chcem to na polievanie krovín, trávnika, živého plotu atp. takže v sezone denne cca 2-3 krát. Plus raz ročne napustiť bazén.
Na prívod budem potrebovať zredukovať tuším 6/5 rúru zo studne na túto vodárničku. Nádobu chcem preto, že záhradné kohúty nie vždy tesnia, ak predsa len nejaký únik bude, tak tá väčšia nádoba nejaký čas vydrží a nebude sa každú chvíľu spúšťať čerpadlo.
Chcem to zasa umiestniť v tej šachte, čiže bude to vo vlhkom prostredí.
Čo mi poradíte?
Vopred ďakujem.
a ešte raz ďakujem, neviem, ako by som otázku vylepšila.
..................posúvam.................
.................posúvam...................
.................posúvam...................
odchádzam pozrieť túto vodárničku priamo v obchode, aj tak musím kúpiť redukciu k ventilu na vodárničke na priemer studničnej rúry.
referencie na vodárničku by ma však potešili.
=========
bola som v obchode a v zásade sú 2 riešenia
1. dom, alebo dom+záhrada ...............vhodná je vodárnička, aby čerpadlo stále nespínalo. Pri polievaní spotreba vody je menšia, ako prítok. Čerpadlo doplní nádobu a vypne, po chvíli ked sa časť vody polievaním zasa spotrebuje, tak ssa zapne-doplní zásobu a vypne. Rovnomerný stály chod čerpadla dosiahnem len vtedy, ak dokážem zvýšiť spotrebu vody na výstupe na rovnakú hodnotu ako je prítok. Otázka - pomôže vetvenie hadíc v záhrade tak, že jedna vetva bude napr. polievať stromy, kríky a druhá vetva bude pripojená na postrekovač?

2. len záhrada (môj prípad)..........stačí čerpadlo s elektronikou na indikátor zmeny tlaku (pardon-som laik), takže pri otvorení ventilu kdekoľvek na záhrade sa čerpadlo spustí a pri zatvorení zasa vypne. Tá elektronika je zaliata nejakou epoxidovou hmotou, takže je to odolné voči vlhkosti.
Dôležité je, aby sme zbytočne nezatvárali kohút, ale podľa možnosti polievali súvisle. nevýhoda je, ak by bol z nejakého dôvodu únik vody, tak sa čerpadlo zapn, aj ked to nechcem.
========
cenové relácie sú približne rovnaké. Akurát pri tom čepadle som sa neopýtala na to, či to má aj nejaký filter - aby to nenasalo vodu s pieskom.
.........a zasa posúvam................
.........a zasa posúvam.........
buchač
26.06.13,07:07
Hlásenie :
Pozor , pozor ....na 1. koľaji sa posúva vlak s domácou vodárničkou a čerpadlom...

Čerpadlo - vodárnička takéhoto typu nemá priamo v mechanizme ten filter .
Nie je na to konštruovaná .
Tento sa dáva na to prívodne potrubie , na sací kôš ...


Iný princíp mechanizmu je u kalových čerpadiel ...ale to je iná problematika .
KEJKA
26.06.13,07:22
Vďaka za ohlas, som si povedala - konečne niekto si našiel čas.
Ak správne rozumiem, v oboch prípadoch musím myslieť na filter.
studňa je narážaná, sací kôš je kdesi na konci tej rúry dole, ku ktorému sa nikto nedostane. predpokladám, že tam niečo ako filter je, či?
mala som na mysli pieskový filter kdesi medzi vodárničkou a prívodným potrubím
alebo v druhom prípade
medzi čerpadlom bez nádrže a prívodným potrubím.
buchač
26.06.13,09:02
Narážané studne majú na konci len ten kužeľ s dierami . Postupom času si týmnasávanímutvorí okolo seba dostatočný priestor ,kde je iba čistá ( relatívne ) voda ..

Najlepšie je dať ten pieskový filter pred vodárničku ...poriešiť tak , aby bol dobrý prístup kvôli tej výmene filtrov alebo iným problémom ...
betak
26.06.13,09:27
neriešiť vodarničkou - teda tlaková nádrž,
neriešiť elektronikou - zapínanie od poklesu tlaku.
dať zreparovať pôvodné čerpadlo a motor a pokračovať v tradícii - je najlacnejšia a najlepšia variant, vetrať šachtu.
KEJKA
26.06.13,09:35
takto to robím cca 3-4 roky, a čerpadlo je staré hádam 40 rokov,
pár rokov sa nepoužívalo, potom som ho nechala zreparovať a išlo, potom zoskratoval motor, dala som ho previnúť
teraz vyzerá, že aj motor treba previnúť, síce sa rozbehne, ale ihned aj vybije ističe - ten nábeh je najnáročnejší a akosi "nestíha", odnášajú to tie ističe. Okrem previnutia aj nejaké tesnenie dovnútra treba dať, lebo voda vyteká kadiaľ nemá, to si už nepamätám, čo tam dávali.
Ale ide mi aj o pohodlie, aby som mohla len otvárať kohút a nie zakaždým behať zapínať a vypínať čerpadlo.
buchač
26.06.13,09:54
Raparácia , teda generálna oprava je niekedy drahšia varianta ako kúpa nového zariadenia ...

Nie vždy sa vyplatí .....pokiaľ si to samotný majiteľ nevie -nedokáže zrepasovať ...
betak
26.06.13,17:32
- že má 40 rokov svedčí o tom , že je to poctivo vyrobené čerpadlo,
- vytekanie vody - to je mäkká upchávka - tá potrebuje občasnú kontrolu a doťahovanie resp. doplnenie - inak to bude tiecť , a motor bude mať problém.
- nepíšeš aké upchávky majú nové čerpala hore uvedené - ak budú mať mäkké - problém sa bude opakovať - ak mechanické -bude to chcieť filter na sani- a začína kolotoč okolo očistenia filtra.
- a neviem prečo obiehaš - zapnem a ide ....
veľa radosti zo záhrady.
KEJKA
26.06.13,17:42
presne tak, som iba užívateľ. Zatiaľ nám SIGMA vydržala vždy cez sezonu, cez zimu je nevyužívaná, na Dlši rok -na jar to hned zoskratovalo, šla som previnúť - to bolo ešte našťastie na poistku, tak sa mi to oplatilo, teraz síce to bežalo, aj bazen sme naplnili, ale ešte ani leto poriadne nezačalo a koniec.
Je to opacha, musí to prísť nejaký chlap vytiahnuť, potom naložiť do auta, ja to odveziem na repasáciou a nazad to isté. kedže syn príde raz za čas, tak sa takáto oprava natiahne na 2-3 týždne minimálne.
KEJKA
26.06.13,17:43
no idem zapnúť elektrinu, popolievam a zase idem vypnúť. V horúčavách aj 3krát za deň aspon na trávnik.
misoft
27.06.13,15:36
Vraj sa ťažšie rozbieha. Prevíjala si ho, tesnenia vymenila. A na ložiská ste sa pozreli?
(BTW: triafam od boku!)
KEJKA
27.06.13,15:50
to už sú otázky vyššieho levelu. Nič som nemenila. Prevíjal sa minulý rok na jar - r.2012
Ložiská? - absolútne netuším.
Práve toho sa bojím, že ak to dám do opravy, tak ma to bude stáť možno "iba 50-100 EUR"
ale peniaze mi nikto nevráti, ak to zasa po pár týždňoch vypovie službu z iného dôvodu.