janka331
22.06.13,21:14
Spadla som zo schodov a zlomila som si obe kľúčne kosti. Po 2 dňoch som bola na kontrole v spádovej chirurgickej ambulancii. Po príchode mi pani doktorka oznámila, že mám cvičiť, lebo fixácia - stela dorsis nie je naveky. Sťahovať nábytok nemám, ale všetko robiť môžem. Kedže som nedokázala podľa pokynov zdvihnúť ruky za hlavu, takto urobila ona a potom hned ruky dolu a za chrbát. Zaujíma ma, či je to správny postup.
terezamaria
22.06.13,19:20
Nie som doktor, ale určite je to veľmi skoro, to bola traumatologička?
arizona
22.06.13,19:37
Podla mna by bolo vhodnejsie,aby si chodila na rehabilitacie,aby ta rozcvicili odbornici. Nespravnym cvicenim si mozes uskodit.
lujza.j
22.06.13,19:47
ja som ako decko na Zš mala zlomenú ale iba jednu....mala som to do 8-mičky zafixované cez chrbát....neviem si predstaviť, že by sa malo cvičiť...ked len pri kýchnutí som mala bolesti a od vtedy kýcham tak inak zvukovo....som si tak zmierňovala bolest
janka331
23.06.13,04:34
nienebola, to som bola na spádovej chirurgii, pri tom jej postupe som videla všetky hviezdy...
DanielaSL
23.06.13,05:10
Poraď sa s dobrým fyzioterapeutom. Cvičiť treba..lebo pri nečinnosti odchádzajú svaly inde. Ja som tiež mala po ťažkej operácii nohu v motodlahe, ktorá s ňou cvičila, tiež som videla hviezdy od bolesti. Ale fyzioterapeut najlepšie vie, čo môžeš cvičiť.
buchač
23.06.13,08:18
Moju odpoveď na takto položenú otázku si radšej nechám pre seba ....;)

Zasa by som dostal plno - veľa " kladných " ohodnotení ...:rolleyes:

ÚPRAVA :

...je tu spomínaná traumatológia ...
Bacha na výrazy ...traumačka je len bočák chirurgie , kde sa riešia tie úrazy ....
Zvyšok je už oblasť samotnej klasickej chirurgie ...

Otázka :

Mám cvičiť po dvoch dňoch od úrazu - zlomenina oboch kľúčnych kostí?
Tak takúto otázku môže položiť nie že laik , ale aj číry a neskutočný optimista .

Odpoveď :

Biologia kľúčnej kosti je odlišná od iných dlhých kostí a umožňuje to jej liečenie oveľa rýchlejšie a spoľahlivejšie. Pri liečení menej bolestivých fraktúr používame v prvých piatich až siedmich dňoch popruh na zavesenie ruky. Potom može začať pacient hýbať so svojimi ramenami - skúšajúc zdvihnúť ich nad svoju hlavu a zlepšiť rozsah pohybu. Pukajúce zvuky, niektoré veľmi výrazné, všeobecne pretrvávajú okolo jedného mesiaca. Sú normálne a nebudú mať vplyv na cvičenie alebo uzdravenie.
Po štyroch týždňoch alebo keď pukanie/praskanie ustanú - pacient môže začať zdvíhať objekty s ľahkou váhou, ako napríklad neotvorená plechovka (cca 0,5 kg) - na vytvorenie sily. Ťažšie váhy možu byť použité ak to pohodlie umožňuje. Mladší pacienti sa vrátia ku svojím športom do šiestich týždňov, zatiaľ čo starší pacienti si vyžadujú viac času - zvyčajne tri mesiace.

Zvyšok je o patričnej rehabilitácii ...........
terezamaria
23.06.13,09:38
Jednoznačne by som vyhľadala traumatológa, ten vie najlepšie posúdiť, čo a kedy začať cvičiť a ako sa správať so zlomenými kľúčnymi kosťami....
viktorviktor
23.06.13,10:42
zlomenina, prasklina, všetko jedno. Pozri ako sa "lieči" motorkár http://www.countrycross.sk/clanky/713-ako-na-to-zlomeniny-klucnej-kosti

a ešte Postup pri zlomeninách horných končatín http://is.muni.cz/th/344864/lf_b/__BP_.txt
buchač
23.06.13,10:49
....ach jo .............
janka331
23.06.13,12:03
Nuž keby ma nebola lekárka takto precvičila,,tak by som sa toto nikdy ani nepýtala. Pre mňa je zlomenina a jej fixovanie, znakom toho, že tým netreba "kývať" a počkať, kým sa to zhojí, ale zažila som šokovú terapiu, a tak sa radšej pýtam