MMPO
23.06.13,21:05
Mám alergicku reakciu na sesquiterpenlakton a neviem kde všade sa nachádza.Bolo mi povedane, ze je to zložka, ktorá sa nacházda v rastlinách, aby som sa stranila bylinkam a všetkému,čo obsahuje vyťažky bylin. Je to lepšie, keď nie som v prirode, keď nejedávam žiadne bylinky a aj čaje.Ale chcela by som presny zoznam raslin, stromov a všetkeho, kde sa tá zložka nachadza.Ďakujem
lujza.j
23.06.13,19:18
Sesquiterpenlakton - zmes

Synonymá:
Sesquiterpenlaktonová zmes, Lactonum sesquiterpeni. Zmes terpénov (alantolacton + costunolid + dehydrocostunolid) Zmes rovnakých dielov alantolactonu, costunolidu a dehydrocostunolidu.

Táto zmes obsahuje 3 látky, ktoré sa vyskytujú veľmi často v mnohých zložnokvetých rastlinách. Niektorú z uvedených látok obsahujú napr. chryzantémy, rebríček ( myší chvost ), palina, harmanček, šalvia, arnika, vratič, margaréta, artičôk a ďalšie.
Prejavy kontaktného ekzému sa objavujú väčšinou na rukách. Prach zo suchých rastlín a/alebo peľ môžu byť príčinou kontaktného ekzému aj na iných častiach tela, nekrytých oblečením.

Okrem kontaktnej precitlivenosti na samotné rastliny je potrebné myslieť aj na nasledovné výrobky, ktoré môžu obsahovať prírodné extrakty z rastlín (tinktúry), s obsahom niektorých alergénov. Ide predovšetkým o tzv. prírod*nú kozmetiku, o tzv.zdravú prírodnú výživu, masti, krémy, tinktúry a lóciá s rastlinnými výťažkami a rad ďalších produktov.

Skupinová precitlivenosť môže existovať s mnohými ďalšími rastlinami tejto skupiny, ale aj s vavrínom alebo rododendronom.


http://www.danderm-pdv.is.kkh.dk/dds/infofolders/sesq/sesq.pdf
http://www.videncenterforallergi.dk/patientinformation-kurvblomster.html
MMPO
23.06.13,19:27
ďakujem,ale ja by som chcela vediet aj tie ďalšie, zakladny zoznam som dostala,ale tam bolo atd.... atd....tak chcem vediet,co dalej, ktore stromy, kvety a hlavne bylinky,ktore mame v dennom jedalničku.
avalik
23.06.13,19:30
Sesquiterpenlaktony, kterých bylo popsáno více jak 600 se nacházejí v rostlinách jako jsou např.: ambrózie (Ragweed, Traubenkraut, Ambrosia artemisifolia), artyčok (Artichoke, Artischocke), benedykt (Blased-Thistle, Benediktenkraut), bodlák a pcháč (Thistle, Distel, Kratzdistel), cínie /ostálka/ (Zinnia), čekanka (Chicory, (Zichorie), devětsil (Butterbur, Pestwurz), estragon (Tarragon, Estragon), heřmánek (Chamomile, Kamille), hlávkový salát /květ/ (Lettuce, Kopfsalat), hvězdnice /astra/ (Aster), chrpa (Cornflower, Kornblume), chrpovník (Saussurea), jiřina (Dahlia, Georgine), kokarda (Fireweed), kolotočník (Oxeye), kopretina (Marguerite), krásenka (Cosmos), krásnoočko (Corepsis), lopuch (Burdock, Horseweed, Klette), měsíček /nechtík/ (Marigold, Ringelblume), mléč (Sowthistle, Gänsedistel), oman (Stinkwort, Alant), oruňka (Capeweed, Cryptostemma), ostropes (Cotton-thistle, Eselsdistel), pelyněk (Wormwood, Sagebrush, Wermut), pampeliška /smetanka/ (Dandelion, Löwenzahn), podběl (Coltsfoot, Hauflattich), řebříček (Yarrow, Schafgarbe), řimbaba (Feverfew, Mutterkraut), sedmikráska (Daisy, Gänseblümchen), sadec (Boneset, Wasserdost), slunečnice (Sunflower, Sonnenblume), starček (Dusty miller, Ragwort, Greiskraut, Kreuzkraut), šalvěj (Sage, Salbei), štěrbák (Endive, Wegwarte), třapatka (Black-eyed susan, Rudbeckie, Sonnenhut), řepeň (Cocklebur, Berufkraut), turan (Fleabane, Erigeron), vratič (Tansy, Rainfarn), záplevák (Sneezeweed, Bitterweed, Helenium), zlatobýl (Golden rot, Goldrute), aj.
http://www.epitesty.cz/pasports/A%20003%20B.pdf
lujza.j
23.06.13,19:30
prelož si tie dva linky a gúgli dalej....
MMPO
23.06.13,19:44
a viete mi poradit, či zázvor tiež tam patri....neviem sa to nikde dočitať.
Estetic
24.06.13,05:50
Vyhýbaj sa bylinkám a bylinkovým kozmetikám,čajíčkom,zdravým výživám.Pokiaľ je tam alergia na jeden+,nič také hrozné sa nedeje.Je to skupina,ktorá sa nedá uplne vysadiť z bežného života.