veza
24.06.13,06:34
Dobrý deň,
Náš bytový dom má 55 bytov, z toho 53 v osobnom vlstníctve. Jeden zo zvyšných bytov vo vlastníctve
bytového družstva (správcu) užíva totálna neplatička a jej dlh za skoro 3 roky sa vyšplhal na 5000€.
Dlžníčka (cca 30 ročná) vôbec neplatí od smrti svojejm matky, ale služby užíva so svojimi dvomi dcérami bez
obmedzenia, pričom v prevažnom období bola a je i riadne zamestnaná s pravidelným príjmom. Na môj dotaz
ako riešia predmetného neplatiča som dostal od správcu odpoveď, že v 09/2012 sa spojili s notárom riešiacim
dedičstvo po jej matke a žiadali zaradiť byt do dedičstva nakoľko tak dedičia neurobili (dotyčná má otca a brata,
ale otec pre gembérstvo sa v minulosti vzdal bezpodielového vlastníctva na byt). Ich požiadavka vraj akceptovaná
nebola a dedičstvo bolo ukončené pre namajetnosť. Ďalej, že predmetnú užívateľku bytu predvolali na bytové
družstvo za účelom vyriešenia problémov s jej neplatením. Ona sa vraj nedostavila a idú to dať na súd pre
"neoprávnené obohacovanie sa".
Chcel by som sa spýtať, na základe akého titulu súčaná uživateľka užíva byt, kto je teraz majiteľom bytu a
kto má povinnosť platiť úhrady za služby a do fondu opráv? V katastri je písaný vlastník Bytové družstvo, so
záložným právom v prospech ostatných vlastníkov bytov z dôvodu budúcich pohľadáviek.
Čo by sme mali urobiť (ostatní vlastníci a,ele zástupca vlastníkov) pre to, aby užívateľka tohoto bytu zaplatila
dlžobu, začala platiť mesačné predpísané platby, alebo aby sa dosiahlo jej vysťahovanie, alebo začalo plati bytové družstvo.
Zatiaľ to správca rieši tak, že vo fonde opráv nám jej dlžobu uvádza ako múnusovú položku s ktorou nie je možné
manipulovať, ale to sa týka obdobia do konca roku 2012. Od roku 2013 máme samostatné účty na náš bytový dom a
peniaze nám naň nenabiehajú. Na účte služieb nám, ostaním vlastníkom navyšujú mesačné platby, tak aby sa za 1/2
roka vykrývala dlžoba ktorú ona spôsobila a spôsobuje (lebo vyúčovanie býva až koncom mája a platí sa o mesiac vopred) a aby nám mohli preddavky navyše vrátiť. Čiže ročne spácame viacej o 2-násobok jej dlžkoby s úvahou, že spácať
naďalej nebude.
Čo máme robiť? Ďakujem za odpoveď
Peggynka
24.06.13,18:13
Kuk tu,ak som dobre pochopila,že je to družstevný byt:
http://www.porada.sk/t194458-dedenie-druzstevneho-bytu.html
avalik
24.06.13,18:27
preddavky je povinny platit vlastnik, to, ze on (bytove druzstvo) ten byt prenajima niekomu inemu a ten neplati, vas nemusi zaujimat, je to jeho problem - pozadujte od vlastnika bytu okamzite doplatenie nedoplatkov a ked nie, uplatnite si zalozne pravo na sude
misoft
24.06.13,18:30
Donútiť družstvo, aby sa začalo konečne zaoberať týmto problémom. Jedným riešením zo strany družstva by mohlo byť "odkúpenie" jej "zdedeného" členského podielu" (nie bytu, ten patrí družstvu), zároveň však započítanie pohľadávok zo strany družstva a teda zrušenie užívacieho práva. Takto by sa prepočítaním členského podielu vyrovnala strata (pohľadávky) - ona by musela odísť (ale bez dlžoby - možno), byt by bol čistý.
sito
24.06.13,18:31
Len čo ak ten neplatič je ich správca? Tiež aj pre neho platí zákon?
avalik
24.06.13,18:45
no ja ti nevim karle, ma spravca ako vlastnik nejake privilegium dane mu zakonom? :)