matik555
24.06.13,12:11
Byvam v podnajme a zauimalo by ma kto ma platit fond oprav a udrzby. Mam to platit ja ako podnajomca alebo majitel bytu.
buchač
24.06.13,10:28
Platí majiteľ bytu predsa .....

Ibaže Tebe to ( okrem iného ) zohľadní v tom podnájme ....
Normálka predsa ...
Ty bývaš v byte a podieľaš sa na tých nákladoch , ktoré sú potrebné do fondu ...používaš výťah , osvetlenie spoločných priestorov , upratovanie , atď ...

Ale všetko záleží aj od znenia zmluvy ...
sito
24.06.13,18:30
Noo, vieš! Vlastník bytu má povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o správe domu. Zmluvy o SVB, prípadne zmluvy o výkone správy, správcom domu. V nej je určená aj výška úhrady do fondu opráv a údržby.

Ale, ak momentálne byt neužíva, môže ho prenajať a to na základe zmluvy o prenájme bytu. V nej už sa nejedna o povinnosti platiť do fondu opráv.

Vlastník a ty ste sa dohodli na nejakej mesačnej sume nájmu a na úhrade nedoplatkov, prípadne vrátenia preplatkov.

Takže uhradíš mu mesačne predpísané úhrady, plus poplatok na dane z nájmu a dohodnutý zisk.

Ak je nedoplatok, tak si na teba spomenie. Ak preplatok? No, peniaze sa ťažko dávajú z ruky. Že?

Takže, na záver. Nie ty nemôžeš platiť do fondu opráv, len vlastník bytu.

Ty si povinný zaplatiť vlastníkovi dohodnutú čiastku za nájom, a on z tej sumy uhradí aj poplatok do fondu opráv.

Tak, tak to je.