uzuz
27.06.13,23:07
Som vlastníkom bytu v bytovom dome. Pri dverách na chodbe mám malú, nízku policu, kde mám gumáčky a hračky na von mojich detí. Je pri stene našich dverí, nezavadzia, nič neblokuje. Prekáža však predsedovi (nie sme v dome jediní). Správca nám teraz dal všetkým upravené Stanovy (neboli schválené na schôdzi vlastníkov), kde je uvedené, že za niečo také môže udeliť pokutu. Odhliadnuc od toho, že zmeny v Stanovách sú, podľa mňa, neplatné, keďže ich tam predseda zakomponoval sám a takto zmenené Stanovy vlastníci neschvaľovali, chcem vedieť, či na takéto udelenie pokuty je vôbec opora v zákone?
buchač
28.06.13,04:03
Povinnosti a práva majiteľa bytu
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/

Stanovy sú jedna vec ...
Pokuta ale druhá . Túto správca nemá právo udeľovať ( v zákone som sa nedočítal ) ...
Na druhej strane je nutné podotknúť , že na chodbách nemajú byť žiadne predmety , ktoré by mohli prekážať v prípade nejakej živelnej udalosti ...
Podľa Teba tá polička síce nezavadzia , no opačný názor môže mať príslušník hasičského zboru alebo zdravotná prvá pomoc .

Takže malé zhrnutie :
Hasiči robia pravidelné kontroly , spisujú tie protokoly sú oprávnení aj tie pokuty vyrúbiť , nakoľko za vykonávanie preventívnych protipožiarnych prehliadok v stavbách bytových domov,resp. všeobecne vo všetkých stavbách vo vlastníctve právnických osôb, resp. fyzických osôb –podnikateľov je v zmysle ustanovení §§ 6 a 6a zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov ( ďalej len „zákon o ochrane pred požiarmi“) -povinnosti vlastníkov bytových domov, spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcu bytového domu1 ( ďalej len „vlastník bytového domu“).
Z uvedeného vyplýva, že základnú povinnosť v tomto smere plní vlastník bytového domu , resp.spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. V určitých prípadoch je možné túto povinnosť preniesť na „správcu bytového domu“ a to na základe dohody, resp. zmluvy o výkone správy. V tomto smere je však potrebné uviesť, že „správca“ realizuje v bytovom dome tie činnosti, ku ktorým ho vlastníci bytov zmluvne splnomocnia, resp. zaviažu.

Z uvedeného vyplýva , že hasiči môžu dať tú pokutu , správca nie .
No správca môže na základe protokolu a pokute zosobniť dotyčnej osobe dať tú pokutu k náhrade konkrétnej osobe .
Je predsa nemysliteľné , aby sa platila pokuta z fondu , ak táto bola de facto udelená kvôli jednému majiteľovi bytu .
sito
28.06.13,04:25
buchač! Teraz si udrel, a riadne, a na správne miesto.

Len ten vlastník budovy, nehnuteľnosti, bytového domu by to mal mať aj v zmluve o správe bytového domu.

Vlastníkom domu sú vždy vlastníci bytov v dome, konkrétnom.

Štatutár, či správca sú len vykonávatelia ich vôle, vôle vlastníkov bytov. Ak je v súlade so zákonom! Mala by byť.

No v niektorých domoch musia - nemusia, vlastníci bytov trpieť ich nevôľou, ako nevoľníci.

A vraj vlastníci???

Ale, to už nie je o poličke, že?

Skôr pre políciu.

A nebude Ťa škoda od 1.7. ???
sito
28.06.13,04:36
Nemôže!!!

Spoluvlastníci domu, môžu.

Ale v súlade so zákonom a v zmluve o výkone správy domu, by to malo byť! Prípadne v spôsobe rozpočítania nákladov za služby, ktorý by mal byť prílohou zmluvy o výkone správy domu.

Príklad: Sankcie pri rozpočítaní nákladov za teplo na vykurovanie a teplo dodané v teplej vode, ak vlastník neumožní namontovať spoločné meracie zariadenia tepla a vody v byte, alebo odpísať ich nameranú hodnotu. To je možné zo zákona.

Ostatné služby, za ne, len po schválení nadpolovičnou väčšinou vlastníkov.

1/2+1.
buchač
28.06.13,04:49
Zdravie mám len jedno ....nemienim si ho ničiť kvôli dementom ...
Z chalupy sa ťažko úraduje ...
Peniaze o ničom a povinnosti pribúdajú ...
Čo za kvartál dostanem , tú odmenu ???
Dlabem na všetko a všetkých !!!
uzuz
28.06.13,06:03
Viem, že nesmieme nič blokovať, ani neblokujeme. Keby sa však hasiči vyjadrili, že to musíme odstrániť, resp. vyrúbili pokutu, OK. V rámci prevencie proti požiarom je problém, podľa mňa, skôr ten, že v celom našom vchode (predpokladám, že ani v ostatných), nie je jediný hasiaci prístroj resp. funkčný hydrant a nie malá polička pri dverách.
buchač
28.06.13,09:03
Indy , poznámka a aj otázky na telo a pripomienka na záver :

Poznámka :
Že máš vymletú hlavu , tak to viem už dávno a neoplatí sa na niektoré Tvoje príspevky , pripomienky , komentáre ,atď proste reagovať .
Tak je to aj v tomto prípade !
Názor ako z bútľavého pňaka ...

Otázky :
Kedy dostane tá tvoja , vaša generácia rozum ???
Kedy si už konečne uvedomí , že demokracia nie je anarchia a nemôže si každý robiť ,čo sa mu zachce ...???

Pripomienka :
Ty si dáš regál , jeden sused postaví na to medzi poschodie zo tri bicykle , ďaľší nejaké veľké kvetináče .........
Príde záchranka , potrebujú pacienta odniesť na nosidlách dole peškom , nakoľko sa do výťahu nezmestí to nosidlo ...
Keby na tom nosidle mali dole zniesť člena Tvojej rodiny . tiež by si zastával názor o brutálnych atakoch susedov ?
Nuž veľmi neverím , skôr by si sa " modlil " ( aj modlil ) , nadával jak pohan spolu so záchranármi na tie vymleté hlavy tej demokratickej generácie !!!

Máš pravdu ...máme hory , doly ,lidi a aj tých vybodkovaných ....
Čo myslíš , kde som Ťa zaradil ???
sito
28.06.13,09:37
Pravdu máš, Juraj. Nemyslím, hovorím, že ak sa na to niekto dá, tak poväčšine preto, aby spravil niečo, nie len pre seba. A ak, ako koníčka, si to zoberie. Však to poznáš, koníček je riadny kôň. Aj zožerie, nie ďatelinu, aj keš. Ale venuje sa veci bez ohľadu na to, že môže prísť demencia. Máálookedy si niektorý uvedomí, že tí dementi už sú, tam. A je otázka času, kedy na nich stúpi, do kontaktu sa dostane s nimi.

A nebudeš mi veriť, ale včera som bol na schôdzi, kde tiež jeden stupil, skoro, už pred tým. A jedna pani povedala, že s ním bola a je spokojná, aj keď ho stretne, pekne ho pozdraví.. Len ho treba motivovať, pomôcť mu. No, ale ak je to jeden z päťdesiatych. Na to povedal, že nejde o peniaze, ale o prístup niektorých, tiež vlastníkov. Sľúbil, že dokončí odkúpenie pozemku pod domom a skončí.

Nakoniec ho ukecali, že nech zostane. Ale mal podmienku , nie od súdu. Že si zvolia ešte jedného, k nemu. Tých čo mu závideli peniaze mohlo s toho šľak trafiť! Na návrh jedného schválili pre neho odmenu 60 € mesačne, pre zástupcu 30 €. Neviem čo na to dementi po čase, a čo demencia, s tou tiež treba počítať.

A ozaj na všetkých??? Aj na tích z 5.2.2010, a ešte , a ešte ...

A nebolo to krásne, keď sme ochraňovali ministra?