Lucy
30.09.04,16:09
Zamestnanec bol na školení vlastným autom. predložil mi technický preukaz od vozidla a kópiu dokladu o nákupe PHL, spotreba je uvedená ako: EÚ mesto, mimo mesta, kombinovaná. Ako mu mám vypočíta náhradu za spotrebované PHL , ktorou spotrebou? Okrem toho mu preplácam základnú náhradu za každý km 6,20 Sk. Nie som si istá. Poradí mi niekto? Ďakujem.
sojka
30.09.04,18:48
Spotrebu si vypocitaj ako aritmeticky priemer vsetkych 3, ktore su uvedene v technickom preukaze. Cestovna nahrada:

A) 6,20 * pocet najazdenych km
B) (priemerna spotreba * cena za 1 l benzinu/nafty*pocet najazdenych km)/100

A+B = suma vyplatena zamestnancovi
valeriam
30.09.04,19:23
Prečo aritmetický priemer, nestačí kombinovaná?
Miroslav
01.10.04,06:37
prim spotrebe sa použije buď kombinovaná spotreba alebo mesto a mimomesta. Priemer, sa počítala iba pri norme EHK.
arin
01.10.04,07:07
Ja to robím tak ako Sojka. Mám ale jednú nejasnosť. Ak konateľ spoločnosti, ktorý nemá pracovnú ani mandátnu zmluvu si chce vyučtovať služobnú cestu, musí mať zaplatenú cestnú daň ? Za Vaše rady ďakujem.
anita
01.10.04,07:27
Cestnú daň nemusí mať zaplatenú.
Lucy
01.10.04,11:15
Ja som pozerala zákon o cestovných náhradých č. 283/2002 a tam v §7 ods.4 sa hovorí o spotrebe podľa slovenskej technickej normy, spotrebe podľa EHK, podľa ES a podľa inej normy, kde sa počíta spotreba podľa prevažujúceho rýchlostného režimu jazdy. A ja mám EÚ mesto, mimo mesta, kombinovaná. Tak som z toho jasná, ako to má byť použité.Ak by som nebodaj vyplatila zamestnancovi viac, išlo by o nenárokovú náhradu a mal by to byť zdaniteľný príjem. :-(
Lucy
01.10.04,11:18
To ARIN: Cestnú daň nie je povinný platiť. Je to v DÚPP 12-13/2004 pri komentári k zákonu o cestovných náhradách, str. 76.
arin
02.10.04,19:49
ďakujem Lucy
Lucy
04.10.04,08:44
Nevie niekto, ako je to s tou spotrebou v technickom preukaze, ak je tam uvedené EÚ mesto, mimo mesta a kombinovaná. V zákone to nie je, a nechcem ukrátiť zamestnance, ale ani mu preplatiť. A ak by to náhodou daňová kontrola neschválila, tak by bol problém.
Biba
06.10.04,07:23
Ahoj,
tak ako hovori Miroslav, Ak máš EU mesto, mimo mesta, kombinovaná,vodič si sám musí rozpísať počet km v meste, mimo mesta v knihe jázd alebo v cest. príkaze, a ty to len vypočítaš.
Vladimír Ozimý
06.10.04,11:27
To znamená že ak som konateľom firmy napriek tomu že ma firma nezamestnáva a som zároveň spoločníkom firmy, môžem si vyúčtovať cestovné náklady podľa zákona o cestovných náhradach a nemusím pritom platiť cestnú daň. To sa mi nezdá ale bolo by to fajn.
janaGT
06.10.04,12:47
práve rozmýšľam nad tým, že čo by sa stalo - myslím z hľadiska daňového - ak by sme zamestnancovi pri používaní preplácali len spotrebované PHM a náhradu za prejazdené km by nepožadoval ... Porušili by sme tým nejaký zákon?
Lucy
06.10.04,13:01
Aj ja som prave počítala zamestnancovi náhrada do Blavy, 906 km*6,2= 5617,20 Sk. A to ešte nič. celkom pekná suma. Nikde som to nečítala, že by sa náhrada nemusela preplácať. Zákon o cestovných náhradách hovorí, že zamestnancovi pri použití vlastného motorového vozidla patrí základná náhrada za 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky.A je niekde uvedený strop, napr. max. km alebo max. suma náhrady?
Lubica H
28.09.05,09:56
Ja si potrebujem len niečo potvrdiť:

bola som na služobnej ceste, doprava bola kombinovaná, zo Starej Turej do BA len autobus, naspäť z BA do NM autobus a z NM do Starej Turej osobné auto. V TP je uvedená ešte ČSN a EHK norma, pre výpočet priemernej spotreby som použila EHK normu (priemer z 3 uvedených) - a náhrada za 14 km, ktorá mi vyšla (131,-), bola skoro rovnaká ako cena lístka do BA (150,-). Keď som celú cestu prerátala na osobné auto, tak mi náhrada vyšla cez 2.000,- SK. Je to v poriadku? Zdá sa mi to dosť veľký rozdiel. Prikladám vzorec výpočtu aj s použitými hodnotami:

náhrada = (6,2+(41,2*7,6/100))*14
Chobot
28.09.05,10:51
Ja si potrebujem len niečo potvrdiť:

bola som na služobnej ceste, doprava bola kombinovaná, zo Starej Turej do BA len autobus, naspäť z BA do NM autobus a z NM do Starej Turej osobné auto. V TP je uvedená ešte ČSN a EHK norma, pre výpočet priemernej spotreby som použila EHK normu (priemer z 3 uvedených) - a náhrada za 14 km, ktorá mi vyšla (131,-), bola skoro rovnaká ako cena lístka do BA (150,-). Keď som celú cestu prerátala na osobné auto, tak mi náhrada vyšla cez 2.000,- SK. Je to v poriadku? Zdá sa mi to dosť veľký rozdiel. Prikladám vzorec výpočtu aj s použitými hodnotami:

náhrada = (6,2+(41,2*7,6/100))*14
Áno, tie náhrady sú skutocne tak vysoké. Na prvý pohlad by si mohla namietat, ze je to obrovský nepomer nákladov v porovnaní s hromadnou dopravou. O pouzití súkromného auta vsak nerozhoduje zamestnanec, musí mu to vopred schválit zamestnávatel.

Predstav si situáciu (u nás to je bezné), ze máte nejakých regionálnych poradcov, alebo ze zamestnanca vysles niekam na druhý kraj republiky a pridás mu rôzne propagacné materiály, tlacivá a reklamné predmety, ktorých celková váha je 20 kg. Posles takého zamestnanca autobusom alebo vlakom? Nie. Asi aj ten zamestnanec by na Teba pozeral, ci si padla z jahody a nikam nepôjde. Sluzobné auto mu poskytnút nemôzes, lebo más len jedno a to je niekde mimo (alebo v oprave). Zabezpecís mu taxíka? Alebo pozicias auto z autopozicovne? To by bolo dost nákladné.

Tak potom lacnejsie vyjde, ak zamestnanec pouzije vlastné auto a Ty mu preplatís náhrady. A nejaké náhrady musí dostat, ved opotrebováva vlastné auto na sluzobné úcely a to nieco stojí (je v tom uz aj zaobstaranie auta, ved on ho musel kúpit).

Tiez sa môze stat, ze ho vysles na obycajnú sluzobku bez "zátaze" a on chce íst vlastným autom. V tom prípade sa môzete dohodnút, ze mu zaplatís len sumu, ako by cestoval verejnou dopravou a rozdiel budú jeho vlastné náklady. Firma nemusí súhlasit s náhradou za km, ak na to nie je opodstatnený dôvod. Ale ak raz je, tak sú presne urcené pravidlá a náhrady, aby zase na tom neskodoval zamestnanec.

Takze si myslím, ze je celkom rozumne spravené, ani jeden ani druhý nie je v nevýhode.

Dúfam, ze som zrozumitelne odprezentoval moje úvahy.
Božka ZM
28.09.05,12:40
Ahojte, ja pri výpočte spotreby PHM zamestnancovi, ktorý použije vlastné vozidlo používam výpočet =cena za 1L nafty (z bločku tankovania) x priemerná spotreba :100 + 6,2
Mám to správne? Vedieme zákazkové účtovníctvo a zamestnanec najazdí mesačne okolo 2000km na 5-10 zákaziek. Takto si vypočítam náhradu za 1km aj so sumou základnej náhrady a rozdelím na konkrétne km zákazky.
Ďakujem.
Kačena I.
28.09.05,12:46
Áno, máš to správne. Ja keď robím vyučtovanie a nemám blok z tankovania, tak si pomáham cenou uvedenou v PORADCOVI.
VERONIKA6
10.04.06,05:32
Niekde som čítala, že pracovník na služobnú cestu môže použiť iba svoje auto. Pracovník vykonal služobnú cestu na cudzom aute, môžem mu cestovné vyplatiť?
VERONIKA6
10.04.06,06:19
Nikto neporadí?:eek:
Zita5
10.04.06,07:13
Niekde som čítala, že pracovník na služobnú cestu môže použiť iba svoje auto. Pracovník vykonal služobnú cestu na cudzom aute, môžem mu cestovné vyplatiť?


Pokiaľ MV nemá v osobnom vlastníctve a je prakticky cudzie , tak nárok na paušálnu základnú náhradu nemá t.j. tých 6,20Sk , jedine náhradu za spotrebované pohonné látky na 1 km .
Chobot
10.04.06,07:56
Pokiaľ MV nemá v osobnom vlastníctve a je prakticky cudzie , tak nárok na paušálnu základnú náhradu nemá t.j. tých 6,20Sk , jedine náhradu za spotrebované pohonné látky na 1 km .

Zita 5 pozor! V prípade zamestnanca platí, že môže mať akékoľvek auto okrem auta zamestnávateľa (teda aj napr. požičané od suseda) a má nárok na náhrady - § 7 odst. 1:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

To, čo si uviedla, platí pre SZČO - ten musí použiť vlastné súkromné vozidlo, aby si mohol dať náhradu vozidla do nákaldov.
Chobot
10.04.06,07:57
Niekde som čítala, že pracovník na služobnú cestu môže použiť iba svoje auto. Pracovník vykonal služobnú cestu na cudzom aute, môžem mu cestovné vyplatiť?

Áno, pokiaľ to nebolo firemné auto zamestnávateľa.
Zita5
10.04.06,08:01
Zita 5 pozor! V prípade zamestnanca platí, že môže mať akékoľvek auto okrem auta zamestnávateľa (teda aj napr. požičané od suseda) a má nárok na náhrady - § 7 odst. 1:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

To, čo si uviedla, platí pre SZČO - ten musí použiť vlastné súkromné vozidlo, aby si mohol dať náhradu vozidla do nákaldov.

Vidíš Chobot , je to ponaučenie aj pre mňa , pretože v tom § 7 odst.1 nie je zmienka o cudzom MV ........ďakujem za opravu .....:)
VERONIKA6
10.04.06,08:02
Všetkým ďakujem za odpovede.
annab
11.08.06,09:13
mili poradaci ja mam na Vas takuto oztaku ohladom cestovnych nahrad za sukromne vozidlo.
som zamestnana vo firme X a mam DOVP vo firme Y a jej predmetom je vykonavanie prace obchodaka a pozivam nato svoje vlastne auto. firma Y mi vyplaca cestovne nahrady aj ako mzdu aby som to nemusela zdanovat.
1,viete mi povedat co presne by som maala mat v tej dohode napisane aby som to naozaj nemusela zdanbovat?
2, musia za mna platit odvody napr. do ZP
3, musia mi vyplacat min odmenu za pracu alebo staci ak mi vyplatia len nahrady?
4,ako casovo je obmedzena tato dohoda na hodiny ?
5, ked zmenim text v dohode po precerpani dohody s firmou Y mozem fungovat na dasliu DOVP dalej tym istym sposobom?

dakujem velmi pekne za odpovede:-)
Chobot
11.08.06,14:01
mili poradaci ja mam na Vas takuto oztaku ohladom cestovnych nahrad za sukromne vozidlo.
som zamestnana vo firme X a mam DOVP vo firme Y a jej predmetom je vykonavanie prace obchodaka a pozivam nato svoje vlastne auto. firma Y mi vyplaca cestovne nahrady aj ako mzdu aby som to nemusela zdanovat.
1,viete mi povedat co presne by som maala mat v tej dohode napisane aby som to naozaj nemusela zdanbovat?
2, musia za mna platit odvody napr. do ZP
3, musia mi vyplacat min odmenu za pracu alebo staci ak mi vyplatia len nahrady?
4,ako casovo je obmedzena tato dohoda na hodiny ?
5, ked zmenim text v dohode po precerpani dohody s firmou Y mozem fungovat na dasliu DOVP dalej tym istym sposobom?

dakujem velmi pekne za odpovede:-)

1- Na to, aby Ti mohli vyplácať ako dohodárovi cest. nánrady, treba uviesť v dohode, že cest. náhrady sa budú preplácať podľa príslušných zákonných ustanovení. Ak Ti vyplácajú cestovné náhrady v zákonnej výške, tie sú oslobodené od dane. Ak vo vyššej čiastke, tam treba rozdiel dodaniť.

2- Ak dostávaš len cestovné náhrady, tak z tých nie.

3 -Je to ale potom podozrivý pracovný vzťah, pretože teoreticky robíš zadarmo, cestovné náhrady sa nepovažujú za náhradu mzdy. Neviem, či robíš len na SK, ale ak áno, potom dostávaš nezdanených len 208 SK na deň, aj to len vtedy, ak si bola na služobnej ceste viac ako 18 hodín. Mne by sa takéto niečo nepáčilo ani ako dohodárovi, ani keby som to kontroloval.

4 - toto neviem, či existuje časové obmedzenie dohody.

5 - tomuto nerozumiem, čo sa pýtaš.
Dootka
03.10.06,15:39
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, na aky ucet sa uctuje amortizacia pouziteho sukromneho vozidla?
Dakujem.
Paula
03.10.06,15:47
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, na aky ucet sa uctuje amortizacia pouziteho sukromneho vozidla?
Dakujem.

Ide o JÚ alebo PÚ? Ide o účtovanie pri použití daného auta samotnou SZČO (v jej vlastníctve) alebo o účtovanie pri použití vlastného auta zamestnancom?
Dootka
04.10.06,07:37
Ide o JÚ alebo PÚ? Ide o účtovanie pri použití daného auta samotnou SZČO (v jej vlastníctve) alebo o účtovanie pri použití vlastného auta zamestnancom?

Ide o podvojné účtovníctvo a súkromné vozidlo použil externý človek(študent), s ktorým sme uzavreli dohodu o vykonaní práce.
zita007
15.11.06,15:18
Milí poradaci,
rada by som si vyjasnila jednú otázku. Som konateľka a spoločníčka s.r.o. a nemám žiadnú pracovnú ani inú zmluvu s touto s.r.o. Ako si môžem uplatniť cestovné náhrady pri sl. cestách MV, ktoré má v os. vlastnícvtve manžel. Prosím, kto vie poraďte, ďakujem.:)
victoria
15.11.06,15:23
Cez cestovné príkazy a náhrady za používanie motorového vozidla stanovené zákonom. T.j. :
- náhrada za používanie motorového vozidla 6,20 sk/km
- náhrada za spotrebované PHM (podľa technického preukazu)
- v prípade služobnej cesty prináležiace stravné a poskytnuté vreckové
luebchenko
21.11.06,16:36
Zita 5 pozor! V prípade zamestnanca platí, že môže mať akékoľvek auto okrem auta zamestnávateľa (teda aj napr. požičané od suseda) a má nárok na náhrady - § 7 odst. 1:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

To, čo si uviedla, platí pre SZČO - ten musí použiť vlastné súkromné vozidlo, aby si mohol dať náhradu vozidla do nákaldov.

Nemôže byť nejaký problém, ak si konateľ slovenskej sro, rakúsky občan, dá vyúčtovať použitie vozidla patriaceho dákej rakúskej sro? Môžem účtovať aj 6,20 aj spotrebu podľa technického preukazu?
luebchenko
21.11.06,16:54
Nemôže byť nejaký problém, ak si konateľ slovenskej sro, rakúsky občan, dá vyúčtovať použitie vozidla patriaceho dákej rakúskej sro? Môžem účtovať aj 6,20 aj spotrebu podľa technického preukazu?

Môžem to tak účtovať? nikto nemá podobnú "exotiku"?
andrej_rv
21.11.06,17:13
Nemôže byť nejaký problém, ak si konateľ slovenskej sro, rakúsky občan, dá vyúčtovať použitie vozidla patriaceho dákej rakúskej sro? Môžem účtovať aj 6,20 aj spotrebu podľa technického preukazu?Pre účely cestovných náhrad je konateľ zamestnancom, vzťahuje sa teda naň zákon o cestovných náhradách. V ZCN_§7_ods.1 sa uvádza:
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované pohonné látky.
A keďže nikde v ZCN resp. iných predpisoch nie je obmedzenie, že musí ísť o vozidlo tuzemského držiteľa, evidované v tuzemsku ani nič podobné, podľa mňa je účtovanie paušálnej náhrady a náhrady za spotrebované PHM aj v takomto prípade v súlade so zákonom. (Samozrejme, ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v ZCN resp. ZoDP).
lholla
12.01.07,14:02
Prosím Vás amortizáciu účtujete takisto na účet 512 ako cestovné náhrady? Ďakujem za odpoveď.
lholla
13.01.07,12:24
Nik mi nevie poradiť, prosím? Je to súrne, rada by som sa pohla ďalej.
Johanka
13.01.07,12:26
Áno, je to cestovná náhrada, pozri príspevok vyššie.
lholla
13.01.07,15:36
Ďakujem veľmi pekne.
korduľa
13.01.07,15:43
zaujimala by ma jedna vec, na ktoru mi na kazdom danovom urade odpovedali inac. pokial zamestnanec na vykon prace pouziva vlastne auto plati cestnu dan?
liba2
13.01.07,16:17
zaujimala by ma jedna vec, na ktoru mi na kazdom danovom urade odpovedali inac. pokial zamestnanec na vykon prace pouziva vlastne auto plati cestnu dan?Neplatí :)
Antea
13.01.07,16:19
zaujimala by ma jedna vec, na ktoru mi na kazdom danovom urade odpovedali inac. pokial zamestnanec na vykon prace pouziva vlastne auto plati cestnu dan? Jedná sa o cestu z miesta bydliska do miesta pracoviska, ak áno to je jeho súkromná vec ako chodí.
Ak používa vlastné auto na služobné cesty /je to výkon práce inde ako má na pracovnej zmluve/ a zamestnanec sa písomne dohodne so zamestnávateľom, že použije vlastné vozidlo, zamestnanec nie je povinný platiľ cestnú daň. /len sa mi niečo marí, že musí mať havarijnú poistku, ale presne neviem/
korduľa
13.01.07,16:36
Neplatí :)

dakujem, a ako je to so zamestnavatelom, neplati cestnu dan za to , ze jeho zamestnanci pouzivaju svoje vozidla na vykon prace, vraj si ju maju zaplatit oni a zamestnavatel to preplati a da si do nakladov
korduľa
13.01.07,16:37
je zaujimave, ze kazdy DU si to vylozi po svojom
Johanka
13.01.07,16:49
dakujem, a ako je to so zamestnavatelom, neplati cestnu dan za to , ze jeho zamestnanci pouzivaju svoje vozidla na vykon prace, vraj si ju maju zaplatit oni a zamestnavatel to preplati a da si do nakladov
Zamestnanci daň z MV neplatia ...
liba2
13.01.07,20:42
dakujem, a ako je to so zamestnavatelom, neplati cestnu dan za to , ze jeho zamestnanci pouzivaju svoje vozidla na vykon prace, vraj si ju maju zaplatit oni a zamestnavatel to preplati a da si do nakladovAni zamestnávateľ neplatí DzMV za súkr. vozidlá zamestnancov, ktoré sa používajú na pracovné cesty (tj. zamestnanci účtujú náhrady PH a 6,20 Sk).
Cecilia
13.01.07,21:09
Ako je to u SZČO? Ak používa súkromné auto, uplatňuje si PHM a 6,20 platí cestnú daň?
lholla
13.01.07,21:22
Pokiaľ viem, tak SZČO určite platí cestnú daň, ak si chce uplatniť PHM a 6,20.
Johanka
14.01.07,16:54
Pokiaľ viem, tak SZČO určite platí cestnú daň, ak si chce uplatniť PHM a 6,20.
Daň z MV platí preto, lebo používa motorové vozidlo na podnikanie ;) .
natkov
07.03.07,06:05
Robím účtovníctvo rok 2006 aký je prosím Vás vzorec pre výpočet spotreby PHL (SZČO)
Manual
07.03.07,06:14
Auto nie je v majetku firmy ?
natkov
07.03.07,07:05
Auto je v majetku firmy. Tak ako sa to účtuje v JU
Beata2
07.03.07,08:05
Teraz som už trochu zmetená. SZČO používa svoje motorové vozidlo na podnikanie, zaplatil cestnú daň, má nárok na náhradu za spotrebované PHM.
Kedy si uplatňuje 6,20 a kedy nie?
liba2
07.03.07,08:24
Teraz som už trochu zmetená. SZČO používa svoje motorové vozidlo na podnikanie, zaplatil cestnú daň, má nárok na náhradu za spotrebované PHM.
Kedy si uplatňuje 6,20 a kedy nie?6,20 môže uplatniť ak používa svoje vlastné osobné vozidlo.
Manual
07.03.07,08:41
Robím účtovníctvo rok 2006 aký je prosím Vás vzorec pre výpočet spotreby PHL (SZČO)
Ak je auto v majetku firmy, tak tam účtuješ o nákupe PHM v zmysle zákona o cest. náhradách, tam žiadny vzorec nepotrebuješ, musíš vedieť akú spotrebu má auto v TP viď:
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
Beata2
07.03.07,09:12
6,20 môže uplatniť ak používa svoje vlastné osobné vozidlo.
Dobre, a kedy si teda SZČO nemôže uplatniť 6,20?
Zužu
07.03.07,09:16
Liba2 v príspevku 54 ti odpovedala kedy môže a Manual v prísp. 55 ti napísala celé znenie zákona. Myslím , že je tu všetko napísane len treba čítať.
Beata2
07.03.07,09:18
Asi by som mala doplniť otázku, SZČO používa auto na podnikanie, zaplatil DzMV, učtoval si opravy auta do VOZD, má alebo nemá uplatňovať 6,20 pri cesťákoch?
Manual
07.03.07,09:23
Asi by som mala doplniť otázku, SZČO používa auto na podnikanie, zaplatil DzMV, učtoval si opravy auta do VOZD, má alebo nemá uplatňovať 6,20 pri cesťákoch?
Beatka, ak používa vlasné auto, ktoré nie je v majetku firmy, tak môže si uplatniť kilometrovné tj 6,20 + náhrada za PHM a nič viac, žiadne opravy, servis atď, všetko má v tom paušáli 6,20. Ak auto je zaradené do firmy, tak ako VOzD je nákup PHM dla bločkov, všetky opravy, servis, prípadné odpisy atď.
Podstatné je či je alebo nie je auto zaradené do majetku firmy.
A to vieš ty či je alebo nie je
Beata2
07.03.07,11:41
Dnes mi to akosi nemyslí, prečítala som si všetky príspevky ešte raz, aby som sa zorientovala.
Ďakujem za odpovede. Pekný slnečný deň