sandocan
29.06.13,13:05
Dobrý deň, potrebujem vedieť, čo by som musel spraviť, ak by som sa chcel v 18ke osamostatnit a aké su približne mesačne náklady. Ďakujem za pomoc
bjuty smis
29.06.13,13:31
ked sa musíš pýtať, čo pre to musíš urobiť, ani nad tým neuvažuj....zatial....
KEJKA
29.06.13,14:13
závisí od tvojich nárokov a možností. Hlavne, čo si predstavuješ pod pojmom "osamostatniť sa".
Ja to chápem tak, že si zarábaš /t.j. nepodporujú ťa rodičia/
že máš možnosť bývať sám, alebo máš prenajatý byt, resp. aspoň izbu a platíš nájomné.................náklady na bývanie v tomto zmysle majú široký rozsah, počítaj povedzme 400 EUR s energiami v BA, inde to môže byť menej, ak by to bola iba izba, tak tiež menej.
Strava - sám si kupuješ, sám si varíš..........................?
oblečenie
kultúra, či iná zábava, šport,......
Dav
29.06.13,14:17
Nájsť si ubytovanie, nájsť si prácu, kde by si zarobil toľko, koľko potrebuješ na nájom, jedlo, oblečenie a na záujmy. Podľa druhu ubytovania ešte naviac potrebuješ nábytok, domáce spotrebiče, vybavenie domácnosti. Záleží od lokality a nárokov,koľko na to budeš potrebovať. Orientačne : nájom + cca 50 € /týždeň. Pre začiatok zisti, koľko ťa momentálne stojí jedlo, a koľko stoja veci na oblečenie, koľko míňaš na telefón, záujmy. Všímaj si, čo všetko potrebuješ v každodennom živote a zájdi si popozerať po obchodoch, koľko to stojí.
buchač
29.06.13,17:49
Čo by si musel spraviť na to osamostatnenie sa ???
Nuž , veď si toť nedávno skončil ZŠ ..

24.01.11 22:26
Pochváliť sandocan
Dobrý deň,

potrebujem vedieť, keď som žiak 8. ročníka ZŠ v 1. polroku a dostal som 2-ku zo správania či mi ide táto známka aj na strednú školu nakoľko všetky známky idú od 2. polroku.

Ďakujem za informáciu.

Skoro uvažuješ nad takýmto krokom ...

Ale dám aj odpoveď ...
Niečo už bolo naznačené ... no osamostatnenie je tak široké spektrum , že sa to nedá jednoznačne a presne popísať ...
erik555
29.06.13,18:38
musis spravit nejaky trestny cin a o ostatne sa uz nestaras :D
marjankaj
29.06.13,18:47
A ak by si sa dostal na samotku, tak budeš dostatočne osamostatnený. :---
veronikasad
29.06.13,19:33
Na uvažovanie do 18-tich má ešte dosť času (keď v r.2011 bol žiak 8. triedy ZŠ)
wagner
29.06.13,19:46
lenže aj taký pobyt niečo stojí a po skončení väzby si ten pobyt zaplatí aj tak.
wagner
29.06.13,19:55
Neviem aké máš vzťahy s rodičmi, ale rodičia by boli asi véééééééééééééééľmi radi, keby si sa osamostatnil. Keď budeš mať osemnásť, odsťahuj sa aspoň 200 km od rodičov a začni sám žiť. Vyskúšaj si, čo je to postarať sa sám o seba, nájsť si primerané a primerane platené zamestnanie, k tomu aspoň dve-tri brigády, aby si vyžil, zaplatil podnájom a mal aj na iné veci - záujmy, dovolenky a pod. Len či pri tom všetkom budeš mať čas aj na svoje záujmy. Moja vnučka býva v BA v podnájme - má jednu samostatnú izbu s osobitným vchodom a platí 200 € mesačne. Popri tom má štyri brigády, aby to všetko utiahla. V noci chodí robiť inventúry, poobede robí v obchode, soboty, nedele zase na inej brigáde. Okrem toho chodí na VŠ - denné štúdium , musí sa učiť na skúšky. Určite nemá čas na to, aby robila blbosti, z domu odišla keď mala 18 -teda ešte pred maturitou. Vyskúšaj to, určite Ti to dá veľa. A nezabudni - ako si ustelieš, tak si aj ľahneš.
Barticek
29.06.13,20:19
taak v malom meste zijem 220 najom za garsonku, 140 eur strava+oblecenie a konicky cca 500 v cistom potrebujes v ba min 700 na slusny zivot
Meichan
29.06.13,20:34
To chválim. Mnoho mladých ľudí si myslí, že sa perie samo, varí sa samo, upratuje sa samo, peniažky rastú na stromoch a ešte si myslia aký sú múdri.
Ja som sa osamostatňovala v 21, čiže po maturite som dva rôčky ešte bývala doma a pracovala a momentálne, krásne, bývam v inom meste síce na internáte, mám prácu na čiastočný úväzok a ešte aj študujem.
V osemnástke je to ťažšie, mladí sú ešte takí "pohoďáci" zo školy (do práce sa nezaspáva).
Určite ale držím palce!
KEJKA
29.06.13,20:47
ja si skôr myslím, že mladý má problém doma, myslí si, že osamostatnením získa slobodu, alebo čo. Ešte príde na to, že doma bolo najlepšie.
erik555
30.06.13,06:01
wagner, a ten pobyt mu potom z coho odrataju, ked je napr. socialne odkazany, resp. bezdomovec??? :D To kedysi bolo tak, ze vsetci odsudeni pracovali...teraz je len asi par zariadeni, kde sa pracuje. Kedysi, ked sa stavali panelakove stvrte, tak ti zavazni odsudenci pracovali ako pomocni pracovnici aj na takychto stavbach. Taka stvrt bola riadne oplotena s dvomi plotmi a na urcitych vzdialenostiach aj strazne veze.
buchač
30.06.13,06:33
To je jasné ,že má problémy ....
BXLmiami
30.06.13,07:10
Ktorý násťročný doma roblémy nemá?
lujza.j
30.06.13,09:08
aj moje decko malo v tom veku toto isté hlave..veľká rebelka......teraz má v hlave, že neplánuje nikam odísť .....prešli 4 rôčky....
KEJKA
30.06.13,10:48
ano, v 16-17-ich mladý pán sníva, ako čo najskôr vypadnúť z domu, ale neskôr pomaly aj v 25-30-ich aby si ho vyhodila, tak sa mu nechce.
terezamaria
30.06.13,11:37
Asi väčšina mladých ľudí sa chce osamostatniť. Neverím však, že mladý človek vo veku 18 rokov má už dobre platené miesto, aby si mohol zaplatiť prenájom garzónky alebo malého bytíku, stavovať sa, platiť energie a trochu sa aj kultúrne a spoločensky vyžiť. Páči sa mi, čo píše Wagner o svojej vnučke, ktorá sa osamostatnila, ale musí brať aj 4 brigády, aby to finančne zvládla a popritom ešte aj študuje. Takže je to len na každom mladom človeku, ako sa zariadi a ako si vie zarobiť peniaze, myslím zarobiť peniaze riadnou prácou.
Indeed
30.06.13,12:33
predovšetkým treba vedieť ako zvládnuť obdobia krízy a prechodného nedostatku, dokonca núdze, ktoré istotne prídu...
Oliwa
01.07.13,08:06
No, ak si práve naozaj skončil 8. triedu ZŠ a nemáš teda ešte ani 16 r., nikde Ťa oficiálne neprijmú ani na brigádu. Ale akonáhle to bude možné a ešte stále budeš chcieť odísť z domu, začni si teda na ten odchod šetriť z tých budúcich brigád - či už počas školského roku, alebo aspoň cez letné prázdniny a hneď budeš v obraze... Zistíš, ako ťažko sa peniaze zarábajú a ako ľahko sa míňajú, resp. čo si za ne môžeš dovoliť...

Ak Ťa nevyháňajú z domu neznesiteľné podmienky /napr. alkoholizmus či psychické týranie rodičov/ a odchod z domu je len Tvojím želaním, súvisiacim s túžbou po slobode a nezávislosti, vedz, že už nikdy nikde Ti nebude tak dobre a bezstarostne, ako teraz pod rodičovskou strechou.

Ak ide "len" o vzťahové problémy, vyplývajúce z generačných rozdielov či z totálnej "neschopnosti" Tvojich fotrovcov a Vášho vzájomného nepochopenia, pokús sa o "nemožné" - vážiť si všetko samozrejmé: plnú chladničku, čisté oblečenie, botasky, posteľ, mobil, telku, vodu, elektrinu, v zime teplo... - na to všetko totiž niekto musel zarobiť a niekto Ti to zabezpečil. Ak nesúhlasíš s "podmienkami užívania" týchto vymožeností a nepáči sa Ti, že niekto má tú drzosť a nejaké "protislužby" sú očakávané aj od Teba a myslíš si, že si to všetko dokážeš zabezpečiť sám, nech sa páči... Len si uvedom, že nikde na Teba nikto nečaká - takých ako Ty sú tisíce... V európskej únii je v súčasnosti cca 6 mil. mladých ľudí bez práce...

Pokus o osamostatnenie sa ako taký Ti schvaľujem. Nie však v tomto veku a v tomto štádiu, keď ide z Tvojej strany asi skôr o "trucpodnik", ako o reálne zhodnotenie Tvojich schopností a možností. Ktovie, čo by sem napísal/i Tvoj/i rodičia, ako vidia Vaše spolužitie oni. Pre začiatok /keď už teda budeš o pár rokov zárobkovo činný/ by som Ti doporučila spolupodieľať sa na financovaní spoločnej domácnosti - a hneď budeš v obraze, ak budeš prispievať zo svojho zárobku trebárs 1/3 na služby "mamahotelu" - no vždy by Ťa to vyšlo lacnejšie, ako si celú "réžiu" platiť sám...

Mimochodom, kedy si naposledy sám od seba doma umyl riady alebo povysával? Skús to a možno sa budeš čudovať, čo sa bude doma diať... Tiež sme boli v Tvojom veku a nie všetko bolo vždy podľa našich predstáv. No pamätaj si, že buchnúť za sebou dverami je to najľahšie, len - čo ďalej...?

Kedysi bežala taká reklama - keď sa na jednej strane dverí tešil potomok, že vypadol a na druhej strane dverí /doma/ rodičia, že konečne vypadol... Čo myslíš, komu tá radosť vydrží v živote dlhšie?