vema
01.07.13,10:24
Som veľmi na sladké a už začínam mať strach, aby som nezačala mať zdravotné problémy. Nejde o priberanie, som chudá. Každý deň musím ziesť nejakú napolitánku, moja obľúbená je Fidorka, sladím si čaj, ktorý pijem raz za deň, tam ide 1 a pol ližičky cukru, niekedy aj nejaký ten koláčik. Aj ovocie je sladké. Kúpila som si tekutú Steviu, ale tú pridávam len do vareného jedla, alebo múčnikov. Cukríky nejem, ale aj čokoládka dobre padne. zaujímalo by ma, ako ste na tom so sladkosťami?
Indeed
01.07.13,08:34
daj si vyšetriť metabolizmus,

ak pracuje správne potom možeš zjesť sladkostí koľko chceš....

ja to mám odskušané,že možem zjesť naraz asi 4 čokoladove bonbony

5-ty mi už nechutí, teda telo ma v sebe určitú samoreguláciu

netreba počuvať názory okoloiducich...
marjankaj
01.07.13,08:38
Počuli ste okoloidúceho. :D
lujza.j
01.07.13,08:39
Nič...minimum aj v strave.....teraz max nejake ovocie.....ale ja kvôli strave....nejem sacharidy......ak mam velku krizu.....potom sa jeden den napraskam do prasnutia a na druhy den zas od zaciatku....
skus zahnat chtíč na sladke ovocim....proteinovou tycinkou,oslad si medom......čoko 70% a viac...
okrem klasických sladkostí sú aj potraviny bohaté na cukor....kukni tabulky potravín podľa glykemického indexu.....
http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/275720-glykemicky-index-potravin-oplati-sa-sledovat-ho/
Indeed
01.07.13,08:41
lujza, sacharidy su aj v chlebe ,pečive nie je to len cukor...
lujza.j
01.07.13,10:06
Nejem....iba maces....občas
buchač
01.07.13,10:11
Amen ..............
avalik
01.07.13,10:21
ak mas dostatocny pohyb, jedna napolitanka, jeden sladeny caj a kusok cokoladky ti neublizi
ak aj napriek tomu chces obmedzit prijem sladkeho, tak cukor do caju nahrad medom, k polovici napolitanky si daj jablko, kusok cokolady je tiez ok, ale vymen za horku - taku co obsahuje co najviac kakaa (min. 65%)
buchač
01.07.13,10:30
Tak jednoduchá otázka a tak zložitá odpoveď je na ňu .
Na dizertačnú prácu téma ...


Ako sa správa cukor v našom tele

Jednoduché cukry – monosacharidy a disacharidy (ale i ovocný cukor a med) - nie sú vo vnútri spojené žiadnou väčšou väzbou, ktorú by bolo treba enzymaticky štiepiť, vstrebávajú sa priamo a veľmi rýchlo do krvi. Tým dôjde k okamžitému zvýšeniu ich obsahu v krvi a nastáva stav nazývaný hyperglykémia (nadbytok krvného cukru).

Pretože to nie je pre organizmus priaznivé, snaží sa to kompenzovať vyplavením nadbytku hormónu - inzulínu zo slinivky brušnej (pankreasu), ktorý umožňuje prestup glukózy do buniek. Inzulín však príliš rýchlo zníži hladinu cukru v krvi a v dôsledku toho dôjde k jeho prílišnému zníženiu – hypoglykémii, kedy sa objavuje hlad, chuť na sladké, podráždenosť, bolesť hlavy, únava, atď. Prudké výkyvy glykémie v dôsledku konzumácii cukru, sladkých nápojov, sušienok, ovocia však značne namáhajú slinivku brušnú a to predstavuje riziko vzniku cukrovky (Diabetes mellitus II.typu).

Jednoduché cukry telo rýchlo vstrebáva, prijme a využitie – to sú prudké nefyziologicky rýchle reakcie podobné "výbuchu", preto vonkajším prejavom ich spotreby je rozrušenie, nesústredenosť až agresivita (hlavne v spojení rafinovaného cukru – sacharózy s mliečnym cukrom – laktózou, tj. mliekom alebo mliečnym výrobkom), med, javorový sirup, ovocný cukor majú podobný účinok ako rafinovaný cukor, ale v menšej miere.

Dnešná prehnaná konzumácia cukru spôsobuje, že prebytky cukru sú ukladané na rôznych miestach tela, predovšetkým vo forme glykogénu (zásobný živočíšny škrob v pečeni a vo svaloch). Ak množstvo glykogénu prevýši kapacitu pečene, glykogén sa uvoľňuje do krvného obehu v podobe mastných kyselín. Tie sa ukladajú najprv do menej aktívnych miest tela – boky, stehná, stredné partie trupu, neskôr i do aktívnejších orgánov ako sú srdce a obličky, ktoré sa stanú obloženými vrstvou tuku, čím je oslabená ich normálna funkcia.

Rafinovaný cukor má vplyv aj na schopnosť myslenia, a to tým, že ničí črevné baktérie, tvoriace vitamíny skupiny B, naviac cukor tieto vitamíny odčerpáva, pretože ich spotrebúvava pre svoj metabolizmus. Tieto vitamíny sú nevyhnutné pre tvorbu kyseliny glutámovej, ktorá priamo ovplyvňuje mentálne aktivity prebiehajúce v mozgu. Nedostatok tejto zložky môže sposobiť zhoršenie pamäti a oslabuje jasnosť myslenia.

Konzumáciou cukru je ovplyvnený aj imunitný systém – zistilo sa, že schopnosť bielych krviniek ničiť mikroorganizmy môže byť takmer paralyzovaná po požití cukru. Rafinovaný cukor ako vysoko čistený produkt (zbavený všetkých minerálnych látok, vitamínov, vlákniny, atď.), má za následok ochabnutie psychického i fyzického stavu. Negatívne pôsobí najmä na parasympatikový nervový systém.

Ďalším a hlavným negatívom je silné kyselinotvorné pôsobenie jednoduchých cukrov. Cukor prispieva k prekysleniu organizmu a tým oslabuje našu obranyschopnosť. Konzumácia cukru prispieva k vytvoreniu optimálneho prostredia pre rast baktérií a zápalových komplikácií v celom tele, ochudobňuje telo o minerálne látky a oslabuje imunitný i nervový systém. PH krvi je normálne mierne zásadité (7,36 - 7,44). Prísun silne zásaditého rafinovaného cukru spôsobí reakciu, pri ktorej sa krv stáva kyslejšia (kyslé pH = 0 až 7, neutrálne pH = 7, zásadité pH = 7 až 14). K vyrovnaniu tohto stavu sú využívané minerály, najmä vápnik, ktorý sa v zvýšenej miere uvoľňuje z kostí a zubov (a spôsobuje ich kazivosť a oslabenie kostí). Organizmus sa snaží tento stav neutralizovať pomocou minerálnych látok, kedže jednoduché cukry žiadne minerály neobsahujú, dochádza k vyplavovaniu vápnika a horčíka. Ďalej vzniká nedostatok vitamínu B1, ktorý je potrebný pre metabolizmus sacharidov, ktorý jednoduchý cukor neobsahuje ale spotrebúvava. Ak sa dostane do žalúdka biely rafinovaný cukor, žalúdok je dočasne ochromený, pretože rafinovaný cukor je silná zásada a aby bola dosiahnutá rovnováha, žalúdok vylúči veľké množstvo kyselín, ak sa to opakuje v dlhom časovom úseku, môže dôjsť až k poškodeniu steny žalúdka a vzniku žalúdočných vredov.

.......etc , etc , etc ......
vema
01.07.13,18:59
Áno, vidím, že ten cukor je ozaj potvora, len som chcela vedieť kto koľko popapá, aby som sa vedela zorientovať. Ďakujem.
Jurivo
02.07.13,06:56
Závislosť na sladké je skôr psychického pôvodu. Po sladkosti sa cítime lepšie, vylučujú sa hormóny šťastia. Pravdou je, že konzumovaním veľkého množstva cukrov si koleduješ o zdravotné problémy, ktoré sa môžu ukázať aj o niekoľko rokov neskôr a môžu prerásť do chronickej podoby. Ak si už uvedomuješ, že by si nemala jesť toľko sladkostí, znamená to, že telo ti dáva signál a netreba to ignorovať. Čaj si oslaď medom a kávu napr. stéviou v prášku. Tiež je dobré sladiť aj javorovým sirupom ale ten je dosť drahý.
Pomaly znižuj dávky sladkostí a zvyšuj dávky ovocia. V tomto letnom období je vhodný vodový melón. Je sladký a obsahuje veľa vody. Ovocné cukry (fruktóza) sú vždy lepšou voľbou ako jednoduché rafinované cukry. Pozor na umelé sladidlá, tie nekonzumovať vôbec.
marjankaj
02.07.13,07:03
Nie je nad kávu osladenú jahodami alebo ananásom.:---
vema
02.07.13,08:57
Ďakujem pekne za užitočné rady, musím vstúpiť do seba a začať sa krotiť. To ovocie pomôže, mám ho rada.
DanielaSL
02.07.13,17:23
Nórika ja som sa začala stravovať podľa Antónie Mačingovej a závislosti na sladkom som sa zbavila. Ale ak náhodou mám chuť..dám si nie plnú šálku od kávy orechov alebo mandlí, zalejem to lyžicou medu..a jem ku káve. Je to zdravé, chutí a váha stojí...
buchač
02.07.13,17:49
Mi vrav ......
Diabetes je sviňa .....