Marianna01
14.03.06,00:06
Asi pred tromi rokmi som dostala dospelú rastlinku Oleandra - v hroznom stave, ale podarilo sa mi ho vzkriesiť. No nevedela som s rady s kvitnutím - vždy v lete krásne nahodil puky, ktoré sa začervenali - a odpadli. Vlani na jeseň - resp. neskoré leto, som ho presadila do rašeliny premiešanej s pieskom - taká vymyslená kombinácia, že uvidíme, čo bude. Na zimu som ho dala do bytu, keďže pivnicu mám tmavú (až čiernu :D). Páni, ( a dámy), keby ste videli, čo ten oleander robí. Úplne sa rozbesnel v kvitnutí, má nádherné biele kvety s ružovými okrajmi!!! Ešte nikdy som taký nevidela. Pre tie okraje sa zdajú byť puky červené, verte, keď sa púčiky zväčšili, bola som strašne prekvapená. Škoda, že vám neviem pripnúť obrázok z tohto môjho zimného potešenia, nemám digitálny foťák :o Ale zoženiem a odfotím ho (dúfam, že zatiaš neodkvitne)
AlaNR
14.03.06,15:51
Ja mam tiež také nedochôča. Listov má len pár na každej halúzke, ale kvitne krásne na ružovo a kvietkov máva viac ako listov.
Moja babka vždy hovorila, že oleander má mať "hlavu v plameňoch a nohy vo vode". Teda že má byť vycapený na prudkom slnku a doslova stáť vo vode. Potom sa odmení krásnymi kvetmi. A aj sa odmeňuje.
Teraz vegetuje vo verande, už sa teším, keď pôjde von...
Marianna01
14.03.06,16:19
Ja mam tiež také nedochôča. Listov má len pár na každej halúzke, ale kvitne krásne na ružovo a kvietkov máva viac ako listov.
Moja babka vždy hovorila, že oleander má mať "hlavu v plameňoch a nohy vo vode". Teda že má byť vycapený na prudkom slnku a doslova stáť vo vode. Potom sa odmení krásnymi kvetmi. A aj sa odmeňuje.
Teraz vegetuje vo verande, už sa teším, keď pôjde von...

Dobré rady babiek nad zlato
AGRO
14.03.06,18:07
Budem rada keď ho uvidim. Ja tiež pestujem tuto kvetinku. Mala som biely ale to bola taká nevýrazna farba. Teraz mám taký sýto červený. Aj môj už nahadzuje puky na kvitnutie. Ale ja by som povedala že je dosť náročný na pestovanie. Aku máte skúsenosť vy ?
A dávajte pozor na puklice.
Marianna01
14.03.06,20:04
Akurát včera mi o nejakej takejto potvorke rozprávala kamoška - našťastie, zatiaľ ma na oleandri nečakal žiaden záhadný a odpudzujúci tvor.
Ťažké pestovanie? Neviem, ja som ho presadila do vyššieuvedeného substrátu a darí sa mu veľmi dobre. Teraz po odkvitnutí ho zrežem - narobím si ďalšie nové rastlinky. Vraj znáša veľmi dobre silný spätný rez. Veľa vody a slnka. To je asi základ oleandra. A zistila som, že ho treba prihnojovať cez leto do zálievky.
elenka
15.03.06,07:25
Ja mám možno 15 oleandrov - od bielej, žltej, ružovej až červenej farby. Každý rok ich množím - ako nahadzujú nové výhonky počas roku, tak ich odrežiem dám do vody zakoreniť a sadím - do kvetináčov, do voľnej pôdy, skrátka kde sa dá. Na jeseň ich zo zeme povyberám, dám do kvetináča a všetky zimujú v pivnici - je tmavá. Občas - keď uvidím že sú príliš suché - zalejem. Na jar - veľmi skoro - keď pominú väčšie mrazy, ich povyťahujem na dvor a do začiatku leta kvitnú a kvitnú nekonečno - do zimy. Odkvitnuté kvety treba oberať - strihať, podľa toho čo je potrebné. Tvarujem ich rôzne - do kríka aj do stromčeka. Nejako špeciálne sa o ne nestarám. V čase vegetácie vodu potrebujú každý deň.
Už aby išli von.
Zuzana2
23.03.06,15:29
Elenka, ja som si priniesla odrezok minulý rok z Chorvátska. Zakorenil, zasadila som ho a už sa teším, že ho "vyhodím" von na slniečko. Dúfam, že urobím dobre, keď mu namiešam rašelinovo-piesčitú zem, ako radila Marianna. Už sa straaaaaaašne teším, že bude kvitnúť, ale to je asi sprostosť, lebo on má tak cca 15 cm.
Privítam však všetky rady.
elenka
16.06.06,19:32
Elenka, ja som si priniesla odrezok minulý rok z Chorvátska. Zakorenil, zasadila som ho a už sa teším, že ho "vyhodím" von na slniečko. Dúfam, že urobím dobre, keď mu namiešam rašelinovo-piesčitú zem, ako radila Marianna. Už sa straaaaaaašne teším, že bude kvitnúť, ale to je asi sprostosť, lebo on má tak cca 15 cm.
Privítam však všetky rady.
Ja som si priniesla odrezok zo Zakyntosu - nádherný červený- pred tromi rokmi - teraz má niečo cez meter, a vlani kvitol
V tomto obdobi už mám zakvitnuté biele a ružové a červené sú v puku. Trochu som ich pohnojila a ktoré mali malý kvetináč som presadila do veľkého.
Nech sa ti darí, sú nádherné a krásne voňajú.
AlaNR
28.06.06,10:19
Ako vlastne vyzerajú také puklice? Síce mi po kvetináči nič nelozí, ale jeden nikdy nevie...
ALA1+1
03.07.06,06:24
Našiel by sa niekto, kto by mi mohol zaslať nové odrezky oleandrov
Aldan
12.02.07,11:36
dalo by sa s tebou spojiť, ja by som si totož rada kúpila nejaké odrezky oleandrov -- môj mail danacova@atlas.sk . Dík
Aldan
12.02.07,11:37
dalo by sa u teba objednať si najaké výkonky oleandra.? Moja emailová adresa danacova@atlas.sk. Dík.
Maňuša
12.02.07,14:38
aj ja by som mala záujem,keby sa dalo... prijatie@googlemail.com
Aldan
14.02.07,07:06
nemohla by si mi poslať zopár odrezkov okrem bielej a ružovej farby - samozrejme zaplatím
tel. 0915 844 514

danacova@btcgroup.sk
danacova@atlas.sk

Díky moc.
annac
28.02.07,06:23
skúsim to aj ja,ďakujem
sway
28.02.07,07:03
Ako vlastne vyzerajú také puklice? Síce mi po kvetináči nič nelozí, ale jeden nikdy nevie...

sú to hnedé bodky zospodu listov, sú tvrdé a vypuklé cca 1-2 mm veľké a dajú sa krásne odškrabnúť, či odlupnúť, ale dlho to trvá, pomáha umyť listy jarovou vodou.;)
sway
28.02.07,07:06
Ja mám možno 15 oleandrov - od bielej, žltej, ružovej až červenej farby. Každý rok ich množím - ako nahadzujú nové výhonky počas roku, tak ich odrežiem dám do vody zakoreniť a sadím - do kvetináčov, do voľnej pôdy, skrátka kde sa dá. Na jeseň ich zo zeme povyberám, dám do kvetináča a všetky zimujú v pivnici - je tmavá. Občas - keď uvidím že sú príliš suché - zalejem. Na jar - veľmi skoro - keď pominú väčšie mrazy, ich povyťahujem na dvor a do začiatku leta kvitnú a kvitnú nekonečno - do zimy. Odkvitnuté kvety treba oberať - strihať, podľa toho čo je potrebné. Tvarujem ich rôzne - do kríka aj do stromčeka. Nejako špeciálne sa o ne nestarám. V čase vegetácie vodu potrebujú každý deň.
Už aby išli von.

už prišiel ten čas????
ak náhodou budeš expedovať - vidím že kopec ľudí má záujem - ja sa pridávam;););), cez SS mi daj vedieť - pošlem mailík:---:--- a budem moc rada:D
Aldan
02.03.07,06:28
už sa dá u teba objednať oleandre? Budem hrozne rada, samozrejme zaplatím, len aby som ich mala.Daj vedieť. adresa danacova@atlas.sk
alebo danacova@btcgroup.sk alebo 0915 844 514 alebo 032 65 96 862
Díky Alena
alla001
23.04.08,08:34
zdravim ja tiež pestujem oleandre a pred 5-timi rokmi sme si z Talianska priniesli túto farebnosť ale nám vyhinul chcem sa spítaťči by ste mi nemohli poslať odrezky za odpoved velmi pekne dakujem
alla001
23.04.08,08:38
veľmi ma zaujalo to že pestujete aj oleandre žltej farby my máme len ružové a biele chcela by som sa spítať ci by ste mi neposlali odrezky s toho žltého za odpoved velmi pekne dakujem
Bionda
26.04.08,10:46
Budem aj ja chcieť vymieňať si odrezky oleandrov, keď zakvitnú - odfotím a budem rada, keď sa ozvú výmeny chtiví.
Ja by som chcela ružový plný , mám len červený obyč. , biely s ružovým okrajom, jediný plný mám maslovej farby a to je krása. Inak ešte obyčajný biely a ružový. Zanedlho budú kvitnúť, už to na nich vidno, takže na ukážku pofotím a budem rada, keď sa mi podarí získať nejaký inej farby.
Čo sa týka kvitnutia, musím zas uznať, že ten biely a červený nemajú chybu, kvitnú celé leto a jeseň- a veľmi štedro, takže je radosť na nich pozerať.:)
VladoaKatka
26.04.08,11:05
Ja mám ružová plný , taký "pink" a bledučko ružový jednoduchý. Ale odrezky až v auguste.
zsazsula
26.04.08,11:50
prikladám Vám foto máte pravdu oleandre sú nádherné ale aj náročné ak cez zimu ich nemáš kde dať tak to je bieda ,ale mám z nich radosť sú krásne hoci ich mám u mamičky lebo na balkóne v bytovke by sa určite nemestili:):)
Bionda
26.04.08,16:52
Ja mám ružová plný , taký "pink" a bledučko ružový jednoduchý. Ale odrezky až v auguste.
Vladokatka, ak by sa dalo, tak by som bola rada, keby si si na mňa s tým plným ružovým v auguste spomenula. Rada sa pripomeniem :)
Vopred vďaka.
markovicm
30.07.08,06:34
Ja tiež už dlhšiu dobu pestujem a rozmnožujem oleandre.Celkom sa mi darí.
Mám plný ružový,žltý,biely a obzčajný červený a najnovšie som si z dovolenky priniesol odrezky marhuľového.
dagika
29.08.08,19:51
Zdravim vas na porade a kedze som tu objavila aj diskusiu o oleandri, vie mi niekto poradit? Mam dva oleandre, jeden nezne ruzovy velkokvety a jeden obycajny biely. Ten druhy ma nejaku chorobu a nerada by som, keby ju dostal aj ruzovy. Listy maju striebristu farbu a su ako bez zivota, je to zrejme nejaka plesen alebo virus. Vie niekto poradit?
klarissa
30.08.08,12:55
Markovics, tie sú nádherné, čím to prosím Ťa hnojíš ?
rybanka
05.09.08,11:20
Markovics, tie oleandre máš nádherné.
Oranžový som ešte nevidela. Ak budeš mať štiepok tak sa ozvi, kúpim /alebo s radosťou príjmem/.
Inak poraďáci, v najnovšom čísle záhradkára je dobrá finta na rozmnožovanie oleandrov - trik so zrnom na podporu zakorenenia.
Prečítajte si.
demkova
05.09.08,12:48
ahoj, ak by ti zostalo zopar odrezkov, tak by som mala aj ja zaujem. Zaplatim.Dik
beba13
05.09.08,15:49
Markovics, tie oleandre máš nádherné.
Oranžový som ešte nevidela. Ak budeš mať štiepok tak sa ozvi, kúpim /alebo s radosťou príjmem/.
Inak poraďáci, v najnovšom čísle záhradkára je dobrá finta na rozmnožovanie oleandrov - trik so zrnom na podporu zakorenenia.
Prečítajte si.
Ja to už aj testujem, som stráááááášne na to zvedavá, ale zatiaľ pustili korienky len tie obilniny..............tak stále čakám.
Aldan
08.09.08,13:14
bola by si taká dobrá a mohla mi poslať odrezky červeného a toho bieleho s ružovým okrajom, ja ti môžem poslať banánovej farby
adresa danacova@btcgroup.sk - môžme sa podrobnejšie dohovoriť
Dík Alena
markovicm
10.09.08,09:57
Hnojim ich trochu komplikovane ale stoji to za to.
Slepaci trus vyluhovany vo vode a este zriedeny vodou (tak 1krat za mesiac pocas sezony).Ak mas moznost vyskusaj neobanujes ale pozor na koncentraciu aby si neprehnojila a nespalila ich prilis silnym roztokom.Menej je niekedy viac.
Drzim palce.
Jekyll
26.09.08,17:22
Áaa, znovu ten starý evergreen o slepačom shite...

Pre informáciu - slepačí shit - má obsah NKP v pomere 1,8:1,5:0,8. U malých kuriatok je obsah dusíku vyšší - preto sa doporučuje "kvasenie", resp. nedoporučuje sa, aby "to" kuriatka robili rovno do kvetináča.
Ako hnojivo je slepačí trus "nič moc". Pre vyšší obsah dusíku - je to vlastne dusíkaté hnojivo - je jeho použitie obmedzené.
ivetaŽ
26.09.08,17:35
Ahojte
prosím o radu, ako ostrihať oleander. Píšete, že ho treba na jeseň po odkvitnutí odstrihnúť. Oleander mám prvý rok, narástol asi 1 m, krásne stále kvitne a neviem asi na akú výšku ho odstrihnúť. Stačí asi tak do polovice?
díky
Jekyll
26.09.08,17:54
V princípe ho nemusíte rezať vôbec - stačí iba odstihnúť odkvitnuté kvetenstvá, aby sa zbytočne netvorili semená. To je zbytočné.

Ak ho chcete do budúcna tvarovať (vázovitý tvar, dáždnikovitý a pod), tak sa reže nad uzlom (a je jedno či z uzlu vyrastajú listy alebo sú to vyholené vetve). Z každého uzla vyrastú tri nové výhony, ktoré potom v nasledujúcom roku kvitnú. Správny čas je september, kvety by sa mali v septembri zlikvidovať všetky - nečakať kým opadajú.
ivetaŽ
26.09.08,18:19
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Zajtra sa do oleandra pustím, hoci mi bude ľúto kvietky odstrihnúť. A ešte som sa chcela spýtať, či je vhodné, aby oleander zimoval priamo v byte (v teple), alebo je vhodnejšie ho dať niekde do tmavej garáže. díky
Jekyll
26.09.08,18:53
Tak to asi neporadím. Myslím, že ani jedno, ani druhé nie je vhodné. Ja mám moje v pivnici, kde je cca 13stC v zime, ale nie je tam úplná tma. Faktom je, že ani moc svetla. Asi by som uprednostnil chladnejšie prostredie. I keď v ich domovskom prostredí tiež nie je výrazná zima.

Dávam ich dnu, až keď teploty klesnú k -5stC a dávam ich von "čo najskôr" - nejaký ten mrazík neškodí (ale "vysúvam" ich na plné slnko postupne - začínajú pri severnej stene a postupne ich vždy trochu posuniem - za týždeň sa dostanú na svoju každoročnú pozíciu).

Pozrite na zahrada.cz - tam je tiež pár príspevkov o oleandroch
arizona
26.09.08,20:14
Podľa mojich informácií by nemali mať oleandre v zime pod 10st.
Najlepšia je chladná, svetlá miestnosť.
Jekyll
26.09.08,21:11
Asi tam vypadlo mínus - teda mínus 10. :D

Nerium oleander je odolný do mínus 9 až 10, ale to už ho mráz poškodí. Teploty do mínus 4 až 5 sú ešte bez následkov. Trochu to závisí aj na kultivare. Tie s jednoduchými ružovými kvetmi sú o niečo odolnejšie. No ale nech to je ako chce, oleander netreba zbytočne stresovať mrazom. Je to rastlina stredomoria a aj tam občas ľahko mrzne.

Chvíľu som googlil, na tému prezimovania a podĺa všetkého oleander potrebuje zimnú dormanciu v chlade a tme. Názory sú ovšem protichodné a niekde sa doporučuje svetlo.
Američania dosť často doporučujú dať oleander do garáže a proti mrazu ho chrániť tak, že sa dá do veľkej krabice "od televízoru" a ešte sa to vyplní pokrčenými novinami. Zálievku je nutné obmedziť. Dokonca sa spomína, že je možné ho zabaliť do kartónu a položiť ho v garaží naležato - potom si ale neviem dosť dobre predstaviť ako to bude s občasným zalievaním.
beba13
27.09.08,16:44
Ja oleandre prezimovávam v byte, pretože ich nemám kam umiestniť v pivnici je tma a v garáži nie je miesto. Mám ich po celom byte jeden je v kuchyni, daľší v spálni a jeden zase v chodbe a darí sa im dobre celé leto kvitnú. Takže prezimujú kdekolvek
Jekyll
28.09.08,17:35
Chvíľu som googlil, na tému prezimovania a podĺa všetkého oleander potrebuje zimnú dormanciu v chlade a tme. Názory sú ovšem protichodné a niekde sa doporučuje svetlo.
Američania dosť často doporučujú dať oleander do garáže a proti mrazu ho chrániť tak, že sa dá do veľkej krabice "od televízoru" a ešte sa to vyplní pokrčenými novinami. Zálievku je nutné obmedziť. Dokonca sa spomína, že je možné ho zabaliť do kartónu a položiť ho v garaží naležato - potom si ale neviem dosť dobre predstaviť ako to bude s občasným zalievaním.

Akosi sa mi to predsa len nezdá. Americké doporučenia sú divné.

Oleander je predsa "stálezelený". To jednoznačne vylučuje, aby bol v tme, inak zhodí listy. Určite by bez problémov po takomto zimovaní obrazil, ale to by ho chcelo vlastne vždy na jeseň zrezať - každoročne. U nás zase nie je toľko "leta", aby stíhal dorásť do nejakej normálnej výšky.
Do tmy by som ho teda nedával. To už bude lepšia teplá, ale slnečná izba.
markovicm
03.10.08,10:37
Jekyll vyzeras byt odbornik ,takze ukaz fotky tvojich pestovatelskych uspechov,alebo si iba teoretik?
Jekyll
03.10.08,12:07
Jekyll vyzeras byt odbornik ,takze ukaz fotky tvojich pestovatelskych uspechov,alebo si iba teoretik?

Ja som došiel k záhrade nechtiac pred 6 rokmi. Po dedovi - 16 "ovocných" árov. Niežeby ma to obzvlášť bavilo. Pomaly zmenšujem ovocnú časť a sadím si okrasné dreviny. Postupne pvšem prichádzam k názoru, že predsa len to ovocie je najvýhodnejšie, je s tým najmenej práce. Ku kvetinám som sa zatiaľ vôbec nedostal. Začal som zbierať "zbierkové dreviny" zamerané hlavne na krásne jesenné farby. (Zbytok asi vyplním veľkou levandulovou plochou - mne sa páči je 100% bezúržbová.)
Oleander - to je taká nostalgia. Bola to moja prvá objednávka z katalógu Starkla - asi prvá rastlina, ktorú som si kúpil do záhrady.
Fotiť nie je čo, všetko je malé.

(Pokusil som sa vložiť nejaké fotky, ale tento server to nepustil. Nechce sa mi to resamplovať - to by mal robiť server a nie ja. )
markovicm
03.10.08,12:22
OK,ja sa venujem hlavne pestovaniu bonsajov "to je moja akoze zahradka",ale mam aj zbierku kaktusov a samozrejme aj izbove rastliny.Ta levandula je super napad,je fakt krasna ked kvitne.
Oleandre su moja srdcovka a bavi ma hlavne dopestovt si rastlinky sam ci uz z odrezkov alebo inak.
Jekyll
03.10.08,12:40
S oleandrami som urobil tento rok chybu. Zakopal som kvetináče hlboko do zeme - aby mi ich vietor neprevracal. Stalo sa to, že skoro nekvitli - samé listy - prírastky, ale kvety nikde. Sem tam niečo. Pripisujem to tomu zakopaniu, protože ostatné stereotypy sa nezmenili - polievam rovnako, hnojím rovnako, miesto je rovnaké,...

Ešte jeden pokus o nejakú fotku - jeseň:

Zdá sa, že predsa len niečo prešlo 1- Euonymus alatus 2-Euonymus alatus compactus 3- Amelanchier lamarckii Ballerina
beba13
03.10.08,14:13
To že si zakopal kvetináče do zeme nemá žiaden vplyv na kvitnutie, akurát toľko nepresychá zemina v kvetináči. Ja som dala tento rok jeden oleander do zeme a kvitne viac ako tie čo zostali v kvetináči.
Beella
25.10.08,14:32
To že si zakopal kvetináče do zeme nemá žiaden vplyv na kvitnutie, akurát toľko nepresychá zemina v kvetináči. Ja som dala tento rok jeden oleander do zeme a kvitne viac ako tie čo zostali v kvetináči.

Tento rok velmi skoro na jar som dala aj ja jeden z mojich oleandrov do zeme. Skusila som to preto, lebo zostal nejaky "skapaty". Udiali sa s nim divy. Prenadherne sa rozrastol, kvitol. Poctivo som si precitala celu diskusiu a dufala, ze ho v tej zime dokazem nejako pod novinami, jutou etc prezimovat. Ale tak asi nie :( Budem ho musiet asi vykopat. No este pouvazujem, mozno to skusim risknut.
beba13
25.10.08,16:01
Neriskuj a radšej ho presaď do kvetináča aj ja som už začala s vykopávaním.
Beella
31.03.09,15:45
Ahojte, už začínam byť netrpezlivá :D a najradšej by som šupla oleandre na Záhorí von.... Môžem? Kedy je vlastne ten správny čas, pri akej vonkajšej teplote? Ďakujem za rady.
zuzkahris
31.03.09,16:22
Puklice sú malé oválne potvorky s pancierom na tele , ktoré vyciciavajú šťavu z listov. Majú takú mierne hnedastú farbu, väčšinou sú prisaté pri stredovej žilke listu.
adi11
31.03.09,16:58
Tak ja som oleander dala včera z chodby na balkón. Staré listy opadali a začali vyháňať nové, ale sú také bledé zelené a nejaké slabé, akoby sa skrúcali. Poraďte čo s tým ?
Anna123
31.03.09,19:00
Bola som v máji v Chorvátsku a oleandre tam nádherne kvitli - rôzne farby, myslím, že pokiaľ im doprajete vegetačný pokoj, vydržia aj mínusové teploty cca - 5 a svetlo tak v lete sú nádherné,
potrebujú veľa vody a slnka.
rybanka
01.04.09,08:28
Niekde som čítala, že oleandre treba vystaviť miernemu mrazíku, aby lepšie kvitli. Asi to bude pravda, lebo u nás jedna pani má oleandre vonku od apríla, keď ešte sem-tam príde nejaký mrazík, a má ich krásne. A v Taliansku a Chorvátsku rastú oleandre ako stromy a tiež tam majú v zime nejaký ten mráz. Listy majú predsa dosť tvrdé, tak to asi vydržia. Moje sú ešte maličké ale asi ich šupnem von.
Beella
01.04.09,14:38
Tak som tie moje šupla von. Jeden z piatich je totálne napadnutý puklicami. :mee: To som si v tej tmavej pivnici vôbec nevšimla. Práve som každý lístoček vyumývala jarovou vodou a separovala ho od ostatných. Som zvedavá, či to zaberie.
mzdarka renca
03.04.09,13:04
My oleandre prezimovávame v zimnej záhrade, ktorá je v zime dosť chladná. Nie sú napadnuté žiadnou pliagou a majú krásne zelené listy. Máme ich vo veľkých kochlíkoch 50x50cm, aj v zime, aj v lete. Celé leto sú obsypané kvetmi.
Možno im nerobí dobre tma, alebo tmavé pivnice.
Aldan
08.04.09,06:13
Nemohla by si mi Elenka prosím poslať odrezky niektorých - červený, žltý? Ja mám len biely, ružový. Ďakujem Aldan
Aldan
08.04.09,06:30
Neviem či čítaš súkromné správy, ja na to vždy zabúdam, písala a prosila som ťa o odrezky niektorých oleandrov. Ďakujem alena
Aldan
08.04.09,06:40
Môžem už oleandre zakopať do zeme? Chcem to tento rok skúsiť dať pred dom, tam je celý deň slnko a večer je múr celý teplý. Uvidím čo to bude robiť. Viete mi niekto poradiť aké je granulované kravské hnojivo na oleandre? Známa mi vravela že na muškáty je fantastické.
Ďakujem. Alena
Aldan
24.04.09,11:15
tvoje oleandre sú nádherné, nemohol by si mi prosím poslať žltý červený a ten marhuľový? Ja mám biely, plný ružový a banánový.
Ďakujem moc Alena
danacova@btcgroup.sk
marko7997
26.04.09,04:45
Žltý a banánový sú jedno a to isté, červený mi asi neprezimoval uvidim neskôr a marhuľový ešte iba zakoreňujem od minuleho leta takže tam nemám čo strihať zatiaľ ,a ružový plný máš,a biely tiež.
ajuschka
20.05.09,09:38
ahojte :)

potrebovala by som trosku pomoct s oleandrami.
mam jeden taky uz velky, ruzovy. puklice z neho pravidelne umyvam, je to strasne svinstvo.
ale
moj problem je s mnozenim.
nie a nie uspech.
doniesla som minule leto nejake odrezky roznych farieb z bulharska, zakorenovala som vo vode - ani jeden nepustil korene, vsetko podochlo. puklice ani nic na nich nebolo.
potom som dostala zase zdrave odrezky od kolegyne v prace, tie som skusala v zemi, s pouzitim stimulaxu na zakorenovanie, a pod PET flasou.
vydrzali to od augusta do decembra, a potom ZASE zdochli.....
prosim neviete mi pomoct co s tym? ako to konecne urobit aby prezili?

a este - mam iba ten ruzovy plnokvety oleander, a velmi by som chcela aj ine farby. neobetoval by na mna niekto odrezok? najlepsie zakoreneny, lebo pri mojej uspesnosti neviem ako by to zase dopadlo :(
marko7997
20.05.09,10:05
ahojte :)

potrebovala by som trosku pomoct s oleandrami.
mam jeden taky uz velky, ruzovy. puklice z neho pravidelne umyvam, je to strasne svinstvo.
ale
moj problem je s mnozenim.
nie a nie uspech.
doniesla som minule leto nejake odrezky roznych farieb z bulharska, zakorenovala som vo vode - ani jeden nepustil korene, vsetko podochlo. puklice ani nic na nich nebolo.
potom som dostala zase zdrave odrezky od kolegyne v prace, tie som skusala v zemi, s pouzitim stimulaxu na zakorenovanie, a pod PET flasou.
vydrzali to od augusta do decembra, a potom ZASE zdochli.....
prosim neviete mi pomoct co s tym? ako to konecne urobit aby prezili?

a este - mam iba ten ruzovy plnokvety oleander, a velmi by som chcela aj ine farby. neobetoval by na mna niekto odrezok? najlepsie zakoreneny, lebo pri mojej uspesnosti neviem ako by to zase dopadlo :(
Ja mam lepsie skusenosti a aj vysledky so zakorenovanim priamo do zeme a pod sklenny pohar a taktiez obcasne rosenie pocas zakorenovania.Taktiez pouzivam stimulax na podporu tvorby korenov.Skus zakorenit odrezky co najskor na jar{to sa vsak neda s odrezkami z dovolenky ktore mame az v letepripadne na konci leta}aby do zimi ktora je narocnejsia na starostlivost, uz boli v raste .Mne sa celkom dari zakorenit aj odrezky zasadene neskoro v lete ale o to narocnejsia je pre ne zima lebo vtedy ked hoci co zanedbas moze to byt pre ne osudne. Odrezky takto zakorenene mam cez zimu v chldnejsej miestnosti na parapetnej doske a pravidelne ich kontrolujem a podla potreby trocha rosim a polejem,pripadne odstranim suche listy.Ale aj tak uspesnost je tak 50 na 50.A samozrejme ze su stale pod sklennym poharom az do jari.
ajuschka
20.05.09,11:06
ahoj Marko, no ved pod PETkou je to v podstate to iste ako pod sklenenou... ale nefungovalo.
:(
neviem vyskusam opatovne, teda ak sa k nejakym odrezkom dostanem...

dakujem za rady :)

Aja
ludmila12
21.05.09,04:14
Oleander sa dosť ťažko zakoreňuje, ale mne sa celkom pekne podarilo zakoreniť v samozavlažovacom hrantíku. Nastrihala som vtedy asi 40 výhonkov a väčšina sa zakorenila. Umiestnila som ho na miesto kde len neskoro poobede až večer svietilo slniečko. Žiadna zvláštna starostlivosť. :) Ludka
ajuschka
21.05.09,07:27
hmm, to je tiez dobry napad. mala si tie rezky aj niecim prikryte? a kolko si nechala listov? a iba vrcholove rezky ci aj stredove?

sorry za tolko otazok :)
dakujem
ludmila12
21.05.09,08:26
Nie nemala som to prikryté ničím a dávala som len vrcholové odrezky, ktoré som nastrkala vedľa seba. Vodu si brali cez knoty zo spodnej misky. Ale vrcholové odrezky som dávala keď boli už trochu vyzreté, v lete kedy presne si nepamätám, pretože teraz o tomto čase sa mi zdajú veľmi slabé.
Ludka
marko7997
21.05.09,09:35
Este som niekde pocul alebo cital ze pri zakorenovani pomoze ked narezes spodnu cast odrezku a vlozis tam nejake zrnko.Neviem ci to pomaha, neskusal som to.
ajuschka
21.05.09,11:08
hej to som citala aj ja - bolo to v zahradkarovi... no ale co si ho vyberiem z muslikov?
beba13
21.05.09,17:10
Ja som to vlani skúšala s tým obilím zrnko pustilo korienky a tak isto aj oleander, ale cez zimu mi vyhynul takže tento rok idem na druhý pokus. Tiež nemôžem rozmnožiť oleander, jeden rok sa mi to podarilo a odrezky som rozdala a odvtedy nič. Tak budem mičurinovať aj tento rok
denisa33
18.06.09,08:01
Ahojte, dostala som odrezky Oleandra, konečne zapustili aj korienky a teraz by som ich potrebovala zasadiť, dočítala som sa, že je vhodná kombinácia rašeliny a piesku. Aký druh rašeliny použiť? - kyslú alebo alkalickú?Dakujem za korú odpoveď, D.
Aldan
26.06.09,12:20
Ja rozmnožujem odrezky tak, že ich dám do vody. Trvá to dosť dlho kým sa zakorení. Už viem, že musia byť odrezky od koreňa a daríé sa mi ich rozmnožiť aj v apríli, máji. Bola som moc rada, keď som si vymenila odrezky z porady a všetky sa mi prijali. Jenoducho po zakorenení ich dám do kvetináča a von.
Aldan
culinka
03.09.09,11:20
Veľmi by som sa potešila, keby mi niekto zaslal odrezky olenadrov žltej, bielej a bordovej farby.
Ďakujem
arizona
03.09.09,14:09
Veľmi by som sa potešila, keby mi niekto zaslal odrezky olenadrov žltej, bielej a bordovej farby.
Ďakujem
Na to slúži rubrika http://www.porada.sk/t49963-zahradkarska-burza-poradakov.html
Anita.....
24.09.09,15:56
Ja som niekde čítala a aj počula, že oleandre sú prudko jedovaté rastliny a nakoľko k nám chodia vnúčatá veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo, tak preto by som chcela vedieť aké sú prvé príznaky pri otrave týmto kvetom, lebo človek akokoľvek dáva pozor na deti môže sa stať že niektoré dieťa to ochutná. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Ďakujem.
Dianka2401
27.03.10,10:16
dobry den, vidim ze tato tema je uz od minuleho roka neaktivna, ale ak by ste sa sem nahodou pozreli, tak napiste mi prosim vas, ze kedy mozem dat von oleander po prezimovani, zatial ju este mam na chodbe...
sway
27.03.10,10:41
dobry den, vidim ze tato tema je uz od minuleho roka neaktivna, ale ak by ste sa sem nahodou pozreli, tak napiste mi prosim vas, ze kedy mozem dat von oleander po prezimovani, zatial ju este mam na chodbe...

už môžeš ;)
ja som ho ostrihala, len trošku,
pohnojila
a už je vonku

mám to takto osvedčené, darí sa mu;) - fotečka z vlanajška....:)
Dianka2401
27.03.10,11:31
tak ich teda dam :) krasny je ten tvoj, ja mam ruzovy, ten vlani pekne kvitol, a potom este taky bledozlty, ktory je este maly, ale ak budu kvitnut, tak dam fotky :)
sway
27.03.10,11:34
tak ich teda dam :) krasny je ten tvoj, ja mam ruzovy, ten vlani pekne kvitol, a potom este taky bledozlty, ktory je este maly, ale ak budu kvitnut, tak dam fotky :)

no super,
ale čo fotky, môžme si vymeniť, ak budeš strihať - pošli výhonky, rada by som mala aj iné farby, ja by som Ti poslal z mojho, ak budeš chceiť....cez SS si môžme dať kontakty....

ále až po daňovom.....;)
janakova29
27.03.10,18:22
už môžeš ;)
ja som ho ostrihala, len trošku,
pohnojila
a už je vonku

mám to takto osvedčené, darí sa mu;) - fotečka z vlanajška....:)
Neuškodia im slabé mrazíky ? Okolo "zmrznutých mužov" vždy je pár nocí mínus. Mám zatiaľ otvorenú terasu a tak mám troška obavu aby mi nepomrzli.
lusielaL
27.03.10,19:35
Neuškodia im slabé mrazíky ? Okolo "zmrznutých mužov" vždy je pár nocí mínus. Mám zatiaľ otvorenú terasu a tak mám troška obavu aby mi nepomrzli.
Mne jedna pestovatelka povedala ze oleander ma rad jemne postipanie mrazom,ze ma krajsie kvety.Dokonca jedna znama mala vysadeny oleander v zemi a uz ho nechcela dalej pestovat,tak ho nechala na zimu vonku,zima nebola tuha a on na jar vyhnal na novo a kvitol ten rok nadherne.
lujza.j
27.03.10,19:51
Mne jedna pestovatelka povedala ze oleander ma rad jemne postipanie mrazom,ze ma krajsie kvety.Dokonca jedna znama mala vysadeny oleander v zemi a uz ho nechcela dalej pestovat,tak ho nechala na zimu vonku,zima nebola tuha a on na jar vyhnal na novo a kvitol ten rok nadherne.

mne zmrzol túto zimu jeden:mee: moc a tomu nečudujem:eek: ale čo už a aby mi nebolo lúto tak ak minulú zimu:mee: zas to budem musieť "riešit" na dov. v chorv. dúfam, že ma zas nebude chciet zbit ožratý Chorvát:---
Valcake
27.03.10,22:30
Zdravím, ja mám prvýkrát oleander biely v pivnici a ružový na chodbe. Podľa vás už ho môžem dať von? A mám ho ostrihať? Lepšie povedané či ho môžem skrátiť, lebo ho nemôžem mať vysoký. Biely mi pekne kvitol min.rok. Ružový ešte nie, lebo som ho nedávno dostala.
adi11
27.03.10,22:49
mne zmrzol túto zimu jeden:mee: moc a tomu nečudujem:eek: ale čo už a aby mi nebolo lúto tak ak minulú zimu:mee: zas to budem musieť "riešit" na dov. v chorv. dúfam, že ma zas nebude chciet zbit ožratý Chorvát:---
ja som ho dala nedavno na balkon a tiez mi oslahli mraziky, listy uschli opadali, tak som ho ostrihala..uvidim ci pozenie..:confused:
Danielle369
28.03.10,05:24
Zdravím, ja mám prvýkrát oleander biely v pivnici a ružový na chodbe. Podľa vás už ho môžem dať von? A mám ho ostrihať? Lepšie povedané či ho môžem skrátiť, lebo ho nemôžem mať vysoký. Biely mi pekne kvitol min.rok. Ružový ešte nie, lebo som ho nedávno dostala.

Ano môžeš ho skrátiť a dosť radikálne, potom ti krásne zahustí. Mám oleander už druhý týždeň vonku, znáša teplotu ať do -5 stupňov,takže sa nemusíš báť.Tento týždeň už začínam aj s prihnojovaním.
Valcake
30.03.10,00:00
dan, ďakujeeeeeem...:);)
beba13
30.03.10,07:39
Mne jedna pestovatelka povedala ze oleander ma rad jemne postipanie mrazom,ze ma krajsie kvety.Dokonca jedna znama mala vysadeny oleander v zemi a uz ho nechcela dalej pestovat,tak ho nechala na zimu vonku,zima nebola tuha a on na jar vyhnal na novo a kvitol ten rok nadherne.
ano oleander môže byť jednu noc cez zimu na miernom mrazíku vonku, já som to skúšala, omrzol trocha, ale nádherne zakvitol, já ich dávam von hned skoro na jar ako sa mraz zmierni :)
lujza.j
30.03.10,14:51
ja som ho dala nedavno na balkon a tiez mi oslahli mraziky, listy uschli opadali, tak som ho ostrihala..uvidim ci pozenie..:confused:
tiež som ho ostrihala, poliala a uvidím:confused: ale nedávam tomu veľkú nádej:mee:
babca
13.04.10,20:24
Ahoj. Prosím Ťa, nemáš ružový oleander, ale s plným kvetom a náááádherne vonia?Nemôžem sa k nemu dopátrať. Som z Bratislavy .Daj vedieť. Ahoj. Babca.
babca
13.04.10,20:30
Ahoj. Nezabudni!!! Oleander kvitne len na minuloročných výhonkoch. Keď ostriháš prídeš o kvety.Skráť po odkvitnutí.Babča
arizona
13.04.10,20:49
Ahoj. Prosím Ťa, nemáš ružový oleander, ale s plným kvetom a náááádherne vonia?Nemôžem sa k nemu dopátrať. Som z Bratislavy .Daj vedieť. Ahoj. Babca.
ak niečo hľadáš, skús tu :http://www.porada.sk/t49963-zahradkarska-burza-poradakov.html
babca
14.04.10,17:50
Ahoj, klikni na floraservis a tam pootváraj okienka .Je tam poradňa o ošetrovaní kvetín, o ich chorobách...atď.Ahoj. Babca.Daj vedieť.
ubka
16.04.10,21:49
Ja som si kupila v Hornbachu, ale je to mlada rastlinka. Ak sa udrzi rada sa podelim.
eňuš
19.04.10,15:38
Ja tiež už dlhšiu dobu pestujem a rozmnožujem oleandre.Celkom sa mi darí.
Mám plný ružový,žltý,biely a obzčajný červený a najnovšie som si z dovolenky priniesol odrezky marhuľového.
Máš nádhernú zbierku. Niektoré som ešte ani nevidela v takej farbe.
Maňuša
20.04.10,18:24
V zime som nebola doma a teraz mám oleandre s hnedými listami a s voškami, môžem ich zrezať ?
ubka
21.04.10,21:31
Samozrejme, len musíš rátať s tým, že kveteny sa dočkáš až koncom leta, ale je to lepšie, ako sa zbavovať mušiek.
Keď zrežem oleander, natiahnem naň igelitový sáčik, aspoň na dva týždne, pomáha to obrastu, polievam a hnojím.
Ak máš súce casti na množenie, odrež, ponor najskôr do jarovej vody, nechaj pôsobiť aspoň dve hodiny, potom omy a daj zakoreniť. Aj z týchto môžeš mať tohtoročné kvety.
šumina
23.04.10,19:04
Oleander by mal vydržať -7 stupňov, ja osobne mám vraj, podľa mamky, rastliny, ktoré majú asi 60 rokov,sú zasadené v súdkoch a surovo sú vyhodené začiatkom marca a do tmavej pivnice dané koncom októbra až novembra.Aj mňa trápia puklice, tak ich zrežem pílou, ale potom určite nezakvitnú, len sa rozrastú.V botanickej mi dali typ postriekať ich proti pukliciam Difusilom, dobre čítate,je tam látka, ktorá zlikviduje obal. Ale je to drahý špás, a málo predajní,ktoré sú schopné poradiť postrek na báze Difusilu.A tak sa trápim, ako viem. Mimochodom, odporúča sa do zeminy pridať rozdrvené škrupiny, olaender má rád vápnitú pôdu. Vyskúšala som, ide to.
Tamila
23.04.10,19:17
Mám oleander, ktorý má asi 13-14 rokov. V zime zaberá 2/3 pivnice a je to fuška ho vyniesť alebo spratať. Je krásny, nijak zvlášť sa oň nestarám, vždy kvitne a zatiaľ mi ho nič nenapadlo. Ale obdivujem všetkých, ktorí majú oleandrov viac. Čo s nimi robíte cez zimu? Veď ten môj je obrovský a uvažujem, že ho budem musieť drasticky zmenšiť.
šumina
23.04.10,19:47
Ja mám tiež 8 kusov a nacvičuje s nimi manžel, preto prišlo ku skracovaniu niektorých konárov, ale nadšený nie je, hlavne na jeseň a na jar, no ale vyhodíš ich??? Ani za svet, až keď vykapú!
Maňuša
24.04.10,06:16
Samozrejme, len musíš rátať s tým, že kveteny sa dočkáš až koncom leta, ale je to lepšie, ako sa zbavovať mušiek.
Keď zrežem oleander, natiahnem naň igelitový sáčik, aspoň na dva týždne, pomáha to obrastu, polievam a hnojím.
Ak máš súce casti na množenie, odrež, ponor najskôr do jarovej vody, nechaj pôsobiť aspoň dve hodiny, potom omy a daj zakoreniť. Aj z týchto môžeš mať tohtoročné kvety.
ďakujem veľmi pekne za radu. Prajem pekný víkend.
Oliwa
01.07.10,20:32
Celé som to tu prelúskala, ale nikde som nenašla odpoveď, prečo pár lístkov na oleandri z ničoho nič ožltne? Listy sú inak zelené, hnojené hnojivom na ibišteky a oleandre. Mám 3 veľké kusy /2 plné ružové a 1 biely/ a na dvoch z nich sa teraz objavili zožltnuté lístky.
Na treťom nie. Robilo mi to aj vlani, vždy som ich odtrhla, no príčinu nepoznám, škodcov nevidím. Kvety sú nahodené a zakvitnuté. Kvetináč je veľký, presádzané boli pred 2-3 rokmi.
ubka
01.07.10,20:47
Celé som to tu prelúskala, ale nikde som nenašla odpoveď, prečo pár lístkov na oleandri z ničoho nič ožltne? Listy sú inak zelené, hnojené hnojivom na ibišteky a oleandre. Mám 3 veľké kusy /2 plné ružové a 1 biely/ a na dvoch z nich sa teraz objavili zožltnuté lístky.
Na treťom nie. Robilo mi to aj vlani, vždy som ich odtrhla, no príčinu nepoznám, škodcov nevidím. Kvety sú nahodené a zakvitnuté. Kvetináč je veľký, presádzané boli pred 2-3 rokmi.
Lístky na oleandri žltnú, ak je premočený, neveští to žiadnu- chorobu, dokonca to neovplyvňuje ani hnojenie. Môže to byť tiež prirodzené "vyholovanie" konára, oleander, ak nie je pravidelne zrezávaný, rastie do výšky a ostávajú mu holé terminály.
Oliwa
02.07.10,06:59
Lístky na oleandri žltnú, ak je premočený, neveští to žiadnu- chorobu, dokonca to neovplyvňuje ani hnojenie. Môže to byť tiež prirodzené "vyholovanie" konára, oleander, ak nie je pravidelne zrezávaný, rastie do výšky a ostávajú mu holé terminály.
Žiadne "terminály" :D neregistrujem. Oleandre boli zrezané, listy majú odspodu, sú pekné husté, staršie drevnaté časti som zrezala a tie žlté lístky sú sem-tam na nových koncových výhonkoch. Prepolievaný určite nie je, 1 x denne poliaty /večer/ na taký hustý krík sa mi v týchto horúčavách nezdá veľa - inak ďakujem za odpoveď a snahu poradiť. Uvidím, čo sa bude diať ďalej. Sranda je, že ten tretí, ktorý je z nich najvyholenejší, je celý sýtozelený. Vlani som myslela, že z neho nič nebude, lebo cez zimu dosť vyschol /manžel ho málo polieval :D/, ale bolo mi ho ľúto vyhodiť, lebo je veľký, tak som ho hnojila a polievala a prebral sa. Aź na to, že v dolnej časti má tých lístkov pomenej, keďže všetky suché som vtedy dala dolu. Ale vlani som zasadila do kvetináča pod ten oleander garafie, a hnojením oleandra boli veľmi pekné - spolu kvitli do neskorej jesene.
lusielaL
02.07.10,16:48
Rozkvitaju mi zatial tieto farby,ten cerveny vlani strajkoval,ale tento rok sa cini.
VieraPopluharova
02.07.10,16:57
Ja mam 2, jeden rúžový a 1 ako ma na obrazku lusielaL,
ten je krasny zeleny ,ale priznavam , ze je to maly krickovy a ten ruzovy ten sa vytiahol do vysky a teraz v tych horucavach mu pada jedn list za druhym, ale napriek tomu nádherne kvitne, tiez si myslim, ze to nie je choroba, ani prepolievanie, ale prirodzene opadavanie,mala som to moznost vidiet i v Grecku odkial ten ruzovy pochadza.Myslim, ze jeho kvet mam i niekde v albume.
Valcake
02.07.10,21:55
lusielaL, krásne oleandre. Ten červený nemá chybu aj ostatné samozrejme, ale červený nemám. Škoda, že si až z takej diaľky. Ja mám plné biele a ružové. Zatiaľ majú len puky, tak som zvedavá na kvety, lebo prvýkrát boli prezimované v tmavej, nízkej pivnici a tak ich nemôžem nechať vyrásť.
Anna123
03.07.10,10:05
Veľký výber oleandrov majú v Baumaxe, veľmi pekné a stoja okolo 6 €, majú už aj kvietky, rôzne farby.
Valcake
03.07.10,15:31
Díky, pôjdem sa pozrieť:);)
lubmar1
30.07.10,07:49
lusielaL máš nádherné oleandre.Tiež mám ružový plnokvetý a biely,červený mám prisľúbený ešte túžim po žltom no v obchodoch ho nevídam.Nemáš výhonček na zakorenenie?Kúpim,alebo za niečo vymením.
lusielaL
30.07.10,12:37
lusielaL máš nádherné oleandre.Tiež mám ružový plnokvetý a biely,červený mám prisľúbený ešte túžim po žltom no v obchodoch ho nevídam.Nemáš výhonček na zakorenenie?Kúpim,alebo za niečo vymením.
Asi pred dvomi tyzdnami som vyhony odstranovala a dala kamaratke s ktorou si vymiename,tak mozno buducu sezonu...;)
lujza.j
04.08.10,19:10
Skúsim priložiť môj oleander. Mám ho už 15 rokov a zaberie pri prezimovaní jednu pivnicu
pre takú krásu sa oplatí oželieť miesto v pivnici;)
Tamila
04.08.10,19:22
Skúsim priložiť môj oleander, ktorý už má 15 rokov a pri prezimovaní mi zaberie jednu pivnicu
ubka
24.08.10,21:32
Ja som niekde čítala a aj počula, že oleandre sú prudko jedovaté rastliny a nakoľko k nám chodia vnúčatá veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo, tak preto by som chcela vedieť aké sú prvé príznaky pri otrave týmto kvetom, lebo človek akokoľvek dáva pozor na deti môže sa stať že niektoré dieťa to ochutná. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Ďakujem.
Máš pravdu, oleandre sú prudko jedovaté rastliny a to každá ich časť. Už jeden lístok obsahuje smrteľne jedovatú dávku pre človeka a aj pre zvieratá. Rovnako kôra aj kvet nesú tieto známky.
Prejav otravy je zvracanie, rozšírené zreničky, nepravideľný tep, závrate a kŕče. pri najmenšom podozrení treba urýchlene vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Oveľa účinnejšia je osveta, teda upozorniť členov rodiny, že sa jedná o krásnu, ale prudko jedovatú rastlinku.
ubka
24.08.10,21:48
Oleander je obľúbený a vďačný kvet, no obsahuje jedovaté látky glykozidy-oleandrin, neriin, neriantin. Rozžutím listov, kvetov alebo kôry vzniká otrava.
Smrteľná dávka je obsiahnutá už v jednom liste.
Oleander potrerebuje svetlo a vzduch, neznáša ústredné kúrenie a suchý vzduch.
Zálievka teplou vodou podporuje rozvitie kvetných púčikov. V lete denne, pri vyšších teplotách 2x, v zime raz za 14 dní je zálievka vhodná. Od jari do jesene prihnojujeme raz za týždeň hnojivom na kvet a plody.
Rozmnožujeme odrezkami výhonkov bez okvetia, vhodné je aj s kúskom kôry, lepšie zakorenia, na jar, alebo koncom leta. Odrezky ponoríme do teplej vody, alebo do pôdy, dobré je primiešať popol z dreva-dezifikuje.
Mladé rastlinky presádzame raz za 2-3 roky, starsím odoberáme iba vrchnú pôdu a nahradíme novou-presádzame aj za 10 rokov.
Chyby pri pestovaní:
Kvetné púčiky sa nerozvíjajú-chladné počasie, studená zálievka
Nevytvárajú sa puky- nedostatok svetla
Nekvitne je vysušovaný-veľmi teplo, zlé vetranie, chýba orosovanie, denne večer
Biele vatovité vločky na listoch a stonkách-hnedý kraj-pokrytý štítkami-červce /odstraňovať jednotlivo vatou namočenou v denaturovanom liehu alebo postrek insekticídmi.
Žlté listy -chloróza, nedostatok železa-prihnojiť hnojivom Agrakapka na oleandre a ibiše
Postrek vhodný na oleandre Malathion
Vyvarujte sa odstraňovaniu odkvitnutého okvetia, treba ho nechať zaschnúť, odpadne samo, lebo pri odstraňovaní ochudobníte oleander o tvorbu kvetov.
sisima
25.08.10,09:31
ja som dostala od svokry 2, biely a ruzovy... no dostala som ich aj s puklicami... no co uz... trapim sa s nimi uz 3 roky, mam s nimi viac roboty, nez uzitku, po zime v garazi boli cele napadnute tymi puklicami (aj ked pred zimou sa tvarili, ze su uz zdrave...) napadli mi aj japonsky javor.... tak som ich nakomplet ostrihala, ostali len take pahyle bez listov, tie som umyla v jarovej vode... cele leto ich mam na terase, na priamom slnku (tak ako aj po ine roky) a prave vcera som si vsimla, ze ruzovy nahodil puky... tak sa tesim... puklice zatial nevidiet... ale verim, ze sa objavia opat...:(

inak, ked som ich dostala tiez boli odkvitnute a zaschnute, tak som im to ostrihala a v zapati vyhnali nove puky a kvitli mi v decembri...
beba13
25.08.10,13:27
ja som dostala od svokry 2, biely a ruzovy... no dostala som ich aj s puklicami... no co uz... trapim sa s nimi uz 3 roky, mam s nimi viac roboty, nez uzitku, po zime v garazi boli cele napadnute tymi puklicami (aj ked pred zimou sa tvarili, ze su uz zdrave...) napadli mi aj japonsky javor.... tak som ich nakomplet ostrihala, ostali len take pahyle bez listov, tie som umyla v jarovej vode... cele leto ich mam na terase, na priamom slnku (tak ako aj po ine roky) a prave vcera som si vsimla, ze ruzovy nahodil puky... tak sa tesim... puklice zatial nevidiet... ale verim, ze sa objavia opat...:(

inak, ked som ich dostala tiez boli odkvitnute a zaschnute, tak som im to ostrihala a v zapati vyhnali nove puky a kvitli mi v decembri...
..to ti svokra dala aj bonus, tie puklice?:D:D
tiež som mávala problémy s puklicami a hlavne na veľkých oleandroch, po jednej zime som mala obsypaný celý od puklíc no, na vyhodenie, ale nechala som ho v lete vonku s tým že na zimu ho už nedám do bytu, a počas leta si v kvetináči mravci urobili mravenisko a na moje prekvapenie vyčistili oleander od tých potvor,tak som bola prvýkrát vdačna mravcom,....ale iné som chcela na zničenie puklíc používam ACTARU 25WG do zálievky, pokial sa puklice nezničia, tak to vyskúšaj já to používam aj na iné rastliny a zatial sa mi to osvedčilo..
Valcake
26.08.10,00:15
Pomaly už odkladať bude treba oleandre a mne červený nedaj bože rozkvitnúť. Kvitol by prvýkrát a tak som sa naňho tešila. Pritom biely kvitol pekne.
sisima
26.08.10,08:59
to snad nie, este nam "darovala" 2 yuky, jedna bola na stvrt obyvacky, potom sme ju mali vonku, narastla na cca 3 metre,bola by nádherná, niekde v mexickej pusti...:) uz sa s nou nedalo nic robit, tak sme ju pred zimou museli zrezat... a ta druha yuka bola krpata, teraz ma cca 1,5m... :))) mala som nervy, lebo dovtedy som doma nemala ziadnych skodcov a tychto sa neviem zbavit... a ked sa mi v tej garázi preniesli aj na ten javor... no na nervy... ako som pisala, ja som ten javor umyla hubkou a jarovou vodou a pomohlo to, zatial sa neobjavila ziadna puklica na nom, no uvidime, ci nebudem musiet siahnut po chemii...
VieraPopluharova
26.08.10,09:15
Oleander je obľúbený a vďačný kvet, no obsahuje jedovaté látky glykozidy-oleandrin, neriin, neriantin. Rozžutím listov, kvetov alebo kôry vzniká otrava.
Smrteľná dávka je obsiahnutá už v jednom liste.
Oleander potrerebuje svetlo a vzduch, neznáša ústredné kúrenie a suchý vzduch.
Zálievka teplou vodou podporuje rozvitie kvetných púčikov. V lete denne, pri vyšších teplotách 2x, v zime raz za 14 dní je zálievka vhodná. Od jari do jesene prihnojujeme raz za týždeň hnojivom na kvet a plody.
Rozmnožujeme odrezkami výhonkov bez okvetia, vhodné je aj s kúskom kôry, lepšie zakorenia, na jar, alebo koncom leta. Odrezky ponoríme do teplej vody, alebo do pôdy, dobré je primiešať popol z dreva-dezifikuje.
Mladé rastlinky presádzame raz za 2-3 roky, starsím odoberáme iba vrchnú pôdu a nahradíme novou-presádzame aj za 10 rokov.
Chyby pri pestovaní:
Kvetné púčiky sa nerozvíjajú-chladné počasie, studená zálievka
Nevytvárajú sa puky- nedostatok svetla
Nekvitne je vysušovaný-veľmi teplo, zlé vetranie, chýba orosovanie, denne večer
Biele vatovité vločky na listoch a stonkách-hnedý kraj-pokrytý štítkami-červce /odstraňovať jednotlivo vatou namočenou v denaturovanom liehu alebo postrek insekticídmi.
Žlté listy -chloróza, nedostatok železa-prihnojiť hnojivom Agrakapka na oleandre a ibiše
Postrek vhodný na oleandre Malathion
Vyvarujte sa odstraňovaniu odkvitnutého okvetia, treba ho nechať zaschnúť, odpadne samo, lebo pri odstraňovaní ochudobníte oleander o tvorbu kvetov.

Mala by som jednu otazku: co robit s odkvitnutymi stonkami oleandra, krasne mi zakvitol, no uz je odkvitnuty a neviem co s nimi?
ubka
26.08.10,10:27
Mala by som jednu otazku: co robit s odkvitnutymi stonkami oleandra, krasne mi zakvitol, no uz je odkvitnuty a neviem co s nimi?
Určite to nechaj na ňom zaschnúť, lebo ak by si to "očistila" ako som to kedysi zvykla robiť aj ja:rolleyes: zamedzíš nasadzovaniu nového kvetenstva. Aj odkvitnuté kvety treba nechať celkom zaschnúť, až potom im "pomôcť".
Ak je však daždivé počasie a kvety nahnívajú, tie treba odstrániť aj za cenu ujmy, ale na druhej strane je to prevencia pred hubovým ochorením.:)
VieraPopluharova
26.08.10,12:27
Určite to nechaj na ňom zaschnúť, lebo ak by si to "očistila" ako som to kedysi zvykla robiť aj ja:rolleyes: zamedzíš nasadzovaniu nového kvetenstva. Aj odkvitnuté kvety treba nechať celkom zaschnúť, až potom im "pomôcť".
Ak je však daždivé počasie a kvety nahnívajú, tie treba odstrániť aj za cenu ujmy, ale na druhej strane je to prevencia pred hubovým ochorením.:)


Dakujem pekne za radu, pekny den.
AlaNR
26.08.10,12:51
Tento rok so riskovala "život" v Chorvátsku a pred supermarketom som si ukoristila jednu stonku z krásneho bordového plnokvetého oleandra.
Cestu domov prežil v dobrom zdraví v cestovnej chladničke v navlhčenom obrúsku, doma som ho dala zakoreniť a chronta, dva týždne sa tváril, že z neho niečo bude a potom - skapal...
Je mi za ním ľúto, lebo v okolí nikto taký nemá, tak si nemám ani od koho vypýtať... :-((
lujza.j
26.08.10,18:39
jeden výhon je málo ja vždy "odoberám" plnú hrsť, zle sa to zakoreňuje, z 10-tich asi tak dva kúsky:( sa chytia
beba13
27.08.10,07:08
Pomaly už odkladať bude treba oleandre a mne červený nedaj bože rozkvitnúť. Kvitol by prvýkrát a tak som sa naňho tešila. Pritom biely kvitol pekne.
..aj já mám červený a už má puky ale nie a nie rozkvitnúť, mám ho prvý rok tak snád sa mi ukáže ako vyzerá:D:D
lusielaL
27.08.10,11:26
Môj cerveny zase vynimocne vytrvalo kvitne cele leto.
Valcake
27.08.10,12:57
beba, sme na tom asi rovnako:---;):) No ale ešte nie je koniec leta, však sa nám ukáže:D
ubka
28.08.10,10:00
..aj já mám červený a už má puky ale nie a nie rozkvitnúť, mám ho prvý rok tak snád sa mi ukáže ako vyzerá:D:D
Beatka, skús ho polievať teplou vodou :)))mal by púčiky rozvinúť;)
ubka
28.08.10,21:45
Dnes zakoreňujem takéto oleandre a pozberala som aj semeno, ktoré zasadím na jar. je to môj dnešný "úlovok" zo zahraničia.
ubka
28.08.10,21:48
Môj cerveny zase vynimocne vytrvalo kvitne cele leto.
lusielaL, vidím na tvojom krásne červenom oleandri semeno, prosím Ťa nechaj ho tam dozrieť a poprosím Ťa aspoň o jedno z toho lusku. ;)
Semenáče sú oveľa prajnejšie na kvetenu a lepšie sa prispôsobujú prostrediu.
Valcake
29.08.10,22:55
Ľubka, držím palce,aby sa tvoje "úlovky" zakorenily. Na prvom obrázku je krásny kvet. Ak dobre vidím, je asi ružovým lemovaním.
ubka
01.09.10,13:16
Ľubka, držím palce,aby sa tvoje "úlovky" zakorenily. Na prvom obrázku je krásny kvet. Ak dobre vidím, je asi ružovým lemovaním.
Valika, vidíš dobre, zvláštny, taký som videla prvý krát a hneď som "konala":---
Odpoviem hneď na vyššie sklamanie, kedy sa prinesený oleander z Dovolenky neujal, môže byť príčina práve nadmesná starostlivosť o odlomený konárik, ten sa nemá dať hneď so vody, ale treba ho nechať aspn 24 hod bez vody a v tme, potom do teplej vody a keď je náznak zdurenia na kĺbiku, vymrať, osypať dreveným popolom, alebo obyčajným púdrom so septonexom a šup do zeminy. Určite sa ujme, trvá to 4-6 týždňov, keď sa prejaví prvá známka nového života oleandra. Ukradnuté sa najlepšie daria :D:D:D-nenavádam;)
Valcake
01.09.10,13:54
Ľubka, schvaľujem takéto "konania", určite to materskej rastlinke neublížilo. Nech sa darí ! Fakt je nádherný kvet. Škoda, že si až z takej diaľky, asi by som aj ja "konala" :D:D
ubka
01.09.10,20:07
Ľubka, schvaľujem takéto "konania", určite to materskej rastlinke neublížilo. Nech sa darí ! Fakt je nádherný kvet. Škoda, že si až z takej diaľky, asi by som aj ja "konala" :D:D
Valika, sľubujem, čestné pionierske, ak sa mi zadarilo :D keď pôjdem do KE tak Ti také prinesiem. Má to jeden háčik, "lovila" som viac druhov a nemám označené, počkám na kvet, ale veď máme čas kým zostárneme:D:D:D:D
Valcake
13.09.10,23:43
...konečne rozkvitol aj ružový Oleander, ale chúďa od dažďa nemá také pekné kvety
VieraPopluharova
14.09.10,08:46
Ja mam uz takyto ruzovy odkvitnuty, dala som ho uz do pivice nakolko som sa bala tychto chladnych dni, ale asi este mohol byt vonku, no prenasat ho uz nebudem, len by som sa chcela spytat co s tymi odkvitnutymi pahylkami, mozu sa odstrihnut? Mam ho dost vysvihnuty vysoky, mozem ho zrezat a kedy a priblizne v akej vyske.Ma skoro 2 metre.Dakujem.
Mozno ho najdete niekde v mojom albume.
Tamila
14.09.10,13:39
Oleander mám vonku do konca októbra. Menší mráz mu neuškodí. Neodstrihávaj odkvitnuté pahýlky. Oleander kvitne iba na starších konárikoch. Keď odstrihneš, ďalší rok na týchto konárikoch nepustí kvet. Takže zrezávať treba tak, aby niečo zostalo aj na kvitnutie.
VieraPopluharova
14.09.10,18:36
Ďakujem za radu, skoro som to odstrihla, takze to necham tak.
beba13
18.01.11,09:04
takto mi rozkvitol oleander vonku bol červený a vo vnutri už ružový:---
lusielaL
18.01.11,13:25
Je aj tak krasny,moje buvaju v pivnici..
Valcake
18.01.11,19:02
Beatka, tá ružová farba je prekrásna. Možno ešte krajšia ako červená.
...no myslím si, že ak bude vonku na slniečku tak sa zmení znova na červenú.
...som na to fakt zvedavá.
beba13
19.01.11,07:42
..no to dúfam že bude červená,myslím že je to tým že je v byte a trpela nedostatkom slnečného svetla
ewita888
05.03.11,13:56
ahojte, chcem sa spýtať, či už striháte oleandre...
lusielaL
05.03.11,15:09
Ahoj ewita,ja strihat nebudem,vlani som tiez nie a potom mi skoro nahodili puky,uz zaciatkom leta.
Tamila
05.03.11,20:30
Ja som zostrihala v jeseni. Neviem, čo je lepšie, či na jar alebo v jeseni. Len treba dať pozor, oleander kvitne iba na starších konárikoch. Ten, čo bude odstrihnutý, nebude v tom roku kvitnúť.
beba13
05.03.11,22:18
já nestrihám vôbec,iba ak nepekné výhonky
ewita888
06.03.11,11:57
tak teda totooo. ja už neviem, som čítala o oleandroch kdesi, že ich treba strihať na jar aspoň o jednu tretinu a že kvitnú len na nových konárikoch.. aj keď teda ja som svoje nikdy nejak rapídne nestrihala a vždy mi pekne kvitnú, tak som chcela tento rok vyskúšať, že ich ostrihám.. ale nechám teda radšej tak..
Tamila
06.03.11,18:01
Môj oleander má asi 15 rokov a je obrovský, voľakedy som ho zostrihala a nekvitol. Už som ho nestrihala veľmi veľa rokov, iba to, čo nejako pretŕčalo. Lenže už mi zaberal celú pivnicu, tak dostal nový riadny zostrih;):D

Tuto píšu, že kvitne na dvojročnom dreve: http://www.kvetyazahrada.sk/kvitnuce-dreviny.html
sisima
08.03.11,10:04
ja som min. rok na jar zostrihala úplne, nezostal im ani jeden list ( z dôvodu úplného premnoženia puklíc),nič sa im nestalo, krásne sa zazelenali, vyhodili plno krásnych zdravých konárov a listov, ale biely do jesene nestihol nahodiť puky, a ten ružový puky nahodil, tuším že niečo aj vykvitlo, ale vačšina pukov nestihla vykvitnúť, nakoľko už bol október/november...
ale tie puklice sa mi nepodarilo vykynožiť, pred zazimovaním v garáži boli oba oleandre opäť celé napadnuté... takže opäť som ich pred 2 týždňami úplne zostrihala...
beba13
08.03.11,10:26
ja som min. rok na jar zostrihala úplne, nezostal im ani jeden list ( z dôvodu úplného premnoženia puklíc),nič sa im nestalo, krásne sa zazelenali, vyhodili plno krásnych zdravých konárov a listov, ale biely do jesene nestihol nahodiť puky, a ten ružový puky nahodil, tuším že niečo aj vykvitlo, ale vačšina pukov nestihla vykvitnúť, nakoľko už bol október/november...
ale tie puklice sa mi nepodarilo vykynožiť, pred zazimovaním v garáži boli oba oleandre opäť celé napadnuté... takže opäť som ich pred 2 týždňami úplne zostrihala...
..ale puklíc sa nezbavíš strihaním skús dať do zálievky actaru
sisima
08.03.11,10:41
jasné, že nie... ale nedalo sa nato pozerať... tak som ostrihala a celé umyla "jarovou" vodou... chémii som sa chcela vyhnúť, ale nevyhnem... ešte im vymením komplet substrát a budem musieť poriešiť tu chémiu...
magno
08.03.11,10:52
:mee: mne puklice znicili malunke oleandriky co sa mi podarilo zakorenit,takze mam prd :( svine hnusne.....
avonboy
08.03.11,15:30
ma niekto odrezky oleandrov? xcel by som ix vyskusat pestovat prosiiim
lusielaL
08.03.11,17:49
Avonboy,myslis ze by sa Ti v tomto case zakorenili?Ja som zvykla rozmnozovat len v lete.A mohol si na nas obetovat ten cas a pisat ,,ch,,vzdy ma nutka dat zabavne ked tam vidim to,,x,,:D.
avonboy
09.03.11,06:12
juuuuj to moje X:-) ked ja som uz tak na internete nauceny:-)) lusielal, inak ja som este oleandre nemal, vobec neviem kedy zakorenuju, preto som vdacny kazdej rade, poznamke a usmerneniu v pestovani-ja nie som teoretik v pestovani, ze si kupil zazracnu knizku v ktorej je napisany postup k pestovaniu kazdej rastliny ale radsej mam taketo diskusne fora, kde si lusia navzajom vymienaju rady a postrehy-proste praktik:-) a fakt sa nehnevajte za to X, kludne mozete dat ze sa vam to paci, alebo ze je to zabavne:-) budem iba rad:-)
lusielaL
09.03.11,09:34
Ved to ja len tak ze niektore slova potom vyzneju smiesne.A k teme:tak v lete si tu niektore dievcata vymienali odrezky,tak hadam vydrz do vtedy,inak pestovanie nie je narocne,nieco sa tu uz napisalo,tak sa naucis...
avonboy
09.03.11,10:55
lusielal, ja sa ucim ryxlo co sa tyka ucenia:-) juj skoda ze este nemozem pridavat tie fotky by som vam ukazal vsetku tu nadhuru co uz mam v zahradke:-) a na leto sa xystam poriadne ju vykraslit:-)
beba13
10.03.11,08:28
ma niekto odrezky oleandrov? xcel by som ix vyskusat pestovat prosiiim
oleandre sa rozmnožujú v júli,ale mne sa tento rok podarilo zakoreniť asi 7 odrezkov v decembri,takže asi to nie je pravidlom,lebo biely som sa sa snažila už zakorenovať v lete ale nezakorenil nikdy až teraz
Anna123
11.03.11,09:54
Dobrý deň, už máte oleandre von??
beba13
11.03.11,10:29
ešte nie,ale cez víkend dám ale len staršie rastliny,oleander vydrží aj mrazy okolo -10,zatial pojdu len do garáže aby si postupne zvykli,a hned ich vietor neošlahol
avonboy
11.03.11,11:43
oleandre sa rozmnožujú v júli,ale mne sa tento rok podarilo zakoreniť asi 7 odrezkov v decembri,takže asi to nie je pravidlom,lebo biely som sa sa snažila už zakorenovať v lete ale nezakorenil nikdy až teraz
aha, a skusila by si potom nejake zakorenit aj pre mna? pjosiiiim
beba13
12.03.11,08:30
aha, a skusila by si potom nejake zakorenit aj pre mna? pjosiiiim
.ak chceš mám biely zakorenený,
beba13
20.03.11,20:57
.tak oleandre sú už vonku týždeň,a dnes som videla jeden pán má vonku už aj čínsku ružu je to príliš skoro já to nerisknem,ale budem sledovať čo sa stane s tou jeho či prežije
Zdenka 0705
13.04.11,08:35
Dievčence, vlani som dostala zakorenený malý oleander. Podarilo sa mi ho pekne prezimovať v byte, teraz by som ho chcela presadiť. Akú zeminu mu dať, prípadne čím hnojiť? Neviem, či by som mu už nemala aj " pristihnúť krídelká" :---:D, poradíte mi? Aktuálne fotky prikladám.
legolas
13.04.11,08:45
..ja síce nie som dievča, ale ak ti to pomôže tak prosím:)
Oleander sa rozvetvuje bohato, preto nie je nutné podporovať rozvetvovanie strihaním. Ak musíte rastlinu strihať, pretože je hustá, mali by ste to urobiť na jeseň. Ak ho budete strihať na jar, zakvitne až na jeseň alebo až na nasledujúcu jar. Nestrihajú sa staré kvetné stvoly, pretože tieto na jar opäť vytvoria puky. Oleander tvorí po odkvitnutí nové násady kvetov pre ďalší rok. U starších rastlín je lepšie odstrihnúť staré, dlhé alebo holé výhonky až do dreva - nie je vhodný radikálny rez. Kvetné stvoly sa odstraňujú až po dvojročnom kvitnutí.
Niektoré odrody oleandra, ktoré majú menší sklon tvoriť nové výhonky, môžete viackrát zaštipovať - konce výhonkov - aby sa rozvetvil habitus. U starších rastlín týchto odrôd sa odrežú najstaršie a najvyššie výhonky od bázy rastliny.
Omladzovací rez
Aby sa ker omladil, musí sa najskôr presvetliť vnútro kra. Nad pôdou sa odstránia najstaršie stredné vetvičky, aby sa podporila tvorba nových. Môžu sa odstrániť i staršie vetvičky nad jednoročným alebo dvojročným drevom.
Zdenka 0705
13.04.11,08:48
Ďakujem, takže ho zatiaľ nechám tak.
Oliwa
13.04.11,11:51
Dievčence, vlani som dostala zakorenený malý oleander. Podarilo sa mi ho pekne prezimovať v byte, teraz by som ho chcela presadiť. Akú zeminu mu dať, prípadne čím hnojiť? Neviem, či by som mu už nemala aj " pristihnúť krídelká" :---:D, poradíte mi? Aktuálne fotky prikladám.
Zdenka, legolas Ti dal myslím vyčerpávajúcu odpoveď čo sa týka strihania atď.
Ja len skúsim doplniť - neviem, či existuje špeciálna zemina pre oleandre tak ako pre muškáty, orchidey, či dreviny - zatiaľ som takú nevidela, ale pravda je, že ani nehľadala... Keď som presádzala pred 2 rokmi ja tie moje do väčších kvetináčov, dala som rašelinovú zeminu určenú na kvitnúce kvety - už si presne nepamätám, či takú ako na muškáty či balkónové kvety alebo univerzálnu...
Hnojivo sa mi osvedčilo tekuté, ktoré je určené na ibišteky /čínske ruže/ a oleandre. Kupujem ho pravidelne v záhradkárskych potrebách, ale dostaneš ho všade, kde sú kvety a hnojivá k nim /taká zelená plastová fľaška, názov výrobcu teraz presne neviem/ - ale oleandre mi kvitnú až do prvých mrazov - odkvitnuté kvety pravidelne celé leto odstraňujem.
Zdenka 0705
13.04.11,12:09
Ďakujem, tiež veľmi osožná odpoveď. Ešte by si mi vedela povedať aký priemer kvetináča by som mala dať podľa priloženej fotografie? Tak ako u každej kvetinky, len o čosi väčší, alebo o dosť?
Valcake
13.04.11,18:05
Zdenka, podľa obrázka ja by som nedala vôbec do väčšieho kvetináča. Snáď len pridať čerstvú zeminu. To je ale len moja mienka a možno iní to vidia ináč. Nech sa darí!
Tamila
13.04.11,18:18
Súhlasím s Oliwou, dávam zeminu ako pre balkónové kvety a hnojím zarovno s muškátmi. Kvitne vždy až kým ho neschovám. Ale u nás na severe je studená jeseň, tak mi potom kvety rýchlo opadávajú aj nerozkvitnuté.
Zdenka 0705
16.04.11,08:24
zatiaľ som hnojivo na ibišteky nezohnala, núkala mi na rododendrony
arizona
16.04.11,09:51
zatiaľ som hnojivo na ibišteky nezohnala, núkala mi na rododendrony
Mozes pouzit aj hnojivo na rajciny ;)
Velmi davno som v najekej relacii pozerala nejakeho zahradniky, co sa venoval ibiskom a tvrdil, ze ine nic nepouziva.mimotemy
Zdenka 0705
16.04.11,10:51
tak mi to pripadá, že tých hnojív je akosi veľa, pre každý druh kvetiny či plodiny...asi je to len dobrý marketingový ťah....napr. na oleander môže ísť hnojivo na ibištek, dokonca na rajčiny .... atď...každý chce tej svojej rastlinke to najlepšie, aj ja mám nakúpených hnojív už pomerne dosť ...
na rajčiny som vlani používala kristalon plod a kvet...takže? ...
Oliwa
16.04.11,11:43
Takže skús... a možno budeš zberať z oleandra aj úrodu rajčín... :D
Pokiaľ viem, kristalon plod a kvet sa používa na zosilnenie rastlín na začiatku vegetácie - manžel ho včera kúpil, idem vyskúšať, zatiaľ som ním v záhrade nehnojila, používala som kristalon na muškáty... ale je to vraj dobré hnojivko...
Ale vážne - určite to nemôže uškodiť, hlavne nech je to na kvitnúce rastliny - a rajčina predsa tiež kvitne. :)
Neviem, neskúšala som, mne toto hnojivo /na ktorom je vyslovene napísané na ibišteky a oleandre/ doporučila sesternica, lebo vždy mala oleandre krásne zakvitnuté a so sýtozelenými listami - takže sa ho držím a neexperimentujem...
Ale proti Gustovi žiaden dišputát... ;)
V lete potom hoď foto - čoho bude viac - či oleandrových kvetov, alebo sa urodila aj nejaká pekná rajčinka... :)
arizona
16.04.11,12:07
Takže skús... a možno budeš zberať z oleandra aj úrodu rajčín... :D
Pokiaľ viem, kristalon plod a kvet sa používa na zosilnenie rastlín na začiatku vegetácie - manžel ho včera kúpil, idem vyskúšať, zatiaľ som ním v záhrade nehnojila, používala som kristalon na muškáty... ale je to vraj dobré hnojivko...
Ale vážne - určite to nemôže uškodiť, hlavne nech je to na kvitnúce rastliny - a rajčina predsa tiež kvitne. :)
Neviem, neskúšala som, mne toto hnojivo /na ktorom je vyslovene napísané na ibišteky a oleandre/ doporučila sesternica, lebo vždy mala oleandre krásne zakvitnuté a so sýtozelenými listami - takže sa ho držím a neexperimentujem...
Ale proti Gustovi žiaden dišputát... ;)
V lete potom hoď foto - čoho bude viac - či oleandrových kvetov, alebo sa urodila aj nejaká pekná rajčinka... :)
Oliwka,nepomylila si si to ?
Kristalon Start
Univerzální hnojivo s mikroprvky vhodné pro přihnojování na začátku vegetace a v období intenzivního růstu.

Kristalon Plod a květ
Univerzální hnojivo s mikroprvky pro přihnojování v období kvetení a tvorby plodů pokojových, balkónových i ostatních venkovních rostlin. Zajistí lepší kvalitu a vybarvení plodů a květů.


http://www.kristalon.cz/produkty/
Oliwa
16.04.11,13:22
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa... ;)
Ale nebol v úmysel - aspoň vidíš, že iný Kristalon okrem toho na muškáty som doteraz fakt nepoužívala... :(
Arizonka, skoro mi tie maxi písmená vybili oko... :)
Zdenka 0705
16.04.11,13:53
mám návrh, odhliadnúc od toho, čím napokon budeme hnojiť, na jeseň či v lete si podľa fotiek porovnáme úrodu a kvietky... potom budeme múdrejšie :D
Alcielle
01.05.11,11:35
vcera som si spravila radost a kupila som si prvy oleander, na fotke vyzera ako biely, ale je jemne ruzovkasty. dufam, ze sa mu bude u nas darit :)
Zdenka 0705
01.05.11,12:17
Nech sa mu darí :) ... je pekný, ja mám ešte maličký, akú farbu bude mať, to bude prekvápko ...
vogue_san
01.05.11,13:02
chcela som sa opytat, doniesla som si krasny ruzovy oleader, ktory je tak do 2 metrov, ma vela pukov a mam ho na balokone. Niekde som citala, ze by sa mal pred dazdom schovat, aby nehnili kvety? Mne uz zmokol a zda sa mi, ze mi kvety odchadzaju, hniju. Vie mi niekto poradit, co mam robit aj z odkvitnutymi kvetmi? mam ich odtrihnut alebo nechat kym odpadnu? dakujem
Oliwa
01.05.11,15:10
chcela som sa opytat, doniesla som si krasny ruzovy oleader, ktory je tak do 2 metrov, ma vela pukov a mam ho na balokone. Niekde som citala, ze by sa mal pred dazdom schovat, aby nehnili kvety? Mne uz zmokol a zda sa mi, ze mi kvety odchadzaju, hniju. Vie mi niekto poradit, co mam robit aj z odkvitnutymi kvetmi? mam ich odtrihnut alebo nechat kym odpadnu? dakujem
Moje oleandre /3 veľké maxikríky/ sú vonku celú sezónu... Nikdy ich neschovávam, aj dnes konečne lialo ako z krhly, normálne som rada, že sa poriadne preberú... Výdatný dážď ich preberie k životu úplne inak, ako keď ich len polejem a pohnojím do maxikvetináča... A ak sa aj stane /po letnej búrke, keď majú veľa kvetov/, že niektoré zhnednú, normálne ich odštiknem - od najbližšej stonky - aby tú krásu nešpatili /hlavne na bielom, na ružových mi to tak nevadí :).../.
Aspoň tak to roky robím ja - možno Ti iní poradia niečo iné... Ja keby som ich aj chcela schovať, ale nemám kam a nie vždy som doma, keď práve prší :D - kto by sa s nimi teperil do garáže či pivnice? Som rada, že ich muž na jar vyberie a na jeseň schová na zimný spánok... :D
Tamila
01.05.11,16:32
Aj môj je do jesene v záhrade, kto by ten skoro strom schovával?
Dážď mu nevadí, ani neodštikávam staré kvety, odpadnú samy. U nás na severe akurát v studenej jeseni už púčiky nechcú nerozvinúť.
vogue_san
01.05.11,21:41
Oliwa, Tamila,

dakujem Vam velmi pekne za rady, viem ze kazdy pestovatel si casom osvedci to svoje:) Ja mam prvykrat oleander a tak si ho kazdy den obchadzam:D Dala som si ho do rohu na balkon, chcela som nieco co mi aspon trosku pomoze od zvedavych susedov, ale zas az taky velky nie je a mam ho zatial v povodnom crepniku, tak som sa aj chcela spytat ci ho vobec mozem presadit, ked je aj v obdobi rozkvetu alebo pockat..
fatikova
06.06.11,08:46
Dobry den, poprosila by som vas o radu. Milujem oleadre, mala som jeden krasny ruzovy ale chytil nejaku chorobu alebo co, listy zostavali lepkave a odpadavali. Nakoniec som ho musela vyhodit. Tento rok som si kupila krasny cerveny , mal kopec pukov. Asi po tyzdni sa na nom objavili vosky, nieco take zlte drobne, uz som to aj nastriekala pripravkom proti voskam, ale je tam toho este viac, Co mam s tym robit? Prosim poradte.
beba13
06.06.11,20:05
skús tie vošky postriekať roztokom z mazlavého myla,alebo zo žihlavy, vošky sa velmi rýchle množia
zuzipito
17.06.11,06:56
Dobrý deň, prosím poradte mi, mám 2, pekné, veľké, majú už okolo 10 rokov. Už sú von na terase, na listoch sa začali tvoriť čierne škvrny, zvrchu listu väčšie, zospodu menšie, ale zospodu niektoré akoby mokvavé, s kvapkou tekutiny, ale nie všetky.
prosím poraďte mi, nechcem o ne prísť.
Ďakujem Zuzana
sway
08.07.12,10:11
Dobrý deň, prosím poradte mi, mám 2, pekné, veľké, majú už okolo 10 rokov. Už sú von na terase, na listoch sa začali tvoriť čierne škvrny, zvrchu listu väčšie, zospodu menšie, ale zospodu niektoré akoby mokvavé, s kvapkou tekutiny, ale nie všetky.
prosím poraďte mi, nechcem o ne prísť.
Ďakujem Zuzana

treba zarobiť jarovú vodu a navečer postriekať, škaredé listy kludne otrhať, on pustí nové !!! ja som oholila na jar jeden 6 ročný úplne na haluze - som sa bála že som ho zabila ....a už je krásny. :)
ajuschka
09.07.12,13:52
ja zvyknem napadnuty oleander umyvat jadrovou vodou. listok po listku, vetvicka po vetvicke pekne handrickou a jarovou vodou. praca na niekolko hodin, ale vysledok stoji za to. hlavne v zime ked ho napadnu puklice. krasne sa daju zmyt a oleander sa spamata.
Momentalne zhanam zlty, taky este nemam :)