veronikasad
03.07.13,08:48
V rámci akcie včerajšieho Dňa zodpovednosti som si dala vyšetriť kvapku krvi na hodnoty GGT. Aký význam mala táto včerajšia akcia (okrem prevencie alkoholizmu)? . Signalizujú výsledky odberu aj iné poškodenie pečene, napr. užívaním liekov ? Alkohol nepijem vôbec, dlhodobo užívam lieky na zníženie krvného tlaku a riedenie krvi. Výsledky som mala v rámci tolerancie - 0,438kat/l (ref.hodnoty 0,12-0,83).

Viac o akcii

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.uvzsr.sk%2Findex.php%3Foption %3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D1507%3Ade-zodpovednosti%26catid%3D61%3Aproblematika-fajenia-a-alkoholu%26Itemid%3D68&ei=iMbTUdGEO83KObv5gaAB&usg=AFQjCNHK3IHLTVmpxWigIrRmSQtEmf7d-w&sig2=8gvBXvPjBvKU7epLmoGShg&bvm=bv.48705608,d.ZWU&cad=rja
Xanti
03.07.13,07:09
Veronika,
čo ja viem tak lieky môžu a často aj poškodzujú pečeň. Sama som mala zvýšené hodnoty pečeňových testov po dobratí antibiotík ( čo vylučuje konzumáciu alkoholu ).
buchač
03.07.13,07:38
Pečeňové testy sú tie hodnoty ALT , AST a GGTM ...

Antibiotiká majú obrovský vplyv na tie hodnoty testov .
Normy tolerancie HEPATÁLNE TESTY viď :

http://www.edusan.sk/pacient/vysetrenia/tabulky.htm
veronikasad
03.07.13,07:40
Pečeňové testy sú tie hodnoty ALT , AST a GGTM ...

Antibiotiká majú obrovský vplyv na tie hodnoty testov .
Normy tolerancie HEPATÁLNE TESTY viď :

http://www.edusan.sk/pacient/vysetrenia/tabulky.htm
Juraj, zaujímajú ma konkrétne hodnoty GGT, ktoré robili včera - či signalizujú aj niečo iné ako poškodenie pečene následkom nadmerného požívania alkoholu
buchač
03.07.13,11:11
Pečeňové testy sú tie hodnoty ALT , AST a GGTM ...

Antibiotiká majú obrovský vplyv na tie hodnoty testov .
Normy tolerancie HEPATÁLNE TESTY viď :

http://www.edusan.sk/pacient/vysetrenia/tabulky.htm
Juraj, zaujímajú ma konkrétne hodnoty GGT, ktoré robili včera - či signalizujú aj niečo iné ako poškodenie pečene následkom nadmerného požívania alkoholu
Môže - nemusí ...viď :

Gamma glutamyl transpeptidase (GGT)
Hoci je špecifickejšia vzhľadom k pečeni a je citlivejší ukazovateľ cholestatického poškodenia než ALP, Gamma glutamyl transpeptidáza môže byť zvýšená aj pri malých, subklinických úrovniach pečeňovej nefunkčnosti. Môže byť užitočná pri identifikovaní príčin izolovaných zvýšení ALP. GGT je zvýšená pri alkoholovej toxicite (akútnej aj chornickej). V niektorých laboratóriách GGT nie je súčasťou štandardných pečeňových testov a musí byť špeciálne vyžiadaná.

Alanine transaminase (ALT)
tiež zvaná Serum Glutamic Pyruvate Transaminase (SGPT) alebo Alanine aminotransferase (ALAT) je enzým prítomný v hepacytoch (pečeňových bunkách). Keď je bunka poškodená, tento enzým uniká do krvi, kde je merateľný. ALT stúpa dramaticky pri akútnom poškodení pečene, ako napr. vírusová hepatitída alebo predávkovanie paracetamolom (acetaminophen). Zvýšenia sú merateľné často v násobkoch hornej hranice normálneho limitu.

Alkaline phosphatase (ALP)
je enzým v bunkách lemujúcich žlčové cesty v pečeni. ALP hladiny v plazme stúpajú pri výraznej nepriechodnosti žlčových ciest, intrahepatickej cholestáze (intrahepatic cholestasis) alebo infiltratívnych(?) chorobách pečene (infiltrative diseases of the liver). ALP je tiež prítomná v kostiach a placentovom tkanive, takže je vyššia u rastúcich detí (nakoľko sú ich kosti priebežne preformovávané) a u starých pacientov s Pagetovou chorobou (Paget's disease).

Celkový bilirubin (Total bilirubin TBIL)
Bilirubin je odpadový (breakdown) produkt hemu (zložka hemoglogínu v červených krvinkách). Pečeň je zodpovedná za čistenie krvi od bilirubínu. To robí nasledovným mechanizmom: bilirubín je nasávaný do hepatocytov, konjugovaný (t.j. modifikovaný na vodou rozpustnú formu) a vylúčený do žlče, ktorá je potom vylúčená do čreva.

Zvýšený celkový bilirubín spôsobuje žltačku a môže signalizovať mnoho rôznych problémov:

1. Pred-hepatické: Zvýšená produkcia bilirubínu. To môže mať mnoho príčin, zahŕňajúcich hemolytickú anémiu a vnútorné krvácanie

2. Hepatické: Problémy s pečeňou, ktoré sa prejavujú ako nedostatočnosť bilirubínového metabolizmu (napr. znížený príjem do hepatocytov, narušená konjugácia bilirubínu a znížené hepatocytové vylučovanie bilirubínu). Niektoré príklady môžu byť cirhóza a vírusová hepatitída.

3. Po-hepatické: Nepriechodnosť žlčových ciest, prejavujúca sa ako nedostatočnosť vylučovania bilirubínu. (Nepriechodnosť sa môže nachádzať buď vnútri pečene alebo v žlčovode).

Priamy bilirubín (Direct bilirubin)
Určovanie diagnózy formou detailnejšieho pohľadu na hladiny priameho bilirubínu:
- ak priamy (napr. konjugovaný) bilirubín je v normálnom množstve, tak problém je nadbytok nekonjugovaného bilirubínu a umiestnenie problému je ešte pred miestom vylučovania bilirubínu. Dá sa predpokladať hemolýza, vírusová hepatitída alebo cirhóza.
- ak je priamy bilirubín zvýšený, tak pečeň konjuguje bilirubín normálne, ale nie je schopná ho vylučovať. Da sa predpokladať nepriechodnosť žlčovodov kvôli žlčovým kameňom alebo rakovina.

Preštuduj aj http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaterní_testy

Ale na konkrétnu otázku sa dá odpovedať aj jednoducho :
Ak jedinec ( podotýkam zdravý ) jeden deň používa nadmerne alkohol , hodnoty pečeňových testov môžu byť v pohode v rámci normy ....

Poznám jedincov , ktorí chlastali ( doslova ) pár dní v kuse a keď som videl tie výsledky testov , nechcelo sa mi veriť ...
Ak máš napríklad nejak poškodenú pečeň ( aj diabetes má na to vplyv - nemienim sa rozpisovať ) , tak tie testy občas skáču pri nedodržaní diétneho režimu ...
veronikasad
03.07.13,13:55
Juraj, ďakujem za vysvetlenie. Práve že tie hodnoty sú v rámci tolerancie, ako som napísala v prvom príspevku.
ludmilla
05.07.13,08:35
Ahoj Veronika, chodím na novú poradu veľmi málo, neviem si zvyknúť :)
Ale k tvojej otázke:
GGT je veľmi citlivý ukazovateľ ochorení pečene, žlčových ciest a alkoholizmu.
Normálne GGT:
znamená, že s 99% istotou, že človek netrpí na žiadne ochorenie pečene a žlčových ciest, čiže tieto ochorenia vylúči. Dokonca aj metastázy pečene sú pri normálnom GGT takmer vylúčené.
Zvýšené GGT:
- ak je zvýšené výpovedná hodnota nie je i tak jednoduchá.
1. ak je GGT zvýšené a ostatné pečeňové parametre sú taktiež abnormálne: hovorí to pre ochorenie pečene alebo žlčových ciest.
2. Veľmi silno zvýšené - t.j. 10 - 30 násobne - ide o stázu - zamedzenie odtoku žlče, upchatie žlčových ciest.
3. Izolované zvýšenie GGT - t.j. zvýšené je len GGT a ostatné pečeňové testy sú v norme: tu môže ísť o ochorenie pečene, ale nemusí byť. Môže ísť o dlhodobé užívanie liekov (napr. pri epilepsii), časté užívanie alkoholu, stukovatená pečeň, taktiež pri cukrovke, alebo dlhodobé hromadenie krvi v pečeni v dôsledku oslabenia pravej časti srdca.
Ďalej izolované zvýšenie GGT býva pri infarkte myokardu, tu býva zvýšené aj AST, pri nádoroch mozgu, pri krvácaniach do mozgu a pri iných ochoreniach, bez toho, aby sme poznali príčinu.
3. Ľahko zvýšené GGT - býva veľmi časté ( často u našich pacientov v nemocnici) veľmi často bez poznania príčiny.
4. Alkoholizmus: každý 2. alkoholik má zvýšené GGT, každé 3. zvýšené GGT dospelého človeka poukazuje na alkoholizmus.
Jednorázové alkoholové opojenie GGT nezvýši, avšak ak je už pečeň poškodená môže GGT zvýšiť.
Čiže dalo by sa to zhrnúť tak, že:
GGT je veľmi vhodný parameter pre vylúčenie určitého ochorenia, ale v žiadnom prípade sa nedá použiť ako dôkaz pre určité ochorenie !!!
veronikasad
05.07.13,10:39
Ľudmilka, ďakujem za reakciu. Aby som bola konkrétnejšia, upresním čoho sa bojím. Pred 5 rokmi mi zistili žlčníkový kameň, nemám záchvaty, občasné bolesti viem do veľkej miery ovplyvniť vhodnou stravou. Operáciu žlčníka odkladám, lebo 5 rokov beriem warfarín a vidím v operácii určité riziko. Každý rok chodím na sono, po konzultácii s chirurgom nechal operáciu žlčníka na moje rozhodnutie (pokial sa nevyskytnú komplikácie), nejako ma do nej nenútil ...