Mpule
09.07.13,21:51
Potrebovala by som poradit, ako si vypocitat, ci budem mat narok na matersku dovolenku. docitala som sa, ze musim odpracovat 270 kalendarnych dni a moja situacia je takato: od minuleho roka (jul 2012) som na urade prace a do roboty nastupujem 15.8.2013 (cize 13,5 mesiaca na UP) Predtym som odpracovala 4,5 roka....ak by sa nam s priatelom podarilo "zarobit" na babo uz tento rok, dajme tomu v oktobri - mala by som narok na matersku (tych 65% z platu prveho polroka)? pokusam sa to cele zratat, myslim si, ze by som ten narok mala mat,ale tak pre istotu sa pytam aj vas- viac hlav, viac rozumu :)
Velmi pekne dakujem za pomoc
veronikasad
09.07.13,20:02
270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch potrebuješ ku dňu pôrodu. Je však lepšie ak túto podmienku splňaš už ku dňu nástupu na MD, čo je 6-8 týždňov pred pôrodom. V tvojom prípade, nástup na MD by bol v roku 2014. Ak v roku 2013 odpracuješ 90 dní bez PN-ky, materské bude počítané zo skutočného vymeriavacieho základu roku 2013 (spravidla hrubý príjem, ak nepresiahne maxim.VZ)
Katy a R
09.07.13,20:06
Ak nastúpiš do práce v auguste - tak je to v pohode. základná podmienka bude splnená. :)
Nesmie byť pauza bez poistenia viac ako rok a tri mesiace (bajočko) aby ti vždy vychádzalo 270 dní spätne...
ak predpokladáš nástup na MD v budúcom roku - tak bude RO tento rok - čiže záleží od toho, aký budeš mať plat v tomto novom zamestnaní ... (viď presnejšie §54 zák o SP)