stela31
11.07.13,21:26
Prosím o radu.
Bývame v nájomnom dome, kde sú len 1 a 2 - izbové byty asi v pomere 1 : 3. Dnes 11. 07. asi väčšina z nás dostala vyúčtovanie energií za rok 2012. (Neskoro, ale predsa!) Podľa mojich vedomostí by mali byť platby za U. K. pre 2 - izbové byty rovnaké (tiež aj pre 1 - izbové). Ale na poslednej strane viacerých vyúčtovaní je rozpis bytov z ich spotrebou UK a elektriny, kde nie je ani jedna rovnaká cifra pre UK. Tak ako je to s tým UK??
Zdraví a ďakuje stela z "veľkomesta"
erik555
12.07.13,06:44
Ked nemate merace na radiatoroch, tak by to malo byt rovnake (samozrejme rozlohou rovnake byty)...aj ked neviem, ci v takomto pripade sa neberie do suvislosti aj pocet osob v byte. Ake je tam vykurovanie?
Dominiksk
13.07.13,08:11
Neuviedli ste ci mate merace alebo nemate ak nemate odpovedal erik555 ak mate rozhodujuca je spotreba podla meracov. Na druhej strane mozte mat rozne udaje ako napriklad nejaky priemer a podobne. Nezda sa mi aby ste mali na druhej strane spotreby za kazdy byt moze to byt za cely bytovy dom.
kopretinka
13.07.13,08:27
Ked nemate merace na radiatoroch, tak by to malo byt rovnake (samozrejme rozlohou rovnake byty)...aj ked neviem, ci v takomto pripade sa neberie do suvislosti aj pocet osob v byte. Ake je tam vykurovanie?
vykurovanie sa nepočíta podľa počtu osôb
buchač
13.07.13,08:29
Sito Ti to náležite vysvetlí ....

Ale inak ???
Riadna blbosť ....že rovnaké platby za UK ...
Povedzme , že :
- nájomca 1-izbového bytu šetrí na tom kúrení ...
- nájomca 2-izbového bytu má tie radiátory na plno otvorené ...

Platia síce v priemere rovnako , no jeden behá po byte v teplákoch narvatý a ten druhý v spodnom prádle ešte aj vetrá ...
Fasa priemer - vynikajúce platby ...že spravodlivé ???
Záver si z tohoto markantného príkladu urobí každý aj sám ...
erik555
13.07.13,09:06
Sito Ti to náležite vysvetlí ....

Ale inak ???
Riadna blbosť ....že rovnaké platby za UK ...
Povedzme , že :
- nájomca 1-izbového bytu šetrí na tom kúrení ...
- nájomca 2-izbového bytu má tie radiátory na plno otvorené ...

Platia síce v priemere rovnako , no jeden behá po byte v teplákoch narvatý a ten druhý v spodnom prádle ešte aj vetrá ...
Fasa priemer - vynikajúce platby ...že spravodlivé ???
Záver si z tohoto markantného príkladu urobí každý aj sám ...
A preto vymysleli merace :) Ale aj to nemusi byt uplne tak spravodlive, kedze byty medzi sebou nie su izolovane :D
duves
13.07.13,10:06
A preto vymysleli merace :) Ale aj to nemusi byt uplne tak spravodlive, kedze byty medzi sebou nie su izolovane :D
merače?
myslel si azda PRVN a to nie sú merače!
sito
13.07.13,11:14
Prosím o radu.
Bývame v nájomnom dome, kde sú len 1 a 2 - izbové byty asi v pomere 1 : 3. Dnes 11. 07. asi väčšina z nás dostala vyúčtovanie energií za rok 2012. (Neskoro, ale predsa!) Podľa mojich vedomostí by mali byť platby za U. K. pre 2 - izbové byty rovnaké (tiež aj pre 1 - izbové). Ale na poslednej strane viacerých vyúčtovaní je rozpis bytov z ich spotrebou UK a elektriny, kde nie je ani jedna rovnaká cifra pre UK. Tak ako je to s tým UK??
Zdraví a ďakuje stela z "veľkomesta"

stela, dobre, že ťa tá suma nevystrela. Vieš, ono je to tak, ak nemáte ništ na radiátoroch, ani pred radiátormi, čo by robilo rozdiely medzi bytmi, tak vlastníci bytov platia, sú im rozpočítané náklady domu za vykurovanie domu cez jednotlivé byty podľa vykurovaného objemu, m3, Ak majú byty, rovnakú výšku od podlahy po strop, stačí podľa m2, výsledok je rovnaký.

Vieš čo ma zaujalo? To, že na poslednej strane máte podiel jednotlivých bytov a súčet úhrad bytov, ktoré spolu sú náklady domu. Sú to vaše spoločné náklady, mate právo vedieť, či ste ich zaplatili a kto sa ako podieľal na ich úhrade. Inak, elektrinu si platíte každý sám. To čo ty uvádzaš ako náklady za elektrinu sú náklady za služby, ktoré sa bez elektriny v dome nedajú zabezpečiť, osvetlenie, výťah.

Tak ako je to s tým UK??

Ak máte na radiátoroch PRT, alebo určené meradlá rovnakej triedy a presnostipred bytom, tak už nemôžete mať rovnaké úhrady v bytoch na m2, podiel bytov na úhrade nákladov domu je rôzny.

Leda, že by ste si dohodli pomer 100 : 0 %, ale v tom prípade by boli tie prístroje na ...., vám. Nie len vám.

Ešte, aký - taký zmysel majú pri pomere 30 : 70 %, ešte!!!

Potom sú už podľa mňa na .....!

Ale proti gustu, žiaden dišputát!
julysak
13.07.13,12:25
Ked nemate merace na radiatoroch, tak by to malo byt rovnake (samozrejme rozlohou rovnake byty)...aj ked neviem, ci v takomto pripade sa neberie do suvislosti aj pocet osob v byte. Ake je tam vykurovanie?
Akože koľkí sa zohrievajú ?
Alebo koľkí zohrievajú ?? = čím viac 37 stupňových ľudí, tým nižšie platby :D
julysak
13.07.13,12:26
Neuviedli ste ci mate merace alebo nemate ak nemate odpovedal erik555 ak mate rozhodujuca je spotreba podla meracov. Na druhej strane mozte mat rozne udaje ako napriklad nejaky priemer a podobne. Nezda sa mi aby ste mali na druhej strane spotreby za kazdy byt moze to byt za cely bytovy dom.
A ešte sú aj pri meračoch zákonné korekcie spotreby (pre "vonkajšie izby ).
julysak
13.07.13,12:28
Prosím o radu.
Bývame v nájomnom dome, kde sú len 1 a 2 - izbové byty asi v pomere 1 : 3. Dnes 11. 07. asi väčšina z nás dostala vyúčtovanie energií za rok 2012. (Neskoro, ale predsa!) Podľa mojich vedomostí by mali byť platby za U. K. pre 2 - izbové byty rovnaké (tiež aj pre 1 - izbové). Ale na poslednej strane viacerých vyúčtovaní je rozpis bytov z ich spotrebou UK a elektriny, kde nie je ani jedna rovnaká cifra pre UK. Tak ako je to s tým UK??
Zdraví a ďakuje stela z "veľkomesta"

stela, dobre, že ťa tá suma nevystrela. Vieš, ono je to tak, ak nemáte ništ na radiátoroch, ani pred radiátormi, čo by robilo rozdiely medzi bytmi, tak vlastníci bytov platia, sú im rozpočítané náklady domu za vykurovanie domu cez jednotlivé byty podľa vykurovaného objemu, m3, Ak majú byty, rovnakú výšku od podlahy po strop, stačí podľa m2, výsledok je rovnaký.

Vieš čo ma zaujalo? To, že na poslednej strane máte podiel jednotlivých bytov a súčet úhrad bytov, ktoré spolu sú náklady domu. Sú to vaše spoločné náklady, mate právo vedieť, či ste ich zaplatili a kto sa ako podieľal na ich úhrade. Inak, elektrinu si platíte každý sám. To čo ty uvádzaš ako náklady za elektrinu sú náklady za služby, ktoré sa bez elektriny v dome nedajú zabezpečiť, osvetlenie, výťah.

Tak ako je to s tým UK??

Ak máte na radiátoroch PRT, alebo určené meradlá rovnakej triedy a presnostipred bytom, tak už nemôžete mať rovnaké úhrady v bytoch na m2, podiel bytov na úhrade nákladov domu je rôzny.

Leda, že by ste si dohodli pomer 100 : 0 %, ale v tom prípade by boli tie prístroje na ...., vám. Nie len vám.

Ešte, aký - taký zmysel majú pri pomere 30 : 70 %, ešte!!!

Potom sú už podľa mňa na .....!

Ale proti gustu, žiaden dišputát!

Volakedy to bolo inak : Proti Gustovi žiadny dišputát :D
erik555
13.07.13,14:43
A preto vymysleli merace :) Ale aj to nemusi byt uplne tak spravodlive, kedze byty medzi sebou nie su izolovane :D
merače?
myslel si azda PRVN a to nie sú merače!
Jeeejda, slovickarime :D
sito
13.07.13,15:35
A preto vymysleli merace :) Ale aj to nemusi byt uplne tak spravodlive, kedze byty medzi sebou nie su izolovane :D
merače?
myslel si azda PRVN a to nie sú merače!
Jeeejda, slovickarime :D

Noo, slovičkárenie.

Vnuk dolámal, babku. Vnuk dolámal, bábku.

Pri jednej príležitosti, to Gapo vysvetlil PASKOVovi, tak, že nie sú. Ale, ak ich používajú vlastníci na základe zákona a rozhodnutia väčšiny vlastníkov dobrovoľne, na rozpočítanie nákladov, s tým, že vedia o ich nepresnosti, je to ich vec a každý im môže skočiť na hrb, alebo na ko-ko-lena, keď si ich nazvú merače. Merajú? Merajú!!! Tak merače, tak si ich oni nazvali, onééé, ľudia.

Ale, ako PRVN, tak ich nazývajú tí, čo im ide o peniaze, nie o tie, ktoré vlastníci zaplatia za teplo. Ale o tie, ktoré zaplatia za tie PRVN a rozpočítanie nákladov počas doby desiatich rokov.

Zo zákona sú to PRT, pomerové rozdeľovače tepla.

Náklady a teplo, je rozdiel. Tiež babka a bábka, je, že?

:);)
erik555
13.07.13,15:54
Jj...napr. radiovy PRT, kde sa da odcitat aj "číslo meraného miesta" :D Ale no taaaak, hadam vieme, o com sa tu bavime!
sito
13.07.13,16:01
Ja neviem, neviem či všetci, vieme ...
erik555
13.07.13,18:08
Ja neviem, neviem či všetci, vieme ...
A to som ta pokladal za mudreho...velmi si ma sklamal, velmi! Nie je mozne, aby si ty nieco nevedel...jednoducho toto sa mi verit nechce!
:D
sito
13.07.13,18:11
Ja neviem, neviem či všetci, vieme ...
A to som ta pokladal za mudreho...velmi si ma sklamal, velmi!
:D

Nooo, môj mozog ťa neoklamal. A tvoj? Za to nemôžem, kde je ...
erik555
13.07.13,18:55
Ja neviem, neviem či všetci, vieme ...
A to som ta pokladal za mudreho...velmi si ma sklamal, velmi!
:D

Nooo, môj mozog ťa neoklamal. A tvoj? Za to nemôžem, kde je ...
Ved vravim, ze jedine stastie, ze ho ty mas :D Ale mat mozog este neznamena mat rozum.... ked si nevedel o com sa tu bavime ;)
sito
14.07.13,04:10
Ja neviem, neviem či všetci, vieme ...
A to som ta pokladal za mudreho...velmi si ma sklamal, velmi!
:D

Nooo, môj mozog ťa neoklamal. A tvoj? Za to nemôžem, kde je ...
Ved vravim, ze jedine stastie, ze ho ty mas :D Ale mat mozog este neznamena mat rozum.... ked si nevedel o com sa tu bavime ;)

erik, ja viem prečo som napísal: Ja neviem, neviem či všetci, vieme ...

Lebo ty si napísal: Ked nemate merace na radiatoroch, tak by to malo byt rovnake (samozrejme rozlohou rovnake byty)...aj ked neviem, ci v takomto pripade sa neberie do suvislosti aj pocet osob v byte. Ake je tam vykurovanie?

A ako by si si to predstavoval na tie osoby?

Vieš, kedysi boli v závodoch na bráne také cvikacie hodiny na ktorých sa vyznačovala doba pobytu zamestnanca v závode, fabrike.

Síce náklady za služby, ktoré v dome nie sú merateľné na jednotlivé byty sa rozpočítavajú podľa osôb, alebo osobomesiacov, osvetlenie, výťah ...

Že by si ich v dome namontovali, tiež. A zaviedli počas mesiacov v ktorých sa vykuruje dom, povinne cvikanie prítomnosti každej osoby v byte. Na konci by sa cvikačky vyhodnotili a náklady za teplo by sa rozpočítali podľa osobohodín. To tu ešte nebolo.

A vykurovanie, aké tam majú, to by nemalo na to vplyv, či elektrina, či plyn, či biomasa, či CDT. Nemalo.

Takže, už viem, že všetci nevieme ...

... o com sa tu bavime ;)
erik555
14.07.13,06:54
OK, tak som sa pomylil...za komousov, ked neboli este merace vody, tak vyska vyuctovania zavisela na pocte osob prihlasenych v tom byte...tak vykurovanie nie, OK beriem spat.
. Ale to nic na tom nemeni, ze si zas ine vytiahol, nez sme sa doberali. Ked som pisal o meraci, tak na poznamku som odpovedal aby sme neslovickarili s tymto, ze ci PRT alebo merac na radiatore...snad to hadam kazdy pochopil. Ale ty si sa toho chytil, ze to nie je merac, ale PRT a teraz si vytiahol co som sa pomylil.
Nechaj tak, ved ty si mudry a nim aj zostanes...nech sa dari.
sito
14.07.13,09:01
erik, zasa si to tak neber. Nikto nie je dokonalý, ani sito, zákazník si vyberie také podľa očká, sito, aké potrebuje.

Snáď sa bude, keď si už niečo pamätám ...

A to, že ka komunistov, nebolo ani vodomery, ani PRT, pravda. Ale aj v demokracii dlho neboli povinné až od 1.7.2004 má vlastník bytu povinnosť umožniť vo svojom byte namontovať meracie zariadenie na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt. Teda až pätnásť rokov po nežnej ... ceny prestali byť nežné. Preto!

A dokonca tu nejaký branislav písal, že oni ešte všetko na byt rovným dielom, že sú rovnaké. Všetci v dome kašľu na zákon, a čo, čo sa im stane, že?

Tak sa tiež maj a nech sa ti darí, aj poznávať ...
sito
15.07.13,06:22
Sito Ti to náležite vysvetlí ....

Ale inak ???
Riadna blbosť ....že rovnaké platby za UK ...
Povedzme , že :
- nájomca 1-izbového bytu šetrí na tom kúrení ...
- nájomca 2-izbového bytu má tie radiátory na plno otvorené ...

Platia síce v priemere rovnako , no jeden behá po byte v teplákoch narvatý a ten druhý v spodnom prádle ešte aj vetrá ...
Fasa priemer - vynikajúce platby ...že spravodlivé ???
Záver si z tohoto markantného príkladu urobí každý aj sám ...

buchač, prečo sito? Si to sám musí, každý, teda pochopiť. Ale jednoduché veci sú naj-viac nepochopiteľné. Čo už.

Je vec, ktorú je treba v bytovom dome uhrádzať rovným dielom na byt, správa domu. Ak aj ostatné služby o spravodlivosti sa nedá hovoriť. Ale, kedy sa dá povedať, že ostatné veci ohľadne bývania v bytovom dome sú spravodlivo zohľadnené všetkým vlastníkom bytov? Povedať sa to dá len vtedy, ak sa nikto nereklamuje ročné vyúčtovanie, nesťažuje, nefrfle.

Náš správca si dal do zmluvy vetu. Oprávnené reklamácie doručené správcovi po uplynutí reklamačnej doby môže správca zohľadniť iba so súhlasom nadpolovičnej väčšiny vlastníkov v dome. Teda podľa neho je po uplynutí reklamačnej doby aj špatne nim spravené ročné vyúčtovanie spravodlivé.

Sú dve základné jednotky rozdelenia nákladov za služby v bytovom dome m2 a osoby, drobnejšie, osobomesiace.

Od 1.7.2004 sú vlastníci povinní umožniť v bytoch, svojich namontovať meracie zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte a umožniť odpočet nameraných hodnôt. Tieto meradlá nie sú fakturačné, slúžia všetkým vlastníkom súčasne, ich meraním sa zistí podiel jednotlivých bytov na zabezpečovaných službách pre dom. Na základe nich sa rozpočítavajú náklady domu na jednotlivé byty.

Najjednoduchšie je to u vody. Náklady za vodu sa vydelia súčtom nameraných hodnôt v bytoch, výsledok sa vynásobí spotrebou v byte, výsledok je podiel bytu v € na nákladoch domu.

Zložitejšie je to pri teplej vode. Nameraná hodnota slúži ako jednotka pri rozpočítaní nákladov za teplo dodané v teplej vode. Za prvé, nameraná spotreba vody v bytoch v ktorej sa dodáva teplo sa uhradia náklady podľa ceny za m3 od dodávateľa vody. Náklady za dodané teplo vo vode, 10 % je ako základná zložka, rozpočíta sa rovným dielom na byt. Ostatných 90 % sa rozpočíta spôsobom ako pri studenej vode.

Najzložitejším rozpočítaním je rozpočítanie dodaného tepla na vykurovanie a nákladov za to teplo.

Sú budovy, objekty, ktoré na svoje využívanie nepotrebujú mať, byť, vykurované.

Bytové domy to určite nie sú, Zo zákona sa vykurujú ako celok, spoločným vykurovacím systémom, aby v dome v každom priestore na bývanie sa cítili ľudia príjemne, pohodlne, ľudovo povedané, aby mali tepelnú pohodu. Preto je v každej miestnosti na bývanie radiátor, ktorý im ju má zabezpečiť tým, že v miestnosti je určitá teplota. Zo zákona je určená 21 °C, no nie každému človeku stačí tých 21 °C a sú aj takí pre ktorých je to moc.

Kedysi, keď tu bola iná moc, prevažná väčšina radiátorov bol hrdzou nastavená na maximálny prietok vykurovacej vody, no nie v každej miestnosti bola možnosť dosiahnuť tú teplotu 21 °C. Keď sa zmenila moc a cena tepla sa začala zdvíhať, moc, veľa, až veľmi veľa, dodávatelia tepla museli zabezpečiť vyregulovanie svojho rozvodu tepla do vykurovaných objektov. V bytových domoch sa začalo robiť hydraulické vyregulovanie vykurovacích systémov, aby vo všetkých miestnostiach bola teplota 21 °C, maximálne 24 °C, čo by už mala byť pohodička, bývať v takej miestnosti, byte, dome. Zmenila sa tým aj podstatná vec, kedysi rozhodoval o dodaní tepla dodávateľ tepla, potom už nie, teraz, čo sa týka tepla, rozhoduje odberateľ, dom, správa domu koľko odoberie tepla. Pri peniazoch, nákladoch ťahá za kratší koniec vždy dom o to sa URSO postará.

Podstatná vec toho vyregulovania sú vysoko odporové ventily na prívode vody do radiátorov a termostatické hlavice. Ak by bol dom neobývaný a hlavice by boli optimálne nastavené na dosiahnutie teploty 21 °C v každej miestnosti na bývanie po jej dosiahnutí hlavica uzavrie prívod vody, vykurovacej a tým aj odber tepla. Samozrejme, že v miestnostiach, ktoré majú väčšiu ochladzovanú plochu je intenzita otvárania ventilov väčšia, teda aj spotreba tepla je tam vyššia, vraj sú tam tepelné straty. V miestnostiach s menšou ochladzovanou plochou, sú zasa vraj tepelné zisky. Preto má dodávateľ tepla povinnosť zo zákona v každom objekte na odbernom mieste, päta domu sa mu neodborne hovorí, namontovať fakturačný merač tepla. Za odobraté teplo je dom, správa domu povinná uhradiť dodávateľovi požadované náklady v súlade so schválenou cenou za teplo v príslušnom roku URSOm.

Bytový dom je síce nehnuteľnosť, ale nie je bez pohybu, žije, vrie to v ňom, niekedy ako v úle podľa ľudí, ich rozmaru a vôle. Niekto rád vetrá pri otvorenom okne, iný má rád určité miestnosti bez dverí s chodbou priamo spojené, Niekto rád vykecáva medzi otvorenými dvermi do bytu, niekto sa rád pohybuje po byte len v trenkách, ak nejaké má, niekto rád vyvára, pečie, niekto zasa musí mať sústavne zapnutý nejaký elektrospotrebič, atď. to všetko v byte ovplyvňuje tepelné straty a zisky. Všetky tieto straty a zisky v bytoch sa prejavia v dome na fakturačnom merači tepla. A čo, však ak sa náklady uhrádzajú podľa klasiky podľa m2, tak rovnako veľké byty majú rovnaký podiel na úhrade nákladov v percentách aj peniazoch. Načo potom starosti, robiť si.

No v niektorých domoch to spoluvlastníkom nedá, robia si a dajú si namontovať do bytov na radiátory PRT, spôsob rozpočítania podľa m2 sa im nepozdával, nepáči, nech si každý zaplatí, čo má na merači. Ale po prvom ročnom vyúčtovaní zistia, že aj napriek tomu, že sa dohodli na pomere 30 : 70 %, že 30 % nákladov sa rozpočíta podľa m2 sú rozdiely v úhradách jednotlivých bytov obrovské. Hlavne tí čo majú vysoký podiel na úhrade nákladov domu, trvajú na riešení vzniknutého problému, navrhujú zvýšiť pomer v prospech rozpočítania nákladov podľa m2. Tí s najmenšími podielmi úhrad sú zasa proti zmene pomeru. A začne v dome cirkus, zvady, kto im dá rady? Aj keby aj, rozhodnúť si musia sami, čo a ako.

Tiež ma jeden vlastník splnomocnil, aby som ho zastupoval v dome, ktorý je nový, teda je štyri roky obývaný. Developer, ktorý dom postavil sa tak nejako stal správcom toho domu, alebo mu to zostalo ako tomu prievozníkovi, nikto nechcel v dome robiť štatutára. Tak vesluje, ale veslá nemá, s ľuďmi.

Tiež majú ten problém, rozdiel je, že oni majú určené meradlá, ktoré vyjadrujú nameranú spotrebu v GJ. A riešil sa ako prvý. Nejaká pani od správcu vysvetlila, že v dome sú ešte byty, v ktorých sa nebýva, nekúri, alebo len málo a sú veľké rozdiely v úhradách bytov a vo vyhláške je uvedené, že pomer by mal byť 60 : 40 %, čo by znižovalo tie rozdiely. A uviedla príklady rozpočítania nákladov za rok 2012 v pomere 30 : 70 % a aj v pomere 60 : 40 %. Niektorí sa opýtali na svoj rozdiel, a niektorých to ani nezaujímalo. Tiež spomenula koeficienty nevýhodných bytov. K tým sa vyjadril šéf developera, že to je náročné a bolo by to treba dať spracovať niekde do nejakého ústavu, ktorý sa takými vecami zaoberá za 500 – 800 € by to mohli spraviť. Začal cirkus. Nechcel som sa im do toho moc miešať, len som povedal, že tie merače zaplatili oni a oni ich budú musieť dať overiť, prípadne nové dať za nemalé peniaze. Tým, že sa rozpočíta 60 % podľa m2 stráca to meranie zmysel a môžu sa dohodnúť aj na pomere 100 : 0 %, teda náklady sa rozpočítajú podľa m2. V tom prípade už nemusia investovať peniaze do tých nových meračov. Nakoniec sa dohodli, že na jeden rok to skúsia. Nedalo mi na konci schôdze som sa opýtal tej pani, že koľko je v tom dome bytov, 52. Pozrel som si ten dom potom z vonku aj z vnútra, číslovanie bytov. Jednu sobotu večer som v exceli spravil mapu toho domu, zadanie nákladov domu, zadanie údajov bytov, m2, spotrebované GJ. Excel vypočíta tri rozpočítania nákladov, podľa m2, podľa spotrebovaných GJ. a podľa dohodnutého pomeru 30 : 70 %. Štvrtý spôsob podľa akéhokoľvek pomeru a s prípadným priznaním koeficientov pre nevýhodné byty. Tie koeficienty, dom má jeden vchod, ale byty sú rozložené v dvoch častiach za sebou čiastočné vysunuté. Navrhol som im jednoduché riešenie, čelnú stenu majú rovnako ochladzovanú, rohové byty majú najviac ochladzovanej plochy, byt ktorý má najviac ochladzovanej plochy sa dohodne odpis GJ. vo výške 10 – 20 %. Zmenší sa počet GJ. a zvýši sa podiel nákladov na jeden GJ. Čo tomu bytu zníži náklady o 7 – 14 %. Ak by dohodli, že zaň uhradia 10 – 20 % nákladov, percento odpisu GJ. by bolo vyššie. Ostatným bytom podľa ich ochladzovanej plochy rovnakým číslom určenia zohľadnenia GJ. alebo €. Ak by jeden rohový byt mal úhradu dva krát vyššiu ako iný porovnateľný rohový. Boli by dve možnosti, zvýšiť pomer rozpočítania v prospech m2 nad 60 %, alebo by musel vlastník bytu znížiť spotrebu vo svojom byte. Ak zníži, všetci budú platiť menej na m2 a za GJ. najviac to ale pocíti vlastník v tom byte so zníženou spotrebou GJ. Všetky údaje, m2, spotreby GJ. úhrady bytov, rozdiely medzi tými údajmi sa zobrazia v tej mape a súčet jednotlivých častí domu, jednotlivých podlaží, jednotlivých zvislých sekcii, nevýhodných a výhodných bytov, ktoré sú v pomere 32 : 20 bytom. A sumár pre porovnanie rozhodnutia vlastníkov o zmene pomeru na A4. Ta pani to porovnanie mala na štyroch A4.

Keď som to doniesol tej pani, tak najprv som jej vysvetlil veci toho kto ma splnomocnil. V roku 2011 mal spotrebu 9,391 GJ. a úhradu 250 €. Zdalo sa mu moc, tak som mu vysvetlil ako si má nastaviť hlavice, aby odoberal len toľko tepla, koľko potrebuje, aby bol spokojný, s teplotou v byte a v tepelnej pohode. Či si dal povedať? V roku 2012 spotreba 4,786 GJ. a úhrada 197 €, pri pomere 30 : 70 %. Pri pomere 60 : 40 % ako ona uviedla 217 €. Takže, to čo si dokáže ušetriť efektívnym odberom tepla s tým sa bude musieť podeliť s tými, ktorým je jedno ako odoberajú teplo. Až potom som jej vysvetlil všetko to vyše uvedené. Padla jej sánka. To vám kto spravil. Kto by? Že keď doplní tie údaje bude sa dať vidieť viac a všetci, aj prečo aký pomer. Že či si to môže skopírovať? A aký význam by to malo, keď nie. Stiahla, sľúbila, že doplní tie údaje, a ja som jej sľúbil, že si to prídem pozrieť. A potom to môže rozdať všetkým vlastníkom, a že keď budú po roku rozhodovať znovu o pomere rozpočítania nákladov, budú veci znalejší.

Keď nevidíš všetko, nevidíš nič. V ich prípade sa dá vidieť rozdiel medzi fakturačným meračom v GJ. a súčtom určený meradiel v bytoch, tiež v GJ. Na základe toho by si mali určiť pomer, plus nejaké percento na viac, Ale 60 % to isto nebude. A to zohľadnenie polohy bytu podľa ochladzovanej plochy, tiež oni si určia, ak si.

Na tej schôdzi to vypadalo ako na tej predvádzacej akcii keď dôchodcom hrnce predávajú. Niektorí pochopia, neskôr, ale predsa, už neskoro.

Možno uvidím, možno aj ostatní. Na správcovi, ich, teraz záleží.

Takže, rovným dielom na bytovú jednotku, alebo podľa osôb v byte je rozpočítanie ná-kladov za teplo nezmysel. To hádam všetci pochopia. Tie spôsoby rozpočítania podľa tých spoločných meracích zariadení v byte, neviem ...

A ten, čo mu mozog robí 555, že sa sklamal ...

...velmi si ma sklamal, velmi!

No čo, miecha za to nemôže.
erik555
15.07.13,09:30
Ty mozog, to kto ma citat tento tvoj roman? :D To nemas co ine robit doma, ci to v praci pises? Co mas za pracu, kde sa nic nerobi? Nech zije Slovenskooooo :D
sito
15.07.13,21:01
Ty mozog, to kto ma citat tento tvoj roman? :D To nemas co ine robit doma, ci to v praci pises? Co mas za pracu, kde sa nic nerobi? Nech zije Slovenskooooo :D

Nie ja, mozog porady je niekto iný! A ozaj, je toho viac napísané, ale nikto to nemusí čítať, ani ty. Ale potom sa ľudia divia, že s takou kravinou si si neistý, či rozpočítať náklady za teplo podľa počtu osôb v bytoch domu.

Sú tam aj odstavce, nemusíš naraz, až pochopíš ...

Nech zije Slovenskooooo

No, radšej nech žijú na Slovensku poctiví a rozumní ľudia.

Že by, americkým štýlom ... ???
erik555
16.07.13,06:36
Ty mozog, to kto ma citat tento tvoj roman? :D To nemas co ine robit doma, ci to v praci pises? Co mas za pracu, kde sa nic nerobi? Nech zije Slovenskooooo :D

Nie ja, mozog porady je niekto iný! A ozaj, je toho viac napísané, ale nikto to nemusí čítať, ani ty. Ale potom sa ľudia divia, že s takou kravinou si si neistý, či rozpočítať náklady za teplo podľa počtu osôb v bytoch domu.

Sú tam aj odstavce, nemusíš naraz, až pochopíš ...

Nech zije Slovenskooooo

No, radšej nech žijú na Slovensku poctiví a rozumní ľudia.

Že by, americkým štýlom ... ???
Ale si neodpovedal na moje otazky...ty mozog :D
sito
16.07.13,06:41
A dokázal by si to, to sito pochopiť?
misoft
16.07.13,19:21
..........................

Sú tam aj odstavce, nemusíš naraz, až pochopíš ...

.................................................
Nepochopil - odstavce sú na to, aby si z hrnčeka uchlipol, v hlave do šuplíka zatriedil - on číta bez odstavcov (vraj nepodstatné :D).
sito
16.07.13,20:51
Dušan, a čo je to ten hrnček? Nemá to, tiež ucho? Ucho a voda? Niečo ni to hovorí ... , že ak sa utrhne, niečo sa po sere. Až keď sa utrhne, potom, akože už nikto na to ...... a nie je už potom, neskoro?