tomgunny
12.07.13,14:14
Chcel by som sa opýtať, aké môžu byť orientačne náklady za média v trojizbovom byte, kde bývajú dvaja ľudia... aspoň v akom romedzi by som sa mal orientovať....
ivka70
12.07.13,12:23
Ake media mas na mysli???? rozhlas a televiziu alebo cosi ine??

média, -ie, -ií, -iám, -iách žen. r.
1. fon. znelá, hlasná spoluhláska;
2. lek. stredná vrstva tepnovej steny;
3. zastar. druh cigár


médium -ia str. r.
1. sprostredkujúca osoba pri špiritistických, okultistických ap. javoch
2. odb. prostredie: kvapalné, plynné m.
3. odb. sprostredkujúci činiteľ, nástroj: inform. pamäťové m. prostriedok na zaznačovanie údajov;
komunikačné m. jazyk, kód;
elektronické m-iá rozhlas, televízia;
publ. masové m-iá tlač, rozhlas, televízia;
→ tlačené m.;
→ tlačové m.
4. šport. polomäkký lyžiarsky vosk;
Tweety
12.07.13,13:58
Všetko záleží od toho, koľko čoho spotrebuješ, ale v priemere by to mohlo byť tak 130€.
Meichan
12.07.13,14:01
my minieme v dvojizbáku 250€ za troch
buchač
12.07.13,14:16
...ííírečito , po slovensky .....
NEDRÍSTAJ ....

Alebo špecifikuj položku po položke ...
Meichan
12.07.13,14:19
toto počúvam od každého, komu to poviem, nik neverí, ale mám to čierne na bielom, sme na Slovensku...
buchač
12.07.13,14:26
Otázka bola medzičasom upravená ( sorry , nevšimol som si ) ..

250 € za VŠETKO beriem ......samozrejme záleží aj od iných aspektov ...
Za tie " média " by to bolo až príliš ...

Ja platím cca 280 - 300 € za 3-izbový a sme dvaja ...
V tom mám ale zarátané dve odberné miesta na plyn a elektrinu .
Tweety
12.07.13,14:53
Určite máš veľký byt, veľa spotrebúvaš vody, tepla.....
Peggynka
13.07.13,05:07
V rodinnom dome 4+1 platím 15€ vodu,95€ plyn (varenie+ kúrenie) a 30€ elektrinu =140€.Sme dvaja.
buchač
13.07.13,05:30
Dom neporovnávaj s bytom - nedá sa až tak celkom presne .

Majiteľ bytu musí platiť do fondu opráv tie všeliaké položky ...aj na tie prípadné opravy , respektíve na splácanie úverov obnovy domu ( u tých starších ) .

Majiteľ domu ???
Nie moja myšlienka , ale súhlasím s ňou , odkedy mám chalupu :
" Okolo domu je furt niečo , čo treba robiť - teda investovať "
Príkladne príde tuhšia zima a už kúriš viac a tým pádom je aj vyúčtovanie za plyn solídnejšie - že nedoplatok ...
...atď ...
Peggynka
13.07.13,06:14
Ja som to dala len pre ilustráciu.Jasné,že musí majiteľ bytu platiť do fondu opráv,ale veď aj v dome musíš investovať.A hlavne neživíš správcov a ich niekedy pokútne, nevýhodné kšefty.
Celé je to o tom,ako si schopný kontrolovať spotrebu vody,plynu a elektriny.
sito
13.07.13,06:30
Na názov téma sa ti dá odpovedať. Správne sa pýtaš, náklady na energie. Aké? No len za elektrinu, a plyn. Ťažko ti odpovedať, aké máš záujmy. Elektrospotrebiče, osvetlenie bytu. Čo varíš a ako.

To sú merateľné energie pre byt v bytovom dome, podľa zmluvy o odbere na tvoj byt, aj faktúru ti vystavia na tvoje meno.

Ostatné veci, teda všetky, ktoré sa týkajú bývania v byte v bytovom dome sú služby, ktoré zabezpečuje správa domu pre dom, celý, všetkých spoluvlastníkov. Spoluvlastníci sa musia dohodnúť medzi sebou a správou domu ako sa po ukončení roku rozpočítajú náklady na jednotlivé byty.

Takže v bytovom dome nezáleží ako sa správaš ty vo svojom priestore domu, ale na tom ako sa správa k domu, službám v ňom každý bývajúci človek, vlastník, nájomník, aj bezdomovec pod schodmi.

Vždy sa platí, uhrádza poplatok za užívanie bytu, mesačný.

S toho si najprv správa domu stiahne poplatok za správu domu, potom zálohy za služby. a ako tretie, poplatok do FPOaÚ.

Takže je to rôzne.

1. Poplatok za správu si pýta správa domu, dostáva ho po schválení väčšinou vlastníkov, 1/2+1.

2. Zálohy na služby vypočítava správa domu, podla úhrad v predošlom roku. Náklady deleno dvanásť mesiacov, plus rezerva, tak desať percent.

3. Poplatky navrhuje správa domu minimálne na rok, tak aby zabezpečila v budúcom roku všetky, plánované revízie, výmeny meracích zariadení v bytoch, priestoroch domu, naplánované opravy, a bol dostatok peňazí na odstránenie prípadných havárii v dome na spoločných častiach, zariadeniach a nebytových priestorov.

Takže, od 90 až do 150 € za bývanie. Od 25 do 50 € za elektrinu. Za plyn, ak len na varenie od 20 do 40 €.

Záleží aj na teba, vás dvoch, a vašich spoluvlastníkov domu, služieb v ňom, po rozpočítaní nákladov za služby v ročnom vyúčtovaní, preplatok/nedoplatok. Plus preplatok/nedoplatok za elektrinu a plyn.

Či sa trafíš a ako? :);)
miselito
18.07.13,10:13
Ja bývam v 3-izbovom byte na Juhu v Trenčíne. Sme tam písané 2 osoby.
Preddavky (voda+teplo+fond opráv atď atď) platíme mesačne 173 Eur. Sám som si dal zálohy take vysoké. Dalo by sa to v pohode znížiť na cca 140 Eur. Ale radšej platím viac keď môžem a potom pride vysoký preplatok.
Ďalšia položka je elektrika - 18 Eur + plyn na varenie 4,60 Eur.