daduska1551
18.07.13,09:38
Dobrý deň múdry ľudia :-)

Potrebovala by som poradiť ohľadom spracovania mzdy.

Som zamestnanec na TPP, pracujem v prevádzke otvorenej 7 dní v týždni. Od 10.6.2013 som na PN.
Hod. mzda 2,7 €, nárok na dovolenku 1,5 dňa
V mesiaci jún, som reálne odpracovala 16,5 hod. čistého času, pretože som si vymenila smeny kvôli škole.
Môj zamestnávateľ mi vypočítal mzdu na výpl. páske tak že mi tam prihodil 1,5 odpracovaného dňa a vyčerpal mi dovolenku. S tým mi navýšil odvody, ale reálne mi nevyplatí € za navýšené hodiny, ale stiahne mi celé odvody, čo je v podstate odpracovaná mzda.

Postupoval správne, alebo poznáte nejaké riešenie, ktoré je prípustné zákonom a zníži mi odvody a tým pádom, dostanem to čo mi prináleží??

Za každú radu Vám budem vďačná :-D

Dana
Llívia
18.07.13,07:48
Zamestnávateľ ti má vyplatiť to, čo je na výplatnej páske uvedené ako "mzda k výplate". Ak ti nevyplatí celú túto sumu, dopúšťa sa trestného činu nevyplatenia mzdy alebo časti mzdy. Môžeš sa obrátiť na príslušný inšpektorát práce alebo na políciu. Nie je tvoj problém, že zamestnávateľ čachroval s hodinami, sám sebe urobil zle.
Edit: môžeš aj zamestnávateľovi povedať, aby tvoju výplatu opravil, ako to má byť podľa skutočnosti, a že ak to neopraví a nevyplatí ti to, na čo máš nárok (podľa skutočne odpracovaných hodín + RD), obrátiš na inšpektorát práce alebo políciu.
daduska1551
18.07.13,08:55
Ďakujem za odpoveď :-D
kremienok76
18.07.13,09:02
Obráti sa na IP alebo políciu a nič z toho, bude sa naťahovať... treba zvážiť či sa ti to oplatí, hlavne v prvom rade komunikuj bez spomínania menovaných inštitúcií (sorry Llívia ale tak to u nás reálne funguje IP zistí nedostatky a nič z toho zamestanec nemá) a snať sa dostať to od neho po dobrom, možno sa to podarí.
Llívia
18.07.13,09:52
Tak to si sa ešte asi nestretol s príapdom, ako rýchlo začal sám od sea konať zamestávateľ, keď sa zamestnanec obrátil na políciu ;-)
veronikasad
18.07.13,09:57
Môžeš byť konkrétnejšia ? Uveď počet odpracovaných hodín + hrubú mzdu z výplatnej pásky. Časť mzdy (nadčasy) je vyplacaná keš mimo výplatnú pásku ?
Aký týždenný fond pracovného času máš dohodnutý v pracovnej zmluve ?

Nerozumiem súvis hrubej mzdy s odvodami, akým spôsobom by ti mali byť znížené.
kremienok76
18.07.13,09:58
Tak sa badal tak je to fajn, ja mám skôr opačné skúsenosti.
Llívia
18.07.13,10:06
Veď OK, len netreba hneď odrádzať ľudí :-)