Jaroslav Zeman
18.07.13,22:14
Zarátavajú sa do priemernej hrubej mzdy aj prémie a nadčasy?Ja som chcel vediet,či majú z nejakého dôvodu možnost mi počas PN zmenit priemernú hrubú hodinovô mzdu.Dík.
veronikasad
18.07.13,20:16
môžeš byť konkrétnejší ? Náhrada mzdy za dovolenku aj odstupné sa vypočítava z priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok, príp. z pravdepodobného zárobku, ak priemerný zárobok nie je možné vypočítať.

Kedy končíš pracovný pomer a v akom období si bol PN ?
Jaroslav Zeman
18.07.13,20:30
Pracovný pomer som skončil v júni tohto roku a PN mi začala v máji 2012 a skončila v máji 2013. Za prví štvrťrok hodinová hrubá mzda bola 9,9222€, druhí štvrťrok 9,281, tretí štvrťrok bolo 5,8026 a štvrtí štvrťrok 0. V roku 2013 bolo všetko 5,158€. Hlavne sa mi jedná o to či mi môžu tie prémie a nadčasy stiahnuť.
veronikasad
18.07.13,20:32
Dovolenka aj odstupné sa počíta z priemerného hodinového zárobku za I. štvrťrok 2013. Mal by si ho mať uvedený na výplatnej páske v mesiacoch apríl - jún 2013.
veronikasad
18.07.13,20:38
Zle som pozrela obdobie PN-ky, v tvojom prípade si v mesiacoch 01-03/13 nemal príjem pre výpočet priemerného zárobku. Preto ti priemerný zárobok vypočítal ako pravdepodobný. Ten nesmie byť nižší ako tarifná mzda.

§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Na začiatok

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období. Do zúčtovanej mzdy podľa prvej vety sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3) a do obdobia odpracovaného zamestnancom sa nezahŕňa čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
veronikasad
22.07.13,09:43
Priemerná hodinová mzda sa počíta z príjmu za predch. kal. štvrťrok, v tvojom prípade, ako som už uviedla, nemal si príjem, tak zamestnávatel použil pravdepodobný priemerný zárobok. Je to v súlade so Zákonníkom práce