pingel
20.07.13,22:56
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať že či mám nárok poberat nejake peniaze zato keď od narodenia škúlim a moja choroba je nevyliečiteľná je to tupozrakosť. Jedna pani mi to odporučila vraj jej vnučka za to dostáva okolo 200 euro mesačne. Ak áno ako mám postupovať?
Peggynka
20.07.13,21:17
Rozklikni si Prílohu č. 4:
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
A nájdi si Oddiel VII - Choroby zmyslových orgánov -Zrak.Tam máš na koľko percent sa jednotlivé postihnutia ohodnocujú.Aby ťa uznali,musí to byť najmenej 41 %.Choď do Sociálnej poisťovne spísať žiadosť a oni budú požadovať lekársky nález od očného lekára.
kopretinka
20.07.13,21:23
200 eur? za tupozrakosť? neverím.škúlenie sa odstraňuje operačne,na to invaliditu nedostaneš.
za ZTP sa peniaze nepoberajú
buchač
21.07.13,04:55
pingel
vraj jej vnučka za to dostáva okolo 200 euro mesačne.
Veru , veru .....iba ak " vraj "....

Peggynka
Choď do Sociálnej poisťovne spísať žiadosť a oni budú požadovať lekársky nález od očného lekára.
Sociálna poisťovňa s tým nemá nič ...


Problematiku a vydávanie preukazov rieši UPSVaR .
Zákon NR SR č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP upravuje právne vzťahy pri poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP. Nepriaznivý zdravotný stav prináša rôzne obmedzenia v rôznych oblastiach, ktoré sa podľa legislatívy nazývajú sociálne dôsledky.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447

Na základe lekárskeho posudku a posudkového záveru sa vypracuje komplexný posudok na účely kompenzácie, ktorý obsahuje:
mieru funkčnej poruchy
vyjadrenie, že ide o fyzickú osobu s ŤZP s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %
sociálne dôsledky
návrh na druh peňažného príspevku na kompenzáciu
vyjadrenie, či fyzická osoba s ŤZP je odkázaná na sprievodcu
vyjadrenie, či fyzická osoba s ŤZP je odkázaná na individuálnu prepravuosobným motorovým vozidlom
termín opätovného posúdenia zdravotného stavu, ak to určí posudkový lekár

Okrem toho oddelenie posudkových činností vydáva aj posudok na účely parkovacieho preukazu, posudky na účely zákona o službách zamestnanosti a posudky na účely štátnych sociálnych dávok. Oddelenia posudkových činností sa spolu s oddeleniami peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ŤZP nachádzajú na Úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Tabuľka ....viď zákon

Tabuľka č. 1 Klasifikácia závažnosti oslabenia zraku – odporúčaná SZO Kategórie oslabenia zraku Zraková ostrosť s najlepšou možnou korekciou
maximum minimum
1. slabozrakosť 6/18
3/10 (0.3)
20/70 6/60
1/10 (0,1)
20/200
2. slabozrakosť 6/60
1/10 (0,1)
20/200 3/60
1/20 (0,05)
200/400
3. praktická slepota 3/60
1/20 (0,05)
20/400 1/60 (rátanie prstov na 1m)
1/50 (0,02)
20/1200
4. praktická slepota 1/60 (rátanie prstov na 1 m)
1/50 (0,02)
20/1200 Vnímanie svetla
(svetlocit)
5. úplná slepota Bez svetlocitu
6. Bez zistenia alebo bez špecifikovania – neurčené alebo nehodnotiteľné
alaya1
21.07.13,06:34
Skulenie nerovna sa vzdy tupozrakost a opacne. A nie vzdy je mozne skulenie odstranit, nakolko je to porucha mozgu, ked mozog nedokaze spracovat dva vnemy- z dvoch oci do jedneho obrazu a preto jedno oko vyluci a tym oko zabieha a straca na sile videnia.Ak sa oko aj operacne stabilizuje, pre moznost dvojiteho videnia ho mozog vyluci a oko zabieha, no po operacii do druhej strany, ako povodne.
Ale naozaj 200 eur za TZP som este nepocula, mozno ma dievcatko ID.Alebo ma pridruzenu diagnozu, kde moze poberat kompenzacie aj z UPSVaR. Ale na toto urcite nie.
kopretinka
21.07.13,07:17
ja viem,že tupozrakosť a škúlenie nie je to isté,sama mám jedno oko tupozraké a okrem toho vysokú krátkozrakosť,ale keď som chcela ZTP,tak ma odpinkali,že to by som musela byť skoro slepá.....nuž,na jedno oko skoro som,asi to je málo....
alaya1
21.07.13,07:22
Napisala som to len, ako vysvetlenie, urcite pre skulenie nedostane kompenzaciu, myslim si, ze ak dostali, bola tam pridruzena diagnoza, skulenie je casto sprievodnym javom napr. LMD, alebo DMO. Neverim vsak, ze na skulenie a da dostat aj ID.Je to len vizualny defekt.
Peggynka
21.07.13,10:43
Predpokladám,že len zle formuloval otázku a nejde mu o ŤZP ale o invalidný dôchodok.To,že si ľudia mýlia ID s ŤZP je bežné (aj tu na Porade).
Peggynka
21.07.13,10:46
ŤZP ti nedali,ale invalidný dôchodok zo SP by si možno dostala.Pozri tú prílohu č.4.(pre kopretinku).Známa má 45%,operovať sa to nedá,je to po úraze-stav trvalý.A tým,že na jedno oko vidí len zahmlené siluety,tak škúli.Keď sa pozerá rovno,tak nie,ale bočné pohľady už oko nezvládne.