zelko28
22.07.13,19:48
dobry den,byvame v 3-izbovom byte 4 clenna rodina.sestra prisla na dovolenku na mesiac aj so svojou dcerou zo zahranicia a musi si zaplatit za vodu 38 uer na mesiac.chcem sa opytat,ci spravca bytu ma na toto narok a ci to zakon predpisuje.dakujem vam vopred za odpoved.s pozdravom martin
kopretinka
22.07.13,17:50
za vodu platíš až budúci rok podľa vyúčtovania.
doplnenie pre Llíviu,(pretože všetci ostatní to pochopili).:za vodu,ktorú minie sestra,zaplatí až po vyúčtovaní,ak bude mať nedoplatok.Odpovedám na to,čo sa pýtal,a pýtal sa na vodu,ktorú u neho minie jeho sestra.
buchač
22.07.13,17:56
Ejha ....

Otázky :
To sa správca ako dozvedel o tej návšteve ???
To ako prišiel správca k akurát tejto konkrétnej sume ???
Pán správca sa pomiatol ???

ÚPRAVA :

Ako by pán správca rozpočítal :

Koľko osobomesiacov je keď:
1,v byte býva jedna osoba, jazdí na kamióne a v byte býva jeden- dva krát za mesiac a to pár dní (cca 7-10) dní.
2,v byte býva jedna osoba a jazdí na týždňovky a v byte je jeden až štyri víkendy za mesiac a sviatky.
3,v byte býva jedna osoba-študent a každý víkend chodí k rodičom, cez prázdniny je doma, ale často u neho prespávajú viacerí študenti (niekedy aj piati)
4,dom je polyfunkčným a v dome je kancelária, kde pracuje jeden zamestnanec, ale kde príde cez týždeň asi sto zákazníkov
5a,v suteréne domu je predajňa (sú tam dve predavačky 12 hodín denne - kde denne príde 200 zákazníkov
5b,v suteréne domu je predajňa (je tam jedna predavačka 9 hodín denne - kde denne príde niekedy aj 200 zákazníkov.
5c,v suteréne je obchodný priestor je dlhodobo nevyužívaný (žiadna predavačka, žiaden zákazník)
6,v dome vlastník vlastní a obýva sám dva byty
7,v byte sú dvaja imobilní starci pripútaní na lôžko, časť roka strávia doma, časť v nemocnici, denne k ním chodí na niekoľko hodín opatrovateľská služba (ak je aspoň jeden z nich doma).
8,v byte nebýva nikto

...a ďalej ....
http://www.porada.sk/t183053-osobomesiac-merna-jednotka-pouzivana-pri-rozuctovani-nakladov.html
zelko28
22.07.13,17:56
ano tak by to malo byt,ked mame namontovane vodomery,ale spravca bytu nam doniesol evidencny list pre vypocet uhrady za byt na zvysenie pre2 osoby
zelko28
22.07.13,18:02
spravca byva v nasej bytovke kde nas je dokopy 11 rodin a pozna kazdeho osobne.ale tuto sumu ma sestra zaplatit po 2 tyzdnoch pobytu u nas
buchač
22.07.13,18:10
Hm ...
Že neužitočné ???????
Že komentár a nie odpoveď ???

Tak si SÁM PREŠTUDUJ ZÁKON a nebuď za múdreho ....
kopretinka
22.07.13,18:11
a prečo si mi dal neužitočné?
kopretinka
22.07.13,18:12
prečo rozdávaš neužitočné???
buchač
22.07.13,18:17
....lebo je to ďaľší z drbnutých pablbov ,dzignutých po hlave ...
Nie síce silno , no bohovô presne ......
stormcatcher
22.07.13,18:19
...učí sa na pc, a nevie na čo kliká...
sito
22.07.13,18:27
:eek: Ahaaaa, zas jeden VEĽKÝ král v malom kráľovstve ... hovado ....
sito
22.07.13,18:30
Ahaaaa
misoft
22.07.13,19:09
Takže váš správca je pekný blbec - nepozná zákony, alebo si ich po svojom vykladá. Vyúčtovanie sa predsa vykonáva ročne pri vyúčtovaní služieb, 1 mesiac = cca 30 dní - nie je predsa dlhodobo ubytovaná (to by musela byť 90 dní a prihlásená na prechodný pobyt).
Preštuduj http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html §8a

Vodné a stočné sa účtuje podľa počtu prihlásených osôb s trvalým, alebo prechodným pobytom, osoby do 90 dní sa nemusia prihlasovať k prechodnému pobytu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-hlaseni-pobytu-obcanov/ §3, §8, ods.1 - toto správcovi otrep o hlavu a poriadne! Pretože si privlastňuje plnenie niečoho nad rámec zákona a to nesmie!

A ešte niečo - žiadaj, aby táto suma ti bola OKAMŽITE vrátená a pohroz mu tým, že podaš naň oznámenie pre porušenie zákona o vlastníctve bytov a zákona o hlásení pobytu.

Až by toto u mňa správca skúšal - tvrdo by narazil - i nejaký ten § by som mu citoval z trestného práva.
arizona
22.07.13,19:16
a preco odpovedas v komente? nemozem ta obodovat :-(
Llívia
23.07.13,04:34
Kopretinka, asi preto neužitočné, že nemáš pravdu. Za vodu sa platí každý mesiac PREDDAVOK.
Llívia
23.07.13,04:45
Môže. Preddavok na vodu podľa mesačného predpisu si mal stanovený na X osôb. Teraz sa okolnosti zmenili, osôb je u vás viac. Je logické, že aj preddavok by mal byť vyšší.

Edit1:
Dodatok pre Kopretinku: asi to nechápeš ty:
zelko28: jano tak by to malo byt,ked mame namontovane vodomery,ale spravca bytu nam doniesol evidencny list pre vypocet uhrady za byt na zvysenie pre2 osoby.. ma na toto narok?
Áno, má, viď prvý odstavec.

Edit2:
Nemôžem komentovať, tak odpoviem takto:
misoft (Včera 22:09) Takže váš správca je pekný blbec - nepozná zákony, alebo si ich po svojom vykladá. Vyúčtovanie sa predsa vykonáva ročne pri vyúčtovaní služieb, 1 mesiac = cca 30 dní - nie je predsa dlhodobo ubytovaná (to by musela byť 90 dní a prihlásená na prechodný pobyt).
Preštuduj Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov- aktuálne znenie §8a
Misoft, odporúčam ti preštudovať zákon, na ktorý sa odvoláš, a aj to, čo písal Zelko28m, pretože on písal o mesačnej zálohovej platbe a nie o vyúčtovaní.

Vodné a stočné sa účtuje podľa počtu prihlásených osôb s trvalým, alebo prechodným pobytom, osoby do 90 dní sa nemusia prihlasovať k prechodnému pobytu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...obytu-obcanov/ (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-hlaseni-pobytu-obcanov/) §3, §8, ods.1 - toto správcovi otrep o hlavu a poriadne! Pretože si privlastňuje plnenie niečoho nad rámec zákona a to nesmie!
Nemáš pravdu, pri "účtovaní" vodného sa neuplatňuje zákon o hlásení pobytu občanov, ale:

Zákon o vlastníctve bytov
§ 10
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
buchač
23.07.13,04:56
Bolo by to logické , ak by sa tá spotreba vody dotýkala aj ostatných majiteľov v danom dome ...
Lenže takto ???
Veď vodomer predsa nepustí ...ukáže pri konečnom vyúčtovaní .
kopretinka
23.07.13,05:07
Mám pravdu,za vodu,ktorú minie jeho sestra,zaplatí PODĹA VYÚČTOVANIA,ak bude mať nedoplatok.
Llívia
23.07.13,05:09
Napísala si: za vodu platíš až budúci rok podľa vyúčtovania. Za PLNENIE - dodávku vody - sa platí každý mesiac podľa mesačného predpisu zálohových platieb. Vo vyúčtovaní sa to len zráta, či bolo na zálohách zaplatných dosť alebo málo - preplatok, nedoplatok.
Llívia
23.07.13,05:13
Nerozumiem tvoje odpovedi.
Čo s tým majú ostatní majitelia, u ktorých sa počet osôb nemenil? Zelko28 písal, že majú vodomery. Predpokladám, že sa u nich stanovila výška zálohovej platby za vodu: priemerná spotreba na osobu a mesiac v m3 krát počet osôb krát cena za m3.
kopretinka
23.07.13,05:18
Lívia,otázka bola jednoduchá,prečítaj si ju ešte raz
Llívia
23.07.13,05:29
Prečítaj si moju odpoveď ;-)
kopretinka
23.07.13,05:30
mprečítaj si misoftov komentár
kopretinka
23.07.13,05:39
Vodné a stočné sa účtuje podľa počtu prihlásených osôb s trvalým, alebo prechodným pobytom, osoby do 90 dní sa nemusia prihlasovať k prechodnému pobytu
Llívia
23.07.13,05:47
Žiaden Misoftov komenátr tu nevidím.
Llívia
23.07.13,05:50
:D Na to si kde prišla?
kopretinka
23.07.13,05:54
pod buchačovou odpoveďou.
Treba rozklikávať
Llívia
23.07.13,05:55
Sa môžem ukliklať k smrti a aj tak neuvdím :D
kopretinka
23.07.13,05:58
to píše dolu misoft,cituje zákon
Llívia
23.07.13,05:59
Ale nie zákon o vlastníctve bytov ;-)
kopretinka
23.07.13,06:00
misoft (Včera 22:09) Takže váš správca je pekný blbec - nepozná zákony, alebo si ich po svojom vykladá. Vyúčtovanie sa predsa vykonáva ročne pri vyúčtovaní služieb, 1 mesiac = cca 30 dní - nie je predsa dlhodobo ubytovaná (to by musela byť 90 dní a prihlásená na prechodný pobyt).
Preštuduj Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov- aktuálne znenie §8a

Vodné a stočné sa účtuje podľa počtu prihlásených osôb s trvalým, alebo prechodným pobytom, osoby do 90 dní sa nemusia prihlasovať k prechodnému pobytu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...obytu-obcanov/ §3, §8, ods.1 - toto správcovi otrep o hlavu a poriadne! Pretože si privlastňuje plnenie niečoho nad rámec zákona a to nesmie!

A ešte niečo - žiadaj, aby táto suma ti bola OKAMŽITE vrátená a pohroz mu tým, že podaš naň oznámenie pre porušenie zákona o vlastníctve bytov a zákona o hlásení pobytu.
Llívia
23.07.13,06:20
Doplniíla som odpoveď. Zákon o vlastníctve bytov sa v tomto na žiadny zákon o hlásení trvalého pobytu neodvoláva, takže sa tento zákon nedá aplikovať.
misoft
23.07.13,10:33
Ale jeden nadväzuje na druhý - vyúčtovanie podľa prihlásených osôb a prihlasovanie osôb.
Okrem toho - zálohové platby sú predsa stanovené vo výmere, ktorý dostáva každá domácnosť. Papier nepustí - ak je raz stanovená mesačná záloha XX € , nemôže si ju správca svojvoľne (z vlastnej hlavy) zmeniť, ako sa mu chce.

Okrem toho:
ten §10 - ten sa týka VŠETKÝCH, ktortí užívajú spoločné priestory - teda spoločný vodomer na vstupe (vodári si delia na pohyblivú zložku a pevnú - tam patrí všetko od spoločného vodomeru po bytové). A Buchač jasne naznačil - cajger na vodomere doma nepustí a ukáže realitu.
nika.sum
23.07.13,12:08
to ja ako zastupca vlastnikov by som mala zistovat kto ma aku navstevu a ak je dlhsie ako par dni tak ziadat zvysovanie preddavkov? to je blbost, na to nema ani spravca pravo, tak ako tu pisu v zakone je stanovena dlzka pobytu, kedy by mali nahlasovat spolubyvajucich. Ja tiez viem o viacerych kde ich byva viac (prenajate byty) a nemozem len tak im navysit zalohy a pokial oni nepodpisu ze ich byvalo viac, tak ani spravca to nechce riesit... A len tak ked pojdete vy za sestrou do zahranicia na mesiac Vas spravca Vam znizi zalohy za vodu? Voda sa vyuctovava na zaklade odpisov vodomerov (ak ich mate) a pri niektorych sluzbach (upratovanie, elektrina, vytahy) su stanovene osobomesiace a tie sa tiez vyuctovavaju vo vyuctovani.
buchač
23.07.13,13:18
Presne tak !!!!!!!!!!!!

Správca si uzurpuje právo na také veci , na ktoré nemá ...
Tieto skutočnosti - sledovanie ostatných je v určitom kontexte dokonca konanie , ktoré by sa dalo považovať za určité obťažovanie . Na takéto niečo sú aj paragrafy ...

Voda sa odpisuje 2 x do roka - aspoň ja som tak robil ako zástupca vlastníkov ...
Listina obsahovala stav vodomeru k určitému dátumu a aj počet bývajúcich .

Zvyšok debaty je len točenie vodomerom naprázdno.........
sito
23.07.13,13:25
Pozor, Lívia, pozor!!! PREDDAVKY, peniaze sú povinní vlastníci dávať do FPOaÚ a nič s nich s toho fondu už nedostanú späť, zo zákona je to tak.

Voda je služba, ktorej plnenie zabezpečuje správa domu pre celý dom spolu, spoločne náklady za ňu uhrádza dodávateľovi vody, mesačne.

Správa domu zo zákona predpíše, vyhotoví mesačný poplatok, zálohu na dodanú vodu každému bytu. Na konci roka je povinná náklady rozpočítať na jednotlivé byty a rozpočítané náklady vyúčtovať jednotlivým bytom oproti ich skutočne uhradeným záloha na vodu, službu, plnenie.

Teda jablká a hrušky, sú síce ovocie, ale každé iné ...
misoft
23.07.13,14:48
Nevadí ;)
julysak
23.07.13,17:37
1, ty ako zástupca vlastníkov ani :
- nemôžeš zvýšiť zálohu
- by to nepomohlo

2, správca by to mohol ? zohľadniť pri vyúčtovaní
julysak
23.07.13,17:55
Nie správca bytu, ale správca BD

PS1
keby ste namali vodomery a rozpočítavali vodu podľa osobomesiacov, tak máte cca 300 OM
normálna spotreba (podľa mňa ) je cca 1,3 m3 teplej a 2,5 m3 studenej vody
teda sestra s dcérou by mohli priemerne spotrebovať 2,5 kubíka teplej + 5 kubíkov studenej = cca (podľa nášho rozúčtovania 2012) 36+11 €
PS2
Ale či náklady za vodu rozúčtuje na 300, alebo 304 OM
je rozdiel na OM cca 1%
pri priemerných skoro 3 ľuďoch v byte sú to 3%
3 % z môjho 2012 vyúčtovania za vodu je 13 € = cca 8 pív

PS3
Takže sa bavíte o čom ?
O 8 pivách :D
nika.sum
23.07.13,19:01
1. Ja som pisala ze by som mala ziadat, myslela som spravcu. Spravca totiz nema absolutne prehlad o tom kto kde byva...a samotnemu spravcovi je to vlastne jedno, ked nieco urobi je to len na podnet zastupcu ( nemyslim to co musi zo zakona)
Llívia
24.07.13,04:14
Osobomesiace sa VYÚČTUJÚ vo vyúčtovaní, ale MESAČNE sa na tieto služby platia PREDDAVKY a ak sa zmenia podmienky, podľa ktorých bol určený mesačný predpis zálohových platieb, má správca právo tento predpis upraviť.
Llívia
24.07.13,04:15
Prosím si vysvetlenie, čo má spoločné zákon o hlásení pobytu občanov so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Llívia
24.07.13,04:20
Misoft, sú to dva rozdielne zákony, ktoré na seba nenadväzujú. Či si vážne myslíš, že ak si kúpim byt a nebudem tam mať nahlásený trvalý pobyt, tak nemusím platiť niektoré služby (napr. elektrika spoločné priestory), aj keď reálne tam budem bývať?
Mesačný výmer - ako vieš, že ho správca zmenil svojvoľne, z vlastnej hlavy? Mesačný výmer sa určuje na základe nejakých skutočností, napr. počtu osôb. Ak sa tieto skutočnosti zmenia, správca ho môže zmeniť - zvýšiť/znížiť. Či chceš tvrdťi, že napr. ak by ste bývali na začiatku roka v byte 4 (ty, manželka, 2 deti), deti by sa v júni odsťahovali, tak by si do konca roka platil pôdľa pôvodného výmeru? Vážne by si nešiel za správcom a nežiadal o úpravu výmeru smerom dolu z dôvodu, že ste v byte už len dvaja?
Voda sa na pohyblivú a pevnú zložku nedelí :D
buchač
24.07.13,04:32
Odbáčaš od pôvodu .
Miešaš jablká s hruškami a výsledok je čistá barck pálenka .
Aj keď sa deti ( podľa Tvojho príkladu ) odsťahujú , tak VPLYV NA tú VODU to NEMÁ .
Všetky ostatné platby do fondu sa zmenia , no voda sa zmení až po tom vyúčtovaní ....
Llívia
24.07.13,05:27
Má to vplyv aj na vodu a nemalý: priemerná spotreba na osobu a mesiac v m3 krát počet osôb krát cena za m3.

Od akého pôvodu odbáčam? Od tohto?
misoft (Včera 22:09): Vodné a stočné sa účtuje podľa počtu prihlásených osôb s trvalým, alebo prechodným pobytom, osoby do 90 dní sa nemusia prihlasovať k prechodnému pobytu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...obytu-obcanov/ §3, §8, ods.1 - toto správcovi otrep o hlavu a poriadne! Pretože si privlastňuje plnenie niečoho nad rámec zákona a to nesmie!

Edit: ostatné platby do fondov sa určite nezmenia. Fond je len jeden - fond prevádzy, údržby a opráv a do neho sa platí podľa m2 a nie podľa počtu osôb.
Llívia
24.07.13,05:40
Sito, prečítaj si poriadne, čo som písala. V zákone sa hovorí o "úhrade za plnenia". Všetci to však poznáme pod názvami ako mesačné preddavky, mesačné zálohové platby a pod., teda ako ZÁLOHU alebo PREDDAVOK a tak som o tom aj písala - ako o zálohe alebo preddavku NA PLNENIA, z čoho je každému, kto nechce slovičkáriť, jasné, že nejde o FPOaÚ.

Sito: Správa domu zo zákona predpíše, vyhotoví mesačný poplatok, zálohu na dodanú vodu každému bytu.
Kde je napísané, že tento mesačný poplatok (asi myslíš predpis) nemôže byť v priebehu roka zmenený, ak sa zmenia okolnosti, na základe ktorých bol vypočítaný?
GabiZ
24.07.13,06:03
Vyjadrenie pani Jurčákovej - ZSVB: Vlastník bytu v zmysle prijatej smernice napríklad Zásady správania a bývania v dome musí predsedovi spoločenstva alebo správcovi nahlásiť osobu, ktorá sa v byte vlastníka zdržiava dlhšie ako 30 dní. Je to z dôvodu spravodlivého rozúčtovania nákladov za poskytované služby spojené s bývaním, napríklad upratovanie,výťah osvetlenie a pod.
U nájomcu je táto povinnosť totožná, avšak najprv musí získať súhlas s dlhodobejším pobytom uvedenej osoby u vlastníka bytu, ktorý následne musí úpravu počtu osôb v byte nahlásiť správcovi domu. Postup nie je legislatívne upravený, avšak využívanie služieb v dome bez náhrady, prípadne nerešpektovanie podmienok správania sa v dome možno považovať za porušenie dobrých mravov.Keďže, " poriadok robí priateľov ", každopádne doporučujeme prijatie vnútornej smernice v dome, ktorá tieto problémy rieši.

Osobne som toho názoru, že vždy je lepšie to mať upravené buď v zmluve o spoločenstve (prípadne o výkone správy), alebo stanovách spoločenstva alebo inom vnútornom predpise správcu a mali by o tom rozhodnúť vlastníci bytov. Tiež si myslím, že nakoľko voda sa účtuje podľa m3, dotyčná rodina si ju tak či tak pri ročnom vyúčtovaní zaplatí. To nahlasovanie počtu osôb sa týka tých služieb, ktoré sa rozúčtovavajú na osobomesiace. Zaujímalo by ma, ako by mi správca rozpočítal zálohovú platbu na vodu, jej zvýšenie z titulu mesačného pobytu jednej osoby naviac a potom po "odhlásení" zase robil nový predpis? Neviem si to v praxi predstaviť, keby som takých ľudí v bytovke hlavne počas prázdnin mala viac. Ide tu o zdravý rozum a dohodu medzi ľuďmi. Veď spotrebovanú vodu natočí vodomer a správca ju následne rozúčtuje na konci obdobia! A tie ostatné platby na osobomesiace? Tých pár centov za jeden mesiac na výťah, alebo spoločné osvetlenie? Takto sa piplať so zálohovými platbami môže jedine správca, ktorý má možno málo bytov. To, či má vplyv zákon o hlásení pobytu na zákon o vlastníctve bytov.........možno áno, možno nie. Ktovie, ako by sa na to pozeral súd!

A ešte poznámočka. Píše sa tu o mesačnom preddavku na vodu a o zálohových platbách, ktoré sa mesačne platia vodárňam. Tie zálohové platby sú stanovené na rok dopredu podľa stavu predchádzajúceho roka, v priebehu roka sa nezmenia, až po vyúčtovaní sa môžu na ďalší rok zvýšiť, alebo znížiť! Preto nevidím dôvod, prečo by sa mala zálohová platba za vodu v priebehu roka meniť v predpise z dôvodu nejakého mesačného pobytu jednej osoby v byte! Na ostatné to relatívne môže mať vplyv, osvetlenie napr. že viac osôb prejde a viac krát sa svetlo rozsvieti - t.j. vyššia spotreba energie, detto pri výťahu a tým pádom príde na konci roka prípadne nedoplatok ale rozúčtuje sa podľa osobomesiacov a všetci zaplatia podľa pôvodne nahláseného počtu osôb v byte aj za tú osobu, ktorá tam tieto služby využívala mesiac. Ale stojí to za tie prepočty? No neviem.
nika.sum
24.07.13,06:48
urcite na to nema pravo spravca pri 30 dnovej navsteve, to je hlupost a naviac preddavky za vodu sa stanovuju podla vysky spotrebovanej vody za predchadzajuce obdobie...ale to je jedno, odpovedane tu bolo a ostatna debata je uz nepodstatna. Pekny den.
sito
24.07.13,14:31
K prvému: Pani Jurčákova sa môže vyjadriť akokoľvek, nič s toho nie je pre žiadny dom záväzné. Záväzne je to čo si vlastníci schvália, odsúhlasia, podpíšu v zmluve o správe domu.

Dlho bola jednotka rozpočítania nákladov v bytových domoch osoba/rok. Od roku 1996 je drobnejšia osoba/mesiac. Od roku 2004 sú vlastníci bytov umožniť v byte namontovať meracie zariadenia na spotrebu tepla a vody v byte. Ak si splnia všetci vlastníci svoj povinnosť a správca zabezpečí montáž vo všetkých bytoch, počet osôb v byte sa pri rozpočítaní stáva bezpredmetný, podstatné sú pri rozpočítaní nákladov za vodu zaznamenané hodnoty m3

Záloha na dvanásť nasledujúcich mesiacov sa môže spraviť až po ročnom vyúčtovaní. Náklady delené dvanásť = mesačná záloha bytu, pripúšťam, kráť 1,05, rezerva. Načo k tomu osoby? Len tak, aby sprava domu buzerovala vlastníkov?

Osoby/mesiace sú dobré, ak niektorý vlastník odmietne montáž vodomerov, alebo odpis zaznamenaných hodnôt. V tedy môžu byť použité pri nápočte nákladov za vodu z nákladov domu na jeho byt. Jasné, že ten nápočet by mal byť preňho motivačný, aby si ich dal namontovať, ak sa hradia z FPOaÚ, aký má dôvod ich neumožniť namontovať, neodpísať?

K druhému: Inak sa osoby/ mesiace používajú už len pri osvetlení spoločných priestoroch a elektriny ktorá pohybuje výťahom. Nahlásiť, ak je viac ako tridsať dni osoba v byte, áno! Ale stačí na konci roka a záleží na charaktere každého, ktorý mal tie osoby v
byte.

Niekto má tri male vnúčence cez prázdniny, o ôsmej sú už v posteli, bývajú na prízemí. No nech ich čert zoberie, nahlási ich, nech má pokoj.

Opačný príklad: Rodinný príslušník v priebehu mesiaca je v dome, byte len osem dni, pracuje mimo bydliska.

Dobre píšeš, že by to malo byť v zmluve o správe domu dohodnuté ako sa v takých prípadoch zohľadňuje miera používania spoločných zariadení ako je uvedené v zákone, §10, odsek 6.

K tretiemu: Áno, vodárne postupujú presne tak ako píšeš voči správe domu, ta je oprávnená podpísať zmluvu s dodávateľom vody. Ani jeden vlastník bytu nemá zmluvu s dodávateľom vody. V zmluve o správe domu majú mať ako sa rozpočítajú náklady za vodu a na základe čoho. Prevažne je to podľa vodomerov. ale toj tu písal jeden, že oni ešte predpotopne, nie osoby/mesiace, nie osoby/rok, ale rovným dielom na byt, vraj majú rovnako m2.

No čo, keď im to vyhovuje.
misoft
24.07.13,15:55
Llívia - nechápeš! Syn je už rok a pol z bytu preč, ale stále má trvalý pobyt u mňa - a CÁLUJEM, lebo je prihlásený!!!! Ak si vybaví trvalý pobyt tam, kde je teraz, tak ho odhlásim a bude o jednu osobu menej - toto nahlásim správcovi a bude účtovať pre menší počet osôb.
Takže predsa len súvisí prihlasovanie osôb k miestu pobytu a vyúčtovaniu (určovaniu záloh) na základe počtu osôb.

Správca predsa nebude môcť si vymýšľat počty na základe nazretia cez dvere.
A to - čo si spomínala skôr, že môže zmeniť na základe skutočností - ale overených!!!! - nie z informačného systému JPP.
A k tomu - kúpim byt, ale nebudem prihlásená - to máš predsa jedno - nebývaš, ale si majiteľka, je spotreba - teda majiteľka je fakturačná osoba - oni to budú vedieť, kto to zaplatí. Buď prihlásená osoba, alebo majiteľ. A bude to podľa odpočtov.
nunenko
26.08.13,09:04
...a tak stále dokola...§ 10 Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome.
Na to, aby sa vedela určiť "mieru využívania" je nejaká neexistujúca jednotka osoba/mesiac žalostne málo.
Písať o tom, hádať sa je škoda času.
Som názoru toho, že kedže sa nedá táto miera objektívne, a ani približne zmerať, používanie osobomesiacov je proti rozumu. Bytový om je v niečom "švédsky stôl", za poplatok odvodený od spoluvlastníckeho podielu by si mal každý užívať jeho vymoženosti.
Tvrdenie, že 4 osoby v byte (osobomesiace) spotrebujú v priemere 4 x viac elektrickej energie na osvetlenie sa za rovnakých podmienok dá akceptovať, ale kedže sa nerozpočítava elektrická energia, ale náklad, ktorý je viaczložkový, skaldá sa z fixných a variabilnej zložky) , rozpočítanie celého nákladu na osobomesiace je hlúposť.
sito
26.08.13,09:44
Do kolečka, dokola,

§ 10 Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

Dole má dodávateľ vody svoj fakturačný vodomer. Správca mu mesačne uhrádza fakturované náklady za dodanú vodu.

Po ukončení roka je správca povinný rozpočitať náklady na jednotlivé byty dohodnutým spôsobom v zmluve o výkone správy.

Spoločné zariadenie je rozvod, a má dá sa zmerať metrom, hlúposť by bolo rozdeliť náklady podľa dĺžky potrubia k bytu, že?

§ 10 Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

spoločných zariadení, vlastníkmi bytov ... nejedná sa o množné číslo?

Aké spoločné zariadenia môžu vyjadriť podiel jednotlivých bytov na spotrebe vody, teda podiel na úhrade nákladov za vodu. A kde môžu, musia byť namontované.

Nie tieto?

(3) Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných zariadení domu, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.

Len preto, že vodomery sú v byte, nie sú to spoločné zariadenia, ktoré slúžia domu, všetkým na rozpočítanie spoločných nákladov za spoločne odobratú vodu?

Žiaden vlastník nemá dôvod nesplniť si svoju povinnosť Peniaze na to sú, vo fonde opráv, každý je ich tam povinný vložiť.

Ak nie sú vodomery, tak tak ako sa dohodnú, keď podla osôb, tak podľa osôb. Ked podľa osobomesiacov, tak tak.