Vectrex
24.07.13,21:51
Dobry den, pred troma mesiacmi som mal hlasenu kradez vlamanim. Poistovna UNIQA na to reagovala tak, ze kedze mam v zmluve napisane "Okna sa nesmu dat otvorit bez poskodenia", tak nemam narok na vyplatenie poistneho. Lenze "otvorit" a "vypacit" nie je to iste, tak isto zlodej nie je certifikovana osoba, ktora moze rozhodovat o tom, ci okna otvorit bez poskodenia mozne je alebo nie je. Ako mozem postupovat proti rozhodnutiu poistovne, ktore mi poskodilo a to takmer v rovnakej miere ako pachatel samotny. Je potrebne podat trestne oznamenie? Vie niekto podrobnosti, alebo ma k nim navigovat?
meha
21.08.13,10:06
Na koho? Na zlodeja je snáď podané.No a poisťovňa to má zase zakotvené v zmluve.Ja by som asi zašla s danou zmluvou za právnikom.
Vectrex
21.08.13,10:28
Áno poisťovňa to ma v zmluve, lenže ona si zmluvy vysvetluje inak, ako bola vysvetlovaná mne, keď som poistenie uzatváral.

V zmluve mám napísané, že stavba musí byť zabezpečená tak, aby sa okná zvonku nedali otvoriť bez poškodenia. Lenže poisťovňa UNIQA to vo svojom vyjadrení prekrútila tak, že okná sa zvonku nesmú dať vytlačiť, vypáčiť, ani demontovať, v opačno m prípade strácam nárok na uznanie poistného. Lenže kde zoženiem také okná, čo sa nedajú vypáčiť? Ako mám samotnému vypáčeniu zabrániť alebo ako viac stavbu zabezpečiť, to mi už nenapísala.

Doplatil som skrátka na zlé praktiky konkr. poisťovne, zatial to riešim odvolaním a čakám na vyjadrenie. Potom som zistil, že mám napísať sťažnosť a až následne to riešiť cez právnika. Cítim sa dosť ponížene, keď musím v takejto chvíli žobroniť peniaze od poisťovne, ktorá ma pôvodne mala pred takouto situáciou ochrániť.
meha
21.08.13,13:31
Držím palce
expeeert
21.08.13,16:06
Právnik ti môže pomôcť napísať odvolanie.
Okná boli pri krádeži nejako poškodené, máš o tom aj nejakú fotodokumentáciu, príp. záznam od polície?
Totiž pri uzatváraní každého poistenia si treba prečítať najskôr podmienky, za ktorých sa vypláca plnenie a podľa toho sa zariadiť - t.j. niektoré poistovňe môžu požadovať v podmienkach napr. bezpečnostnú fóliu, príp. mrežu na spodnom podlaží a pod. a podkiaľ toto nemáš, tak ti automaticky zamietnu plnenie.
Aj keď pravda je tiež to, že väčšina poistovní má tie podmienky napísané šalamúnsky, tak aby sa dali paragrafy krútiť...
Vectrex
21.08.13,18:17
Presne tak, nemam pekne slova. Ono je to na Slovensku celkovo tak, ze jedno co je v zmluve, dolezite je kto si a ake mas znamosti, ci mas v poistovne znameho alebo nie. Takym sa preplaca vsetko, ostatni sa na to len zbierame.

Stavbu musim mat poistenu kvoli hypoteke, inak by som si zrejme poistku nedaval.

Okno poskodenene nebolo, len sa nedalo poriadne zavriet, ale srobovakom sa to spravilo. Hadam nenecham okno 3 dni dokoran, kym o tom nepride spisat spravu clovek z obhliadky.

A este taka perlicka: Clovek co robil z poistovne obhliadku sa mi odmietol preukazat nejakym dokladom, povedal ze je takato poziadavka pre neho ponizujuca a este sa s nou nestretol! Takze som musel vsetky doklady od kradnutych veci ukazovat neznamemu clovekovi (ktoreho som si musel overovat telefonicky, nakolko on mi nebol schopni nic ukazat).

Ja ked som bol v poistovni toto riesit, obcianku chceli vidiet vzdy.

A este dalsia vec, odmietol som mu podpisat prazdny protokol o obliadke, ktory tam chcel vraj dopise neskor. Nevadi, aj tak napisal co chcel a moj podpis prefotil a vlozil vo forme obrazku. Profesionalita, co dodat!
lujza.j
21.08.13,18:21
Presne tak, nemam pekne slova. Ono je to na Slovensku celkovo tak, ze jedno co je v zmluve, dolezite je kto si a ake mas znamosti, ci mas v poistovne znameho alebo nie. Takym sa preplaca vsetko, ostatni sa na to len zbierame.

Stavbu musim mat poistenu kvoli hypoteke, inak by som si zrejme poistku nedaval.

Okno poskodenene nebolo, len sa nedalo poriadne zavriet, ale srobovakom sa to spravilo. Hadam nenecham okno 3 dni dokoran, kym o tom nepride spisat spravu clovek z obhliadky.

A este taka perlicka: Clovek co robil z poistovne obhliadku sa mi odmietol preukazat nejakym dokladom, povedal ze je takato poziadavka pre neho ponizujuca a este sa s nou nestretol! Takze som musel vsetky doklady od kradnutych veci ukazovat neznamemu clovekovi (ktoreho som si musel overovat telefonicky, nakolko on mi nebol schopni nic ukazat).

Ja ked som bol v poistovni toto riesit, obcianku chceli vidiet vzdy.

A este dalsia vec, odmietol som mu podpisat prazdny protokol o obliadke, ktory tam chcel vraj dopise neskor. Nevadi, aj tak napisal co chcel a moj podpis prefotil a vlozil vo forme obrazku. Profesionalita, co dodat!
....takže okno bolo nefunkčné?...už pred krádežou?
Katy a R
21.08.13,18:25
Ovolanie a sťažnosť si môžeš napísať aj bez právnika ... a ak bol postup "obhliadača" naozaj taký - tak určite aj sťažnosť na neho..
Ale - veľmi dobre pozrieť čo v zmluve je - a hlavne výluky ..
viktorviktor
21.08.13,18:58
chod k policajtom nech ti napíšu novú reláciu pre poisťovňu, " okno bolo otvorené násilím, pričom došlo k jeho poškodeniu" , Tak splníš požiadavku poisťovne. Slová páčenie, vypáčenie nech vynechajú.
Vectrex
21.08.13,19:00
Lujza, okno bolo funkčné. Ale po krádeži sa dalo zatvoriť len s použitím hrubej sily, nakolko boli pánty celé rozladené. To však poisťvňa nepovažuje za poškodenie. Za poškodenie považuje, len ak je okno rozbité, hoci vyslovene to tak v zmluve nie je.
Vectrex
21.08.13,19:02
vitkroviktor: Policajti odložili prípad na 9 mesiacov (hoci oficiálne vyšetrkvoanie prebieha), pretože zabezpečili nejaké dôkazy a približne toľko sa čaká na DNA testy z laborky.
viktorviktor
21.08.13,19:12
Jeden by očakával, kávičku, pohárik a ty, že ukáž preukaz, také poníženie medzi tehlami.
Neviem či pomôže, vyskúšaj sa posťažovať u Slovenskej asociácie poisťovní
Ice dive
21.08.13,19:35
Lujza, okno bolo funkčné. Ale po krádeži sa dalo zatvoriť len s použitím hrubej sily, nakolko boli pánty celé rozladené. To však poisťvňa nepovažuje za poškodenie. Za poškodenie považuje, len ak je okno rozbité, hoci vyslovene to tak v zmluve nie je.

no a ako sa dostali dnu??? nakoľko pánty sú zvnútra okna, hovoríš že to urobili šróbovákom, t.j. asi okno zapáčili a tlačili... nemyslím, že sa okno dá vypáčiť bez toho aby šróbovák nezanechal stopy tlačenia... t.j. vniknutie bolo násilné...
lujza.j
21.08.13,19:46
vitkroviktor: Policajti odložili prípad na 9 mesiacov (hoci oficiálne vyšetrkvoanie prebieha), pretože zabezpečili nejaké dôkazy a približne toľko sa čaká na DNA testy z laborky.
idiotina jak traky....
Vectrex
21.08.13,20:18
luiza: Preco idiotina? Ked maju podozriveho, tak DNA ho moze usvedcit. Len skoda ze je na SR iba jeden pristroj, ktory je vecne obsadeny.
Vectrex
21.08.13,20:20
Ice dive: Podla policajnej spravy sa dostali dnu tak, "ze nezistenym sposobom vytlacili, vypacili a nasledne zvesili okno z pantov".
Ferdosondo
22.08.13,03:48
Jeden by očakával, kávičku, pohárik a ty, že ukáž preukaz, také poníženie medzi tehlami.
Neviem či pomôže, vyskúšaj sa posťažovať u Slovenskej asociácie poisťovní
Tiež ma napadlo, že to mohlo mať vplyv na "riešenie" prípadu.
Ferdosondo
22.08.13,03:58
Poisťovne sú vychcané. Držia sa hesla: "Keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú".
Tiež so poistený v Unique, kôli hypotéke. Našťastie som ešte nemal možnosť vyskúšať v praxi riešenie poistnej udalosti, ale veľké ilúzie nemám.
Viem však, že napr. ak sa zlodej pokúša dostať cez terasové dvere a nepodarí sa mu vniknúť do domu s tým, že poškodí terasové dvere, tak sa to nepovažuje za krádež, ale za vandalizmus. Ak nemáš vandalizmus poistený osobitne, tak máš smolu.
expeeert
22.08.13,05:19
Poisťovne sú vychcané. Držia sa hesla: "Keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú".
Tiež so poistený v Unique, kôli hypotéke. Našťastie som ešte nemal možnosť vyskúšať v praxi riešenie poistnej udalosti, ale veľké ilúzie nemám.
Viem však, že napr. ak sa zlodej pokúša dostať cez terasové dvere a nepodarí sa mu vniknúť do domu s tým, že poškodí terasové dvere, tak sa to nepovažuje za krádež, ale za vandalizmus. Ak nemáš vandalizmus poistený osobitne, tak máš smolu.

Ak toto človek vie, tak by sa to samozrejme zahralo na krádež. Toto ale väčšina nevie, v podstate väčšina nemá ani šajnu o podmienkach poistovní a rieša to až vtedy, keď sa niečo stane. A takýchto ľudí poisťovňa obabre, pričom podvodníci zväčša nemajú problém, lebo tí sú na takéto ich podmienky nachystaní a presne vedia čo majú robiť, aby dostali plnenie... A chytia ich až vtedy keď sa ulakomia a začnú to robiť vo väčšom meradle...
U nás boli pár rokov dozadu tiež takí experti, čo si fikli na cirkulárke palec na ruke a dostali plnenie. Keď to spravil jeden, tak to ešte nebolo podozrivé, ale keď sa to stalo v krátkom čase 5 v jednom okrese, tak im na to prišli... :)